IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Улогата и значењето на сексот во животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Улогата и значењето на сексот во животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Улогата и значењето на сексот во животот
    Испратена: 02.Август.2008 во 01:48

Улогата и
значењето на сексот во животот на поединецот


Значењето на сексот во животот на секој поединец е доста комплексна работа и секако дека има големо влијание средината во која расте и живее поединецот и секако степенот на културата, бидејки таа ги дава вредностите кои ги стекнуваме со времето на социјализација и го дава контекстот во кој се развиваме. Може да се каже дека културата дава и некаков, да го наречам self-ideal,  кој како членови на општеството би требало да го интернализираме и да тежнееме кон него.

Сега да не завлекувам премногу во философирање, бидејки темава сакав да ја обработуваме од психолошки аспект, сакав да кажам дека сексот претставува мошне комплексна работа, бидејки има мноштво улоги и функции како за поединецот така и за неговото пошироко и потесно  опкружување.

Гледано од еволуциски и биолошки аспект, улогата на сексот е репродуктивна и секако јасно е зошто неговата улога не е занемарена и зошто околу сексот се изградени мноштво правила и вредности.

Од друга страна внатрешното, интимното значење на сексот за секој поединец ја има онаа хедонистичка улога...сексот како  уживање,  а секако преку тој вид на уживање, природата не мотивира да се репродуцираме...:)))

Меѓутоа, за разлика од некои други биолошки потреби, сексот не претставува само еднонасочна приватна потреба бидејки за секс ни е потребна и друга страна, па дури и за време на мастурбација воглавно замислуваме некоја личност, или пак гледаме филмови, слики и сл.

Сексот има и интерперсонална улога...мошне е важен за нашата врска со партнерот. Тој  е важен како за продлабочување и јакнење на односите, но и за намалување на напнатоста и како средство за подигање на самодовербата и чувството на задоволство од самиот себе. (Не)задоволството од сексот и доживувањето себеси како личност која е (не)способна за секс и (не)привлечна е мошне важно и за (не)задоволството и (не)исполнувањето во поширок аспект на функционирањето во животот и работата.

Дури и еднократен секс со релативно непозната личност не мора да ја има само функцијата на задоволување на сексуалната потреба и уживање и честопати во такви односи некоја личност се впушта не само затоа што очекува само телесно уживање...

Секако дека сексот не треба да се прецени, бидејки луѓето меѓудругото се разликуваат и по тоа колку сексот им е важен во животот, а секако на тоа влијаат некои претходни искуства, како и воспитанието и начинот на којшто  се формирала личноста,  а истовремено искуставта без разлика дали се лоши или добри повратно влијаат на личноста, и всушност  ова претставува една сложена интеракција во која се влијае на се...

Како и да е сексот има разни улоги, како  кога и како кому, понекогаш имаш секс за да се намали нервозата, некогаш затоа што си возбуден, предизвикан од партнерот, некогаш  затоа што и двата партнера се во некое посебно `секси` расположение, некогаш сексот претставува природно неминовно продолжение  на флертот...но сето тоа резултира со задоволство, уживање, ослободување (секако доколку бил успешен...ако не, може да резултира со срам, вина, незадоволство од самиот себе...)

И секако да споменам дека постојат и некои генерални разлики помеѓу начинот на кој тој се доживува кај мажите и жените и во неговата улога, кои понекогаш се резултат, последица од некои биолошки, воспитни, културолошки чинители...

Јас за почеток го дадов воведот и мислам дека бев јасна и сега ве молам не се срамете,  повелете, продолжете, ме интересираат вашите искуства и мислења за влијанието на сексот на психата на поединецот!









Изменето од moira - 02.Август.2008 во 04:45
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:54
"Сексот има и интерперсонална улога...мошне е важен за нашата врска со партнерот. Тој е важен како за продлабочување и јакнење на односите, но и за намалување на напнатоста и како средство за подигање на самодовербата и чувството на задоволство од самиот себе. (Не)задоволството од сексот и доживувањето себеси како личност која е способна за секс и привлечна е мошне важно и за задоволството и исполнувањето во поширок аспект на функционирање во животот и работата."


so ova epteeeen se soglasuvam

Изменето од moira - 02.Август.2008 во 02:02

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:08
neznam kolku e sexot filozovska kategorija
izgleda sum neso prospal
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:08
e sto da kazam..kazano e se ..samo sto razlika ima u vreme....mislam segasen i poranesen sex...celta bila ista,pristapot razlicen zatoa pa znacenjeto bilo golemo...
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:14
Originally posted by anakin anakin напиша:

neznam kolku e sexot filozovska kategorija
izgleda sum neso prospal



...не се говори за сексот како философска категорија...туку за сексот од психолошки аспект... за неговата улога и значење во животот на поединецот...



П.С.

Ниту воведот ниту насловот не си ги прочитал...судејки по постот...



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:18
da ne gi citam dolgite textovi
se zadrzuvam na naslovot
kolku razberam tolku
neli ne se dobivat ocenki tuka?

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:30
Целата “философија“ и психологија околу сексот еден моја поранешна колешка успеваше да ја срочи во една реченица:
“Ако е сексот добар ќе ги избрка сите ѓаволи од тебе.“ задоволство
Значи, се работи за условна реченица...намигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:47
ulogata e DA STVORIME CUSTVA


CUSTVO NA RAMNOPRAVNOST
AKO E bez pobednici i pobedeni

CUSTVO NA RAZBIRANJE
AKO E bez sram i vozdrzuvanje

CUSTVO NA NASPOLOZENOSTA
AKO E so nasmevki
bez prashanja i dilemi


CUSTVO NA KARAKTER I KREATIVNOSTA
AKO E bez scenarija i libreta

CUSTVO NA KONDICIJA
AKO Se  custva  vo dvizenje

CUSTVO NA  POSTOENJETO
AKO kje go posakame pak i pak i pak


Изменето од anakin - 02.Август.2008 во 02:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
slide Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Original Honey

Регистриран: 29.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај slide Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 05:28
eve i edna moja stara

"vsushnost na svetov i nema zeni kuchki, ima samo neonadeni i nedoonadeni zeni"

seksot e mnogu bitna rabota...tolku od mene na temava li svrshuem znachi postojam

PS. izvinjavajte za degutatnosta, ali otvoreno si kazuem za i okolu se, skrieni stvari ich nejkum
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 18:42
Kaj mazite seksot e dokazuvanje, a kaj zenite manipulacija i kontrola...mnogu cesto starite velat deka vo brak prvata godina vadis med, a od vtorata, posebno otkako ke se rodi dete, vadis gomna...ja ne znam, samo citiram
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 15:49
Seksot go vrti svetot
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 15:56
Niz malo dupce ama poleka zenite go osvoija svetot
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 10:28


Моира, навистина ти во воведот веќе речиси сé убаво си објаснила... па јас само ќе се обидам да го искажам своето мислење во врска со ова... и да надополнам...
Иако за повеќето работи не треба да забораваме на релативноста и индивидуалноста... бидејќи многу работи зависат од самата личност, од карактерот, од интелектуалната моќ на поединецот и сл., сепак кога станува збор за сексот мислам дека до некаде можеме да генерализираме, бидејќи сепак се работи за еден природен нагон, кој го поседува не само човекот како вид, туку и сите живи суштества...
Во психологијата сексуалниот мотив е издвоен во групата Хомеостазички мотиви (мотив на рамнотежа)... Самото тоа што во оваа група мотиви спаѓаат мотивот за вода, храна и сексуалниот мотив (а според некои и мајчинскиот мотив), а и фактот дека тој е поттикнат од хормоните на хипофизата, укажува за силината на овој физиолошки механизам и што значи тој за човековиот живот. Значи, за да може една единка “нормално” да функционира, мора прво овие мотиви да бидат задоволени... Разликата помеѓу овие мотиви е само во тоа што сексуланиот мотив не е од егзистенцијално значење, па затоа можеме до некаде да се воздржуваме од задоволувањето на оваа потреба... односно кај човекот е можно тој да се задоволи и на индиректни начини, на пр., преку љубов, пријателство, социјално дружење... (и да не спомнувам самозадоволување)...

Значи, се разбира дека незадоволувањето на овој нагон може да има психички влијанија, односно да се одрази на животот на поединецот ... но сепак, како што кажав и погоре, многу зависи од интелектуалните предиспозиции... Некои луѓе можат навидум нормално да функционираат.... иако сепак мислам дека во суштина на секого му недостасува задоволувањето на оваа потреба...
   



Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 16:12
madam eden eve vaka dlabok naklon za vas za vovedot....
ama spred mene si zaboravila edna mnogu vazna rabota....shto so razlicnite vidovi na seksualna orientacija ili pak samo tekstot se odnesuva na normalno seksualno opshtenje...se slozuva so toa deka kako da recam normalniot seks ili seks megu maz i zena moze i te kako da ja zgolemi megusebnata povrzanost i da dovede do jaknenje na vrska ili brak dokolku bile istite vo raspad ili kriza koja bila momentalna ili koja se javila zaradi kako da se izrazam gubenje na magija ili hemija vo istata.
seksot e spored mene mnogu vazen vo zivotot i da ne se zaborava deka nie lugeto sme mozebi edinstvenite na planetata zamja shto pokraj za razmnozuvanje ko pravime i za uzivanje...za da postoi dobar i kvaliteten seks,kakov i da e toj i shto se podrazbira vo nego da ima,jas mislam deka nejvazno e megu partnerite da postoi celosna predadenost za vreme na toj cin,shto znaci KAZI MI ZLATO PA JAS DA TI KAZAM...bez ova poslednovo se ke se svede na ednostavna rutina koja ke se povtoruva i na kraj ke dovede do edno golemo NULA.....sekoj eden shto go razbral seksot kako STAVIGO I IZVADIGO e vo dlaboka zabluda,a tuka i ne treba da se zaboravi spored mene deka ima dva vidovi na seks....
1.samo seks
2.vodenje ljubov
prvoto e toa shto moira go spomna kako ednokraten seks,so cel zdovoluvanje na potrebata na seks i isto taka tuka moze da se stavi seks od interes,primer prostitucija.
E sega vtoroto shto go navedov "vodenje ljubov" moze najednostavno da se objasni so objasnuvanjeto na ovaa tema filozofija vo forum index shto stoi,a tamu pishuva
"RAZNO AMA NA POVISOKO NIVO" shto bi znacelo najvisoko skalilo do koe moze da se dojde za vreme na seksot.....
znaci najvisokoto skalilo e VODENJE LJUBOV.....
TOA E MOETO MISLENJE ZA OVA.....
A SEGA POVTORNO MI JA ZAPRASHAL MADAM,SHTO SO RAZLICNITE VIDOVI NA SEKSUALNA ORIENTACIJA SHTO POSTOJAT NA SVETOT,DALI I SEKSOT POMEGU PARTNERI OD IST POL GO IMA ISTOTO VLIJANIE KAKO SEKSOT SHTO POSTOI MEGU MASHKO I ZENSKO....
ete tolku od mene,moze gresham vo neshto a dokolku gresham ne strametese ispravete me,ke vi bidam blagodaren.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.