IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - OCAJNI FOTOGRAFII!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OCAJNI FOTOGRAFII!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 02:57
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:





... Tehnickoit del na nestata, koj taka lesno go narekuvas mediokritetstvo, e ona sto gi komplementira idejata i umetnickiot poriv.

Why almost perfect?




apsolutno se soglasuvam... osven koga se raboti za svesno i usmereno iskrivuvanje na pravilata za da se postigne nekoja cel... inaku, apsolutno sum poklonik na toa deka idejata mora da se poddrzi so estetika... estetikata vo golema mera e tesno povrzana so pravilata, a pravilata proizlegle od prakticnata potraga po estetika. голема%20насмевка se nadevam deka ne sum prekonfuzenплазење


Ni najmalku ne si konfuzen.
Patem vece go imavme diskutirano ova (da me otepas ne se secavam koja tema bese), no poentata bese deka treba da se poznavaat pravilata za da se krsat (iskrivuvaat).

Golden mean poteknuva uste od vremeto na antickite Grci!
Pravilata na dobra kompozicija datiraat so vekovi nazad i evoluirale niz vekovite. Nema nikakva pricina da se otfrlaat tolku lesno.

No ne stanuvase zbor sega za toa, Igor i predobro gi poznava pravilata ... pa duri ne stanuvase zbor za krsenje na pravilo.
Predobar e za da ne se zabelezi razlikata pomedju situaciite koga namerno gi iskrivuva pravilata, I onie kade ednostavno go mrzelo da vlozi dodaten napor, ili obzemen od idejata i gletkata ne obrnal dovolno vnimanie.

Verojatno cesto zvucam tehnicki orientirano, no ednostavno mrazam koga nesto mi ja rasipuva sopstvenata fotografija ... mrazam koga nesto mi go rasipuva uzivanjeto i vo tudjata fotografija koja ja gledam.

Ima ludje za koi smetam deka se "beyond the point to be given a sh*t sandwich" komentari. Ete mozebi i gresam.
Koja e svrhata tebe, na Igor, na site onie za koi znam deka znaat sto i zosto pravat, da im objasnuvam sto mi se dopadja vo fotografijata?
Da go objasnuvam moeto dozivuvanje na fotografijata?
Sansite se deka e mnogu razlicno od intencijata na avtorot. Sekoj so svoeto dozivuvanje (pogledni go samo muabetot pomedju tebe i mene na tvojata fotografija vo top fotografii), toa e sosema normalno.

Normalno e i da ne cuvstvuvam potreba da pisuvam esei na nekoj za koj znam deka moze da napise povece za taa fotografija od mene. What's the point?


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 17:08
муабетов се сведува на образование, а образованието само по себе ни е крш!
значи овде гравитираат се повеќе млади луѓе, кои лесно доаѓаат до поскапи фото апарати, мислејќи дека апаратот е битен, а на само спомнување на трипод, мислат на октопод и слични работи.
--- не дека јас сум кој знае кој, во ова поле, но пробувам да објаснам некои работи, кои овде нон стоп се повторуваат.
--- ставовите на сите оние кои почнуваат вакви теми и оние кои коментираат на овие теми, е горе долу познат.
ова горново е демек коментар, во коментаров :)
значи образование! следи идеја:
ај вака да почнеме, пред да им дадеме да се приклучат на сајтов и да можат да аплоудираат, да им опнеме некој flash тест, или поинаку изработен, java ли не знам веќе, кој ќе мора да го поднаучат.
нека имаат шанса да го полагаат неколку пати, да речеме, композиција, светло, експозиција и слично.
може и со примери од фотографии, демек три фотографии, па да бираат која е правилна и така ќе поднаучат нешто, сакале или несакале.
ај сега да чујам коментари на ова:
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 17:31
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

може и со примери од фотографии, демек три фотографии, па да бираат која е правилна и така ќе поднаучат нешто, сакале или несакале.ај сега да чујам коментари на ова:


Во очите на авторот својата фотографија секогаш е како што треба. Што ако авторот рече „Така сакав да биде“ ??? тогаш џабе ќе се зборува за правила.

Еден познат фотограф рекол „не постојат правила за добра фотографија, постојат само добри фотографии“ ... сите знаеме кој бил тој

Така да предлогот не држи вода (барем според мене)

Еве мојата последна фотографија на идивиди

не е според ниeдно правило, ама јас сакав така да биде и според мене е правилно направена, па секоја натамошна дискусија нема да го промени мојот став дека тоа е тоа што сум сакал да го постигнам со таа фотка. И што правиме сега, ќе пишуваме коментари и вака требало или така требало. Добро знам како треба, ама понекојпат правилата постојат за да бидат прекршени или заобиколени.

Изменето од bobicar1 - 12.Јули.2008 во 17:33
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 18:49
голема%20насмевка

Zoki sega bi ti rekol da si proveris back-focus na aparatot/objektivot!

Sega prijatelce ... jasno mi e sto sakas da kazes ... i da taka e
Ima i edno drugo ... ne deka taka sakav da bide ... taka MORASE da bide!

Toa ne e ona za sto zboruvav, i mislam deka e toa sosema jasno среќа
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 19:48
Боби, правила мора да има, т.е. има, ама некој за да ги заобиколи, треба да ги научи, така?
сигурно на никој не му се трефнала првата фотографија според сите правила и прописи, па и повеќето понатаму може не се по сите правила, ама сепак, независно од тоа, правилата си постојат, факат.
е сега, некој за да ги заобиколи треба да си ги научи, за кога ќе ги заобиколи да може да каже, абе не е според ова, две третини правило, ама е според златно правило, или според динамика, нормала од ќошот кон дијагоналата или кој знае кое друго.
твојата фотографија сепак задржува некои правила, ако ништо друго имаш дијагонала формирана од очите, така? што ме тера да ја наведнувам главата на десно.
сепак, мора да се учи, сум во право или не сум?
идеално би било кога сите овде би знаеле отприлика исто или слично, помеѓу себе. но како што кажа и зоран на почеток, не можат сите да следат се во чекор. затоа треба трпение од другите кои треба да чекаат, некој да научи photoshop, или некоја друга алатка, само за post processing-от, а пак камоли да планира некоја фотографија цел ден, недела, па и месеци, да бара агли, како што кажуваше Mire, дека во прво време му било срам да клекнува и бара агли, но со време и срамот се учи да се победи.
образование, образование, образование!
замислете како им е на учителите со денешниве деца, кои факт е дека не сакаат да учат, ни под разно, т.е. има многу малку такви, кои учат.
исклучоци ќе има, но ако сакаме да одиме сите заедно, ќе им одредуваме тутори на оние кои сакаат да научат и одиме.
заедно сме посилни.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 23:53
Dogi,
del od problemot e sto pod zaednicka imenka "pravila" go stavame ona sto podrazbira nekakvi estetski vrednosti i normi.
Zborot pravilo e mnogu grub.
Amerite vikaat "guidelines" ... iako i toa ne e vo kompletna soglasnost so sustinata na nestata, sepak e posoodvetno.

Daleku e ova od temata, no ajde vaka da gi :

Prav, ili pak kriv nos ... sto vi deluva po estetski?
Arno ama praviot nos moze da ima posiroki, ili potesni nozdri, moze da bide malku "prcast", ili absolutno prav. Se e prasanje na vklopuvanjeto vo celinata!

Stavanje na nestata vo funkcija na celinata (sega vece ne zboruvam za nosevi голема%20насмевка) e ona sto dava edna estetska celina koja treba da ja poddrzi idejata i ponekogas ... samo ponekogas "nekakov orlovski nos" ce bide ona sto e potrebno za slikata da go dolovi ona sto go sakate.

Nekogas ce go vidite toa, nekogas ne ... nekogas ce ve sfatat zosto e toa taka, nekogas ne. Pa toa i ne e tolku tragicno
Namerata e golem del od kreativniot proces! Dokolku ste gi iskrivile "pravilata" namerno i toa na gledacite im e jasno ... verojatno ste gi iskrivile "pravilata" na vistinski nacin i vo vistinski moment


Ova krajot od porakava tvoja epten kako za vo skolo ja napravi изненадување
Sepak e ova internet sajt kade se razmenuvaat mislenja i iskustva. Komentarite se ubava rabota i moze da se sogledaat odredeni raboti koi
sami ne bi gi uvidele, no do tutori ne bi ja teral rabotava nikako. Edno e da kazes nekomu 2-3 zbora, da pustis nekakvo tutorijalce, ili link, a drugo e da izigravas tutor i ucitel.
Ima skoli za fotografija pa koj saka neka odi. Ova ne e mesto za toa, a i tesko nekoj od nas da ima kvalifikacii za takvo nesto.

Pozdrav, Mire


Изменето од Mire - 12.Јули.2008 во 23:54
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 02:39
Brejjj kolkava rasprava, kavgi........ za sho? Za eden obicen web foto portal kaj sto se ostavat slikicki i se komentira. Nisto posebno za da mu davame tolkavo znacenje.
Stavajte si fotki. KOmentirajte i ocenuvajte ako sakate i ne se zamarajte. Se si e kako sto treba, samo bodovite sto me nerviraat od vreme na vreme намигнување. Aj olabavete se malku голема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 14:57
i ?
tolku ?
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 16:49
Originally posted by сашо сашо напиша:

i ?
tolku ?


TOLKU!!!!
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 16:38
Bi ve zamolil da se drzhite na temata, ne odite off-topic, ne spamirajte i vnimavajte na vashiot rechnik.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,296 секунди.