IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Слабеење?!?!?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Слабеење?!?!?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака Обратен редослед
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Слабеење?!?!?!
    Испратена: 20.Јануари.2019 во 23:23

Никој не го сака зборот “диета”. Но, вистината е дека без ограничување на исхраната и спорт, не можете да постигнете значителни и трајни резултати. Кој е најголемиот проблем со кој се соочуваат луѓето на диета? Тоа се силни напади на глад, на кои човекот  лесно се предава и посегнува по “забранетата” храна.

Што треба да направите за да го излажете гладот?

 

Вода

За време на исхраната, препорачливо е да се пие многу вода, бидејќи помага во метаболизмот и деградацијата на храната. Покрај тоа, во напад со глад и пред секој оброк, убаво е да се напиете чаша вода која веднаш го исполнува стомакот. Значи, ќе јадете помалку и по разумно.  Затоа додадете ја водата во менито, и ќе слабеете за кратко време, а и ќе бидете здрави.

 

Тренирајте

Не само тоа дека со спорт губите калории, но и го подобрувате  метаболизмот,   ги затегате мускулите, целото тело. Вежбите исто така помагаат да се скроти гладта.  Ако почувствувате глад, а не е време за јадење, направете брза и лесна серија на вежби.  Физичката активност привремено ќе ви го одвлече вниманието и ќе го продолжи времето без храна.

 

Јадете повеќе протеини

Протеините ги потхрануваат мускулите и се разградуваат најспоро од сите останати хранливи групи, што значи дека ќе ве држат сити подолго време.

Јадете најмалку 5 пати на ден.

Појадок, ручек и вечера се задолжителни.  Можете да додадете две ужини со нешто лесно (овошје, млеко, 20 грама сурови ореви). Не оставајте долги паузи во кои стомакот нема храна.

 

Мастики

Тука мислење е контрадикторно. Од една страна здравствени експерти предупредуваат дека не треба да џвакаат мастики на гладно, бидејќи го стимулира стомачните сокови и тоа може да доведе до киселини. Од друга страна, пак, ако само се обидувате да ја одржите контролата и да не се фрли на некоја храна во близина, бидејќи не ви е во режим или не е време за јадење, можете да се потпрете на мастиките за џвакање кои ќе ви помогнат привремено да го излажете мозокот и тој престанува да испраќа сигнали до телото дека е гладно.

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13900
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2018 во 12:36
,,,lichno iskustvo nemam,,amaaa od nekoi pacienti sho se detoksicirale iskustvoto nivno e deka site se isporazbolea,,
,,,shega na strana,,,
,,,tri dena so dejonizirana voda,gorka sol ,sok od limon,,,i nishto drugo,,

Изменето од pajser - 12.Декември.2018 во 12:38
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Dimitar.flp Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Декември.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimitar.flp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2018 во 00:13
Pozdrav katence

Samo nakratko sakam da ve prasam dali imate nekogas napraveno detox na vasheto telo i dali ste slusnale za programata clean9 ili c9 od kompanijata Forever?

Pozdrav se nadevam ke dobijam odgovor
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2013 во 12:28
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Карактеристична изјава на скоро секое женско без оглед дали навистина е дебела или не :
 - Ќе си умрам гладна и дебела - голема насмевкаплазење


За мене не. голема насмевка


Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2013 во 10:25
Карактеристична изјава на скоро секое женско без оглед дали навистина е дебела или не :
 - Ќе си умрам гладна и дебела - голема насмевкаплазење
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2013 во 01:09
Ма од што да се здебелиш? Од еден залак Васина со оревче горе? Нема шанси...
Реторичко прашање, не одговарај... знам...
Кон врв
Фолксвагенка Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Девојка му на Фолки

Регистриран: 08.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Фолксвагенка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2013 во 00:43
Лесно ви е вас... Држите диета и си терате. Немате од околу угнетувачи на вашите диети, како што си имам јас...
-Ај беее, грицни.. само еднаш!
-Фолки, не.
-Абе еднаш.. еден залак..
-Фолки не, на диета сум, знаеш.
-Абе ајдееее.. малку само.. ааајј!
-Фолки НЕ, никогаш нема да ослабам!
-Ама ајде, види види видииии!
-Фоки дост...
И погодувате, нели... Плус, ова на секои 15 минути. И така Фолки си ја завршува задачата, јас си ја расипувам диетата. По 7-8 дена ваков третман...
-Знаеш што Фолки? ... ГРАМ не сум ослабена.
А тој.. Нееезнамм.. може треба да пробаш друга... Абе ааајде, супер си    
Ах Фолки Фолки.. атер дечко си ми, инаку ти кажав... ич не ти се мислам! Одма те тужам за здебелување со предумисла
Кон врв
Crna Arapina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crna Arapina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2013 во 20:22
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Jas nemozam i nemozam i nemozam da oslabam......i neznam sto ke pravam,so moeto odenje vo krajnosti na nejadenje pa jadenje

а зашто не си јадеш редовно доручек, ручек, вечера , внес на 1500 кал. и 1 час да повежбаш сигурен сум дека ке имаш резултс за 1 до 2 недели
Train hard,Fight easy !
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 23:00
Прават чуда и тироидната и хормоните. И тоа чудни чуда.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 22:51
Хмм... тироидната жлезда прави чуда...
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 22:41
Мрзле, имаш испитано се од здравствена гледна точка? 
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 22:26
uf...moze i mene ke mi beshe polesno da recam drug mi e kriv so sum debela
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 22:20
И замисли, која среќа е да имаш дечко кувар што ќе ти готви стално нешто кога му е досадно! Хах... е тек тогаш нема никад да ослабиш...

Јас туку ја ранам девојка ми, касни си ова, касни си она.... Стави едно чоколатце кај мене в уста, едно кај незе, едно костенче мене, едно незе... и таа додека си зборува несвесно ја прејадувам... ЦЕЛО ВРЕМЕ!
Ми вика дека ќе ме тужела ЗА ЗДЕБЕЛУВАЊЕ СО ПРЕДУМИСЛА!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2013 во 22:15
Jas nemozam i nemozam i nemozam da oslabam......i neznam sto ke pravam,so moeto odenje vo krajnosti na nejadenje pa jadenje
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,187 секунди.