IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Мистерии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мистерии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2012 во 23:33
...a koj znae shto ima ispadnato  od onie ovci ,...kozi ..kravi....shto gi chuvaat osameni ovchari i kravari po....brdata?намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 23:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2012 во 04:24
За овој случај веќе почна да се говори на скоро сите ТВ и радио станици во САД.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2013 во 22:50
Премиерот на Русија Дмитриј Медведев, наводно го повикал американскиот претседател заеднички да ја објават важната вест, и ако Обама не го испочитува тоа, Медведев е подготвен сам да објави за присутноста на вонземјанскиот живот на планетата Земја.
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2013 во 01:34
Шит...ќе ме откриев гадови...грицкање нокти
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Ackiss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ackiss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2013 во 20:45
decki da prasam nesto...dali dosega vi se ima deseno da zabelezite nesto voobicaeno taka dodeka sedite vo vasata soba...ima cubstvo deka nekoj ve gleda zabelezuvate deka nesto se dvizi po zidovite...? :/
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2013 во 19:56
Originally posted by Ackiss Ackiss напиша:

decki da prasam nesto...dali dosega vi se ima deseno da zabelezite nesto voobicaeno taka dodeka sedite vo vasata soba...ima cubstvo deka nekoj ve gleda zabelezuvate deka nesto se dvizi po zidovite...? :/


Апсолутно...Во зависност од количината на алкохолот и другите опијати за добро расположение, возможно е и креветот да лета по собата не само нешто да се движи по ѕидовите...брм, брм...


Изменето од gonzo - 02.Декември.2013 во 19:57
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2013 во 00:12
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by Ackiss Ackiss напиша:

decki da prasam nesto...dali dosega vi se ima deseno da zabelezite nesto voobicaeno taka dodeka sedite vo vasata soba...ima cubstvo deka nekoj ve gleda zabelezuvate deka nesto se dvizi po zidovite...? :/


Апсолутно...Во зависност од количината на алкохолот и другите опијати за добро расположение, возможно е и креветот да лета по собата не само нешто да се движи по ѕидовите...брм, брм...


...или ако имаш мачор манијак, кој си замислува дека е Spider-cat загриженост

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2013 во 14:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100031
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 08:58
Необичната и тажна сторија за Каспар Хаузер - "човекот кој дојде од никаде" :

На ден 26-ти Мај 1828 година во Нирнберг чевларот по име Георг Вајхман здолгледува млад човек на некои 15-20 години како целиот во партали, куцајќи и пуштајќи неразбирливи крици му се приближува. Вајхман го прашува човекот дали е се во ред, да не му се случило нешто, но како одговор добива само неодредено мумлање - кога младиот човек му дава писмо адресирано - До капетанот на 4-от ескадрон, 6-ти коњички полк, Нирнберг.
Сожалувајќи се на младиот, прегладнет и очигледно дезориентиран човек, Вајхман решава да се обиде да му помогне. Го носи дома, му дава јадење и гледа дека со детето нешто не е во ред, панично се плаши од разни предмети и бега од светлото...
Единствено нешто кое го добиваат како одговор од непознатата особа е - Вајс нихт, не знам ништо. По некое време чевларот го пронаоѓа капетанот на 4-от баварски ескадрон Весениг кој зачуден го отвара писмото и чита во него дека името на детето е Каспар Хаузер, дека е роден во 1812 и дека за цело време од неговиот живот бил затворен во некој подрум под земја каде еднаш дневно има контакт со светлоста (кога му носат храна), никогаш не бил пуштен надвор од подрумот каде друштво во 16-те години робија му прават стаорците и неколку дрвени играчки. Се наведува и дека бил несакан плод на нечија страст и дека најдобро би било баш капетанот Весениг да се погрижи за него и да го запише во воено училиште.
Весениг, немајќи намера да се грижи за Каспар го носи во полиција каде случајот треба да се разјасни. Каспар го сметаат за имбецил бидејќи не може да состави една разумна реченица. Ставен е во затвор, каде е очигледно дека Каспар е навикнат на самување и мрак. Дури и неговата конституција е чудна како некој кој цел живот го поминал во ниска ќелија, подгрбавен.
Неговата судбина интригира неколку луѓе кои се обидуваат да ја разрешат мистеријата. Со првите контакти со луќето, Каспар ги демантира тврдењата дела е ментално заостанат - напротив, за многу брзо време учи да чита пишува, а по некое време е под старателство на Георг Фридрих Даумер, професор и филозоф. Тука се случува целосна преобразба на Каспар кој за неколку месеци од неписмен и нем достигнува да чита филозофски дела и да разговара со својот ментор Даумер. Што претставува незабележана брзина на интелектуален развој во познатата историја. Каспар зе неколку недели учи да црта, ги слика првите пејсажи, се занимава со компонирање, ги употребува и десната и левата рака (амбидекстер) и ја пишува својата автобиографија.
Во неа кажува дека не знае ни кој е, ни кој му се родители, ни од каде е, ни како се нашол во Нирнберг. Знае дека живеел во подрум, дека некој му подавал храна низ некаков отвор, дека одвреме навреме водата која му ја давале имала чуден вкус по што заспивал, дека немал видено човечко лице се до денот кога се појавил во Нирнберг, ниту кој му го дал писмото во кое се бара од тотално непознат човек (капетан Весениг) да се грижи за него (!?)...

Оваа автобиографија го прави славна личност низ цела Европа во тоа време. Јавноста се интересира за бизарната судбина која го снашла Каспар Хаузер.
Градот Нирнберг распишува награда за оној кој би дал информации со кои ќе се разјасни мистеријата, но никој таа награда не ја подигнува. Не постои никакво семејство Хаузер. Се отвара и истрага која по некое време заглавува, бидејќи не можат да се одделат фактите од шпекулациите кои тврдат дека Каспар е од кралско потекло од оваа или онаа династија.
Малку по малку Каспар се надева да дојде до нормален живот, но на 7-ми Октомври 1829 се случува обид за негова ликвидација. Каспар е најден со голема рана на главата предизвикана од чекан. Обидот за убиство се случува во куќата на неговиот ментор Даумер.
После ова се јавуваат луќе кои сакаат да му помогнат, Анселм фон Фојербах и англискиот милионер Лорд Стенхоуп, кои решаваат да го заштитат животот на Каспар. Најмен е платеник да го чува Каспар, но се е залудно.
На 11-ти Декември 1833 Каспар Хаузер е заклан недалеку од својот нов дом.
Убиецот никогаш не е пронајден.

Дали се работело за садистички експеримент, стварање на табула раза од 17 години, или нешто сосема друго. Менталните супер способности на Каспар Хаузер се исто така причина за шпекулации околку неговата судбина и смрт.
Тајната никогаш не е разјаснета.

На неговиот надгробен споменик во Ансбах стојат зборовите -

На ова место
од непознати причини
еден непознат човек
беше убиен од друг непознат човек.

На ова место лежи
загатката на нашето време
Место и време на раѓање - непознато
Причина за смртта - непозната.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100031
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 08:59
Исчезнувањето на едно село

Фотографиите од авион или сателит веќе долго време покажуваат дека на светотот постојат илјадници осамени места. Можно е повеќето од нив да се напуштени бидејќи земјиштето повеќе не може да им пружа храна на своите жители или пак поради тоа што пресушиле изворите. Но, многу места се напуштени без видлива причина и тоа под многу мистериозни околности. Поставувачот на замки Џо Лабел честопати работејќи го посетувал ескимското село во Северна Канада, оддалечено околу 300км од градот Черчил.
Но, кога во ноември 1930 година повторно се приближил во селото, се било поинаку од обично. Ниедно куче на лаело, не се појавил ниту еден човек, а насекаде имало само морбидна тишина.
Изгледало како сите жители да го напуштиле селото за само неколку минути. Лонците над огништата биле полни со јадење, во некои од колибите поставувачот на замки пронашол и детска облека во која се уште стоела игла за шиење, а немало никакви траги од борба. На брегот од езерото плутале кајаци, а најнеобично од се било тоа што кучињата биле врзани но изгладнети. Во колибите тој ги пронашол наполнетите ескимски пушки, а познато е дека ниеден Еским не оди никаде без својата пушка и пес...
Лабел ја известил канадската полиција, а потоа и воената полиција која со сите сили го истражувала овој мистериозен случај на исчезнување на цело село... Го пребарале секој километар во пошироката околина но не пронашле ништо...ниту тела ниту било каква трага. По неколку недели се откажале од потрагата, а овој случај во нивните документи е опишан како необјаснив.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100031
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 08:59
Број на мобилен што ја зазвонува смртната мелодија

Бугарскиот број на мобилен. +359 888 888 888 бил трајно исклучен откако по статистика се открило дека секоја личност која што го има користено бројот во последните 10 год е почината. Последниот сопственик бил застрелан пред некој Индиски ресторан во главниот град на Бугарија-Софија.
Владимир Грашнов поранешен Извршен Директор на Бугарската мобилна компанија- Мобител, бил првиот корисник и умрел од рак во 2001г. Имал само 48 год.
Потоа бројот му бил доделен на шефот Бугарската мафија Константин Димитов. Кој бил застрелан и убиен во 2003 во Холандија. Имал само 38 години.
Димитров го имал со себе бројот кога бил застрелан додека бил на вечера со позната манекенка, објавил весникот “Дејли Меил”.
Потоа ексклузивнот број го користел бизнисменот Константин Дишлиев кој бил убииен во 2005. Дишилев бил замешан во шверцот со кокаин пред да биде убиен. Мобилниот и смртоносниот број биле со него вечерта пред убиството.
Бројот сега е суспендиран од употреба. Сите што се обидуваат да зазвонат на истиот го слушаат гласот на операторот кој вели “Корисникот е надвор од мрежно покривање’’
A портпаролот на Мобител изјавил- ” Немаме коментар. Не дискутираме околу приватни броеви’’.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100031
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 09:00
Фото духови

За 160 год постоење на ваквите фотографии,може да се издвои голем дел на кои се прикажани духовите .Особено збунувачки се оние кои се видливи непознати лица или личности од семејството.Во таквите случаи фотографот додека слика не забележува ништо чудно,и сликата се појавува по вадење на филмот.
Летото во 1925 пријателите на Lady Palmer ја сликале за нејзиниот роденден,по вадењето на филмот приметиле дека во позадина на сликата има двајца монаси.
Мистериозните фигури и натаму се појавуваат редовно на фотографиите.Есента во 1990 год во Тирол, англичанецот Џорџ Тод за време на вечера се сликал со пријателите.Кога се вратил во неговиот роден град го извадил филмот и забележал дека на фотографијата има уште еден гостин.Мистериозна женска фигура која била насмеана и седела на масата до пријателите на Џорџ.
За прв пат оваа чудна слика била објавена во британското списание "Бритиш Санди" во Октомври 1991 год.
Ваквите слики ги прегледувал професионален фотограф и голем познавач на фалсификати од секаков вид,кој изјавил дека овие фотографии се вистински и доста оригинални.
Но,можеби најпознатиот пример на добиени фотографии се случил во 1924 год на 2 декември кога американскиот танкер Watertown се упатил кон Панамскиот канал од Сан педро,Калифорнија.Одеднаш се случила трагедија.Поради протекување на бензинот двајца морнари умреле.Два дена подоцна жртвите Џејмс Кортни и Мајкл Микино биле спуштени во морските гробишта,а бродот продолжил да плови.
Следното утро,капетанот забележал нешто необично во морето: гледајќи низ двогледот јасно ги видел лицата на двете момчиња кои се лулкаа на брановите,изгледало како да се забавуваат пливајќи малку понапред од бродот,обидувајќи се да не заотстанат од бродот.Алармирани од оваа мрачна визија,капетанот наредил да се додаде моментумот и да се доближат до луѓето.Наскоро им станало јасно дека фигурите во водата,несомнено биле мртвите тела на морнарите,кои еден ден претходно биле погребани во морските води.Вчудовиденоста на сите и менталната непријатност на тимот и понатаму продолжиле да ги гледаат мртвите морнари како лебдат веднаш до бродот,јога полека бродот се приближувал кон каналот морнарите исчезнале.Имаше исто така друг многу важен доказ за овој неверојатен настан кој се случил за време на патувањето.Капетанот Трејси за време на патувањето ги сликал телата што лебделе во близина на бродот.Пријателите и роднините на умрените гледајќи ја фотографијата се согласија дека тоа биле лицата на морнарите. 


Изменето од Valerija - 08.Декември.2013 во 09:00
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100031
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 09:03
Необјаснивата случка на Тели Савалас

Враќајки се дома од некоја прослава околу 3 по полноќ 24 февруари 1957 познатиот американски актер Тели Савалас (Коџак) останува без бензин на автопат далеку од неговиот дом. Некое време чека да помине друг автомобил и со автостоп евентуално да го префли до најблиска бензинска пупма. Савалас не дочекува ниедедн автомобил туку силен дожд. Решава да тргне да бара бензинска пупма. По неколку стотини метра среќата му се насмевнува, слуша звук на автомобил зад него, иако со исклучени светла што му се чини глупост на Савалас. До него застанува црн Кадилак чиј возач го прашува Савалас дали може да му помогне. Актерот прифаќа и влегува во колата иако му е нелагодна целата работа со тип кој вози без светла во тоа време на ноќта.
Савалас му кажува на возачот да го префрли до најблиската пупма. Тој се согласува и вози. Савалас се обидува да започне неврзан разговор но човекот не одговара ништо освен на прашањето 'Каде возиш во ова време?' на што добива одговор - 'на крстосницата на мојата судбина' . Савалас по ова не се обидува да прави муабет помислувајќи дека возачот е луд или пијан.
Стигнувајќи до првата бензинска Савалас посегнува по својот новчаник и со ужас се присетува дека го оставил на прославата. Од нелагодната ситуација го ваѓа чудниот соговорник кој му дава пари за бензин и конечно проговорува да не се грижи кога ќе може ќе му врати.
Савалас кој утрото треба да оди во студио да снима, не може да си дозволи да отсуствува од снимање бидејќи се уште е на почеток на кариерата и ги прифаќа парите. но пред тоа ја запишува адресата и името на човекот кој двоумејќи се сепак му кажува кој е и каде живее. По неколку дена, Савалас сака да се оддолжи за услугата и се појавува на дадената адресата. Звони и ја прашува жената која му отвора дали тука живее Хари Аганис. Жената прашува во што е работата и Савалас објаснува зошто доаѓа. Жената почнува да се оденсува хистерично и му вели на Савалас да си оди. Актерот заинтригиран од целата ситуација и ја дава на жената членската карта од синдикатот на актерите, објаснува кој е и го опишува Хари Аганис, нејзиниот сопруг кој му помогнал. Жената во солзи му дава слика од својот - покоен сопруг - и Савалас го препознава типот кој му позајмил пари. Исто дознава и дека Хари Аганис загинува во 1954 година во сообраќајна несреќа на истата делница од патот каде го сретнал. Хари Аганис враќајки се од годишнина на матура се судира со камион и загинува на самото место.
Тели Савалас до својата смрт во 1994 година раскажува за овој случај не можејќи рационално да објасни што се случило во таа ноќ, и во два други наврати кога возејќи подоцна по тој ист пат се разминува со црн кадилак кој вози без светла.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.