IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Навистина не ми е јасно?!?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Навистина не ми е јасно?!?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 10:28
Vecer kaj ke se gledame?
Raboti ms?
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 11:07
Originally posted by Janus Janus напиша:

Momci, koga nekoj ke vi pobara dozvola za slikanje, objasnete mu deka ste clen na FK Fotografika, koj ima sorabotka so trifun i co, frcnete mu so clenska karta pred nos, und game over. Ako nemate so vas clenska, zaclenete se. Vo sprotivno, objasnete mu deka e vo red, i deka imate dogovor so gradot za slikanje na javni povrsini i tolku. Pa valda mozete da stutuljate eden cikica koj ne znae da razlikuva novinar od fotoreporter od nas...
Inaku, zasto u sabota, aj utre popladne...


Janus,
Izvadil Ilco kartica i pokusal da mu uvali prica, ama dzabe.
"Samo dozvola, ili nema slikanje"

BTW, mal update, bevme popladneto od 18h do kaj 19:30 so Ilco i so Jane vo Park da slikame i nikoj ne ne prasa nisto.
Dodusa, nikoj nalik na cuvar ne ni naleta na nas.

Vo sekoj slucaj idejata za takvo ogranicuvanje e ogavna.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 11:36
Originally posted by Mire Mire напиша:

[QUOTE=Janus]

BTW, mal update, bevme popladneto od 18h do kaj 19:30 so Ilco i so Jane vo Park da slikame i nikoj ne ne prasa nisto.
Dodusa, nikoj nalik na cuvar ne ni naleta na nas.



Zoshto ne vikate za vakvi raboti breeeee....тага
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 20:06
i jas idammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmсреќа
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 20:14
E he, he... ODAM I JAS!
 
Vo megjuvreme javete mu se na sekretarot na gradonachalnikot (kako ne znaev za ova porano, samo sto go vidov pred dva dena vo Ohridголема%20насмевка) i barajte od nego objasnuvanje koga e donesen takov zakon, zoshto e donesen i kade e objaven istiot.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 21:14
Abe Zoki ne e toa problemot, vo momentov rabotam golem proekt so Grad Skopje i ne e problem da izvadam dozvola, ama ne mi se dopagja nakade odi drzavata so zakonite koi gi limitiraat osnovnite covekovi i fotografski prava.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 01:00
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Abe Zoki ne e toa problemot, vo momentov rabotam golem proekt so Grad Skopje i ne e problem da izvadam dozvola, ama ne mi se dopagja nakade odi drzavata so zakonite koi gi limitiraat osnovnite covekovi i fotografski prava.


Toa e toa ... inaku za dozvola se vadi ... duri mozebi i klubska moze da se izvadi.
Ama ne mi e jasno, zosto da mi treba dozvola za da slikam drvja i ezera vo park?

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 11:32
jas bas prasav eden pravnik vcera so raboti vo grad skopje vika prv pat slusal za takvo nesto
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 12:18
За ваква ситуација има слушнато и пред Нова Година, некаде есента. Иста ситуација се има случено со друг фотограф.
Сакам да кажам дека овој "пробем" постои и од поодамна. Знам дека тогаш беше ангажирана ТВ екипа, ама не знам понатаму што се случи.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 13:50
Dali nekade ste go videle toj zakon objaven vo "Sluzhben list" ili na nekoe drugo oficijalno mesto? Dali ste go prochitale vo celost? Sto tochno se veli vo nego? Za kavi potrebi na fotografiranje se bara dozvola? Na primer, kaj mene vo Toronto dokolku fotografirate svadba treba da imate dozvola (koja si ja plakjaat zetot i nevestata, pa tie si ja nosat so sebe). Za sekakvi drugi fotografiranja dozvola ne e potrebna. Se podrazbira deka fotografiranjeto ne e komercijalno i deka od nego nema da se profitira. Goleminata i profesionalnosta na kamerite ne igraat nikakva uloga vo seto toa. Vie mozhete da fotogrtafirate svadba i so point & shoot kamera, no sepak ke vi pobaraat dokument deka ste platile $100 za dva chasa slikanje.
 
Parkot e public-place koj se odrzhuva so narodni pari sobrani od davachkite sto gi plakjaat rabotnite lugje vo gradot i kako takvo e slobodno pristapno za sekoj chovek za shetanje, trchanje, vozenje velosipedi i rolerki (po dozvolenite pateki), slikanje so chetki i boi kako i fotografiranje so sekakvi mozhni kameri.
 
Na krajot bi povtoril ushte ednash - najdete kade e objaven takviot zakon i prochitajte go vo celost. Kontaktirajte ja kancelarijata na gradonachalnikot i pobarajte gi site informacii vo vrska so ova.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 18:03
Jas takvo nesto po zakonive nemam sretnato...Ne velam deka nema...збунетост

So sigurnost znam deka postoi posebna dozvola za fotografiranje i snimanje na speleoloski lokaliteti,spored zakon za zastita na prirodata.

Inaku na internet imam videno aplikaciski formi za dozvola za fotografiranje vo parkovi, U.s.a i GB,ali se somnevam deka sme tolku ambiciozni da gi sledime nivnite standardi.

BTW,vcera na sala na edni decki vo park koi slikaa so P&S im kazav "zabraneto e fotografiranje" a tie mi replicira..."da,so stativ" газење%20од%20смеење


P.S veke koga sme kaj parkot posle meseci nemanje voda vo ezercata...veke e odvratno prljava,jas neznam sto pravea,i sto im trebase tolku vreme da go iscistat koga deluva kako da ne e 'pipnata' so godini голема%20насмевка

i da treba dozvola za matna voda nema ni da baram!



Изменето од Sanja84 - 01.Август.2008 во 19:04
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 18:12
аплауз
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 19:14
Originally posted by hypertech hypertech напиша:

аплауз


аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз za Sanja!!
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 19:30
Originally posted by Sanja84 Sanja84 напиша:


BTW,vcera na sala na edni decki vo park koi slikaa so P&S im kazav "zabraneto e fotografiranje" a tie mi replicira..."da,so stativ" газење%20од%20смеење

Фрлајте стативите в ѓубре. А јас таман си купив нов... газење%20од%20смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,164 секунди.