IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - За идните мајки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За идните мајки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: За идните мајки
    Испратена: 14.Септември.2011 во 14:51

samo napred
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 13:53
 
Еве како се забавувале идните мајки во   Хјустон   среќа
 

Учесничките во натпреварите за убавина обично се слаби и "сингл" девојки на возраст која е далеку од годините за создавање на фамилија, но овие идни мајки од Хјустон, Тексас, го докажаа спротивното, истовремено покажувајќи дека не сите бремени жени сакаат да седат дома не правејќи ништо во последните месеци од бременоста.

Бремените жени гордо се појавија на натпреварот за најубава трудница и ги покажаа своите стомачиња, играјќи, дефилирајќи, дури и првајќи вежби на сцената.

Овие идни мајки најпрво учествуваа во натпревар за менување пелени, а потоа се соблекоа во бикини за последната рунда од натпреварот, додека нивните момчиња и сопрузи даваа гласен аплауз за нивната храброст, но и убавина.

Условите за учество беа едноставни - трудницата мора да биде најмалку во 6-тиот месец од блажената состојба, а среќната победничка си замина со ваучер од илјада долари, дигитална камера и третман за белеење на забите.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 11:53
Раѓањето деца е добро за здравјето, но застанете на две!

Раѓањето на деца е здраво за мајките, но само ако се застане на две.

Проучувањето на 1.5 милиони случаи покажа дека добивањето на дете има позитивен ефект врз здравјето на мајките, односно ги штити од рак и од срцевите болести, но ги намалува и шансите за мајката да стане алкохоличарка.

Меѓутоа тоа зависи од бројот на децата кои ги има брачниот пар. Премногу или пак ниедно дете значи и зголемен ризик од смрт предизвикана од наведените проблеми.

Двете деца се оптимум за здравје, пишува магазинот Social Science & Medicine, пренесувајќи го извештајот на британските и норвешките научници.

Научниците анализирале податоци од семејствата помеѓу 1935 и 1968 година и утврдиле дека „најцрно им се пишува“ на жените без деца или пак оние со едно дете. Кај нив е зголемен ризикот од скоро сите болести, а проблемите со алкохолот се покажале како изразито чести.

Анализите покажале дека жените со четири или повеќе деца заболуваат од рак на матката. Кај оние со три деца преовладува микс од добро и лошо здравје, а кај оние со две рамнотежата на стресот е предуслов за добро здравје, објасни научникот Емили Грунди. 

 
дагубитник
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 16:06
И јас како што знам сеуште е на инекции. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 15:52
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Зошто сме во фаза на планирање на извесни работи,се со ред нели,ама со време си планираме стандар исптиувања од типот на плодност,бактерии,габички и слични непожелни работи кои би можеле да ни влијаат на фертелитетот...арно ама...Муабетот ми е...ме фаќа страв пред време,а не ми се чека дури две недели,а со време сум куса да трчам и прашуам,форумов често го читам,па некој може знае да ми одговори.
Што е со рх негативните идни мајки?!Нешто слушнав,наслушнав дека нешто ќе ни шкрипи,јас сум рх негативна,тој рх позитивен,иста крвна група...
Знам дека проблем е кога двајцата се рх негативни,а за иста крвна група различни рх фактори не сум слушнала...


Проблем не е кога двајцата родители се рх-негативни од било која крвна група туку само мајката, сите други комбинации се безопасни.
Моите родители и двајцата се рх-негативни и затоа немало никаква дилема ниту опасност. И секако го имам наследено факторот од нив и јас сум рх-негативна.
Мене исто така ми е обрнато внимание на ова и советувано ми е од медицинско лице.
Од самиот момент кога ќе останеш бремена најдобро е бременоста да се следи што почесто. Не дека може да дојде до некакви компликации но за секој случај.
И после првото дете се прима заштитна инекција и немаш гајле. Незнам дали се уште се применува во пракса оваа инјекција можеби сега во помодерни времиња користат други превентиви (незнам точно да не зборам на памет)
И најдобро ќе биде ова веднаш да му го споменеш на твојот д-р но мислам дека тие секако прашуваат..
Консултирај си се со лекарот и гинекологот навремено за да си знаеш што-како да ти биде мирна душата кога ќе бидеш трудна.
Поздрав
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 14:17
[.

Изменето од mistake - 01.Февруари.2011 во 18:38
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 03:23
Зошто сме во фаза на планирање на извесни работи,се со ред нели,ама со време си планираме стандар исптиувања од типот на плодност,бактерии,габички и слични непожелни работи кои би можеле да ни влијаат на фертелитетот...арно ама...Муабетот ми е...ме фаќа страв пред време,а не ми се чека дури две недели,а со време сум куса да трчам и прашуам,форумов често го читам,па некој може знае да ми одговори.
Што е со рх негативните идни мајки?!Нешто слушнав,наслушнав дека нешто ќе ни шкрипи,јас сум рх негативна,тој рх позитивен,иста крвна група...
Знам дека проблем е кога двајцата се рх негативни,а за иста крвна група различни рх фактори не сум слушнала...
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:48
zenski malata me kara aj odam od temava

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:47
 газење%20од%20смеење супер е тој.....дури коа му припаѓам коа имам циклус мие садови среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:46
нека го, нек чита...нек збира искуство... кој ќе и’ се најде на младата мама кога ќе и’ треба највеќе помош ако не младиот татица??? намигнување
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:44
мали темава е за идни МАЈКИ  а не татковци голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:44
голема%20насмевканамигнувањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:44
dada    

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:30
газење%20од%20смеење големо%20гушкање 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.