IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Хунзите во посета на прататковината - Мак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хунзите во посета на прататковината - Мак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 19>
Автор
Порака
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 11:35
Зошто тогаш некој тврди дека обичаите и јазикот им се слични на нашите?
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 11:57
Македонскиот Старословенски Јазик има попримено многу мал дел од античкиот македонски јазик-токму тој мал дел односно некои зборови се слични со јазикот на хунѕите и калашите.
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 12:03
Збунувачки....
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 12:05
gi gledav pred dva dena tie profesorite tentov i bosheski na mtv go citaa srednoto pismo od kamenot od rozeta....imashe golemi slicnosti so deneshniov nash makedonski jazik...
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 13:21
more tie se kako ciganarija, nemaat nishto so nas

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 14:56
Се е ова за смеење човече... Зар до таму стигнавме..???
Комедија од народ сме еј...

Изменето од DelijaSkopje - 10.Јули.2008 во 14:56
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 18:41
газење%20од%20смеење,....eve,...izgleda ,deneska ...vi se rodi,....i "kralot"!,....blago na makedoncite,....ke im se ispolni ,..sonot!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 18:52
 
Long live the King!
 
Long live the Queen!
 
 
Romaleeee!!!!
 
Се надевам дека на Царов ќе му ја стават Есма на располагање, за да не се осети носталгичен.
 
газење%20од%20смеење
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 22:44
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Зошто тогаш некој тврди дека обичаите и јазикот им се слични на нашите?


Pa ja koa ja gleav taa reportazata so niv,Marina Dojcinovska so ja pravese mozese da se zabelezi mala slicnost vo nekoi zborovi,vo narodnite vezovi,gradbata na kukite..i nekako nekoi luge,samo nekoi pocetuvaat taka po fizionomija na makedonci..vazno po emisijata se vide nekako kolku go sakaat oni narodov..koga doznaa deka voditelkata e od Makedonija pocnaa da i se klanjaat..mislam bese dosta interesno za gleanje..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 07:22
...mesto komentar... samo eden pasus... od Utrinski vesnik... sekoj moze da go komentira kako saka...
Спектаклот со принцот и принцезата, директни наследници на Александар Македонски, може да конк*рира за една од најголемите светски будалштини и за врв на провинцијализмот и примитивизмот за што Македонија стана исклучително плодна почва. Така е тоа кога обземени од популизам и висок рејтинг, највисокото македонско раководство ќе тргне по умот на авантуристи-аматери кои од античката историја не знаат ама баш ништо, туку научиле извонредно добро да ги користат политичките конјунктури. Ваквата масовна еуфорија и колективна комедија досега не е регистрирана во поновата историја на Македонија. Недостасува Еразмо Македонски сето ова да го овековечи со нова „Пофалба на глупоста“.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 07:44
...samo nekoi podatoci... koi mozebi mozeme da gi promenime...
Хунзите се народ, кој денеска живее во рамките на Пакистан, во нејзиниот северен дел, на границата со Авганистан. Во нивната традиционална генеологија цели 23 века не се отстапило од сознанието дека тие се потомците на војската на македонскиот освојувач, кои останале и се населиле во областа Хунза, поради исцрпеност, повреди и неспособноста да ги продолжат понатамошните освојувања со него. Хунзите успеале да ги задржат своите обичаи и традиција, без големи влијанија од страна, поради непристапноста на теренот во кој живеат. Се' до 1974 година, Хунза била независна територија, кога влегува во состав на Пакистан, каде што има статус на автономна област. Во тој период Хунзите го прифаќаат и исламот, како официјална религија на државата. Духовниот и политички водач на Хунзите ја има титулата „мир“ (која е на нивото на принц). Тој денес со својата делегација пристигнува во Македонија.

Принцот Газнафар Али Кан и принцезата Рани Атика, со својата делегација во Македонија ќе престојуваат една седмица, а организаторите ќе се потрудат да реализираат амбициозна програма. Првите два дена од престојот тие ќе бидат во Скопје, а во програмата е предвидена и посета на Галичник, Гари, Лазарополе, Охрид, Битола...

На 17 јули, во нивна чест во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ ќе се одржи свечена литургија,
а потоа на прес - конференција во свечената сала на храмот ќе се обратат принцот и принцезата од Хунза. Се предвидува принцот и принцезата од Хунза да бидат примени и од претставници на државниот врв на Македонија. (Ј.П.)
...Na 17 juli... da gi prashame da" izlezat" od islamot... i da "vlezat" vo hristijanstvoto...ako 23 veka ne bile verski opredeleni... neka se prekrstat...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 09:58
почитувана Мамамд, тоа што го подвлекуваш со црвено не ми докажува воопшто дека тие луѓе се навистина потомци на Александар. И меѓу нашите роми си постојат тврдења дека се од Египет или Индија. Еднаш, еден дечко таксист во Охрид цел пат ме убедуваше дека е од Египет. Кога го замолив да ми каже некој збор на египетски , не знаеше што да прави....
Малку е наивна целата работа.
Синоќа ја изгледав целата емисија на нашата позната водителка Дојчиновска кој отишла таму да ги види тие луѓе.
Освен тоа дека на нив им било тоа од колено на колено пренесувано и дека многу им е убаво на душата кога ќе слушнат „Македонија“ јас не слушнав ни видов еден, единствен факт.
Факт за мене не е ако ми кажат дека Чашуле 12 години истражувал, туку ако ми ги покажат резултатите од тие истражувања.
Нивните народни везови - такви има во многу земји, боите им се исти како на латиноамериканските староседелци! Изјавата од типот: „Ова за мене е исто како да сум го купила на некој пазар во МК“ е најобично субјективно дилетантство на еден новинар кој сака да покаже и не дај Боже докаже нешто. Верувај ми дека баскиските народни везови и дизајн се каде - каде послични на нашите македонски, балкански.
Тој човекот кој говори бурушески јазик (или како веќе се нарекува) - тоа ни во мелодиката не потсеќа на македонскиот. По мелодика еврејскиот ни е многу поблизок отколку овој.
Тие  музичарите кои свиреа на зурла и тапанчиња: зурлата е многу стар ориентален инструмент кој е распространет низ многу медитерански земји и земји на ориентот. Исто како и тапанот, гајдата и други фолкрлорни инструменти.  Со тоа што секој инструмент во посебна средина се развивал потоа посебно. И затоа зурлата во МК не е иста со зурлата во Турција или Алжир. Некаде се вика зурна. Како и тапанот, кој е различен, од различни материјали во различни средини. Но си е тапан.
На оваа емисија музиката која ја свиреа тие луѓе немаше АМА НИКАКВА ВРСКА со нашата.
Пред неколку години присуствував на фестивал на кореанска култура на кој се изведуваа кореански традиционални танци на нива традиционална музика. Верувајте дека имаше на моменти неверојатни сличности во ритмовите 7/8, 9/8 итн. Па потоа некој ми кажа дека тоа не е нелогично бидејки се имало контакт од медитеранот до Кина и Кореја поради патот на свилата...
Архитектурата: „ова ЗА МЕНЕ (дали Дојчиновска е научник? Етнолог, археолог, историчар?) е како некој македонски манастир“ Па нашите манастири биле каде-каде после Александар градени!!! И таа архитектура личи на типична средно- азиска архитектура. Дали некогаш сте виделе како изгледаат тибетанските манастири?
 
 
 
За мене целава оваа работа ми е една огромна масовна бурлеска, која е во најмала рака трагикомична....некој се обидува да се фати за нешто, поради докажување на идентитетот, потеклото.
Зошто? Зошто да ми е потребно да докажувам каде се моите предци од пред 23 века? Што не се запрашаат американците каде им се корените од пред 23 века? Па имаат ли проблем со идентитетот?
Наместо да се концентрираме на СЕГАШНОСТА и ИДНИНАТА и РЕАЛНОСТА ние си играме прикаски за принцови и принцези....
 
Нека напраат генетски испитувања, нека ги презентираат официјални реномирани научници - тогаш е друго. А ова - ова е трагикомично.
 


Изменето од chuchuliga - 11.Јули.2008 во 10:00
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 10:20
kakva samo ironija cel vek vise smee .malku vi beja smeshki na balkanov pa sega posegnavte po svetot navistina vic na stoletijeto ste.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 10:25
маммад баш добре го сложила црвеното

jaс само до дополнам дека не е проблем ако Принцот Хан го вземе христианството

проблем ке биде ако во оваа еуфориа народот ja вземе верата на Принцот Хан

или нема да биде проблем?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,250 секунди.