IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христијански рап во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христијански рап во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:35
Rapot go pravam sekako za negova slava no se povekje mladi lugje dojdat do vistinataaaaa
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:35
da go spoznaat BOG i da gi razlkuvaat rabotite
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:37
Пентакосталец... верувам дека вистината има потреба од малку појасен јазик и граматика...

Значи - секому според вкусовите се адаптира музиката? За постарите "духовнa" музика, за младите рап...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Protestant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Protestant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:47
Rap kako rap e muzika...Ima povekje podpravci vo sebe...Dali Hard ili Soft,dali underground ili commercial,kako i da e...Rapot pred se e muzika koja ja iznesuva vistinata za zivotot,covekovite sfakjanja,covekovi ideologii i bitni poraki...Pa za pridobivanje na lugjeto koi se na ulicata..na koi najpovekje im e potrebna pomos,kako mozeme na drug nacin,ako ne so rap...Starite metodi na evangelizacija se izliteni,a nema veze deka ovoj Gospel Rap doagja od Amerika,jas sum zacetnikot vo Makedonija,na ovoj rap,i ne sum pod nikakvo vlijanie na amerikanci i sli4no...Go pravam ovoj rap so cel da prodre do usite na mladite koi slusaat takva muzika,i da ja spoznaat vistinata preku rapot...Zarem ne e toa dobar na4in,preku koj Bog bi deluval za spasenie na uste nekoja mlada dusa...

Inaku rapot ne sluzi nuzno za slavenje vo crkva,no ako e na mladinska ili na nekoi mladinski konferencii zasto da nema?

Velite satanski zvuci...
Zarem Mirjam na Mojsej sestrata ne igrase i ne svirese na tapan,koga Bog gi izbavi...Zarem David ne go slavese Boga so harfi i zicni instrumenti,za koi bese novost vo toa vreme...Ne e nuzno se sto e novo,da e nepravilno ili pak satansko...

Ako ovoj vid na muzika sluzi za proslavuvanje na Boga,i za obrakjanje na novi lugje,togas momci i devojki...Ne znam sto mozete da argumentirate na toa...

AJ POZZ DO SITE VAS
A ti sine(Pentekostalec)...Potrudi se vo idnina da posvetuvas povekje vreme za Gospel Rap odkolku za drugi raboti...
"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 21:22
More,podforumov..se napolnil so PROTESTANTI....Evangelos vodicot ce da e !!!

Ili gresam Evangelose
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 21:37
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

More,podforumov..se napolnil so PROTESTANTI....Evangelos vodicot ce da e !!!

Ili gresam Evangelose

А постои ли исламски рап? Знам дека има американски музичари преобратени во ислам и дека пеат муслимански песни на пр. „А is for Allah"...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 22:02
Да, има доста и тоа...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 22:29
ne znam ni eden
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:19

За исламски рап незнам, но вчера на некоја ТВ гледав исламска кантри музика, еден египјанец, мислам роден во САД ја прави. ТАка пее исламски песни во кантри стил. Е сега. колку е тоа дозволено према шеријатот вие си знаете.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:21
ae da prodolzime so temava
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:27
Originally posted by Protestant Protestant напиша:

Rap kako rap e muzika...Ima povekje podpravci vo sebe...Dali Hard ili Soft,dali underground ili commercial,kako i da e...Rapot pred se e muzika koja ja iznesuva vistinata za zivotot,covekovite sfakjanja,covekovi ideologii i bitni poraki...Pa za pridobivanje na lugjeto koi se na ulicata..na koi najpovekje im e potrebna pomos,kako mozeme na drug nacin,ako ne so rap...Starite metodi na evangelizacija se izliteni Кои се тие стари, излитени методи на евангелизација, биди љубезен да ни одговориш. А кои се тоа нови, модерни начини на собирање овчички? Театралност, хумор во проповедите...што? Кој сака да биде спасен-ќе биде допрен од МИЛОСТА без драматизација и кловнови, паѓања во трансови.a nema veze deka ovoj Gospel Rap doagja od Amerika,jas sum zacetnikot vo Makedonija,na ovoj rap,i ne sum pod nikakvo vlijanie na amerikanci i sli4no...Go pravam ovoj rap so cel da prodre do usite na mladite koi slusaat takva muzika,i da ja spoznaat vistinata preku rapot...Zarem ne e toa dobar na4in,preku koj Bog bi deluval za spasenie na uste nekoja mlada dusa...

Inaku rapot ne sluzi nuzno za slavenje vo crkva,no ako e na mladinska ili na nekoi mladinski konferencii zasto da nema?

Velite satanski zvuci...Па...
Zarem Mirjam na Mojsej sestrata ne igrase i ne svirese na tapan,koga Bog gi izbavi...Zarem David ne go slavese Boga so harfi i zicni instrumenti,za koi bese novost vo toa vreme...Ne e nuzno se sto e novo,da e nepravilno ili pak satansko...Да, да...но тоа не било рап, ниту хеви метал...нешто благопријатно за ушите и душата секако.

Ako ovoj vid na muzika sluzi za proslavuvanje na Boga,i za obrakjanje na novi lugje,togas momci i devojki...Ne znam sto mozete da argumentirate na toa...

AJ POZZ DO SITE VAS Поздрав и до тебе
A ti sine(Pentekostalec)...Potrudi se vo idnina da posvetuvas povekje vreme za Gospel Rap odkolku za drugi raboti...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:50
Mare sesroo sto ustvari sakas da kazes celo vreme da prestanam da pravam RAP za bozja slava???
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:50
sestroo mislev
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 23:53
Секој има право да прави што сака, но колку она што го правиме е добро-е работа на вкусот. Ти ја започна темата со прашање дали ни се допаѓа тоа што го правиш. Јас си го кажав своето мислење, ако ме прочита погоре се произнесов дека не е за секого, бар не за мене, дека сакам еден смирен тон на славење.
Така?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.