IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Може ли христијанин да се зачлени во масо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Може ли христијанин да се зачлени во масо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Може ли христијанин да се зачлени во масо
    Испратена: 14.Август.2008 во 00:22
   Поттикнат од нашиот администратор Зидарски кој не крие и отворено кажува дека е член на масонска ложа го поставувам прашањето кое е топик на оваа тема и сакам да чујам одговор од повеќето христијански деноминации по ова прашање.

Изменето од deshad - 14.Август.2008 во 00:22
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:23
Христијанин може да стане што сака.....но не може никој да стане Христијанин.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:25
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Христијанин може да стане што сака.....но не може никој да стане Христијанин.


да не мислеше, НО НЕ МОЖЕ СЕКОЈ ДА СТАНЕ ХРИСТИЈАНИН - или финтата е нешто друго војвотке?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:27
мислам дека добро напишав друже.....збунетост


збунетост
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:29
другарке,извини,ама не го разбирам смисолот на твојата реченица? ( може ќе да е од дремката која ме надвиснува).
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:30
И мене ми се спие среќа
Сакав да кажам...
Христијанин може да отиде во Католици, масони, протестанти, па дури и во ислам. Но дали муслиман може да дојде во христијанство!?
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:32
Аха, сега се разбравме.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:33
големо%20гушкањеај сеа да си легнеме чим се разбравме..утре на работа...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 00:36
ок.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 01:14
Јас малку доцнам со одговорот, ама еве и од мене.
Христијанството нема никакво ограничување што би забранило на некој кој е искрен, предан верник, да членува во било која организација, па и во масонската ложа. Масонството со своите принципи е во поддршка на Христијанските принципи, како и на основните човечки принципи на секоја една вера. Не е религиозно по својата природа, не нуди спасение, прошка, избавување, така што во ниеден аспект не се поклопува со улогата на верата и црквата кај поединецот. Она што масонството го поттикнува е меѓусебното разбирање, градењето на подобар свет, градењето на знаења - кое не гледам како би било во конфликт со било која вера...
Инаку - многу деноминации имаат проблем со масонството, но сите тие проблеми доаѓаат од неразбирањето на основната суштина и имањето на сосема погрешна претстава за принципите и идеите, како и начинот на делување. До сега, не сум наишол на адекватно објаснета причина зошто да не може христијанин да членува во ложата.

Изменето од zidarski - 14.Август.2008 во 01:15
Do what is right, come what may...
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 10:10
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

И мене ми се спие среќаСакав да кажам...Христијанин може да отиде во Католици, масони, протестанти, па дури и во ислам. Но дали муслиман може да дојде во христијанство!?


Иако со ова сакаше да “поентираш“(ДА ПОКАЖЕШ ДЕКА ИСЛАМОТ Е КРУТА РЕЛИГИЈА КОЈА НЕ ДОЗВОЛУВА ПРЕМИНУВАЊЕ НА СВОИТЕ ВЕРНИЦИ ВО ДРУГА РЕЛИГИЈА) мислам дека многу сте во грешка а и самите си ја потценувате религијата со тоа што кажувате дека христијанин може да премине каде што сака. Па ако тоа е оправдување или пак величење на една религија дека е демократска и дека дозволува се, па и дека е најдобра, тогаш зошто одреден христијанин да ја менува истата? Според вашите ставови по ова прашање вие како да сакате да кажете или пак тоа би можел да го каже некој кој сака да ја смени религијата :“ затоа што христијанската религија ми дозволува, сега јас ќе преминам во ислам“??????
Луѓето ги менувале, менуваат и ќе ги менуваат своите религиозни гледишта и религии и тоа не треба да се оспорува. Тоа тие го прават секојдневно а има и “муслимани“ кои посапуваат така. И таквите “муслимани“ како у таквите “христијани“ се лошо третирани од средината во која живеат а ако вие мислите дека не сум во право ќе ве замолам да ми посочите еден пример каде што некој кој бил христијанин и преминал во ислам е срдечно прифатен од своите претходни соверници, пријатели и околината.
Немој да се правиме лажни демократи и да си измислуваме прикаски за да убедиме некого. Вие треба да не убедувате со факти и на реална основа а не вака. ПА ние не сме паднати од марс па да не знаеме со каков гнев се гледа на таквите луѓе кај нас. ПА верска дискриминација и омраза постои насекаде низ државава, некои луѓе неможат да ги поднесат родените по вера муслимани а не пак некој кој преминал од христијанство во ислам.
И сега за масонството и сите други такви организации. Па христијаните не преминуваат во масонство тоа според мене не е друга религија туку организирање на одредена група на луѓе со конкретни цели и задачи(кај некои од нив можеби тие цели и задачи се тесно поврзани со христијанството). Иако не знам многу за овие здруженија, нагласувам дека немам против тоа некој да си го организира животот онака како што сака па нека биде тоа и масонство. Тие си имаат свој свет, своја визија за него и право да гледаат на животот така како што гледаат. Малку ме збунува потребата од формирање на вакви организиации и поврзување на христијанството во нивните “програми“. Како муслиман свесен сум дека исламот е повеќе од доволен за еден човек да може да си го трасира патот до вистината. Исто така сигурен сум дека повеќето христијани ќе кажат дека нив не им треба некоја ложа за да им го подобри животот туку доволни им се библијата и христијанството за да го постигнат тоа.
Оправдувањата кои сега ги давате тука а за кои немате целосно формиран став не ви држат и ќе ве замолам да признаете дека не само исламот има против и забранува преминување во друга религија, ложа, секта и сл. туку тоа не го прифаќа ниедна друга религија. Каде тоа се оправдува постоењето на христијански ложи, подгрупи-подрелигии субрелигии или како сакате вие наречетеги? Каде христијанството вели дека еден христијанин ако сака може да премине во друга религија а за тоа нема да има никакви полседици и нема да му се смета за грев? Вакви двојни стандарди имате насекаде во форумов,ама се надевам дека некој од вас ќе се освести и ќе си се прифати (ќе почне да се прикажува)онаков каков што е, а е човек кој греши, мрази, љуби, живее и умира исто како секој муслиман.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 14:36
Оној ШТО е член на масонска ложа тој не е Православен Христијанин тоа е јасно ко бел ден 
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 14:50
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас малку доцнам со одговорот, ама еве и од мене.
Христијанството нема никакво ограничување што би забранило на некој кој е искрен, предан верник, да членува во било која организација, па и во масонската ложа. Масонството со своите принципи е во поддршка на Христијанските принципи, како и на основните човечки принципи на секоја една вера. Не е религиозно по својата природа, не нуди спасение, прошка, избавување, така што во ниеден аспект не се поклопува со улогата на верата и црквата кај поединецот. Она што масонството го поттикнува е меѓусебното разбирање, градењето на подобар свет, градењето на знаења - кое не гледам како би било во конфликт со било која вера...
Инаку - многу деноминации имаат проблем со масонството, но сите тие проблеми доаѓаат од неразбирањето на основната суштина и имањето на сосема погрешна претстава за принципите и идеите, како и начинот на делување. До сега, не сум наишол на адекватно објаснета причина зошто да не може христијанин да членува во ложата.


Ima premnogu predrasudi i mistifikacii okolu masonskoto dvizenje. Jas na niv gledam kako na klub na bogati i slavni licnosti, koi naogjaat razni nacini za da im bide malku pozabavno vo zivotot. Kjubrik vo "Oci siroko zatvoreni" se ima obideno da ja objasni osnovnata logika, pa i "psihologija" na ovie zdruzenija. Tie ne se bas "zagreani" hristijani, tuku prezemaat nekoi hristijanski nacela, poveke kako forma. Istoto go pravea i komunistite, odnosno marksistite i tie hristijanskata etika ja korisea za inspiracija na masite.
tre, tri, tra
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 16:06
Хммм,само Чаир имаше доблест да го произнесе христијанско-православниот став по ова прашање онаков каков што е,иако не даде никаква Библиска поткрепа за тоа, додека од другите деноминации не прочитав ништо асално,или немаат доволно храброст на одредени прашања искрено да одговорат.

Еве уште нешто интересно што го прочитав на еден портал:ПРАШАЊЕ: Може ли православен христијанин да се зачлени во масонска ложа?

одговор:
На ова прашање ќе одговорам преку зборовите на самиот наш Господ, Спасител и единствен Учител Исус Христос. Тој на своите ученици, како членови на Неговата Црква (έκκλησία) им го вели следното:
"Никој не може да им слугува на двајца господари; оти, или едниот ќе го замрази, а другиот засака; или кон едниот ќе се приврзе, а другиот ќе го презре. Не можете да им служите на Бога и на Мамона. (Матеј. 6, 24)"
"Не секој што ми вели: Господи, Господи, ќе влезе во царството небесно, а само оној што ја исполнува волјата на мојот Отец небесен. (Матеј. 7, 21)"
"А кој ќе се одрече од Мене пред луѓето, и Јас ќе се одречам од него пред мојот Отец небесен (Матеј. 10, 33) "
"Кој има уши да слуша, нека чуе!" (Матеј. 11, 15)извор: http://preminportal.com.mk/content/view/813/127/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.