IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - OCAJNI FOTOGRAFII!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OCAJNI FOTOGRAFII!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 00:28
Ееееее... Секоја чест, Тегла. Од лично (нефорумско) искуство, можам да потврдам 100%. Сите се знаат. Ретко кој ќе праша нешто, а уште поретко ќе слушне совет.
Кон врв
zerogain Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zerogain Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 01:57
.

Изменето од zerogain - 11.Јули.2008 во 08:53
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 02:08
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Posle mesec - dva igranje so digitalna kamera site se fotografi, davaat soveti...... A kutrite pojma nemaat sto e SVETLO.


od muabetov se pronajdov sebesi vo ovaa kategorija i me bocka nekako koga lugjeto generaliziraat za mladinata koja nishto ne znae i samo se pravi pametna...
Znaenjeto nikoj ne mi go prenese tuku toa dojde spontano, od zelbata za spoj na tehnologijata i umetnosta.
Inaku imam slusano fotometrija i elektronika na ETF nekolku semestri i prilicno dobro znam shto e svetlo i kako se postaveni rabotite vo digitalnata tehnologija (and I like it) голема%20насмевка.
kasno e i mislata mi e konfuzna... samo sakav da iznesam deka ima digitalni mladichi koi se razbiraat dovolno dobro za da zastanat ramo do ramo so golemite poznavaci od analognata era i da napravat nezaboravna fotografija...

големо%20гушкање
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 02:09
p.s. ama na ovoj sajt skoro i da gi nema takvite talenti.
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 02:11
zerogain mislenjeto ti e sosema na mesto... sega koj sum jas a ??? uste pred izvesen period imav zelba da me kritikuvaat MAJSTORITE zatoa sto zelen sum da podnaucam kako se raboti zanaetov (barem na edno solidno nivo) no od majstorite ni traga ni glas so isklucok na Mire .... epa gospoda vo koj e krivicata???
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=40628

Изменето од safra - 09.Јули.2008 во 02:12
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 12:04
Originally posted by hypertech hypertech напиша:


od muabetov se pronajdov sebesi vo ovaa kategorija i me bocka nekako koga lugjeto generaliziraat za mladinata koja nishto ne znae i samo se pravi pametna...


Martin namerno generaliziram, sekoja chest na iskluchocite. No kako sto kaza eden nas prijatel "Ima lugje koi seuste so kamerata se na odnos - "Dobar den, dali moze da izlezeme da fotografirame?"", i ne daj boze da im kazes los komentar, i toa dobronamerno.
I jas seuste ucam, i toa imam mnogu leb za jadenje. Mozam da kazam deka sum seuste pocetnik. Seriozno. Daleku sum od dobar fotograf, barem spored ona sto sakam da go postignam. Taka sto nema potreba da se vozbuduvate okolu moite komentari.
Inaku okolu analogno - digitalno. Odsekogas sum ja sakal digitalnata tehnologija, no celata demokratizacija ne donese povekje kvalitet tuku kvantitet i mnogu gjubre, pa tesko e da go prepoznaes kvalitetot. Ova ne go zboram samo za fotografija, tuku za bilo koj nacin na umetnicko izrazuvanje.
Jas koga ucev montaza, ucev na 35mm i 16mm montazni stolovi. Ona, sechi-lepi shnajder намигнување. Bev asistent na dolgometrazni 35mm i montirav kratki filmovi 16mm. Se znaese koj e koj. Koj e Majstor, koj e Kalfa i koj e Chirak. Dojde digitalnata montaza. I, sekoe dete doma sega e montazer deka ima hardver i softver. Daleku od toa deka e filmski montazer. Samo gi rusi cenite i nivoto na kvalitet. A, site sakaat da si dodelat titula "filmmaker", "cinematographer" itn, itn....
Isto e i so fotografijata. Pa videte gi dokumentarcite za golemite fotografi. Golem fotograf ne te pravi znaenjeto na tehnikata, tuku nacinot na razmisluvanje. Cel den da razmisluvas kako da napravis edna edinstvena fotografija.
Zatoa usporete malku, simnuvajte im kapa na postarite i razmisluvajte. Povekje mislete odkolku sto chkrapate.
Post procesot e dobar, no samo ako e odnapred razmislen. Random rabotite proagjaat.....ponekogas.

Inaku za foto.idividi.....nema potreba da se zamarame okolu toa. Kakov e, takov e. Mi smeta samo boduvanjeto, no ne mislam da digam galama okolu toa. Pa ne mi zavisi nisto vo zivotot od foto.idividi. samo fino gubenje vreme намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 12:43
... samo da potsetam deka - drugo beshe temava.... i otkoga se isspamira - se umrtvi i se otide vo nesto drugo... ok... mozda taka treba... kako i da e ... ona sto sakam da kazam e za mene super otslikano vo primerot na safra pogore (super sto linkase poso ne sum analiticki opsesivec da kopam po sajtov za da baram vlakna i sorry sto pretpostavuvam deka cim ja stavas vaka javno na forum moze da ja zemam za primer i da kazam otvoreno)....
safra- za razlika od tebe - tocno toa jas mislam deka e katastrofalno na sajtov, komentarot e unistuvacki, fotografijata spored mene ne e bas nekoja koja zasluzuva vnimanie(vidov deka imas seriozno podobri), ima "premalku"...ili ako veke se komentira - seriozno da se iskomentiraat site nedostatoci...  i neka ne te povreduva toa ( mozda sea ke me pcues ama ako napreduvas - skoro ke sfatis deka taka poveke ti pomagam), komentarot e unistuvacki zatoa sto te bodri, ti vika dobar si bez da ti ukaze kade moze seriozno da se podobris, a za zal spored mene ne e taka, i zatoa e TURBOFOLK, i toa od najdolen vid, onakov, kafanski, Mica Trofrtaljka em salama posebna i bela rakija-brlja, zatoa sto forsira (pod)prosecnost, forsira neiskrenost, pottiknuva nati-daj mi, licemerie, i stopira iskrena moznost za napredok, se nema osnovna doblest... i togas turbofolkot zema zamav, se oseka moken i odi pa iskomentiraj iskreno da te vidam, na posledniot KIC koj strina mi ne bi go poglednala za goblen koga se obidov so poblagi zborovi da go kazam toa, mi se nafrlija sekakvi etiketi a ni eden foto_kontra_argument.... trofrtaljski

razlikata e sledna - da nacrtam - na fotografiite koi sum dal pozitiven komentar bez rezerva, mozam slobodno if given a chance - da se potpisam i da gi izlozam kako moi i nema da mi e neprijatno.
da gi vidam turbofolkerite dali go mozat toa? ako go mozat onda majstoriskiot status mozebi treba malce da im se stavi na hibernate ili jas da dobijam ban na sajtov em forumov
a kako potsetnik-videte gi top fotkite .... rezil
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 13:59
Saso sosema te razbiram i ne te pcujam...nema zosto - toa e toa!!!


http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12139&PN=14

еден пост од 6.Март 2008
Учесници има еден куп и секој не е соодветен да каже што е ок а што не на една фотка. Еве јас како сосем голем аматер и страм ми е да оставам коментар. Некогаш знам да кажам за соодветна фотографија дека генерално ми се допаѓа тоа што го гледам, но колку фотката има навистина естетска и уметничака вредност...е тоа не знам. На почетокот сакав да ми ги бодуваат моите фотки но видов дека тоа не ме храни. Посакувам коментари. Така ќе знам во кој правец сум тргнал. Мили односно поучни ми се коментарите од Mire, Aleksandar A и некои други. На почетокот признавам дека малку залетав во стилот “дајте поени, ова-она“ но видов дека тоа не ме прави подобар во никој случај.


Изменето од safra - 09.Јули.2008 во 14:17
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 14:02
blagodaram

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:00
Originally posted by safra safra напиша:

но колку фотката има навистина естетска и уметничака вредност...е тоа не знам.


E, ovoj komentar vistinski kazuva zosto ne treba da ima boduvanje. Spored fotografiite 90% od aktivnite korisnici se na ova nivo. Toa ne e nikakov problem za mene da se druzime големо%20гушкање, no problem mi e sto bez nikakvo estetsko poznavanje na fotografija (a, toa se uchi BTW) takvite lugje imaat sloboda da si delat bodovi. Na toj nacin se pravi losata definicija sto e dobro, sto loso, sto e umetnost, a sto ne e.
Safra sekoja chest na iskreniot komentar. Ne se site na toa nivo da dadat takva iskrena izjava големо%20гушкање
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:12
se sl*gam so saso, komentarite se ok, ama kako ke znaes koj komentar e relevanten a koj ne? komentari vo nasoka na tehnickite parametri na edna fotografija se do nekade prifatlivi (iako i vo toj slucaj e diskutabilen avtoritetot na komentatorot), ama tehnickite parametri se ucat i vaka i onaka, ne ti trebaat komentari za da naucis. treba samo dobra volja,  cepkanje niz internet , citanje literatura i eksperimentiranje - toa e najdobrata alternativa za sovladuvanje na tehnickiot del, pokraj specijaliziranoto obrazovanie... idividi postoi samo nekolku godini, a iskusni fotografi ima od mnogu poodamna... tie od kade ucele...?
od druga strana, filozofskiot i konceptualniot aspekt na fotografiite e mnogu povazen spored mene... toa e ona sto go kaza Tegla vo eden od prethodnite postovi: za dobra fotografija treba zivotno iskustvo (zboruvam za kvalitet, ne za kvantitet), intelektualen kapacitet, educiranost, talent... toa ne se uci od  knigi za fotografija... vo krajna linija, mene licno, veke mi e glupavo da ja spustam fotografijata na nivo na internet promoviranje i instant online "umetnost"... koj ima volja, ke nauci, fotografijata treba da e cel koja se postignuva so malku poveke trud, a ne brza zabava i tepanje na vreme na sekoj sto mu teknalo da go poseti idividi... uste ednas ke kazam: koj ima volja i dovolno ljubov kon ovaa umetnost - ke se potrudi, ima nacini. toa ke go oddeli od site "fejkeri", toa i ke mu dade poveke smisla koga fotografira... za drugite - dobra zabava. na krajot na kraistata, nikoj ne e dolzen da komentira ako ne cuvstvuva potreba i licno moj stav e deka ne komentiram ako fotkata ne me zaintrigirala...


Изменето од branko_k - 09.Јули.2008 во 15:15
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:21
i ?
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:23
treba da ima "i"?
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 18:11
Originally posted by safra safra напиша:

Saso sosema te razbiram i ne te pcujam...nema zosto - toa e toa!!!


http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12139&PN=14

еден пост од 6.Март 2008
Учесници има еден куп и секој не е соодветен да каже што е ок а што не на една фотка. Еве јас како сосем голем аматер и страм ми е да оставам коментар. Некогаш знам да кажам за соодветна фотографија дека генерално ми се допаѓа тоа што го гледам, но колку фотката има навистина естетска и уметничака вредност...е тоа не знам. На почетокот сакав да ми ги бодуваат моите фотки но видов дека тоа не ме храни. Посакувам коментари. Така ќе знам во кој правец сум тргнал. Мили односно поучни ми се коментарите од Mire, Aleksandar A и некои други. На почетокот признавам дека малку залетав во стилот “дајте поени, ова-она“ но видов дека тоа не ме прави подобар во никој случај.


Samo eden link :
http://digital-photography-school.com/blog/how-to-win-friends-and-influence-people-a-guide-to-commenting-on-other-peoples-photos/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.