IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Препорачајте добра Фото-литература
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Препорачајте добра Фото-литература

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
zerogain Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zerogain Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Препорачајте добра Фото-литература
    Испратена: 07.Јули.2008 во 22:42
Прашањето е самиот наслов, со напомена литературата поможност да не биде хард-кор (скапо) него софт, односно рапид.... А и немора да биде и литература воопшто. Конкретно фотолитература за “големи и мали“ односно препорачајте се што мислите дека било значајно за вас.

Еве на пр. за мене многу добро парче (фајл) книга-и се :"On Being A Photographer" од David Hurn, и "The Photographic Eye" од Michael O'Brien.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 00:39
Dodeka ne pochnesh da dobivash soveti vidi sto ima tuka:

http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=71
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 00:50
Literatura...... Pa nema kaj nas nekoj izbor na Hard Core. Iako sto jas preferiram chitanje vo toalet i pred spienje (toaletot e omilen намигнување). A, pdf ne se chita taka.
Za Soft Core knigi pobaraj "photography+book+rapidshare" kje ti dade eden kup. Pa biraj

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 03:54
Begginer's guide to b&w photography

http://www.sendspace.com/file/j2cpvs

btw, ova ne e kniga, tuku e napis izvaden od spisanieсреќа


Изменето од branko_k - 08.Јули.2008 во 03:58
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 11:34
Mal izbor na ona sto jas sum go sobral od net.
Nesto e beginners nesto e advanced no vo sekoj slucaj dobro da se ima. (Softcore sto bi rekol Tegla )

Bujrum:

http://rapidshare.com/files/128072951/PB.zip.html

Somebody mentioned copyright issues ? Pssssttt !

Pozdrav !
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 16:05
Lightning The Nude - Добра книга за светло, техники, позиции и.т.н

Ansel Adams National Parks - Не треба посебна најава...

Digital Camera World - Master Series - Многу убава колекција од 4-тири книги за светло, боја, композиција и експозиција

Private Rooms - Guido Argentini - Една од најдобрите Nude/Glam книги што ги имам видено

Следува уште и уште, ова како за почеток среќа

Outdoor Photographer - Additions - 9 книгички за експозиција, Curves, ...

Capture NX Manual - За сите Никонџии...

74 classical model poses (sketches) - Самото име си кажува

J.Odell - The Photographer's Guide to Capture NX - Супер водич за CNX

Thom Hogan Complete Guide to D50 - голема%20насмевка

DIY Macro Tutorial намигнување

За денес толку утре нова тура голема%20насмевка





Изменето од itan14 - 09.Јули.2008 во 16:53
Кон врв
zerogain Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zerogain Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 16:54
Дали поради copyright issues или нешто друго не сте многу заинтересирани за вакви теми, па затоа ќе ја завртам работава наопаку, јас, би препорачал нешто.

Прво фала Зоран, во право си од таму треба да се почне, доста искрени, и “длабоко во сржта“ tips & tricks има на форумов, па би му советувал на секого да ги провери тие натписи. Второ фала Лазароски, убава колекција, му ја препорачувам на секого.
Трето со оглед на тоа што имам веќе симнато (од кои 40 посто се прочитани а 60 само разгледани) негде околу 50 книги за фотографија уште толку списанија и делови од списанија (плус уште толку за Фотошоп), мислам дека сум доволно компетентен да препорачам нешто ЈАС. Еве ги моите препораки а за тие што се заинтересирани со следниов алгоритам им гарантирам дека ќе најдат се што препорачувам. -
{(*име на книга + име на писател*)!без никакви знаци! + rapidshare.com или rapidshare.com/files/}

Bryan Peterson - Learn to See Creatively

Bryan Peterson - Understanding Exposure

(и двете книги се полни со многу добри фотографии и толку, принципот на објаснување на Bryan Peterson му е повеќе "airy" па не очекувајте многу од текстот, ама па фотографиите се прва класа)

John Shaw - Nature Photography

(супер книга за техничкиот дел од фотографијиата преку слики од природата)

Focal.Press.Photography.Foundations.for.Art.and.Design.4th.Edition.Mar.2007

(супер книга за “не-техничкиот“ дел од фотографијата, односно за дизајнерскиот и уметничкиот аспект)


John Hedgecoe - The Art Of Digital Photography

(една од најдобрите книги што ги имам досега читано, кратко и јасно објаснување на скоро сите аспекти на фотографијата, и тоа со “до срж“ стил на пишување, алал да му е на овој Hedgecoe)


Focal_Encyclopedia_of_Photography_4th_Edition__2007_

(ако сака некој да научи историја на фотографија, а патем и да се научи и на неколку стотоина “профи“ финти, стандарди, и процеси, му ја препорачувам оваа енциклопедија, иако морам да признаам дека ја немам дочитано, огромна е - 800 стр.)   


Имам и уште неколку книги за препорака, ама овие се доста за почеток, па ако има интерес ќе пишеме уште.

Уште една генерална препорака за сите : ако фотографот-писател односно книгата не е богат-а со квалитетни фотографии не се ни мачете да ја читате, од лично искуство знам дека добрите фотографи кои веќе се нафатиле да пишуваат книга, многу повеќе “знаат“ што пишуваат него некои писатели-фотографи кои ја пишуваат книгата само заради КНИГАТА. Како scott kelby на пример, со неговите книги со РЕЦЕПТИ?!?? Никоја домаќинка не станала одличен (ресторански) готвач со тоа што следела слепо некој (еве и своршен) рецепт. Иако на сите почетници им е потребен таков почеток, но брзо ќе дознаете дека тоа ви ја шмука креативноста и личниот фото-вид, како со правосмукалка, од вас. Затоа неговите книги ги препорачувам само за апсолутните почетници.


МОЕ ВИДУВАЊЕ! Поправете ме ако грешам.

Поздрав.


PS текстов е пишуван пред itan14 да постира
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 19:21
Fala zerogain za tvoite sugestii i mnogu fala za ILCO za postiranite linkovi ... ajde uste
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 01:00
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 11:53
Wedding Photography Complete Course

Portrait Photography - Руска книга, малку постара, но со многу добри примери за портрет фотографија

American Photo - Jan - Feb 2008 - Фино списание

Digital Photography Bible Dan Simon


Изменето од itan14 - 11.Јули.2008 во 16:27
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 16:33
Момци, не знам како да Ви се заблагодарам.
Секоја чест!

Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 18:20
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 21:15
Листа од 20 книги за фотографија. Некои веќе беа постирани.

http://seebooks.blogspot.com/search/label/Photography


Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 11:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,390 секунди.