IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Крај на Светот!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крај на Светот!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 19>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 18:05
aaaa,ima...toa vie raduvajte se...toa sto kazuvaat deka i po ovoj ima drug zivot,tie se plasat od smrtta poveke nego li jas..pa zatoa sakaat da veruvaat vo vecen zivot ili besmrtnost..!..ZIVEJ SEGA I TUKA..drugo...otom-potom...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
jj.jasmina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jj.jasmina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 01:18
Џиновскиот метеор, наречен Апофис се движи низ вселената со брзина од 10 километри на секунда. Научниците предупредуваат дека ударот на астероидот би бил пострашен од атомската бомба која на крајот на Втората светска војна е фрлена врз Хирошима.
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 01:26
ee,golema rabota! bea frleni dve takvi bombi,pa,sega japoncite zatoa se stidkaat na tie nivni ostrovcinja-sto i dvaesetina milioni.
You live only ONCE!
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 06:59
Zatoa da rabotime na svojata svest za posledicite da ne bidat tolku katastrofalni. Preminot kon novata era sekako ni pretstoi, veruvale nie vo toa ili ne, mracnoto vreme na Kali Yuga poleka zaminuva, erata na Riba ke se smeni so era na Vodolija, koja od lugjeto definitivno bara povisoka svest za da gi izdrzat promenite, odlukata e nasa, dali ke se promenime ili ke ostaneme vrzani silno za materijalnoto, za gruboto........
 
Kako i da e koga lugjeto si igraat Bogovi se slucuva toa sto i se sluci i na Atlantida, propast na cela civilizacija!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 15:32
леле веќе со овој крај на светот... престанете да фрлате ѓубре насекаде и нема да го дочекате, а за астериоди и такви работи имаме Брус Вилиси колку сакате
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 17:58
да стварно,луѓето се НАЈГОЛЕМИТЕ виновници за уништувањето на земјата,НАЈГОЛЕМИТЕ,но како да му врежиме во главата тоа е невозможно,а после ќе плачите овде дека се плашите од доаѓањето на крајот на светот,е ѓто да ви правам јас,јас не сум ни првата ни последната што го кажува ова ама ете сепак    тоа е,и не се лутете на ова што ќе го кажам -Луѓето се најголеми штетници,и не го заслужуваат животот што го живеат-,гледајте едно господ ни пружил шанса да живееме убаво,нормално,сме се родиле на онвој бел свет,што има поубаво, но за жал сите ја пропуштивте таа единствена шанса,е тоа е сега нема назад враќање,помина и замина,не се враќа пак...
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
barnabas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barnabas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 14:04
Se sto se slucuva niz svetot sega, site buri koi se so dosega nevideni sili, site zemjotresi koi se pocesti od porano, site cunami koi se slucija, i romenata na klimata koja ja cuvstvuvame doma se ziv dokaz za site prorostva koi se napisani vo biblijata deka ke dojdat vo krajot na svetot pred slavnoto vtoro doagjanje na Isus Hristos da si gi zeme svoite slugi (Onie koi mu bile verni). I posle toa ima mnogu stradanja koi treba da se slucat i gjavolot javno ke deluva na liceto na zemjata, i na kraj sleduva vecniot sud kade sto se opredeluva dali ke odis vo rajot ili pekolot. Jas veruvam vo seto toa i sum napolno ubeden deka se slucuva poradi site dokazi sto se ocevidni i koi treba da se pobaraat no nisto ne e nedostapno.

Изменето од barnabas - 20.Август.2008 во 14:08
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 17:24
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

не сни биле створени да живееме за секогаш но на некој начин и ние луѓето сме криви за изгубуванјето на земјата,тоа е па затоа нашата земја ќе ја нема ама ќе настани друга,ЕДЕН СЕ РАЃА ДРУГ УМИРА!
 
Според Библијата, луѓето биле создадени за да живеат вечно, но смрта (болестите, староста, епидемиите, и сите други зла) се резултатот на падот во ГРЕВ. Да, согласно Библијата, токму тој монструм - Гревот е причина за сите зла на Земјата, па и на смртта на човекот. Бог дирекно ја проколна Земјата заради гревот на човекот. Затоа и оваа Земја ќе биде уништена затоа што Светото Писмо вели дека ништо проклето нема да влезе во Божјото Царство.
Значи според Библијата, проблемот за смртта на луѓето е гревот. Затоа и Исус дојде на Земјата, за да го земе гревот на Своите следбеници и да биде распнат за него, за да преку Неговата смрт биде платена казната за гревот и за да се исполни Божјата совршена правда "Платата за гревот е смрт".
Не, Исус не направи ниту еден грев, но Тој го зема нашиот грев и плати со смрт, за да можеме ние да бидеме ослободени од казната на Судниот Ден. Да, Бог не помилува преку Својот Син - Исус Христос. Тоа е радосната вест за христијаните, дека тие ќе бидат поштедени на страшниот Суден Ден, затоа што нивниот грев е платен, а една сметка не може да се плаќа два пати - барем не кај Бог нели? среќа Можеби во нашето општество тоа е можно, но не и кај совршено Праведниот.
 
Запомни Ani4ka, луѓето беа создадени за да живеат вечно, но заради гревот умираме. Оваа Земја наскоро ќе биде уништена, заедно со сите зла на неа и со сите што нема да се покајат. Бог испрати совршено решение за човечкиот проблем - Исус Христос. Доколку веруваме во Него, нашите гревови се опростуваат и ние не подлежиме на казната, туку ќе живееме вечно со Нашиот Господ и Спасител, на новата Земја и на новото Небо големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 18:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

не сни биле створени да живееме за секогаш но на некој начин и ние луѓето сме криви за изгубуванјето на земјата,тоа е па затоа нашата земја ќе ја нема ама ќе настани друга,ЕДЕН СЕ РАЃА ДРУГ УМИРА!

 

Според Библијата, луѓето биле создадени за да живеат вечно, но смрта (болестите, староста, епидемиите, и сите други зла) се резултатот на падот во ГРЕВ. Да, согласно Библијата, токму тој монструм - Гревот е причина за сите зла на Земјата, па и на смртта на човекот. Бог дирекно ја проколна Земјата заради гревот на човекот. Затоа и оваа Земја ќе биде уништена затоа што Светото Писмо вели дека ништо проклето нема да влезе во Божјото Царство.

Значи според Библијата, проблемот за смртта на луѓето е гревот. Затоа и Исус дојде на Земјата, за да го земе гревот на Своите следбеници и да биде распнат за него, за да преку Неговата смрт биде платена казната за гревот и за да се исполни Божјата совршена правда "Платата за гревот е смрт".

Не, Исус не направи ниту еден грев, но Тој го зема нашиот грев и плати со смрт, за да можеме ние да бидеме ослободени од казната на Судниот Ден. Да, Бог не помилува преку Својот Син - Исус Христос. Тоа е радосната вест за христијаните, дека тие ќе бидат поштедени на страшниот Суден Ден, затоа што нивниот грев е платен, а една сметка не може да се плаќа два пати - барем не кај Бог нели? среќа Можеби во нашето општество тоа е можно, но не и кај совршено Праведниот.

 

Запомни Ani4ka, луѓето беа создадени за да живеат вечно, но заради гревот умираме. Оваа Земја наскоро ќе биде уништена, заедно со сите зла на неа и со сите што нема да се покајат. Бог испрати совршено решение за човечкиот проблем - Исус Христос. Доколку веруваме во Него, нашите гревови се опростуваат и ние не подлежиме на казната, туку ќе живееме вечно со Нашиот Господ и Спасител, на новата Земја и на новото Небо големо%20гушкање

Gospod ke go donese Bozjoto Carstvo na zemjata, no nema da ja unisti zemjata, tuku ke ja promeni vo Zemjen Raj i lugeto tamu ke ziveat vecno.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 11:25
"А Господовиот ден ќе дојде како крадец во ноќ. Во тој ден небесата ќе ги снема со голема бучава, а елементарните состојки во оган ќе се распаднат, а земјата, и се што е во неа, ќе изгори."
(Библијата, 2 Послание на апостол Петар 3:10)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 11:48
koj znaj poke EvAngelos ili neo?!?
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 16:56
Bog vetuva deka zemjata "nema da se raznisa doveka, za seta vecnost (Psalm 104:5). Iako "edno pokolenie zaminuva, drugo doaga" kako sto veli Biblijata "zemjata ke opstane zasekogas" (Propovednik 1:4). Vo Psam 104:5 trajnost na zemjata e naglasena so dva hebrejski zbora "ohlam" koja znaci doveka i "adh" koj znaci za seta vecnost. Zemjata bila sozdadena za da bide raj, a ne da bide nenaselena pustelija. Vo Isaija 45:18 se veli Да, вака зборува Господ, Творецот на небесата - Тој е Бог - Кој ја вообличи и ја создаде земјата, Кој ја зацврсти и не ја создаде пуста, туку ја вообличи за живеење: „Јас Сум Господ и нема друг. Isto taka Bog odamna vetil deka lugeto sto go slusaat ke ziveat vecno i nema da umrat. Vo Mihej 4:4 se veli: Секој ќе седи мирно под виновата лоза, и под својата смоква, и никој не ќе го плаши. Тоа го рече устата на Господ над Војските. Isto taka vo Psalm 115:16 se veli: Небесата му припагаат на Бог, а земјата им ја дал на синовите човечки". Mislam deka so ova se kazuva deka zemjata ke opstane i nema da bide unistena.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 18:12
Хаха се осеќам како да правам муабет со Јеховин сведок голема%20насмевка Од буква до буква си ни препишал се од Стражарската кула, затоа јас сега стихче по стихче ќе ми ти одговорам што вели Библијата за тоа.
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Bog vetuva deka zemjata "nema da se raznisa doveka, za seta vecnost (Psalm 104:5).
 
Бог во тој стих зборува за постојаноста на земјата во смисла на нејзината суштина и првобитна замисла (како наш дом), а не за нејзината буквална "неразнишливост". Ако го толкуваме тој стих буквално тогаш секој земјотрес го побива тој стих нели? голема%20насмевка
Истата грешка ја направи и Римокатоличката црква во средниот век кога при нејзиното буквално толкување на тој стих таа тврдеше дека Земјата не се движи и дека всушност сонцето и ѕвездите се вртат околу неа. Таа толку беше убедена во таа догма што дури им се закануваше со смрт на научниците кои го тврдеа обратното. Џордано Бруно беше погубен баш пораади тоа, а и Галилео Галилеј за малку ќе загинеше, но тој лицемерно изглуми дека се согласува со догмата на Римокатоличката црква, а потајно рече: "Сепак се врти" намигнување
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Iako "edno pokolenie zaminuva, drugo doaga" kako sto veli Biblijata "zemjata ke opstane zasekogas" (Propovednik 1:4).
 
Точно е тоа дека Земјата ќе остане за секогаш наше место за живеење, се разбира откако Бог ќе ја возобнови.
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Zemjata bila sozdadena za da bide raj, a ne da bide nenaselena pustelija.
 
И човекот исто така беше создаден за вечно да живее, па сепак умира нели? Но затоа пак Бог ветува дека оние кои ќе се покајат и ќе веруваат во Исус Христос повторно ќе ги воскресне за да живеат вечно.
Епа слично е и со Земјата. Таа беше создадена за да биде рај, ама човекот ја упропасти. Затоа Бог ја проколна Земјата и сега таа ќе биде уништена. Но заради ветувањето на Бог дека Земјата ќе остане засекогаш, Тој повторно ќе ја возобнови и овој пат таа нема никогаш да биде проколната, ниту пак нешто проклето ќе влезе во неа - туку Бог во неа ќе ја спроведе првичната замисла - наш вечер Рај за живеење.
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Vo Isaija 45:18 se veli Да, вака зборува Господ, Творецот на небесата - Тој е Бог - Кој ја вообличи и ја создаде земјата, Кој ја зацврсти и не ја создаде пуста, туку ја вообличи за живеење: „Јас Сум Господ и нема друг.
 
Точно така, Бог не ја создаде Земјата пуста, туку за живеење. Но Бог му ја даде Земјата на човекот за овој да управува со неа и да господари над неа. За жал човекот ја упропасти Земјата и сега таа ќе биде уништена, но потоа пак обновена од Бог.
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Isto taka Bog odamna vetil deka lugeto sto go slusaat ke ziveat vecno i nema da umrat.
 
Но бидејќи не го слушаа сега не живеат вечно и умираат. Но заради Христовата ПОСЛУШНОСТ на Голготскиот крст, луѓето кои сега веруваат во Исус ќе бидат воскреснати за вечен живот.
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Vo Mihej 4:4 se veli: Секој ќе седи мирно под виновата лоза, и под својата смоква, и никој не ќе го плаши. Тоа го рече устата на Господ над Војските.
 
Ова пророштво се однесува за рајот во Новата Земја.
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Isto taka vo Psalm 115:16 se veli: Небесата му припагаат на Бог, а земјата им ја дал на синовите човечки".
 
Точно така. Бог им ја даде Земјата на синовите човечки и тие ја упропастија. Затоа сега Земјата се распаѓа, ќе биде уништеа, а потоа и обновена од Бог. Ах да не е Бог, го обравме бостанот со ваква Земја голема%20насмевка
 
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Mislam deka so ova se kazuva deka zemjata ke opstane i nema da bide unistena.
 
Ако го земеш предвид и следниов стих...
 
"А Господовиот ден ќе дојде како крадец во ноќ. Во тој ден небесата ќе ги снема со голема бучава, а елементарните состојки во оган ќе се распаднат, а земјата, и се што е во неа, ќе изгори."
(Библијата, 2 Послание на апостол Петар 3:10)
 
мислам дека се кажува следново:
1. Земјата беше создадена како вечен рајски дом на луѓето.
2. Човекот беше поставен како Господар над земјата и се што е на неа.
3. Човекот ја злоупотреби слободната воља и ја упропасти Земјата.
4. Бог ја проколна Земјата.
5. Земјата се распаѓа.
6. Бог ќе ја уништи Земјата и ќе создаде нова.
7. Таа нова Земја и новите небеса ќе ги наследат оние кои ќе се покајат и ќе го признаат Исус за Господ и Спасител.
 
Но сепак се согласувам до некаде со тебе. Постои поделено мислење меѓу теолозите дали Земјата целосно ќе биде уништена и ќе ја снема од Сончевиот Систем, а потоа ќе биде создадена комплетно нова Земја или пак само површинскиот слој ќе биде униште/изгорен, а потоа возобновен. Библијата не е докрај прецизна со овој детал верувам затоа што тоа воопшто не е битно за нас. За нас е битно да знаеме дека Бог за нас ветил нова Земја и нови Небеса каде што ќе владеат љубовта, правдата, мирот, каде нема да има војни, болести, епидемии, глад, никакво зло. Бог дури ветил дека таму нема да има ни солзи - комплетна радост и среќа.
 
"И чув силен глас од небото, велејќи: „Еве го Божјиот Шатор меѓу луѓето; и Тој ќе живее со нив, и тие ќе бидат Негов народ, и Самиот Бог ќе биде со нив, и ќе ја избрише секоја солза од нивните очи, и смрт нема да има веќе, ни тага, ни плач, ниту болка, зашто првото помина."
(Откровение 21:3-4)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 18:39
Druze jas mislam deka zemjata nema da bide unistena celosno zosto i da pomine pokraj nas vo 2012 Planet X ke se unisti samo povrsinskiot sloj, a taa ke ostane planeta so gravitacija, rotacija i site slicni stvari. E sega ako ne se sluci toa vo 2012, ke se sluci 2036 zosto meteorot Apophis so dijametar od 350 metri (sto e ogromen dijametar ako se gledaat rabotite na nacin so kolkava brzina ke udri i bi ja sotrel zemjata), sepak nema da ja unisti planetata tuku samo povrsinskiot sloj povtorno. E sega samo da te prasam nesto "Cela Biblija ja znaes ili samo nekoi vazni stihovi"?
P.S. Ideata za tekstov e od strazarska kula, no pogolemiot del se moi zborovi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.