IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО - 1
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО - 1

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 127128129130131 256>
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 00:26
Drugar Mileg....
Mi se cini deka dobro gi imas prouceno predlozite na Nimic... Pa ajde ako sakas, pojasni ni malku kade gi gledas stapicite vo toj predlog...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 00:42
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Drugar Mileg....Mi se cini deka dobro gi imas prouceno predlozite na Nimic... Pa ajde ako sakas, pojasni ni malku kade gi gledas stapicite vo toj predlog...
Sakam da ti repliciram,se raboti kako prvo za seriozna tema
Nimic vo oktomvri 2008 god donese paket ine z sevkupona upotreba toa ime e severna Makedonija spored mene toa ne e prifatlivo
Kako vtoro identitetot trebalo da bide makedonski isto taka i jazikot a samo drzavata da se vika Severna Makedonija.E drugarke za mene toa ne e prifatlivo resenie ama za toa si ima izbrano lica za koi treba da se grizat za toa.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 00:47
Epa zosto togas be drugar Mileg, tolku potresuvanje, stom ima lugje sto se grizat za toa....
Znaci i ti samiot ne im veruvas na tie lugje i se plasis deka ke go napravat najlosoto...promena na imeto i pridruznite elementi so nego....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 07:36
"Северна" ми звучи малце Лапландски


Изменето од да бе - 10.Јули.2009 во 07:54
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 09:43
Насетувам една замка во последниот предлог на Нимиц. Многу е оптимист, отфрлени се анексите за идентитетот, оти тоа не е предмет на преговори (засега), и го потврдува народот на оваа земја и јазикот на оваа земја...
На која земја?
Ако Мисли на Македонија, Македонски јазик и Македонски народ...
Ама Ако мисли на Северна Македонија....остава отворено прашање за нов спор со Грција...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 10:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=miroslav_g8] Влез во ЕУ и НАТО, по цена на промена на името никако


 

a koja e alternativata poradi posledicite koi kje se pocuvstvuvaat od toa ?

imas li objasnuvanje ? .....


Koi posledici?

Kje ne udri grom? Kje ne gazi kamion?

Kje pochne nova Balkanska vojna? Treta svetska vojna?

Nikoj nema da saka da pravi trgovija so nas? Site firmi kje gi povlechat investiciite i kje ne ostavat da umreme od glad?

Kje padne meteor na sred Makedonija?

Koi posledici?



Vremeto raboti za nas, a ne za Grcija. Zatoa taa zapinja da ja zavrshi rabotava sto poskoro.


изненадување изненадување изненадување ........ ti ova seriozno ? ......... koga prasuvas za posledicite i osobeno delot za ekonomija ........ znaes li ti sto se slucuva na poleto na ekonomijata vo RM ? ..... imas li pretstava ? ...... najnovoto zadolzuvanje preku izdavanje na drzavni obvrznici iznesuva 180 milioni evra SAMO da se podmirat platite vo administracijata ..... za koi firmi i trgovija zboruvas ? .... za deficitot koj go imame i koj sekoja godina stanuva se pogolem i poizrazen poradi NEMANJETO na ekonomija ........ zarem mozes i da gi zanemaris i pomines preku niv , site predupreduvanja koi doadjaat od albanskiot politicki blok vo RM ? ........ nemoj te molam .... entuzijazmot e ubava rabota no samo za neseriozni raboti .... ne za rabota kako sto e opstanokot na edna drzava .......

Изменето од miroslav_g8 - 10.Јули.2009 во 11:12
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 12:35
Очигледно сме со многу кратко паметење....
1995 Гејланд се обврза да не ја попречува Македонија во ЕвроАтланските интеграции а во замена за тоа ние добивме ново знаме и срамна референца...
Денес тоа секако го заборавивме а особено оние кои тогаш ја потпишуваа оваа спогодба...
Денес зборуваме за име, не спремат и тоа да го проголтаме, а потоа се разбира по инерција ќе си дојде и промената на идентитетот и јазикот...Т.е. ќе не снема...
Некој овде прашува за „чаре„ и како да се излезе од оваа ситуација...
Лично мислам дека тешката економска ситуација е во најголем дел резултат на нашиот лош менталитет и на лошата политика која ете во последните 3 години се трудат да ја оправат ама тоа е далеку од доволно...Се прават катастрофални грешки, не доосмислени закони, непотребни инвестиции, и како шлаг на сето тоа многу мали поместувања во областа на судството и администрацијата...
Мислам дека е апсурдно да очекуваме поклон од ЕУ само затоа што сме биле добри...
Имаме јасни бенчмаркови и ако ги сработиме нив и без да влеземе во ЕУ ќе се подобри животот на македонските граѓани...
А тогаш верувам дека на повеќето ќе ни биде сеедно дали сме во ЕУ или не...
Најголем проблем во цела оваа проблематика со името е тоа што политичарите многу вешто ја користат и ги сокриват вистинските проблеми позади овој проблем...
Затоа јас мислам дека сега за сега оваа прашање треба да се затвори да се обидеме да ги исполниме 8те бечмаркови за почнување на преговорите, да инвестираме во инфраструктурата, да ја реформираме и тоа радикално администрацијата и судството, со што ќе се подобри и квалитетот на живот во Македонија...
А во меѓувреме како што стојат работите ќе добиеме и визна либерализација...

Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 14:32
Еднаш пишав дека визната либерализација е морковот, за да го добиеме и стапот...
Во право си за Времената спогодба, кој никој не ја заборавил, арно ама знаеш и сам дека има две работи - де јуре и де факто. Ние де јуре сме во право, ама де факто тоа не ни вреди ништо, оти тој што треба да ти одобри ти поставува нови и нови услови...
Во политиката нема ни правда ни милост, има само интереси и лобирања...
Најточна е констатацијата дека ние 18 години се мафтаме со име, јазик, идентитет..Наместо да развиваме економија, животен стандард...Очиглено е дека како што вели култузин , политичарите цело време мачкаат очи со ова прашање и би го тегнеле до бескрај, само да не прашуваш за животен стандард....
А пукне поголем економски проблем, оп јавни дебати за идентитетот и името, кампањи за јакнење на патриотизмот, воскреснавме сите знајни и незнајни 2000 години уназад.
А дали некој прашува како се поминува месецот?Што ќе ми е укинување на визите, кога голем трошок ми е до Охрид да одам , демек од нова година заборави го Охрид, Ница и Кан ќе ни бидат ко Градиште и Ливадиште...лутина
Треба да се заврши оваа рашомонијада наречена преговори со јасен став  или не менуваме име , или поставуваме услов на Грција - ние имаме добра воља да ве имаме соседи, ние сме Македонија, ама ако сакате викајте не Северна Македонија кога билатерално комуницираме, и тука црвена линија- болдирана..
Наше уставно име е Република Македонија, кое го признава пола свет, а другата половина чека како ќе се реши „спорот“, за да види дали ќе не признае како Македонија или некое друго име кое ние ќе си го прифатиме- од нас зависи, не од Грција...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 16:01
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Еднаш пишав дека визната либерализација е морковот, за да го добиеме и стапот...
Во право си за Времената спогодба, кој никој не ја заборавил, арно ама знаеш и сам дека има две работи - де јуре и де факто. Ние де јуре сме во право, ама де факто тоа не ни вреди ништо, оти тој што треба да ти одобри ти поставува нови и нови услови...
Во политиката нема ни правда ни милост, има само интереси и лобирања...
Најточна е констатацијата дека ние 18 години се мафтаме со име, јазик, идентитет..Наместо да развиваме економија, животен стандард...Очиглено е дека како што вели култузин , политичарите цело време мачкаат очи со ова прашање и би го тегнеле до бескрај, само да не прашуваш за животен стандард....
А пукне поголем економски проблем, оп јавни дебати за идентитетот и името, кампањи за јакнење на патриотизмот, воскреснавме сите знајни и незнајни 2000 години уназад.
А дали некој прашува како се поминува месецот?Што ќе ми е укинување на визите, кога голем трошок ми е до Охрид да одам , демек од нова година заборави го Охрид, Ница и Кан ќе ни бидат ко Градиште и Ливадиште...лутина
Треба да се заврши оваа рашомонијада наречена преговори со јасен став  или не менуваме име , или поставуваме услов на Грција - ние имаме добра воља да ве имаме соседи, ние сме Македонија, ама ако сакате викајте не Северна Македонија кога билатерално комуницираме, и тука црвена линија- болдирана..
Наше уставно име е Република Македонија, кое го признава пола свет, а другата половина чека како ќе се реши „спорот“, за да види дали ќе не признае како Македонија или некое друго име кое ние ќе си го прифатиме- од нас зависи, не од Грција...
аплауз потполно се согласувам
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 16:47
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Влез во ЕУ и НАТО, по цена на промена на името никако


 

a koja e alternativata poradi posledicite koi kje se pocuvstvuvaat od toa ?

imas li objasnuvanje ? .....
Koi posledici? Kje ne udri grom? Kje ne gazi kamion? Kje pochne nova Balkanska vojna? Treta svetska vojna? Nikoj nema da saka da pravi trgovija so nas? Site firmi kje gi povlechat investiciite i kje ne ostavat da umreme od glad? Kje padne meteor na sred Makedonija? Koi posledici? Vremeto raboti za nas, a ne za Grcija. Zatoa taa zapinja da ja zavrshi rabotava sto poskoro. изненадување изненадување изненадување ........ ti ova seriozno ? ......... koga prasuvas za posledicite i osobeno delot za ekonomija ........ znaes li ti sto se slucuva na poleto na ekonomijata vo RM ? ..... imas li pretstava ? ...... najnovoto zadolzuvanje preku izdavanje na drzavni obvrznici iznesuva 180 milioni evra SAMO da se podmirat platite vo administracijata ..... za koi firmi i trgovija zboruvas ? .... za deficitot koj go imame i koj sekoja godina stanuva se pogolem i poizrazen poradi NEMANJETO na ekonomija ........ zarem mozes i da gi zanemaris i pomines preku niv , site predupreduvanja koi doadjaat od albanskiot politicki blok vo RM ? ........ nemoj te molam .... entuzijazmot e ubava rabota no samo za neseriozni raboti .... ne za rabota kako sto e opstanokot na edna drzava .......


Ako citirash, togash citiraj dokraj, bidejki vo celosniot komentar daden e odgovorot na tvojata replika:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za EU ne treba da se sekirame za sega, bidejki s'e ushte ne sme za tamu... nie mozheme da si go smenime imeto deset pati ako sakame i povtorno nema da ne primat dodeka ne gi unificirame zakonite i ne ja podobrime nashata ekonomija. Ako ochekuvame deka kje ne primat za da ne hranat i da ne gradat, togash zhiveeme so fantazii...


Изменето од Messenger - 10.Јули.2009 во 16:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 17:24
ajdeee ....... sega odednas ispadja deka dovcerasnite zalozbi za evrointegracii se samo zaludno potroseno vreme .... bre bre bre ..... kako padja maskata i se pojavuva vistinskoto lice na onoj koj e glaven vinovnik za toa , vo isto vreme se menuva i potrebata od evrointegracii ....... interesno e toa sto nemu NIKOJ NE MU DADE MANDAT za da gi koci i da e RM oddalecuva od evrointegraciite tuku naprotiv ..... mu dadoa glas za milijardite evra kako stranski investicii , otvaranjeto na novi rabotni mesta i sto uste ne ............  a sto stanuva so bezbednosnata situacija ? ....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 17:47
... nie mozheme da si go smenime imeto deset pati ako sakame i povtorno nema da ne primat dodeka ne gi unificirame zakonite i ne ja podobrime nashata ekonomija. Ako ochekuvame deka kje ne primat za da ne hranat i da ne gradat, togash zhiveeme so fantazii...

Ne znam koj del od ove dve rechenici ne ti e jasen. Ako i natamu ne razbirash koja e relanosta vo svetot, togash mozhesh i natamu da zhiveesh vo sonishta i ubavi prikazni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 17:55
mnogu raboti mi se pojasni otolku sto ti mislis deka nekomu tuka vo RM ne mu e jasno ... pojasno otkolku sto nekomu mu stanuva jasno deka anti makedonskata rabota vo sponzorstvo na vladeackata partija e povekje i od ocigledna намигнување

Изменето од miroslav_g8 - 10.Јули.2009 во 17:55
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 22:15
РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНСКИ СО ЛАТИНИЧНА ТРАНСКРИПЦИЈА И ДВОЈНА ФОРМУЛА СО ПРЕПОРАКА ДО ТРЕТИ ЗЕМЈИ

Двојна формула со Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) за меѓународна употреба и уставното име за внатрешна и билатерална, но со препорака на Обединетите Нации - земјите да ја употребуваат сложенката - ова, според дипломатски извори е дел од предлогот на Метју Нимиц.



Во однос на идентитетот според нашите извори - Нимиц понудил две опции - јазикот и идентитетот да се означат како македонски "MAKEDONSKI", но со латинична транскрипција или втората опција - во заграда во делот за идентитетот и јазикот во заграда да стои macedonian, а во продолжение да стои сложеното име на земјата Republic of North Macedonia или (macedonian) Republic of North Macedonia. Изнесените делови од предлогот не се потврдени.


Извор: СИТЕЛ


Кој вели дека не се разговара за идентитетот...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 127128129130131 256>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.