IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Хумористични творби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хумористични творби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хумористични творби
    Испратена: 17.Јули.2008 во 13:31
Повод за темава ми беше хуморескава што ја добив утрово (не сакав да ја ставам кај вицовите), па си реков-зошто да не и една ваква тема?
До сега имало хумористична поезија и проза постирана кај останатите теми на овој подфорум (Black Devils имаше постирано хуморески),но би било убаво да се најдат на една тема.
Па повелете, нека бидат тоа народни или уметнички хумористични песни или прозни текстови.
А еве го и текстот кој морам да го споделам со вас. П.С. Простете што не е на кирилица.
 
Dnevnik na novodojdenoga Kumanovca u Kanadu
 19. Avgust: Useli smo se u nasu novu kucu u Toronto . Svi smo srecni i uzbudeni. Ovdeka e tekoj ubavo. Puno parkovi i zalenilo. Moze da zamislu kako ce bide zimuske. Odvaj cekam da padne sneg i da gi prokrie ovija parkovi i ridcinja, pa da se sankamo i gadjamo s's topke. Kolko ce bide ubavo.

14. Oktobar: Kanada. Toj e najubava zemlja na svet. Listovi pocnasva da se susiv i bojiv u najrazliciti nijanse na zuto, crveno i pomarandzasto. Vozi se na sever od Toronto i vide eleni. Tolko su ubavi. Toj su najubavi zivotni na svet. Ovdeka mi izgleda kako u raj. Mnogo gu sakam Kanadu.

11. Novembar: Thanksgiving day (Kanadski drzavni praznik). Lov na eleni samo sto ne e pocnaja. Ne mozu da zamislu nekoj da moze da ubie takvu pitomu zivotinju. Nadam se deka nabrzo ce padne sneg. Vec smo kupile sanku i skije. Samo jos sneg ni fail. Tekoj e ubavo ovdeka.

2. Decembar: Sinok panda i prv sneg. Sabajle k'd stana sve bese pokrieno s's bel pokrivac. Sve izgleda kako na razglednice. Iskocismo nadvor, ocistismo ga sneg pred kuku i po slube, i posle se gadjasmo s's topke (ja pobedi). K'd projde masina za cistenje na sneg, nafrlja malko sneg u dvor, pa iskocismo ponovo za da ga ocistimo izlaz na ulicu. Kolko e ubava Kanada. Mnogo gu sakam.

12. Decembar: Sinoka pa pada sneg. Odsabajle zakasni na rabotu, zasto nemoga da ga isteram avto na ulicu. Sve bese zaveano. Ovdeka e stvarno mnogo ubavo, samo malko sam umoran od cistenje sneg. D'n'ska celo popladne cisti. Deca imale za domasno, a zena pravi rucak. Ispusti si gu moju emisiju na TV. Eve gu pa masinu za cistenje sneg. Ne mozu, umoram sam. Odsabajle ce ocistu.

22. Decembar: Ovoj belo sranje pa pada sinoka. Od cistenje sneg dobi zuljevi, a i grb me boli. Ov'j majmun s's masinu kako da sedi poza cose i ceka. Cim padne sneg i ja ga ocistu, teti ga odma dovadja i nafrlja ga sneg nazad u dvor. Pokvarenjak.

25. Decembar: Srekan ledeni Bozic. Belo sranje pada li pada. A ako slucajno ga vidu onoga sto vozi masinu za cistenje sneg, ce me zapamti. A i ovija sto posipuev sol, sto ne stavljav poviske pa pobrzo da se stopi, nego stediv.

27. Decembar: Ovoj . joste pada. Tri d'na ne sam iskocija nadvor, edino k'd cistu sneg. Nigde ne idemo. Sve e zatrupano s's sneg. Pred kucu brdo od sneg. A i dosta e ladno. Vikav deka vecer ke bide -35, a i sneg ke pada. Nafrkale smo ga.

28. Decembar: Prognoza bese pogresna. Namesto 5 santimetra, padna pola metar. A ako ovakoj produzi, ce ne zatrupa pa nemozemo da vidimo sl'nce c'k do leto. Skije sto gi kupi ce gi zamenu na prolet s's skije za vodu. Nema nisto od skijanje ovdeka. On'j s's masinu dojde kude mene da trazi lopatu, zasto masina za cistenje sneg mu se zaglavila. Kaza mu deka dos'ga sam skrsija 3 lopate cistejci ga t'j njegov sneg, a i ovuj ne go zalu da gu skrsu od njegovu glavu. Izbega kako poparen. Nema t'j vise da provadja u nasu ulicu.

4. Januari: Najzad iskoci od kucu. Otide do prodavnicu da kupu nesto za edenje, K'd se vraca udari s's kola u ednoga Elena. Tri iljade dolara steta. Majku in elensku, kude nasle s'ga u sred zimu da se setav. More treba sve da gi ispotepav. Kude su tija lovci, sto su rabotale u esen? Ovoj ga ima samo u Kanadu. Kude nas ni kuce nema da vidis zimuske, a kamoli elen da se seta. Ej, kude sam ja dosja.

3. Maj: D'n'ska ga odveze avto kude mehanicara. Prosto da ne verues kolko zar'djalo od t'j sol sto s's kamioni ga frljav po ulice. Ne im se cisti sneg pa sipi sol. Ce treba da dadu jos dve iljade za da ga speremu avto za drugu zimu i joste sol.

10. Maj: K'd sobra sve na sve, pare, muka, zdravlje, nervoza, resi da se selimo i da idemo na Floridu. Tamo ce se skijamo, ama na vodu. Ne mozu da zamislu kako normalan covek moze da zivi ovdeka. A na razglednice sve bese ubavo.




Изменето од mamma - 18.Јули.2008 во 23:44
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Daftie Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Daftie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 13:42
Приказна за успивање
Ахх колку ми се спие,
толку многу што овој доле ми се скожурил и се крие.
А сепак во ова време во паркот се пие?
и секако мајка ми дома садови мие.
Пијаницата до фрижидерот почнува да гние:)
а тој со пуканките од јинсот рацете ги трие.
И пак пијаницата фацата од бетонот си ја рие.
И тогаш Кире од бананата касна, си легна и заспа.
Ахх колку ми се спие што би убил и слон
НО јас сега имам само една тепалка за муви???!!
Би изел и жив елен што за душата е мевлем
Баба сака дедо ко јелена тиква зелена.

во вецето тајната се крие.....
но сепак гомното во мене спие.


П.С: Не го напишав јас
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 13:57
ako sakate humor,
odete na,
 
veronauka!
 
tamu "puka" od ,
smesni "stvari"!
You live only ONCE!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:26
Dnevnik na eden nash iselenik:

12. avgust
Se vselivme vo nashata nova kukja vo Kanada. Mnogu sum vozbuden. Ovde e stvarno ubavo. Planinite se prekrasni i edvaj chekam da gi vidam prekrieni so sneg.

14. oktomvri
Kanada. Ova e najubavata zemja na svetot. Lisjata gi poprimile site onie prekrasni nijansi na zolta i portokolava boja. Dodeka se vozev i ja razgleduvav prirodata naletav na nekolku eleni. Stvarno bea preubavi i grandiozni. Toa se najubavite zivtoni na svetot. Ova sigurno mora da e rajot. Ja sakam Kanada.

11. noemvri
Denot na sekjavanjeto (Remembrance day - Kanadski drzaven praznik). Lovot na eleni kje pochne nabrzo. Nemozam da zamislam kako nekoj moze da ubiva taka ubavi zivotni. Se nadevam deka kje padne sneg nabrzo. Se izgleda preubavo.

2. dekemvri
Vecherva padna prviot sneg. Se razbudiv i vidov deka se e prekrieno kako so nezen bel prekrivach. Se e kako na slika, izgleda kako najubavata razglednica. Izlegovme site nadvor. Gi ischistivme skalite i patot do kukjata i pochnavme da se grudvame (normalno jas pobediv). Koga projde mashinata za cistenje sneg od ulicata, celiot sneg od ulica go frli vo nashiot dvor, pa moravme povtorno da chistime. Kolku e samo prekrasna ovaa zemja. Ja obozavam Kanada.

12. dekemvri
Vecherva pak pagja sneg. Povtorno mashinata za chistenje sneg ni go zatrupa dvorot. Ovde e stvarno prekrasno.

19. dekemvri
I ovaa vecher pak pagja sneg. Nemozev da izlezam so kolata za da odam na rabota. Ovde e stvarno prekrasno, samo sum malku umoren od chistenje sneg so lopata. I povtorno prokletata mashina za chistenje sneg.

22. dekemvri
Ova belo gomno povtorno pagjashe cela nokj. Cel sum so zuljevi od lopatata i dobiv ishijas. Ovoj majmunot so taa mashinata kako da se krie pozadi kjoshot od kukjata i samo cheka jas da ischistam snegot, za on pak da moze da zatrupa. Kreten.

25. dekemvri
Srekjen Bozich. Ushte malku od ovoj proklet sneg. Ah, samo da mi padne vo race ovoj buljash shto ja vozi mashinata za chistenje sneg. Ah be mamicata, zashto ne frlaat povekje sol po ulicite za snegov da se istopi pobrzo.

27. dekemvri
Vecherva pak sneg. Ne sum izlegol vekje tri dena od doma, osven koga chistam sneg. Nemam kade da odam, kolata mi e zaglavena pod sneg, sneg imam pred garazhata i kapijata i mnogu e ladno. Na vesti vikaat deka vecherva kje padnat novi 30 Cm od tie beli gomca.

28. dekemvri
Prognozata beshe losha. Padna pola metar. Ako vaka prodolzi, snegov nema da se istopi do leto. Mashinta za chistenje sneg se zaglavi i kretenot dojde kaj mene da bara lopata. Mu rekov deka iskrshiv 6 lopati chistejki gi tie beli gomna od dvorot shto on gi frlashe nakaj mojata kukja i malku faleshe da mu skrsham vrat.

4. januari
Konechno izlegov od doma. Otidov do prodavnica da kupam neshto hrana i koga se vrakjav nakaj doma so kolata udriv elen. $3000 beshe shtetata na kolata. Tie prokleti zivotni treba da gi ubijat!!! Sekade gi ima. Neznam zashto lovcite ne gi potepaa esenoska...

3. maj
Ja odnesov kolata na majstor. Neverovatno kolku za’rgjala od solta shto ja frlaat nasekade.

10. maj
Se selam na Florida. Nemozam ni da zamislam kako nekoj normalen moze da zivee vo ovaa prokleta Kanada.

12. maj
Stignavme na Florida. Se vselivme vo nova kukja. Kukjata e stvarno golema, imam golem komfort i normalno bazen. Kolku li e ovde toplo i prijatno. Vekje zaboraiv na Kanada. Se zaljubiv vo Florida.

20. maj
Lugjeto ovde se mnogu dobri. Non-stop samo se smeat. Stvarno Florida e interesna, a ima i mnogu interesni zivotni. Bash e fino toplichko i ovaa nedela stvarno zgreav koski od ladnata Kanada. Mnogu ja sakam Florida.

12. juni
Pomina skoro cel mesec i vremeto e seushte toplo i mnogu vlazno. Dobro e shto doma imame klima ured. Mi raskazuvashe sosedot kako vo eden restoran vo nasha blizna pravele dobri specijaliteti od alligator. Se prashuvam kako li mozat lugjevo da go jadat toa zivotno?? Toa nemozam nikako da go razberam. Tuka dodushe gi ima mnogu, no ne razbiram kako mozat toa da go jadat? Florida, STVARNO TE SAKAM.

30. juni
Odkoga se preselivme vremeto ne e promeneto. Sekogash e toplo i premnogu vlazno. No srekja klima uredite doma i vo kola rabotat odlichno. Navecher edino ni smetaat komarcite koi gi ima premnogu ova vreme. Se zapoznav so ushte nekolku sosedi. Navistina lugjeto na Florida se prekrasni.

18. juli
Pregolema vrukjina i 100% vlaga. Ovoj vikend odime na piknik. Se nadevam deka kje si pomineme ubavo...

20. juli
Luda nokj! Zena mi vo hotelot sluchajno ostavila otvoren prozor i komarcive za malce shto ne me izedoa ziv. Koga sakavme da se vratime doma, vidov deka mi ja nema kolata. I taka se vozevme so taksi okolu 100 milji. Taksistot crnec samo se smeshkashe, imav losho predchustvo deka on mi ja ukral kolata. Stvarno ima golem kriminal vo ovaa Florida.

21. juli
Od koga se vrativme doma, pak zemav taksi za da odam na rabota. Pa jas kako da rabotam samo za ovie taksistive. Preskapo e. Vo firmata shefot mi reche deka ne im se smeshkam dovolno na mushteriite, no kako da mu objasnam na glupakov deka cela vecher ne sum zatovoril oko od onie komarcine, a ne daj boze da mu spomnam deka mi ja ukradoa i kolata. Zaebi toa. Denes e stvarno pretoplo!

30. juli
Mislam deka denes e najtopliot den od koga se preselivme vo Florida, a nas doma ni se rasipa klima uredot. I ovie komarcive stvarno me unishtija. Mislam deka samo edno kapenje vo bazenot kje me spasi. I samo shto sakav da skoknam vo bazenot, vidov alligator od 3 metra vo bazenot!! Ushte samo toa mi trebashe. Svrtev 911 da gi prasham shto treba da napravam, a oni mi vikaat ostavi go tamu i sam kje si se vrati od kaj shto doshol. Ovde chovek treba da pobudali!

31. juli
Ushte od rani zori pregolema zeshtina. Na rabota otidov mrtov umoren. Shefot mi reche deka voopshto ne se smeam i deka toa ne e dobro za mushteriite. Bash e kreten. More da mu e*am mater i na nego i na mushteriite.

1. avgust
Boze koja vrukjina. Vekje vtor den sme bez klima ured. Voda teche od nas, a toa znachi ushte edna nokj bez spienje. Onaa mrcinata od 3 metra vo bazenot nesaka ni da mrdne. Ko da e dojden na kampiranje. Mu ja raskazav cela ovaa prikazna na komshijata, a on samo se smee kako i sekogash pichka mu lepa materina.

2. avgust
Edvaj dochekav da dojdat da ja sredat klimata, a toa crnchugata namesto klimata ja sredi kjerka mi. Vo Policija mi rekoa deka treba da se bide pretpazliv, a crnecot verovatno nema da mozat da go najdat bidejkji site bile isti vo toa suratot. PEKOL! Vrukjina kako da sme vo pekolot - Ebati Floridata!

12. avgust
Lele, nemozam vekje da ja podnesam toplinava. Tuka e seushte kako vo pekolot, a vermeto ne e promeneto od koga se preselivme. Shefot me izbrka od rabota so nasmevka na lice i mi reche deka mushteriite se bunele poshto ne sum se smeel dovolno. E taka denes ostanav i bez rabota i odluchiv da odam vo kafana i da se ispijanam. Site mi se smeat i na mene i na mojata prikazna, a posebno onoj policaecot shto me fati pijan i mi pobara da platam $3000. Fashisti da im e*am mamata! Ja mrazam Florida!

13. avgust
Petok, 13-ti. Boze dragi kolku li e toplo. Voda teche od mene. Se vrakjam doma od kafana bez kola, bez rabota i bez pari. Pochnuvam da mrazam taksisti. Site begat vospanicheni so nasmevka na lice i mi velat deka doagjal Mitch. Jas si ja legnav doma, normalno bez klima ured i reshiv da razmislam malku okolu seto ova. Odednash mnogu silen veter pochna da duva. Dodeka se svrtiv krovot vekje go nemashe. Veterot e se pojak i pojak. Dodeka gledav niz prozor kukjata na komshijata beshe zbrishana, po 2 minuti i mojata kukja ja snema. Veterot sve zbrisha. Nemam vekje nishto osven prokletitot alligator vo bazenot koj seushte e tamu. Se prashuvam kako ne go napravija specijalitet vo onoj restoranot shto mi kazuvashe komshijata.

Komshiite se vrakjaat so nasmevka na lice i mi velat deka imam srekja shto sum go preziveal Uraganot Mitch. Potvorno fati golema zeshtina kako pred toa, a jas se povekje pochnuvam da ja mrzam Florida i planiram da se selam od tuka. Ama ovoj pat nema da vi kazam kade kje odam...

1. septemvri
Konechno gi zemav parite od osiguranjeto. Mi se zgadi ovaa Amerika kolku i Kanada. Ja ubediv familijata nekako da odime do Diznilend, a posle toa kje smislime shto i kako…

8. septemvri
Spichkav povekje od pola pari. E duri sega neznam kade kje odime. Decata bi trebalo da se vo shkolo, a ne tuka. Odednash smisliv pametna ideja! Pochnav da se javuvam po rodninite vo Makedonija da mi kazat kako da kupam stan vo Skopje. Dodeka chekav odgovor pochnavme da uchime nabrzina gramatika i kirilica. Decata malku gi meshaat bukvite, ama kje gi nauchat, ne se sekiram mnogu.

24. oktomvri
Eden rodnina mi se javi deka imal vrski vo opshtina, a drug vo SIZ-ot i deka kje mi zavrshat rabota, samo treba da im pratam pari podhitno! Prodadov kompjuterot i kolata i gi isprativ parite!

25. noemvri
Kako shto mi obekjaa rodninive papirite bea sredeni i stanot beshe na moe ime. Nie sme bez pari, no srekjni. Decata ne idat vo shkolo, site rabotime razlichni smeni vo edna prodavnica za da platime motel i avionski karti. Poleka se spremame da se vratime vo Makedonija i gledame CNN da vidime kakva e politichkata situacija kaj nas.

24. dekemvri
Poslednite pripremi pred trgnuvanje se gotovi. Kupivme najevtini karti na den Bozich, shto znachi avionot kje bide prazen. Si kupiv novi Levis 501, kupivme nekolku baterii, svekji, mleko vo prav, kafe i 2-3 chokoladi da gi izraduvame nash*te. Fala bogu ova e posledna vecher na ovoj Severno Amerikanski kontinent. Nalet i kontinentov i onoj shto go otkri i onie shto zhiveat na nego.

25. dekemvri
Prv den od katolichkiot Bozich. Na pat prema aerodrom gi gledam palmite celi nakiteni so ukrasi. Naletavme na Dedo Mraz vo bermudi, pa go isprativ na edno mesto. Na aerodrom gi predadovme stvarite na kontrola i ni ja odzemaa vrekjata so oriz. Koga go prashav sluzbenikot zoshto? Shupakot mi vika poradi nekoi nivni zakon, morale taka da postapat. Mislam deka ova gi premina site granici. Jas pcujam techno, a oni mi se smeat. Budali! Bev srekjen koga vlegovme vo avionot. Stjuardesata me predupredi da vnimavam kako se ponasham, od koga ljubezno go stisnav pilotot za uvo i mu rekov: “Vozi Mishko!”.

27. dekemvri
London. Mmmmm, go osekjam mirisot na Evropa. Ne zadrzaa vo Policija poshto navodno i dvata pasoshi ni bile istecheni. Pokushav so ubavo da im objasnam na policijacite so mojot techen angliski: "No Amerika, no, niks, kaput, finito...", no zaludno. Prenokjivme na edna klupa vo policiska stanica. Ni gi zemaa svekjite, navodno trebale da projdat niz nekoja kontrola. Vo policiskata stanica zapoznavme mnogu nashi lugje od bivsh*te Jugoslovenski Republiki. Dojde nachalnikot ni gi vrati svekjite i ni reche da chekame ponatamoshni instrukcii.

31. dekemvri
Posle 2 neprespani nokji vo London, letnavme nakaj Viena. Site se ispokaravme megju sebe. Cela familija me optuzi deka seto ova bilo moja ideja. Gi ubediv da ne serat i da go povtorat chetivoto shto im go dadov da go chitaat. Sletavme vo Viena. Ah, Viena, Shtrauss, Waltzer, Dunav si pomisliv i oppp p pp pak policija. Lisici na race i na poseben izlez…

1. januari
Srekjna Nova Godina! Novata godina ja dochev so najbliskata familija, vo posebno ukrasena zatvorska kjelija. Gledam novogodishen koncert niz reshetki. Na decata im pokloniv chokoladi (gi pamtite od Florida?), na zena mi i dadov eden tester shto go ukradov od edna stokovna kukja.
Izgleda deka kje ne pushtat od tuka za 3-4 dena. Iskreno hranata e mnogu podobra nego onaa vo London. Skoro i da ja zaboraviv odvratnata plastichna hrana od Amerika i Kanada.

6. januari
Site letovi prema Skopje se polni. Odluchiv da go ostavam lazniot Rolex vo policiska stanica za da ne mi naplatat carina vo Skopje i vo megjuvreme skinav edno kopche od jaknata za da vidat deka e koristena. Cela familija povtorno e besna na mene.

7. januari
Ni gi odzemaa avionskite karti i spomnuvaat nekoi megjunarodni dogovori i deklaracii. Nishto ne mi e jasno. Im gi vrativ kartite i odluchiv da trgneme so voz. Gi vadam poslednite rezervi od chorapi. Dobro e shto taksistite primaat dolari. Ziva srekja inache kje se izbrukav. Stignavme na megjunarodna stanica gi smeniv dolarite vo evra, se kachivme na voz i trgnavme. Prv pat zaspav kako chovek vo kupeto.

9. januari
Slovenija, Hrvatska, Bosna, Srbija STOP! Vlegoa 20 dushi vo nasheto kupe. Nekoj tapkarosh im prodal povekje karti nego shto ima sedishta. Mi se ide u WC, a ako stanam kje go izgubam sedishteto. Pochnaa da pushat, smrdi na cigari, smrdi na pot. Cela familija me pcue.

11. januari
Vozot kasni poradi shtrajk. Dva dena bevme zaglaveni vo mesto.
Nekoj otvori Argeta pashteta i pochna da lushti svareni jajca. Smrdi! Mi se povrakja. Ladno e vo kupeto, nema greenje. Nekoi patnici vo megjuvreme se otkazaa od patot i taka se napravi mesto za site.

12. januari
Konechno carina. Makedonija! Policijata mi ja odzima koznata jakna koja ja kupiv vo Turcija pred da trgnam za Kanada. Nalet i jakna i se, vazno stignav doma.

13. januari
Za prv pat pokusav da vlezam vo svojot stan.

25. januari
Vekje nekolku pati pokushavam da vlezam vo svojot stan. Cel den go pominav vo opshtina i se ispostavi deka vo SIZ-ot eden ist stan go prodale na dve familii.

15. fevruar
Sekoj den spieme kaj razlichni rodnini za da ne im smachime.

25. fevruar
So brza sudska odluka se pravi nalog za iseluvanje na natrapnicive od mojot stan.

28. fevruari
Komshijata od prvi sprat ni gi donese kilimite i televizorot shto mu gi dadovme da ni gi chuva pred da trgneme za Kanada. Od gjubreto ni go donesoa bojlerot shto go ostavivme pred da trgneme. Najdeni se mnogu nashi sliki. Duri i mojata diploma. Se poleka si doagja na svoe mesto. Decata pochnuvaat da mi pravat muabet.

1. mart
Denes pochnav da rabotam kaj eden privatnik. Edvaj krpam pochetok so kraj na mesec.

2. mart
Se prashuvate kade kje odime sega? Ne mrdame od ovde! Ovde ni e super! Taka ni treba. Dobro so dobro se vrakja. Super ni e tuka. Nemozat od tuka sega ni so pushka da ne isteraat. Dobro ni e - u pichku materinu
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Stojadin Lord Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stojadin Lord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 16:57
Na livadu rosnu
pojeo sm sarmicu posnu,
i casu sm rakije popio,
i besno sm stado ukrotio,
i triput sm po nuzdi bio
u magareci sm se trn krio.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 17:00
Лордееееееееееееголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 17:00
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 19:51
neverojatno...se skinav od smeenje...
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 19:31
Претходниве постови ме потсетија на една колумна што ја прочитав уште зимата... ја пронајдов, па еве уживајте

КОЛУМНА: Хелоу казан

Арлија работа комшо. Ко Сергеја си напраен. Како ја додера ограда, лепотица...штракет   ножиците ко вилицине од Злата. Аре кесата шо баздит со гној за тревава ти е?....”.

„Не бре каков гној, страмота е в строг центар гној да носам. Тук песојве од комшиве се тотолат и јас собирам ката ден. А ти од кај идаш со ранецот за планинарење и то кутивчето од шуруп? Дан беше на турнеја по печати за рецепт низ Македонијава а и пошироко”.

“Не ре какви аптеки...Дреново тркнав. И ова не е кутивче со иљач....мало...Ова е пакет, со поклони и писмо требит да имат в натре. Брачед ми ми го прати од Америка, па да не трошит за пошта скокнав јас до Дреново .....”.

Вошкар еден. Иљач....мало пакетче...... Ар од завист шо не ќе протушит народијава. Уф ми идаше да го акнам. Ама се воздржав з,ш не сме в парламент да го мавам, да го пљукам, газам со штикла, да му гризам уше, да...На улица сум. Срамота е. Не така??? Ам како. А да бев во..
Ева стигна и ова. Не ми вервеа. Брачед е бре. Крв е. Не ќе пишел. Сега вака.....шо пишит.....само да го....

„ Хелоу казан. Многу ме дистрој твоето писмо пред пет иарси шо ми го прати и седнав урџенси да ти напиша. Можда малку подзакаснав но сигурен су дека ќе ме андерстендиш заш имав траблси со пенојве амерички. Неможев никако да најда пен со пинк боја. Овде голем проблемс имат со пинк боја, бат се саферав дур барав тро појќе заш сакав ко ќе ридаш све да ти е во пинк, ју ноу. Сори шо мораше да ојш до Дреново, ама попошта не ти пратив, заш незнаев дали да пиша ФИРОМ, Мацедонија али Македонија. Вот мин, не беше мани метерс. Сега дури те стенда ко ќе ми велеше, ја ко ќе идав од вилиџ со басон кај тебе дек имат диференс меѓу кафе и каве, ванела и фанела, писта и пизда, ју ноу. Еден летер мојт многу шитој да напрајт. Рили.

За мене нема шо спешали да ти кажа. Се снајдовме некако. Само шо по цели деној и ноќој плача за мадерлендот. Да можа првиот плејн ќе го фата. Ама шит неможа. Факен плејн високо летат. И така сиве седум иарси, ју ноу. Ја ворка во еден фектори за мејкинг храна за животиње и то шо ќе останит ја го...дазнт мета. Онестли овде појќе ги сакет нив од нас. Ама и нас не сакет. Јоца, е вејтер, ама женски, во еден ресторан за храна и им ја дават на гостине. Газдата е ептем сатисфајт од нејѕе, је дават како требит, ама зато и таа нему му.

Едвај купивме две хауси и три карој. Имавме еден ексидент пред едно време. Во свиминг пулон не сакавме да трошиме бадијала електрисити среде зима и сабајлето го најдовме Тренчо фризен. Сите бевме саднес и ние и чилдренсон. И ја и Јоца и Фијона и Ружа и Трпче и Трена и Џорч и Ванеса и Хилари. По Тренча. Само трине најмали не беа, заш тогаш родени, не беа авијалбл за то шо се хепенинг. Бат за кратко време ни се смајли хапенисот и тргна некако, шо велат кај нас Дебрца, вуспич пругоре работата. Бат шортли, многу тешко е, ју ноу. Ич не тинкај за ваму. Тинкај си таму браче.

Туку фак му матер ептем су конфужн за тебе. Незна шо си ти. Мацедонец али Македонец али Фиромец. Гледа и слуша по њусојве не е баш све пинк. Убо шо ко ми побара не те тејк ваму, ќе ти беше терибл ко паднаја пленојве на биг гранапон во Њејорк. Ја су шуре дека како и да е вие сте стронг и ќе ја упрајте работата. Бикос ако Мацедонија е посибл да се борит тогедер со Американ против терористи, то мин дека е стабилити кантри. Да не реча егалити лајк овде. Ју ноу. Ја не ноу. Пред некој ден гледав он тиви дека ви клале електроник пост тру компјуторси. Не е мани метрс, ју ноу, ама не сакав така да ти пиша, ја се афрејд да не ми го втикачиш вирусот, па да бида сик.

Секонд. Да знајш дека ние овде ви даваме голем сапорт на вас таму. Ко ќе дојдат пејачиве наши овде со нив, тогедер, пејме, се римембер за вас таму и очиве ни се фул солзи. Како Сатеска Ривер ни течат. Со се електрик чпориња. Не за вас туку за нас, шо не сме кај вас заш ја фајнд информејшн дека таму и економикл ситуација ви се креват. Ми толдаше еден френд дека драјвате скапи карој, билојте за електрикалот, за бредот, вотерсот, оние за рингање, ви биле исто како кај нас. А и ерокрем сте итинг? Рили браче сте итинг та скапа работа?????? Спешали ми е стрејнџ, како успевате да го пеј билот за ес пејперот заш ја ноу, ју ноу, дека кај вас се прает многу шитој. То мин дека салариот ви е како нас. Ако е диферент вие немат да чутите како фишој, ќе се риволт и ќе напрајте нормал кондишанси за гуд лајф, ју ноу, ја ноу.

За маните шо ми ги бараше донт вори би хепи, ју ноу, ќе ти ги да. Мислев да ти ги сенд по некој од нашите политикал, ко ќе дојт на брекфаст кај Ѓорета, ама сум афрејд да сенд дури 20 долари по такви мада фака. Заш, ак се забрал дур ваму за еден сосиџ и две јајца ќе ги сфакинг и тие 20 долари. Ар казан толдми, толку немате таму сосиџи и јајца, шо овие травелет дур ваму по американ јајца? Вотевер, ју ноу, кој јајца ви се по смејл гуд. Он ди енд да знајш, онестли, сите ваму Маќедонци сме вориет за вас таму, посебно ја и то за тебе. Ја за сите се вора но да ти кажа дека за тебе најмногу ме болит. Навистина ме заболе за тебе. Онестли. Казан ми си, ју ноу, или шо ми си, да ти се прдна. “

Џими
( авторот се расплака и не го доотвори пакет...(че)...то)



It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:37
смеење
Благодарам Евенстар, прекрасна е. Незнам за другите, ама јас ептен уживам во вакви текстови.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Stojadin Lord Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2008
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stojadin Lord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 21:50
S'n samovilski
s'n bajan
covek i kozica bela...
A ceka ona,
ceka tako
u belo ruvo
pogled veran
telo vruce
devojacka bedra
cetiri nodzice tanke
rumene usnice dlakave, bele
os'm prsta nestrpljivo skachu.

Prsten na prednoj desnoj ruci
eh, to je moja Stoja
nevjesta moja kozica krasna
nemir moje seljacke duse
mala mi, bela nestasna kozica
ukrade bojemsko srce moje.

Sn chedan
s'n nemir'n
s'n jed'n te isti za navek
ja i ona
bojem i koza
to je idila zivota moga....

u mojoj kozi najbolje disem....
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 21:55
rumene usnice dlakave... lele solzi mi potekoa od ''emotivniov''son.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 21:58
Sn chedan
s'n nemir'n
s'n jed'n te isti za navek
ja i ona
bojem i koza
to je idila zivota moga....
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеабе кој ако не Стојадин Лорд во ова тмурно секојдневиегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 22:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.