IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Web програмирање ( HTML, XML, Javasrcipt)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Web програмирање ( HTML, XML, Javasrcipt)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Piano Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Piano Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2009 во 20:49
Originally posted by makportal makportal напиша:


Jас сега на друг начин го правам. Kористејки PHP, ги превземам сите RSS
feeds од вечер, вест, итн. Ги процесирам ис сторирам во text file. Tака
кога ке појдеш сега на http://makportal.uni.cc/denesni-vesti.html, ке
видиш дека нови вести секој ден има. Tој PHP script треба секој ден
само еднашка да се повика (може автоматски) и после ги има сите најнови
вести.


aj ako moze objasni poednostavno kako go pravis toa, deka ova e bre mnoggu text da se sekoj den so toa zanimavam, a ne mi e tesko ako ednas go napravam .... ti go objavuvas celosno, ja sakam kako widget, pa so link da odi od kade se vestite, isto kako na IDIVIDI ...
Кон врв
makportal Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makportal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 19:22
Прво треба да имаш webhost, каде што можеш да користиш php files. Aко ја имаш таа подржка кодот за да се направи ова не е многу долг.
Кон врв
IvanSkMkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IvanSkMkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 09:16
Здраво!

Дали некој од Вас знае КОНКРЕТЕН КОД за анимација во HTML КОЈА ЌЕ ПРАВИ fade и движење на колекција на слики? Анимацијата треба да прими сет од 5 слики, да ги постави една врз друга, и да се одвива така што најгорната слика се движи во лево и избледува до потполно исчезнување, па кога ќе исчезне таа, почнува да се движи таа под неа и таа исто така да избледува до исчезнување, па таа под неа исто... и така до последната, а кога ќе заврши истава процедура кај последната, тогаш анимацијата почнува од почеток по истиот тек. Ми треба код кој ќе работи со БАРЕМ ПРИБЛИЖНО иста брзина и во Firefox и во Internet Explorer.

Молам за помош.
Фала многу!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 10:28
Originally posted by IvanSkMkd IvanSkMkd напиша:

Здраво!

Дали некој од Вас знае КОНКРЕТЕН КОД за анимација во HTML КОЈА ЌЕ ПРАВИ fade и движење на колекција на слики? Анимацијата треба да прими сет од 5 слики, да ги постави една врз друга, и да се одвива така што најгорната слика се движи во лево и избледува до потполно исчезнување, па кога ќе исчезне таа, почнува да се движи таа под неа и таа исто така да избледува до исчезнување, па таа под неа исто... и така до последната, а кога ќе заврши истава процедура кај последната, тогаш анимацијата почнува од почеток по истиот тек. Ми треба код кој ќе работи со БАРЕМ ПРИБЛИЖНО иста брзина и во Firefox и во Internet Explorer.

Молам за помош.
Фала многу!!


Oва само во флеш , или во јава скрипт можи да се направи, како аплет. намигнување
Кон врв
IvanSkMkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IvanSkMkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 10:45
Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by IvanSkMkd IvanSkMkd напиша:

Здраво!

Дали некој од Вас знае КОНКРЕТЕН КОД за анимација во HTML КОЈА ЌЕ ПРАВИ fade и движење на колекција на слики? Анимацијата треба да прими сет од 5 слики, да ги постави една врз друга, и да се одвива така што најгорната слика се движи во лево и избледува до потполно исчезнување, па кога ќе исчезне таа, почнува да се движи таа под неа и таа исто така да избледува до исчезнување, па таа под неа исто... и така до последната, а кога ќе заврши истава процедура кај последната, тогаш анимацијата почнува од почеток по истиот тек. Ми треба код кој ќе работи со БАРЕМ ПРИБЛИЖНО иста брзина и во Firefox и во Internet Explorer.

Молам за помош.
Фала многу!!
Oва само во флеш , или во јава скрипт можи да се направи, како аплет. намигнување


јаваскрипта ми треба. Нешто КОНКРЕТНО!!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 13:46
Originally posted by IvanSkMkd IvanSkMkd напиша:

Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by IvanSkMkd IvanSkMkd напиша:

Здраво!

Дали некој од Вас знае КОНКРЕТЕН КОД за анимација во HTML КОЈА ЌЕ ПРАВИ fade и движење на колекција на слики? Анимацијата треба да прими сет од 5 слики, да ги постави една врз друга, и да се одвива така што најгорната слика се движи во лево и избледува до потполно исчезнување, па кога ќе исчезне таа, почнува да се движи таа под неа и таа исто така да избледува до исчезнување, па таа под неа исто... и така до последната, а кога ќе заврши истава процедура кај последната, тогаш анимацијата почнува од почеток по истиот тек. Ми треба код кој ќе работи со БАРЕМ ПРИБЛИЖНО иста брзина и во Firefox и во Internet Explorer.

Молам за помош.
Фала многу!!
Oва само во флеш , или во јава скрипт можи да се направи, како аплет. намигнување


јаваскрипта ми треба. Нешто КОНКРЕТНО!!!


Повели
http://www.catswhocode.com/blog/top-10-javascript-slideshows-carousels-and-sliders

Мислам дека првото е тоа што ти треба намигнување

не сум многу слободен инаку ќе ти напишев скрипта


Изменето од Flix - 18.Септември.2009 во 13:46
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 19:37
ова со логирањето е добро, ама напиши поконкретна форма, за да можеш да си креираш свој акаунт, и да те пушта на одредена страна... па после дај го кодот и download линк ако не ти е хостирано на интернет... фала однапред

Изменето од Jovan.74 - 03.Декември.2009 во 19:38
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 19:52
Ima li nekoj iskustvo od koristenje na Joomla? Bidejki sum pocetnik,sakam da znam koi se prvite cekori koi ke treba da gi napravam otkako ja simnav Joomla vo kompjuter.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 20:14
Originally posted by TheRock TheRock напиша:

Ima li nekoj iskustvo od koristenje na Joomla? Bidejki sum pocetnik,sakam da znam koi se prvite cekori koi ke treba da gi napravam otkako ja simnav Joomla vo kompjuter.


Имаш ваква тема во софтвер , таму обратисе ќе ти пишиме да не де пишиме исто нешто во две различни теми.
Кон врв
Ивона02 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ивона02 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 02:27
За да инсталираш Joomla ќе одиш на сајтот на Joomla (www.joomla.org) ќе ја симнеш најновата инсталација, ќе ја аплоадираш на хостингот (или ако користиш домашен сервер ќе ја ставиш во соодветен фолдер) и потоа ќе ја инсталираш Joomla-та (види на гугл „How to install Joomla“).
Кон врв
kire_bt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 13:18
Ај ако сакате поможете ми дајте ми некоја програма со која можам да направам веб-сајт бесплатно
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 13:19
imas domain?

PS>klasika za vakvi raboti Adobe Flash

Изменето од LouWeed - 11.Декември.2009 во 13:19
Кон врв
kire_bt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 14:25
Линк за спустање или некоја друга кажете со е тро поедноставна
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 16:10
Originally posted by kire_bt kire_bt напиша:

Ај ако сакате поможете ми дајте ми некоја програма со која можам да направам веб-сајт бесплатно


Сите се бесплатни имаш front page, Dreamweaver , jomila и многу други .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.