IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали го спомнувате БОГ и кога ви е убаво?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали го спомнувате БОГ и кога ви е убаво?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
emilyXX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilyXX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали го спомнувате БОГ и кога ви е убаво?
    Испратена: 06.Јули.2008 во 03:33
Mnogumina Gospot go tretiraat kako advokat go spomnuvaat se molat samo togas koga im treba. A kade e koga vi e ubavo dali voopsto pomisluvate na nego?

Dali vi e sega jasno zasto ni se slucuvaat losi raboti? zatoa sto dokolku gi nema vo celost ke go zaboravime!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 04:33
Интересна поента Емили. За жал некои го третираат Господ како келнер и го викаат само кога имаат потреба од Него. Го третираат како резервна гума во нивниот животен сообраќај и Го призиваат само кога ќе им се дупне гумата. Но Бог не е ниту келнер, ниту резервна гума.
Тогаш кога ќе Го направиме Бог ВОЛАНОТ во нашиот живот, дури тогаш нашите молитви ќе бидат услишени од Бог и работите ќе тргнат нагоре големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 08:58
"Daj Boze" i "Fala Bogu" tolku mnogu se koristat vo narodot, znaci i vo maka i koga nesto ubavo se slucilo.

nema da komentiram dali lugjeto navistina gi upotrebuvaat vo smisol na vistinskoto i celosnoto nivno znacenje, ili kako navika i izrazi koi mnogu cesto se upotrebuvaat .
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 09:51
Често кога пијам свежа вода навистина се заблагодарувам за тоа чудо од два атома водород и еден кислород што ми се достапни секојдневно. Лошо им е на оние во пустини или пренатрупани населби врз реки како во делови на Кина, водата измешана со отпадни води ја вадат со кофи ја варат и ја пијат. Бактериолошки ОК ама хемијски...

Фала ти навистина Боже што имаме вода за пиење!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 13:03
Da go spomnuvam Boga sekogas i koga mi e ubavo i koa mi se loso - pa neli ne e drugarski i fer da go baras samo koga ti e loso....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 05:50
Емили не се согласувам дека лоши работи ни се случуваат само затоа што сме го заборавиле Бога. Апостолот Павле преживеа многу тешкотии: беше затворан, мачен и на крајот убиен но мислам дека сите ќе се согласиме дека тој не го заборави Бога. Јов беше праведен и непорочен човек, се боеше од Бога и се отстрануваше од злото. Но Сатаната го наклеветил и го убедил Бога да му дозволи да му одземе се што има. Јов никогаш не отстапил од верата. Затоа повторно доби се што му беше одземено.
Инаку Библијата јасно ни кажува дека треба да се молиме со благодарност. Еве неколку цитати:
,,Постојано и за се заблагодарувајте Му се на Бог, небесниот Татко во името на нашиот Господ Исус Христос.’’(Еф. 5:20)
,,Како прво, ве поттикнувам да се молите за сите луѓе. Барајте од Бог да им помогне и да ги благослови, а потоа заблагодарувајте Му се за сите нив. ’’(1. Тим. 2:1)
,,Посветете се на молитва, будно и со благодарност’’(Колос. 4:2)
,,Немојте да се јадосувате за ништо, туку во сите ваши молитви барајте го од Бог она што ви е потребно и бидете благодарни за она што го добивате’’(Фил. 4:6)
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 19:02
sekoj den bez razlika na raspolozenie i bez broj pati treba sekoj eden covek da mu zablagodaruva samo za dadeniot im zivot.


nema granica kolku mnogu treba da mu se zablagodaruvame za se ona sto ni go dal.....

tokmu zaradi toa nema sovrsen covek....

tokmu zaradi toa nie sme site gresnici....
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:56
Duri i koga neshto mnogu ni treba nekoj lugje velat "daj boze", no samo na refleks...
Bog treba da go barame iskreno, sekojdnevno, i koga ni e dobro i losho...
I koga slavime i koga plakame...
Kako shto kazha Templarius ne e drugarski da se samo bara...
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:06
Dali go spomnuvame bog i koga ni e ubavo? I vo zlo i vo dobro neka bide Gospod so nas, neka ne vodi po vistinskiot pat.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:24
Амин.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:48

Нормално дека си го спомнувам често, си викам леле фала ти боже што ме чуваш вака. И кога не е се добро пак си викам-господе вади ме од мизеријава што побрзо. Најдобар разговор и најискрен можеш да си имаш кога се обраќаш до бога.

Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:00
Razgovor so Boga mozeme da pravime samo preku molitva, nie mu ja kazuvame, a Toj ni odgovara so tekot na vremeto vo zivotot: DA, NE ILI STRPI SE DODEKA GO DOCEKAS ODGOVOROT!
A da zboruvame so Bog t.e (da se molime) ni treba golemo smirenie i so ljubov od srce da gi kazuvame zborovite.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:09
Секоj еден миг има присуство...во мене...знам дека и jас сум во него...
има поглед за мене..има визиjа за мене. Jас за Него имам просто срце.



Изменето од pagane - 12.Септември.2009 во 21:09
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:17
 
 
...Во последно време, почнувам да го спомнувам за убаво ...  иако повеќе  го спомнував, кога не ми беше баш убаво...!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.