IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Силата на Светците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Силата на Светците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 21>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 03:32
ЕвАнгелос - мое лично право е да сметам некого за подостоен од мене и за праведен. А колку до зборот праведен - тој е употребен од Јаков токму во овој контекст за кој дискутираме.
Не гледам потреба да одговорам на предизвикот да најдам пример каде некој се моли на друг освен на Бог, затоа што не е потребно. Никаде не сум рекол дека треба да се моли човек на светецот, напротив - ако ги прочиташ моите последни неколку поста, ќе видиш дека токму обратното го тврдам!
Православните не се молат на светецот, туку бараат од него тој да се помоли за нив - потполно исто како што Јаков советува да се молиме едни за други, и потполно исто како кога в црква ќе побара некој да се помолат сите за него или за некој близок. За тоа има пример во Библијата и е неоспорен... дали телото е живо или не, не е релевантно, затоа што духот е вечно жив, а токму духот е тој кој е во молитва, а не телото.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 13:19

zidarski, православните не се молат на светецот да се моли на нив, туку тие дирекно го молат нив тој или таа да се моли за нив. И самиот знаеш дека тоа е тажната вистина. Ти можеби веруваш поианку, но сега збориме за православните.

Дали ти е позната најпознатата иконата на Марија на која е напишано следново:
 
"Пресвета богородице, СПАСИ НЕ!"
 
До кого е упатена оваа молитва? До Бог или до Марија? среќа
 
Oк, штом ти велиш дека не треба да се молиме на светците, тогаш тој предизвик ќе го чувам за некој друг, а тебе ќе ти поставам нов предизвик:
Ајде цитирај ми пример од Светото Писмо каде некој Божји човек, пророк, апостол, Христов ученик, следбеник и сл замолил некој починат свој брат или сестра да се застапува за него пред Бог.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 14:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zidarski, православните не се молат на светецот да се моли на нив, туку тие дирекно го молат нив тој или таа да се моли за нив. И самиот знаеш дека тоа е тажната вистина. Ти можеби веруваш поианку, но сега збориме за православните.


Дали ти е позната најпознатата иконата на Марија на која е напишано следново:

 

"Пресвета богородице, СПАСИ НЕ!"

 

До кого е упатена оваа молитва? До Бог или до Марија? среќа

 

Oк, штом ти велиш дека не треба да се молиме на светците, тогаш тој предизвик ќе го чувам за некој друг, а тебе ќе ти поставам нов предизвик:

Ајде цитирај ми пример од Светото Писмо каде некој Божји човек, пророк, апостол, Христов ученик, следбеник и сл замолил некој починат свој брат или сестра да се застапува за него пред Бог.




Gospodin Evangelos videte gi moite prethodni postovi i ke vidite primer od Svetoto Pismo kade svetiot prorok Eremija se moli za narodot Izrailev. Istotaka vo tie postovi ja imam i objasneto i frazata " Presveta Bogorodice spasi ne". Potoa mozete slobodno da dadete svoe mislenje ili ako imate prasanje da go postavite.

So pocit
Macedon.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 15:03
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Prvoto prasanje koe sekoj si go postavuva e dali vo Biblijata ima primer za molitvite na svetcite i zastapnistvoto.Odgovorot na ova prasanje e deka zastapnistvoto na svetite i pravedni luge go ima i vo Biblijata. Na primer Mojsej i Jov. Mnogu pati Bog sakal da go kazni Izrael poradi neposlusnost, no poradi toa sto Mojsej se molel za niv Bog gi postedil. Istotaka i so Jov, koj prinel zrtvi i se molel za prijatelite. Sepak, nekoj ke rece deka Mojsej i Jov bile zivi i zatoa mozele da se molat. Vo Biblijata ima i primer za uslisuvanje molitvi na "pocinat" svetec, a se naoga vo Vtorata Kniga Makavejska glava 15. Tuka jasno stoi deka Prorokot Eremija i prvosvestenikot Onim se molat za Izrailot. Samiot Jeremija vo sonot mu dava i mec na Juda Makavej i mu veli deka ke pobedi. Znaci Jeremija se zastapuval pred Bog za svojot narod. Jasen dokaz za zastapnistvo.
 
Втората книга Макавејска не е книга од Библијата, таа е апокрифна книга (дефтероканонска). Кога се вели Библија, се мисли на 66-те протоканонски, канонизирани и боговдахновени книги во Библијата, а не на апокрифите среќа
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Mnogumina se cudat koga ke slusnat pravoslaven da veli: Presveta Bogorodice spasi ne! Kaj covek koj ne e zapoznaen so pravoslavnoto ucenje se sozdava iluzija deka nekoj ja moli Bogorodica da go izbavi od vecnata smrt, no vsusnost toa ne e taka. Vernikot ja moli Presveta Bogorodica da se zastapuva za nas kaj Boga i da go moli da ne cuva od zemnoto zlo i da ni prosti. Znaci od ova proizleguva deka nie gi molime svetcite da se molat so nas i za nas.

Pozdrav
 
До кога ќе ги слушаме изговорите од типот: "Ние велиме ова, ама мислиме она"? Зарем не приметувате дека цело православие се базира на оваа илузија? Со овие детски изговори можете да ги лажете марсовците, но не и нас кои живееме на земјата, меѓу православните и ги слушаме и гледаме како се молат на светци, дирекно до светците, дирекно до Марија и бараат помош од неа, се поклонуваат на икони, а не пред икони, слават луѓе, а не Божјите дела во тие луѓе итн.
 
Ако навистина велите дека ја молите Марија да се моли за вас, тогаш зошто не напишете на иконата: "Пресвета богородице, застапувај не!", туку велите: "Пресвета богородице, СПАСИ НЕ!"? Што мислите ние нафта ли пиеме па не разбираме што таа молитва вели? Граматика ли не знаеме за да прочитаме дека во таа молитва православецот и се моли на Марија за спасување, а не за некакво застапништво.
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 15:30
Господине Евангелос, најлошо нешто кое го сторила реформацијата е ревизијата на Библијата. Библијата има 70 книги, но по реформацијата протестантите( извинете ако користам погрешен израз) отфрлаат повеке книги, сметајки дека тие се дефтероканонски или апокрифни книги. Еден од најстарите ракописи Codex Sinaiticus кој научниците го користат за проучување на Светото Писмо ги содржи книгите Макавејски што докажува дека тие биле сметани за дел од Библијата.

Инаку тоа што го кажав за Пресвета Богородица не е нешто од типот ние велиме ова а мислиме она. Дева Марија може со своите молитви да не спаси од земните зла, но не и од вечната смрт. Истотака таа со своите молитви може да измоли од Бога прошка за нас. Значи молитвата ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ СПАСИ НЕ си е на место. Од што да не спаси? Од земното зло.Како? Со своите молитви.Зошто ја почитуваме? Бидејки праведна и пречиста Бог ја избрал да биде мајка на Неговиот Син.Дали со тоа ги почитуваме Божјите дела? Да, бидејки тоа станало според Неговата Света Волја. А за поклонувањето пред икони другпат, не е сега темата за тоа

Со почит
Македон

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 16:08

Господине alex, најлошото нешто што го направила православната црква е вметнувањето на апокрифни книги во Библијата. Библијата има 66 книги, а не 70 како што велиш ти, ниту пак 77 како што вели православната црква. (се чудам од каде ја ископа оваа бројка 70).

Ракописот Codex Sinaiticus ни одблиску не е еден од "најстарите ракописи" голема%20насмевка кога станува збор за Стариот Завет (па ни за Новиот Завет). Тој датира од 4 век (330-350 год). Во него се застапени и апокрифните книги: посланието на Барнаба и Пастирот од Хермас, и неизбежно сега се поставува прашањето до тебе зошто и овие книги не се дел од православниот канон кога веќе го земаш овој кодекс како некој критериум за канонизација на Макабејските книги. збунетост
 
Од друга страна, цитатот што ти го наведе за "молитви од мртвите" е од 2та Макабејска книга, која, за твое големо изненадување, НЕ СЕ НАОЃА во Codex Sinaiticus голема%20насмевка Кодексот ги содржи само 4та Макабејска и делови од 1ва Макабејска книга, но не и втората и третата намигнување
 
Во тој кодекс сенаоѓаат тие книги затоа што истиот е компилација на книгите од септуагинтата, новозаветните книги и некои апокрифни книги. Тој кодекс не е никакво мерило за канонизацијата на Библијата, особено не за Стариот Завет. Далеку постари ракописи се Кумранските Списи кои датираат од 2-3 век пред наша ера т.е. 5-6 века пред овој манускрипт и во нив не се наоѓа ни една од апокрифните книги кои денес православната црква ги вметна во нејзината Библија.
 
Но ајде, штом те интересира ова, наскоро ќе отворам посебна тема за дефтероканонските книги, па ќе видиме зошто и како тие немаат место во Божјиот Збор.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 16:31
Господине Евангелос моја грешка е оа што место 77 напишав 70. Се извинувам доколку збунив некого.

Инаку во однос на Codex Sinaiticus многумина историчари ги користат списите за проучување на Светото Писмо, нормално од световен аспект, заедно со Codex Vaticanus ( кој се уште не сум го погледнал).

Во ракописите недостигаат неколку книги од Стариот Завет истотака кои се дел од канонските книги, но тоа не знали дека тие не биде дел од книгата туку дека се изгубени.

Светите Отци биле тие кои решавале кои книги ќе влезат во Светото Писмо. Имало колку што сум информиран околу 30 евенгелија и многу други посланија но тие не ги исполниле критериумите за да бидат дел од Светото Писмо( некаде ги прочитав и критериумите кои требало да се исполнат за да биде некоја книга дел од Светото Писмо). Па затоа на прашањето ке одговорам со прашање: Ако Православната Црква која одлучувала за тоа кои книги да бидат дел од Библијата направила грешка зошто тогаш со реформацијата во Библијата не се вметнале и другите Евангелија, посланија и откровенија? Зошто сите ја обвинуваат таа Црква дека згрешила, а читааt тоа што таа го одбрала со помош на Светиот Дух? Зошто не додадат и други книги?Едноставно зошто на соборот на протестантите (одново се извинувам за овој термин) доктрината на тие Цркви била еден од критериумите за тие книги.

И јас се сложувам со нова тема за книгите од Библијата, а еве и една интересна страна за тоа www.earlychristianwritings.com

Поздрав
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 16:49
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Светите Отци биле тие кои решавале кои книги ќе влезат во Светото Писмо.
 
Светите Отци не одлучувале кои книги ќе влезат во Светото Писмо, туку Бог одлучувал, а раните цркви ги препознавале тие книги, а светите "отци" само ги потврдувале боговдахновените кнгии или пак ги осудувале апокрифите.
Така на пример Отец Јероним е првиот што ги нарекува тие книги апокрифи. Исто така тие кнгии биле осудени и од раните "свети отци" како што се: Ориген, Атанасие, Кирил Ерусалимски итн.
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Па затоа на прашањето ке одговорам со прашање: Ако Православната Црква која одлучувала за тоа кои книги да бидат дел од Библијата направила грешка зошто тогаш со реформацијата во Библијата не се вметнале и другите Евангелија, посланија и откровенија? Зошто сите ја обвинуваат таа Црква дека згрешила, а читааt тоа што таа го одбрала со помош на Светиот Дух?
 
Каква православна црква спомнуваш во првите векови газење%20од%20смеење Каква врска има канонизацијата на Библијата во првите векови со православната црква која се појавува дури во доцниот 11 век голема%20насмевка Кога библиските книги биле канонизирани и препознати од црквата како боговдахновени не постоела ни католичка, ни православна црква, поточно уште христијанството била илегална вера.
Него ајде, се одалечивме од темата, еве сега ќе отворам нова тема околу ова прашање...
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 17:55
ЕвАнгелосе... необична злоба во твоите зборови... искрено - со ништо незаслужена (ако воопшто некогаш со нешто може да се заслужи). Не е ова човекот со кого милував да дискутирам на сите можни спорни теми, соодветно ќе се повлечам привремено од дискусијава, додека не се смират страстите...
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 19:17
Посветол од секоја Света Книга е Оној кој мртвите од смрт ги дига! Тоа е БОЖЈОТО ВЕЧНО СЛОВО, преку Него е се создадено и се ќе се создаде одново!




"Кој се фали, во Господа да се фали!"

Изменето од zidarski - 05.Август.2008 во 20:03
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 01:37
Ne mi e jasno zasto se krsat glavi ovdeka ...

Zarem mora nekoj da pluka na Svetcite i mojata krsna slava za da bide dobar vernik vo religiite vo koi veruvate ?????????


Evangelose Brate zarem so toa ce dokasez deka ti si na prav pat a jas sum na pogresen a i jas i ti sme Hristijani zarem jas koj se molam pred ikonata na Isusa i Svetcite vo koi veruvam sum pomal ili pogolem Hrisijanin od tebe?????????


Zasto vi smetaat Svetcite vo niv veruvale vasite pradedovci, dali tie bile glupi, ako nasadis krusa na krusata krusa ce nikne i pod nea pak krusa ce padne ...


Ostaveti gi na mira Svecite nemojte da plukate na niv, nikoj nisto loso ne rece za vasite veri - Hristijani ste i vie i nie ....Ve Molam ne dirajte go Pravoslavieto kakvo i da e Hristijansko e i nase, Svecite se Hristijanski i nasi, nie ,nasite pradedovci,a i vasite se molime i se molele, pred niv, vie ako nesakte i neveruvate ne morate no PAK VE MOLAM NE DIRAJTE GI SVETCITE....

EvAngelose jas za tebe znam samo edno deka si dobar Hristijanin drugoto ne mi e vazno i nikogas ne sum plukal vrz nesto sto tebe ti e sveto.....pameten si i mozebi gledano niz tvoi oci onaa sto go kazuvas i mislis e ispravno i neka e nikoj ne ti go cepka, jas sum prost niz moite oci rabotite izgledaat poinaku....

Prestanete da gi omalovazuvate Svetcite edinstveno mozete da ne veruvate vo niv, ostavajci ne nas koi veruvame da veruvame...

Site sme Hristijani alooooooooooooooo ne li vi znaci toa nesto ????


EvAngelose Brate te molam ne cepkaj vo Svetcite ..... jas veruvam vo niv kako i mnogu pravoslavni ovdeka na forumov, pobivanjeto na svetcite ne ja pravi tvojata religija nitu poaka nitu pak poubava, dali e celta na tvojata religija ismejuvanje na sekoj drug vid Hristijanstvo ?????? Dali taka odite po praviot pat????

Изменето од Templarius - 06.Август.2008 во 01:39
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 01:44
Животите на сите Светии детално се опишани и запишани во многу многу книги
Сите тие сведочат за една единствена православна вера
Ги има од сите векови, од првиот до денешниот
И нормално дека им сметаат, бидејќи сведочат за ЕДНА ЦРКВА

Ниту еден од илјадници и повеќе од нив, не зборува против Икони, против Причест, против Дева Марија ...

Сите тие стојат како Историски Камен, како карпа за сопнување
Кога ќе се допреш до нив, веќе нема место за разни цркви
Се додека постојат Протестанти, истите ќе плукаат на Светите Отци, бидејќи едно со друго не оди

СВетите Отци се Историја и Вистина, тие се вистинско разбирање на Христовата Црква

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 01:48
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Животите на сите Светии детално се опишани и запишани во многу многу книги
Сите тие сведочат за една единствена православна вера
Ги има од сите векови, од првиот до денешниот
И нормално дека им сметаат, бидејќи сведочат за ЕДНА ЦРКВА

Ниту еден од илјадници и повеќе од нив, не зборува против Икони, против Причест, против Дева Марија ...

Сите тие стојат како Историски Камен, како карпа за сопнување
Кога ќе се допреш до нив, веќе нема место за разни цркви
Се додека постојат Протестанти, истите ќе плукаат на Светите Отци, бидејќи едно со друго не оди

СВетите Отци се Историја и Вистина, тие се вистинско разбирање на Христовата Црква




Vo red e toa so go velis no jas ne gledam razlog za koj nekoj bi plukal vrz Svetcite zasto ???
Zarem ako si protestant i veruvas vo sto veruvas moras svojata vera da ja dokazes so toa sto ce go ponizuvas Pravoslavieto ?????
Zarem site nie zaedno sepak ne sme Hristijani i pokraj razlikite zarem ne treba sie da sme zadno i da se pocituvame ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 02:02
Не треба да го почитуваме другиот затоа што е Христијанин, а затоа што ние како Христијани треба да ги почитуваме сите луѓе...
Докажувањето на една лага, не го прави она кое што го зборуваш вистина. Не го кажувам ова за протестанти или за било кој конкретно - а за сите нас... сите забораваме на тоа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.