IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - ПЛАГИЈАТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПЛАГИЈАТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПЛАГИЈАТИ
    Испратена: 01.Август.2008 во 11:24
Не ми се отвараше некако посебна тема за ова, но чувствувам силен револт.
 
Имено, речиси сите песни на Владо Јаневски (музиката) се “позајмени“ од руски шлагери. Владо добро и “мудро“ го искористи својот престој во Русија (или Украина), каде освен забавување со убавите девојки црпел инспирација и во музиката. (видовме вчера на Ексклузив). Дотолку подобро за него што тие мелодии кај нас се речиси непознати. Секоја чест за убавите текстови кои ги напишал, ама навистина, оваа работа во светот е казнива (меѓу украдените се и “Не заборавај да се сетиш на мене“, “Напрај место“....) Но и “Ако не те сакам“-чист дупликат на Сан Ремскиот хит на Ал Бано.
 
Ех, да е само тој.
Скоро открив дека познатиот хит на малиот Вучиќ “бибер и чоколада“ со кој освои и награда мислам на еден фестивал-е 100% превземена од еден хит на египетски изведувач (Диди, оној што ја испеа “Ајша“)изненадување
Фактот што се тоа мелодии непознати кај нас е убаво искористен и уновчен.
 
А јас си мислев дека само српските турбо фолкери се занимаваат со кражби и преработки.
 
Изгледа дека вистинските витези изумреа или се вид во изумирање кај нас, чест на исклучоците.
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:28
af super tema marija...ke kazam za neshto shto go imam slushnato od eden kako da go recam,ajde muzicar tezgarosh
so dolgo iskustvo vo muzickite vodi....
pred 10 godini covekot mi tvrdeshe deka "CIJA SI" OD SLAVE DIMITROV E PLAGIJAT OD NEKOJA SHPANSKA PESNA...COVEKOT SE KOLNESHE ZA TOA....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:34
изненадувањеЕ ова да не верувам, па Славе Димитров го сметам токму за оној вид витези во музиката во изумирање...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Lilija7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8994
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lilija7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:41
просто не ми се верува ова за Владо Јаневски.изненадување...а многу го ценам и почитувам...
ЧОВЕЧКИОТ МОЗОК Е КАКО ПАДОБРАН, ТРЕБА ДА БИДЕ ОТВОРЕН ЗА ДА МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:48
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

изненадувањеЕ ова да не верувам, па Славе Димитров го сметам токму за оној вид витези во музиката во изумирање...

marija covekot mi se kolneshe deka ja slushnal istata pesna samo na shpanski,i veleshe deka ja ima istata muzika vo potpolnost samo tekstot bil razlicen...i mene ne mi se veruva deka toa moze da bide..no sepak se e mozno...na znam ne tvrdam nishto so sigurnost
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:50
Верувам, верувам...само сум како да кажам по малку разочаранатага.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:00
pa i jas bev...ama ne go zemaj ova zdravo za gotovo..moze covekot lazeshe ili neshto sakashe da se pravi deka e golem poznavac na muzikata..ne znam...
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 12:14

Се е можно, за пари и слава.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 13:23
eheeee ovde sekoja vtora pesna e plagijat, kolku pesni imam slushnato koi se apsolutno isti so nekoja postara stranska pesna...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
devil6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devil6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 13:52
ocekuvano e vakvo nesto od vlado, vsushnost i od SITE makedonski 'kompozitori'. site pesni na vrcak se plagijat i ne e teshko da se prepoznae, ne e vesht plagijator, za razlika od kaliopi koja pesna na ozi ozborn znae da ja sredi za karolina. e malku se zezna za purpurni dozdovi-temata na pesnata ukradena od prins, a inaku celata pesna kopija na where the wild roses grow-kylie minogue i nick cave/kave (kako bese?)


jovan jovanov pak isto taka 'kopira' da ne recam krade. stilot, iako negira ocigledno e deka e justin-ovski. no kolku i da se trudi, jovan i justin mnogu se razlikuvaat po kvalitet (a justin i ne e bas kvaliteten shto mnogu zboruva pak za jovan). edinstveno zaednicko imaat edno J

Изменето од devil6 - 01.Август.2008 во 13:54
Кон врв
Anne_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anne_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 00:59
Iskreno Vlado Janevski, mnogu go pocituvam, mi se dopaga negovata muzika. Znae da napise prekrasni pesni, eden od licnostite sto najmnogu ni vredi.
Megutoa surfajki po internet naidov na eden prilog nasloven Vlado Janevski - Plagijator.
Mislev deka povtorno se raboti za zlite jazici na novinarite, no otkoga islusav nekoi pesni..go smeniv mislenjeto.
Znaeme deka Vlado eden period ziveese vo Rusija..Imeno nekoi od negovite pesni izleguva deka se prerabotki na ruski hitovi. Uverete se i vie samite, pa kazete sto mislite.

Alla Pugacheva – Pozovi menja s saboj - Владо Јаневски - Тајна Отровна
http://www.youtube.com/watch?v=-loVDaGQIeY

Sofia Rotaru – Net mne mesta v tvojem serdce – Владо Јаневски – Напрај Место
http://www.youtube.com/watch?v=u6W3Xx6V2Kg

Alena Apina – Elektrichka – Владо Јаневски – Не заборавај да се сетиш на мене
http://www.youtube.com/watch?v=LFYm3JKbz9A








Изменето од Anne_sk - 07.Август.2008 во 01:02
I LOVE MY LIFE
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 12:29
Odamna se znae ova za Vlado..neli i za pesnata Ako ne te sakam,se suskase deka e plagijat od nekoja italijanska pesna..stvarno e sramota..pa tolku li se nasive avtori neinventivni i nekreativni..strasna rabota
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2014 во 21:04
...

Изменето од svetosparki - 23.Мај.2014 во 23:37
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 23:28

Најпознатата песна на Led Zeppelin е плагијат?

Да, читав и јас тоа.

Мислам дека имавме тема за плагијати и дека имам пишувано за ова, ќе проверамразмислување



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.