IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Емо и готик во илегала
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Емо и готик во илегала

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Емо и готик во илегала
    Испратена: 25.Јули.2008 во 23:06
Владата на Русија активно работи на воведување нов закон, чија цел ќе биде заштита на руските тинејџери од депресијата на музичките движења познати како емо и готик, кои се етикетирани како “опасни тинејџерски трендови”.

Наскоро, на сите оние млади Руси кои го следат препознатливиот мрачен стил на облекување, ќе им биде забранет влезот во училиштата и владините објекти. Законот предвидува и строг надзор над сите руски емо и готик интернет сајтови.

Еден од авторите на новиот закон, Игор Понкин, емо младината ја нарекува “општествена опасност и закана за државната стабилност”. Тој вели дека владината рестрикција е реакција на зголемениот број депресивни однесувања и самоубиства во редовите на емо следбениците.

Пресуден бил случајот со трагичната смрт на британската тинејџерка, Хана Бонд (на фотографијата), која наводно се обесила откако станала опседната од американскиот бенд, Мај Кемикал Романс. Британските медиуми тврдеа дека таа си ги сечела вените во знак на иницијација во емо движењето.

”Овој вид на однесување е значаен дел од идеологијата на емо движењето. Се разбира дека постојат тинејџери кои само ја слушаат таквата музика. Нашите мерки се директно насочени само против оние кои имаат намера да се повредат себеси и кои пропагираат такви чинови”, изјавил Понкин.

Предлогот се очекува да стапи на сила пред крајот на оваа година.


sho me nervira koa chitam vakvi gluposti znachi!
demek nekoj ke se samoubie ako slusha nekakov vid na muzika ili ako se oblekuva razlichno od drugite
ako si gi ima nekoj bubachkite vo glavata ke se otepa a ne ako slusha gothic rock
ako beshe taka ja do sea trebashe 600 pati da se otepam, 10 godini slusham takva muzika!
i im zabranile na lugjevo da nosat sho sakaat, kakva glupost, kade e slobodata ovde na izrazuvanje, na oblekuvanje itn itn...ke ti zabranuva nekoj da bidesh ona shto si???
demek tie sho im e idol BRITNA i slichni shmizli na nea se poarno i sluzat za primer??? cccccccc, SVASHTA!
od utre nikoj da ne chital crvenkapa...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 19:57
Емовците ме нервираат што се у стилот „никој не ме сака, сите ме оставија, ај ќе идам сега да се повредам“
и кога ќе видат „еј абе има и други будали како мене кои сакаат да се „сецкаат““ и они си претпоставуваат дека го можат тоа
најглупо ми е дека некогаш причината за нивната „депресија“ и готово и не постои, па на крајот нивното однесување испаѓа дека е чист мазохизам
за музиката и облеката не им се бунам, секој си има право како сака да си се носи и што сака да слуша
а и  човекот убаво нагласил:  Се разбира дека постојат тинејџери кои само ја слушаат таквата музика. Нашите мерки се директно насочени само против оние кои имаат намера да се повредат себеси и кои пропагираат такви чинови”, изјавил Понкин. А тоа со забраните е сигурно само новинарско преувеличување
а девојчево не верувам дека им оставило писмо „се обесив поради My chemical romance“, ама греота е да му се невиди ако ова се случува само поради тоа
а Бритни тие што ја  сакаат,  претпоставувам  уште не си ја избричиле главата а се надевам и нема
а Готик луѓето.......едноставно ми се creepy грицкање%20нокти али тоа сум само јас
претпоставувам се буниш бидејќи ти само ја слушаш музиката и така се облекуваш, па затоа и сега се буниш и го почитувам тоа

се уморив од типкање упм


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:18
zabegan ne se oblekuvam taka, samo slusham takva muzika

prashanjeto e : dali moze muzikata koja ja slushash da te natera da se otepash ili bilo shto negativno da napravish?
spored mene treba prethodno da imash bubi vo glavata pa da napravish neshto, a samo slushanjeto na bilo kakva muzika ne moze da te natera da napravish neshto sho ne treba.

i kako moze nekoj da ti zabranuva neshto da nosish i da ti kazuva shto da slushash a shto ne??


i od kaj znaat tie koi lugje ke se otepaat pa da im zabranat? gluposti...

Изменето од IQ - 26.Јули.2008 во 20:20

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:26
па сакав и да кажам дека не е музиката, знам луѓе што слушаат емо, а не се емо на пример, тоа све зависи од каква личност си
ама ова ти е од страв, у стилот поарно да се спречи од колку да се лечи
не знаат кој ќе се отепа, ама зарем треба да дознаат кога ќе се отепа?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:29
muzikata ne e kriva za nechie utepuvanje, toa mi e celata poenta

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 01:58
Originally posted by IQ IQ напиша:

muzikata ne e kriva za nechie utepuvanje, toa mi e celata poenta
али ипак не се знае, некои деца влечат инспирација од музика
(само колку да ти терам инаетплазење)
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 16:32
pa sho chekam jas 10 godini zaostanav, zimam zilet secham veni odma

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 17:24
во весник прочитав, т.е средношколец даваше изјава, дека во некои земји во европа,... ја легализирале марихуаната и триста други илјада глупости поентата ми беше, дека ако можат да дозволат дрога, а таа сигурно ќе те убие еден ден,... тогаш зошто не ја дозволуваат емо или готик музиката ?? никој не умрел од таа музика - СЕКОЈ САМ СЕ УБИЛ ! ако некој сака да се убие, ќе се убие слушајќи и емо и роби вилијамс

Изменето од BisernA - 27.Јули.2008 во 17:25
Кон врв
slide Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Original Honey

Регистриран: 29.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај slide Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 22:22
ako imash bend sho znae da sviri u zivo i ima tri-ili dve gitari, toa se vika Rock Muzika, kakvi emo kakvi goti kakvo viz Goti, kakvo bre sranje, na sekoi 4 godini izlaga po nekoja bljuvotina od pravci sho ti ne nema, sve toa isparue za kratko vreme, ostanue samo beleg na Rock muzikata, ako se oblekue nekoj i ako izvrtue klasichni akordi i razlozeni rif kombinacii na distorzija ne znach deka otkril amerika imalo takvi postrashni devijacii na Rock muzikata i pred 25 godini...

Изменето од slide - 30.Јули.2008 во 22:23
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 23:50
oki, prashanjeto mi beshe DALI LUGJE SE UTEPUVAAT ZATOA SHO SLUSHAAT NEKAKOV VID NA MUZIKA? (znachi bilo kakva, ne mora striktno gotik ili emo ili sho ja znam, ova sho go postirav vo prviot poste beshe samo primer)

DALI OPRAVDUVATE ZABRANA ZA SLUSHANJE NEKAKOV VID MUZIKA?

i porano imalo vakvi primeri, go ukrivuvaa MENSON oti nekoi tinejdzeri zaklale kalugjerka. bile negovi obozavateli a toj vo nekoja pesna negova spomnuval takvo neshto...

znachi VLIJAE ili NE VLIJAE muzikata vrz nechie negativno odnesuvanje?

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 00:20
Има доста такви случаи каде луѓе убиваат поради некоја фикција, дали ќе е од музика, дали од филм, дали од некоја книга...идеја Некако се поистоветуваат со јунаците или дозволуваат (можеби потсвесно) тоа да влијае на нивното однесување и на секојдневниот живот...
Сепак мислам дека тоа не е толку масовна појава (не знам дали има статистики за ова), за да се забрани некој вид на музика или да забраниш некому како да се облекува!... Тоа е nonsense!... глупирање Нека си свират и пеат луѓето што сакаат, а ти ако не ти се допаѓа не мора да слушаш, или ако веќе ја слушаш таа музика не мора да дозволиш да ти влијае на лош начин, да западнеш во депресија или да посегнеш по сопствениот живот...ма%20ајдебла%20бла
Ама тоа е сепак индивидуално, до карактерот на оној кој ја слуша музиката.... Кај лабилни карактери сигурно дека може да има катастрофални последици...
Кон врв
valoyosa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valoyosa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 21:27
BRAVO....te podrzuvam.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 00:47
Во тие години, каква музика и да слушаат, тинејџерите се подложни на влијанија, завршуваат во болници и стануваат анорексични ако некој им каже дека се дебели. Нормално, ова не важи за сите, но тие што не се емотивно стабилни ако не музика ќе најдат друга причина да се самоубијат или на друг начин да привлечат внимание. Што значи, ова е чиста глупост.

Изменето од Monuska - 09.Август.2008 во 00:47
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 05:51
Емо и готик не е исто. Размични се премногу.... Емовците ми се дечурлана, као демек разочарани од животот, па оди убиј се ебате не туку се жали, а готикот ми се свиѓа. Емото нека се забрани, а против сум да се забрани готикот.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.