IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Слабеење?!?!?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Слабеење?!?!?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
katence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Слабеење?!?!?!
    Испратена: 17.Јули.2008 во 04:36
Ајде еве некој нека ми каже некој совет за успешно слабеење. Вежбам редовно скоро 2 години, во почетокот 3 пати неделно пилатес, после сменив аеробик исто 3 пати неделно, и сега веке 5 месеци вежбам и пилатес и аеробик, практикувам мин 5-6 пати неделно вежбање.во последно време и паралелно практикувам трчање и возење ролерки....
од вежбањето немам мн ефекти во смисла на слабеење , а сум пробала мн диети од изгладнување( најглупавите ) до правилен режим на исхрана, не мешање на јаглехидрати, протеини.....сум пробала мн диети и резултатите биле краткотрајни, би сакала да ми дадете некој совет за ефикасно слабеење кое пред се ќе е здраво.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 14:06
Originally posted by katence katence напиша:

Ајде еве некој нека ми каже некој совет за успешно слабеење. Вежбам редовно скоро 2 години, во почетокот 3 пати неделно пилатес, после сменив аеробик исто 3 пати неделно, и сега веке 5 месеци вежбам и пилатес и аеробик, практикувам мин 5-6 пати неделно вежбање.во последно време и паралелно практикувам трчање и возење ролерки....
од вежбањето немам мн ефекти во смисла на слабеење , а сум пробала мн диети од изгладнување( најглупавите ) до правилен режим на исхрана, не мешање на јаглехидрати, протеини.....сум пробала мн диети и резултатите биле краткотрајни, би сакала да ми дадете некој совет за ефикасно слабеење кое пред се ќе е здраво.


Ako si zaboravila na zdrava i pravilna ishrana togas zaboravi na slabeenje
Кон врв
mirjanka.ilceva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mirjanka.ilceva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 14:44
pij go vitagold kafeto valjda zaedno ke oslabeme. jas go kupiv od zegin i vkusno e topelo masti. edna drugarka simna so nego 7kg!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 11:15

Катенце не знам дали ќе функционира кај тебе, но еве како јас симнувам до 5 килца кога ќе ги накачам.

Наутро: станувам и пијам голема чаша вода, потоа вода со растворена глина за орална употреба ( за детокцификација на организмот ја имаш во виталија продавниците или поголемите маркети околу 150 денари), потоа сок цеден во соковник ( цвекло, морков, лимон, јаболко), потоа чинија житарици со соино млеко.

После два саати јадам овошка каква што имам дома

Два саати после овошката јадам леб со маргарин, маслинки, патлиџан или варено јајце ( салата со марула) или маргарин и мед,.....

Ручек: варено месо (обично пилешко), варен грашок, пире од компир и морков со кромид внатре, сезонска салата ( зелка, цвекло, краставица.....каква имам дома) или риба со некаков зеленчук, или манџа од било што ( компир, зелка, грашок, боранија, грав, леќа) без месо или шницли од соја претходно стоени во маринада од лук, соја сос и сенф......

Два саати после ручекот јадам овошка,

Додека да дојде вечерата постојано јадам овошје ако ми се јаде,

Вечера: супа од зеленчук ( домашно подготвена ), или јогурт и интегрален двопек, или интегрални варени тестенини ( третина порција).....

Во текот на целиот ден си пијам чајче од се живо и диво што има дома

Како што забележуваш на менито нема благо, колачи, торти.....ако ме фати криза за благо јадам една бонжита ( или две ако е претпладне) но во исклучително ретки ситуации

Не се убивам од вежбање туку многу пешачам, по скали се качувам до дома (не со лифт), а ти ако си вежбаш уште подобро........

Се надевам дека ќе ти се допадне мојот режим и ќе има ефект

   

дај му на телото што ти бара но во ограничени количини - ова би бил мојот совет за крајСО СРЕЌА
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 13:22
Порака
MAKROBIOTICKATA ISHRANA I GUBITOKOT NA TEZINATA
KAKO DA OSLABITE NA NAJDOBAR NACIN

Iako cesto se nudat mnogu SLOZENI objasnuvanja na prasanjata zosto i kako poedincite se debelat, toa e vsusvost e sosema EDNOSTAVNO. Tie JADAT PREMNOGU, i toa POGRESEN VID na HRANA i NE vezbaat dovolno ili se fizicki neaktivni. Sovremenata ishrana od 2te extremni kategorii na produkti - SODRZI okolu 42 % MASTI - pretezno ZASITENI ZIVOTINSKI MASTI - sto ima poveke otkolku udvostrucenite kalorii na proteinite i jaglenite hidrati.
So PRERABOTKATA - RAFINIRANJETO - na hranata, istotaka se kondenzirani mnogu produkti koi lugeto gi konzumiraat. Bidejki sekoj golem del na nivnata masa - PRIRODNOTO DIETNO VLAKNO - se otklonuva - POLESNO e da se vnese vo zeludnikot POVEKE HRANA i KALORII za kratok period a toa se odrazuva na zgolemena tezina i vlosuvanje na zdravjeto. Vo Makrobiotickata ishrana, vo cie srediste se ZITARKITE i ZELENCUKOT kako SEKOJDNEVNA GLAVNA HRANA - do 10 % od prosecniot obrok, socinuva golema kolicina hrana, sprema 2 %, ili uste pomalku prerabotena hrana koja poveketo luge ja jadat denes. Pogolemite kolicini na PRIRODNI DIETNI VLAKNA davaat PRIJATNO CUSTVO na SITOST, bez dopolnitelni kalorii vo ishranata. Tie dietni vlakna mu pomagaat na organizmot POBRZO da ja isfrli hranata koja ne ja koristi. Hranata koja ja odreduvaat popularnite VISOKOPROTEINSKI DIETI za SLABEENJE ( kako taa so meso ili ' Atkinsonova dieta' i slicni besmisleni i opasni po zdravje dieti ), koja TEZI da ja CRPI ENERGIJATA i da ja STIMULIRA ZELBATA za SLATKI ( ako jadete extrem kako meso avtomatski ke se javi vo vas kopnez po sprotivniot extrem - rafiniran seker, slatko kafe, med, cokoladi i slatki ).
NASPROTI VISOKOPROTEINSKITE DIETI - slozenite jagleni hidrati od zitarkite i zelencukot vo Makrobiotickata ishrana - ja NAMALUVAAT ZELBATA za SLATKI i druga kaloricna hrana koja zdebeluva. Slozenite jagleni hidrati go SNABDUVAAT ORGANIZMOT so GOLEMA ENERGIJA. Vo Makrobitoickata vegan ishrana ne e tesko da se izgubat NEPOTREBNITE KILOGRAMI, a potoa DA SE POSTIGNE SAKANATA TEZINA. Lugeto koi NE konzumiraat hrana so mnogu zasiteni masi - crvenoto meso, mesoto so loj i site vidovi meso, mlecnite proizvodi i zivinata i slicno i prostite sekeri - tie luge se slabi, so umerena tezina i skloni se takvi i da ostanat. Zavisno od toa kolku vi e telesnata tezina i vo kioja merka ste gi prifatile makrobiotickite principi, bi trebalo vasata tezina ZA NEKOLKU dena, nedeli ili meseci - da se NORMALIZIRA. Kako vo slucajot na William Dufty ( ' Slatkiot zivot na eden 'sekeroman'' ) - od okolu 23 kg, koj gi izgubil, vo period od nekolku meseci, potocno za samo 5 meseci. So zitarki i zelencuk toa ne e neobicno.

Vo Makrobiotickata ishrana ako jadete dodeka ne se zasitite, 2va ili 3ri pati dnevno, ke gi ZADOVOLITE PREHRAMBENITE POTREBI na svojot organizam. Po pravilo, mozete da ocekuvate gubitok na tezina ili DA OSLABITE na okolu 1/2 do 1,4 kg - NEDELNO. Osven toa, ako ISTOVREMENO pocnete duri i umeren program na fizicki vezbi i humana aktivnost ili rabota - vasite rezultati ke bidat uste podobri a dopolnitelnata nagrada e NORMALIZIRANJE na SODRZINATA na MASTITE i NIVOTO NA HOLESTEROLOT vo KRVTA, kako i NORMALIZIRANJE na VASIOT KRVEN PRITISOK.

INTEGRALNIOT ORIZ - isfrla neprekinat tok na GLIKOZA okolu 2 kalorii vo minuta;
RAFINIRANIOT SEKER - osloboduva 30 kalorii vo minuta !!! Toa e nenormalno za organizmot i prdizvikuva gojaznost i bolesti koi odat so gojaznosta kako kardiovaskularnite bolesti, poveke vidovi na rak i drugi zaboluvanja. Makrobiotikata e Nauka a terminot ' Makrobiotika' go koristele Hipokrat, Galen , Avicena i mnogu drugi

od kniga " The Macrobiotic Way", by Michio Kushi

ISHRANATA I ZDRAVJETO
SLATKIOT ZIVOT NA EDEN " SEKEROMAN"

So godini mojot prijatel William Dufty, mediumska licnost i avtor na knigata " Lady Sings The Blues", sakase da jade rafiniren seker i slatki so rafiniran seker. William Dufty: " Izgleda deka zelbata za seker i slatko me opfatila mnogu rano, zatoa sto najranite spomeni na semejnite ruceci doma bea nekoj vid na cistilisete od meso i kompiri, niz koi morav da projdam i da 'propatam' za da stignam do 'neboto' - do slatkiot desert."
Megutoa, toj svoj problem, Bil stanal svesen duri mnogu godini podocna, na edna pladnevna konferencija za stampa vo Njujork, dodeka sedel pokraj glumicata Gloria Swanson. Koga Bil sakal da frli kocka seker vo svooeto kafe, togas Gloria Swanson mu sepnala: " Toa e otrov, ne go sakam vo mojot dom a kamoli vo svojot organizam ! " Sledel razgovor na koj toj so denovi razmisluval. Bil pregojazen i se custvuval bedno. Otkako Bil ja sretnal Gloria Swanson i ja otkril Makrobiotikata, presranal da jade seker i prodolzil da pisuva za svoite iskustva.

Vo uvodot na svojata kniga " Kopnez za seker " ( Sugar Blues ), toj pisuva:" Citav edna nok edna mala kniga vo koja mnogu ednostavno se tvrdi deka 'ste SAMITE vinovni ako ste bolni. Bolkata e krajno predupreduvanje. VIE znaete PODOBRO OD BILO KOJ DRUG kako go ZLOSTAVUVATE svojot organizam, pa zatoa prestanete toa da go pravite. Sekeror e otrov, posmrtonosen od opium i poopasen od atomski otpad. ' ( Toa bila kniga ' Makrobiotika' na Yukikazu Sak*razawa ili G. Ohsawa, ucitelot na Michio Kushi. ) Se prisetuvam na Gloria Swanson i kockata seker. Zar ne mi rece Gloria deka toa sekoj mora sam da go spoznae - i deka e toa tezok pat ? Nemav sto da izgubam osven bolkite.
Slednoto utro bev cvrsto resen. Go isfrliv siot seker od svojata kujna. Potoa isfrliv se sto sodrzi rafiniran seker, cerealii i konzervi na ovosje i supi i bel leb. Me shokira toa koga vidov deka nabrzo policite za skladiranje na hrana bea prazni prazni, kako i friziderot. NISTO DRUGO ne jadev OSVEN integralni ZITARKI i ZELENCUK. Mi bese mnogu tesko okolu 24 casa, no utroto predstavuvase 'otkrovenie'. ZASPAV so custvo na ISCRPENOST, POTENJE i TRESENJE a SE RAZBUDIV - PREPORODEN. Zitarkite i zelencukot imaa vkus na Bozji Dar. Narednite nekolku dena donesoa redica na cuda. Prestanaa krvarenjeto od debeloto crevo i zabite. Kozhata pocna da se cisti i pri dopir so voda, pri mienje, osetiv dopir na potpolno razlicen vid na koza. Gi 'otkriv' koskite, dotogas 'zakopani' pod mlitavite i zgoenite race i noze. Nautro vo cudni casovi skokav od krevet. Izgledase deka mozokot povtorno mi raboti. Nemav veke nikakvi problemi i bolki. Kosulite mi bea premnogu golemi a i kondurite. Edno utro ja 'otkriv' svojata vilica.

Za 5 meseci - OSLABEV - od 93 kg na 61,5 kg i pocustvuvava deka su so NOVO TELO, NOVA GLAVA, NOV ZIVOT.

" Sekeromanot Bil " se hranel na Mkarobioticki nacin dolgi godini. knigata koja go izmenila negoviot zivot bola taa na G. Ohsawa, 'Makrobiotika'.

od kniga "Sugar Blues", 1975, William Dufty ova iskustvo e preneseno vo kniga " Makrobioticki Put", Michio Kushi

Podrav !
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 11:52
Ако сакаш навистина да ослабеш заборав на сите книги за слабеење, на сите чаеви, влошки за патики стегачи за на рака, разни диети и што ли не се глупости. Единствен начин како да го намалиш вишокот килограми е помал внес на храна повеќе трошење на енергија. Зголемената тежина е резултат на дисбаланс помеѓу внесената и потрошената енегрија. Ако тој дисбаланс го направиш обратен односно повеќе да трошиш а помалку да внесуваш тогаш дисбалансот ќе биде обратен и ќе почнеш да намалуваш килограми. Најважно од се е да разбереш дека непостои диеата рецепта или било што што може да ти долгорочно да ти помогне, единствено нешто што може да помогне е да го промениш начинот на живот.
 Немој да се залажуваш дека ако пиеш само чаеви, нејадеш благо или не јадеш мрсно ќе ослабеш.

 Разните диети имаат еден најголем проблем, по завршувањето на диетата организмот е склон да ги врати килограмите за неколку проценти повеќе од претходно. Тоа е исто како и со мускулатурата, ние го исцрпуваме мускулот со цел тој повеќе да се зголеми. Затоа откажисе од разните диети. 

Друга важна работа, метаболизмот за трошење на мастите се активира во умерена физичка активност џогирање, трчање од 30 минути до 1 час. Не повеќе не помалку зошто во тој случај се активираат други метаболизми. За ова имаш доста литература информирајсе подетално


Внесувај ги сите хранливи состојки зошто на телото сите му се потребни дури некои се и неопходни зошто на пример ако не внесуваш масти тогаш ја нарушуваш целината на клетката кај која клеточната мембрана се формира од масти.

Мислам дека ќе ти бидата корисни овие неколку мои совети.Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 12:22
...nisto ne pomaga....sega veke ni noktite na nozete ne mozam da si gi skratam bez problem...bati meseto ..bati...изнервираност
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 19:11
Zagor tenej duh sa sekirom i Ciko...I Ciko ne bi mozel da si gi isece noktite.Se salam.

Dzogiranje e stetno za bubrezi i soveti ti se dobri ama nema nikoj da te poslusa bas.

Pozdrav !
Кон врв
katence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 01:32
Originally posted by zagor zagor напиша:

...nisto ne pomaga....sega veke ni noktite na nozete ne mozam da si gi skratam bez problem...bati meseto ..bati...изнервираностхахахахха ме изнасмеа

инаку да не се разбереме погрешно не сакам да ослабнам премногу 5 килограми ми се сосема доволно,   ама проблемот е што кога и да заслабнам 2-3 килца мн брзо си ги враќам ....како и да е фала ви на советите на сите
Кон врв
katence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 01:35
Originally posted by mirjanka.ilceva mirjanka.ilceva напиша:

pij go vitagold kafeto valjda zaedno ke oslabeme. jas go kupiv od zegin i vkusno e topelo masti. edna drugarka simna so nego 7kg!ова здраво е??? или којзнае што има во него???
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 02:35
ако некој знае нека ми каже некои од чаевиве за слабеење.........
нешто има од матија,за гејшите некои чај,или некои други ефикасни
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 11:37
Mrzla, зар не слушна што најдоа во чајот за слабеење на Матија?...........ЕШЕРИХИЈА КОЛИ......човече!!!!!!!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:33
Јади помалце работи повеќе 100% успех
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 16:43
Originally posted by katence katence напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...nisto ne pomaga....sega veke ni noktite na nozete ne mozam da si gi skratam bez problem...bati meseto ..bati...изнервираностхахахахха ме изнасмеа

инаку да не се разбереме погрешно не сакам да ослабнам премногу 5 килограми ми се сосема доволно,   ама проблемот е што кога и да заслабнам 2-3 килца мн брзо си ги враќам ....како и да е фала ви на советите на сите

Najverovatno Katence si mn mlado i sekogas koga se gledas pred ogledalo mislis deka si debelo...ili kupuvas epten mal broj obleka i mislis deka si debelo.....jas sum sigurna deka si taman ama si imas malku bubacki kako site teen-cupi .....za tolku da se oslabne dovolno e da se pije caj za slabeenje ,, Slim mix ,, cii dejstvo se zasnova na izmokruvanje-diureticno.....2-3 kg se tocno tie tecnosti sto ni se zdrzuvaat vo teloto....mrzla mislam deka i tebe ti odgovoriv okolu cajot!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.