IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Новини во Законот за високо образование
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новини во Законот за високо образование

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Новини во Законот за високо образование
    Испратена: 03.Август.2008 во 20:03
 Deneska na vesti gi soopshtija promenite koi vladata gi sprema vo visokoto obrazovanie.
1. Da nema asistenti i demonstratori
2. Profesorite sami da gi drzat predavanjata, vezbite i ispitite
3.Profesorite so zvanja d-r na nauki ke moze da dobijat posebni pokacuvanja dokolku objavuvaat naucni trudovi vo svetskite naucni spisanija
4. Studentite ke gi ocenuvaat profesorite
Zaradi ogromnite shpekulacii za profesorite na drzavnite fakulteti  verojatno ova ke bide edna merka na procistuvanje na fakultetite.



Изменето од mamma - 12.Септември.2008 во 16:19
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 01:42
изненадувањеизненадувањеизненадување da nema asistenti i demosntartori???? ouuu koja glupost!!! so noviov EKTS (evropski kredit transfer sistem) profesorive i taka imaat premnogu obvrski, pa ushte toa fali da drzat vezbi...plus toa asistentite povekje imaat vreme i nervi za studentite, pa objasnuvaat, pomagaat, poglednuvaat niz prsti ponekogash...големо%20гушкање

tretoto e ok, 4 e relativno i ne znam kolku e pametno...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 13:53


Дека се потребни промени, потребни се, тоа е несомнено.... но да се укинат асистентските места... тоа е лудост... Па секаде во светот професорите имаат асистенти..... тоа сигурно не е така без потреба...
А и оценувањето на професорите од страна на студентите.... не знам колку би било тоа објективно... Тоа може и да се злоупотребува... Можеби треба професорите да се вреднуваат, но не знам дали баш од студенти или само од студенти....





Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 08:44
... za da se napravat promeni vo visokoto obrazovanie prvo i osnovno treba da se napravi depolitizacija... deaftonomizacija i defamilizacija (ne najdov po soodveten termin) na visokoto obrazovanie.
depolitizacija... najgolem broj profesori... se politicki aktivni... i opstojuvaat na svoite rabotni mesta na koi ne se pojavile so godini...zaradi razni politicki angazmani... a studentite katadnevno gubat casovi... pa i prezakazuvaat sesii...  zboruvaat za strucnost... a mnogumina od niv nemaat ni svoja kniga...a imaat titula d-r... najgolemiot del nemaat objaveno nieden naucen trud vo internacionalnite naucni spisanija... a najmaliot del...onie koi se nadvor priznati...kaj nas edvam se spomnuvaat... i pod pritisok si odat nadvor... a nashata zemja gubi strucnost...
deavtominizacija- bidejki avtonomijata ja doziveeja kako sloboden pazar... formiraat ceni koi se nerealni... naplakaat za shto ke posakaat... odgovornost pred nikogo...troshenje... ili boze me prosti kradenje na parite bez nikakva kontrola...  se naplaka za studentski zbor... na koj nikoj oci ne mu videl...za fiskulturni aktivnosti...na koj retko koj student otishol...za kompjuterizacija... a studentite polagaat na pismen ispi na tabak hartija...
defamilizacija... ako se napravi proverka ili rodoslavenie... ke se pronajdat frapantni podatoci deka 90% od pomladi demonstratori, asistenti, d-r na nauki se deca...sinovi i kerki na postarite d-r na nauki. Vrshat razmena na mestata kako da se nivna privatna svoina...
 I kako shlagfort e nivnata zelba za vecno vladeenje... ne pomisluvaat na penzioniranje iako mnogumina od niv odamna gi pominaa pragovite na naddozvolenata starosna granica...

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 09:00
jas samo ke ja citiram prof. Vankovska, od site ovie silni zakoni ekspresno doneseni, eden den site samo ke ne boli glava ....

inaku koga slusav za promenite, kako da slusnav deka e ova nalik na Bolonjskiot univerzitet i bidejki rodninite od Hrvatska mi se seuste tuka, prodiskutiravme i za ova i kaj niv se pravat reformi spored Bolonjskiot univerzitet na koi studentite i ostanatite zasegnati ( profesori i roditeli verojatno) reagirale so strajk i tie reformi se ostaveni za ponatamu.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 09:25
...koga zboruvav za deaftonomizacija...meslev na vakvi samovolija...
На Архитектонскиот факултет се плаќа за бесплатна услуга

За да добиеме потврда за редовен студент треба на жиро-сметка на факултетот да платиме 100 денари, иако оваа услуга на другите факултети е бесплатна, се жалат студенти на Архитектонскиот факултет.

Од факултетот вчера објаснија дека ценовникот го утврдуваат надлежните во ректоратот и дека тие само ги извршуваат нивните одлуки.
А Ѓорѓи Мартиновски, пак, ректорот во заминување, изјави дека единствено деканатот на факултетот е тој што ги утврдува цените за услугите на факултетите.
- Еден ценовник важи за сите факултети и цените на услугите се исти за сите. Ако овие студенти плаќаат, а за нивни колеги од другите факултети оваа услуга е бесплатна, за тоа треба да прашате во деканатот - рече Мартиновски.
На Правниот, Економскиот, Филолошкиот и Филозофскиот факултет оваа услуга е бесплатна. Референтите бесплатно ја заверуваат потврдата, откако ќе проверат во индексот дали студентот е редовен студент.
...mama na tate,,,tate na mama... decata maka macat... e koga ke ima jasni zakonski normi na nivo na drzava... i informacija do necelosno aftonomnite fakulteti...koi vprocem za plata ne se aftonomni (zemaat od MON)...ama za ukazuvanja od ministerot se aftonomni... togash nema sekoj fakultet da nalikuva na selska birtija i da formira cenovnici kako da prodavaat kebapcinja... ili nedaj boze slivovica...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 12:12
Jas pak procitav deka zakonot e da i asistentite i razni dr.pomosnici deka moraat da imaat titula magister ili ne znam si sto..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 01:35
Новини во овој закон нема многу само што студентите почнуваат од 15 септември а не како што беше од 1 октомври.Ете тоа е измената нема друга измена.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 02:16
e kako ne be, ne pochnuvaat od 15 sept

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 13:24
...simpaticno...uskladuvanje so svetskite normi ili ushte edna politizacija...
„Вечните“ декани во паника, ректорот избира свои луѓе
Деканите на факултетите ќе ги избира и разрешува ректорот на универзитетот. Ова е една од измените во Законот за високо образование, кој стапи во сила од 1 јануари, предизвикувајќи бурни реакции кај деканите, особено кај оние што и по неколку мандати се на чело на факултетите, тврдат извори за „Нова Македонија“.

Такви се Данчо Чеврески, деканот на Факултетот за драмски уметности, Бобек Шуклев, деканот на Економскиот факултет, како и нивниот колега Трајан Гоцевски од Филозофскиот факултет.

- За измените во Законот се дискутираше и на седница на ректорска управа. Уште тогаш имаше лобирања и незадоволство од предложените измени, кои веќе се во сила. Дури имаше и шпекулации дека „вечните“ професори ќе го оспорат Законот на Уставен суд, поради страв дека ќе бидат разрешени - велат нашите извори.

Сепак, деканите негираат дека се исплашени и дека го оспориле изменетиот закон. Чеврески вели дека со новините процедурата за избор на нов декан практично останува иста.

- Наставно-научниот совет ги утврдува кандидатите и со тајно гласање одлучува кој ќе биде на листата од која подоцна ректорот треба да го избере идниот декан. Оваа измена не ме плаши, јас и онака едвај чекам да ми заврши мандатот и немам намера повторно да се кандидирам - рече Чеврески.

Деканите Гоцевски и Шуклев не сакаа да ги коментираат новите измени на Законот. За тоа колку овие промени му ги одврзуваат рацете на ректорот да поставува свои луѓе на деканските позиции, универзитетските професори и деканите се со поделени мислења.

- Од една страна и добро е ректорот да поставува свои луѓе за декани на факултетите. Ако на некој факултет има декан што има контрапозиции и ставови од оние на ректорот, тие нема да соработуваат, а поради тоа ќе страда целиот факултет. Јавна тајна е и дека политичката обоеност игра улога, само што досега тоа се правеше во подзатскриена форма - вели Саво Климовски, професор на правниот факултет „Јустинијан Први“.

Според него, оној што финансира ја диктира и организацијата на факултетите. Тоа што ректорот избира „свој човек“ за декан е еден од начините за непосредно влијание врз организацијата на факултетот, додава Климовски.

Професорите се согласни дека измената на Законот е во ред ,со оглед на тоа дека ректорот избира декани и на државните универзитети во другите земји.

Во членот 54 од Законот за високо образование, како една од надлежностите на ректорот стои и делот дека тој ги избира и разрешува деканите на факултетите. Освен тоа, новина е и што секој кандидат, кој мора да е од редовите на редовните професори, има можност сам да аплицира за позицијата. Виза за да одат понатаму ќе имаат оние кандидати што ќе добијат 50 отсто од гласовите на членовите на наставно-научниот совет. Од нив, ректорот одлучува кој ќе биде идниот декан. Со стариот закон, декан избираше наставно-научниот совет, а ректорот само ја потпишуваше одлуката на советот.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 08:12
Вчера слушнав нешто што малку ми е неверојатно и многу не логично.
Не успеав да најдам член од законот во кој е регулирано една огромна небулоза и си мислам дека веројатно ова е решено со некој интерен акт на факултетите а дискутабилна е законитоста на истата.
Наиме- детето на едни соседи запишано на факултет заради опаѓање на финансиската моќ на семејството не може да продолжи да студира и реши да бара работа. Отишло на факултет да си ги подигне документите за да може да си се пријави во агенцијата за вработување кога таму шок. Службеничката на студентски прашања му кажала дека тој мора да ја плати партиципацијата предвидена за приватна квота иако се откажува од студирање (не успеа да влезе во државна квота) ?!
Дали е можно факултетите да имаат таква одлука?! Некој да плаќа за услуга што не ја добил?
Кој води контрола на огромните суми пари кои факултетите ги наплаќаат по разни основи? И каде впрочем одат тие пари? Зарем треба некој да плаќа заради тоа што не може да студира? Па ако можел да плати 400 евра ќе продолжел да студира?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 00:24
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Вчера слушнав нешто што малку ми е неверојатно и многу не логично.
Не успеав да најдам член од законот во кој е регулирано една огромна небулоза и си мислам дека веројатно ова е решено со некој интерен акт на факултетите а дискутабилна е законитоста на истата.
Наиме- детето на едни соседи запишано на факултет заради опаѓање на финансиската моќ на семејството не може да продолжи да студира и реши да бара работа. Отишло на факултет да си ги подигне документите за да може да си се пријави во агенцијата за вработување кога таму шок. Службеничката на студентски прашања му кажала дека тој мора да ја плати партиципацијата предвидена за приватна квота иако се откажува од студирање (не успеа да влезе во државна квота) ?!
Дали е можно факултетите да имаат таква одлука?! Некој да плаќа за услуга што не ја добил?
Кој води контрола на огромните суми пари кои факултетите ги наплаќаат по разни основи? И каде впрочем одат тие пари? Зарем треба некој да плаќа заради тоа што не може да студира? Па ако можел да плати 400 евра ќе продолжел да студира?


Многу чудна и нелогична работа.
На правниот факултет сите кои влегоа во приватна квота, добија формулар кој го пополнија, а во кој изјавија дека прифаќаат да студираат во приватна квота, односко со кофинансирање. Оние кои не сакаа, изјавуваа дека не сакаат и си ги подигаа документите. Оние кои сакаа, прифаќаа и потпишуваа изјава, а и договор со факултетот. Договор потпишаа и оние од државна квота, само што во нивниот договор стоеше дека се дел од државната квота. Сите кои не сакаа да студираат во приватната квота, не потпишаа изјава, си ги зедоа документите и никому ништо.
Во однос на случајов, мислам дека треба да види дали службеничката ја кажала вистината во однос на плаќањето или пак факултетот го крши законот!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 07:39
Stanuva zbor za student koj zavrshil prva godina no nema pari ponatamu da prodolzi. Platil samo 100 evra za vtora godina i se otkazuva zatoa shto roditelite ne mozat da odvojat poveke ni evro. Znaci za da si gi zeme dokumentite mora da gi plati onie pari za II godina koi ne ja slushal, ne polagal. 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 13:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Stanuva zbor za student koj zavrshil prva godina no nema pari ponatamu da prodolzi. Platil samo 100 evra za vtora godina i se otkazuva zatoa shto roditelite ne mozat da odvojat poveke ni evro. Znaci za da si gi zeme dokumentite mora da gi plati onie pari za II godina koi ne ja slushal, ne polagal. 


Партиципацијата се плаќа кога ќе се запишува трет семестар, т.е. кога ќе почне втората година, а не пред да почне. Нема зошто да плати за нешто што не започнало.
Нека провери како пишува во договорот што го потпишал со факултетот, можеби има некоја одредба таму на која може да се повика.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.