IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Живот после смрт?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот после смрт?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Живот после смрт?
    Испратена: 20.Јуни.2008 во 06:36
Postoi veruvanje megju nashiot narod ( za reinkarnacijata vo drugite religii ne bi zboruval) deka dushata na umreniot mozhe da se vrati vo telo na novorodenche. Jas lichno nemam iskustvo od prva raka, no vo vremeto koga bev student sluchajno bev svedok na eden interesen muabet...


Imeno, dodeka odev kon ploshatadot vo Skopje, nekade kaj prodavnicata "Krash" se najdov vo ist chekor zad dvajca seriozni lugje koi ne bea pomladi od 50-tina godini. Edniot od niv mu objasnuvanje na drugiot i zborovite techea otprilika vaka:

- Maloto se rodi vo Kanada i ushte na pochetokot, koga prozbore, veleshe deka negovata kukja ne e taa vo koja zhivee sega i deka negovoto mesto e vo Makedonija (imeto na seloto ne go slushnav dobro). Velelo deka imalo zhena i deca, kukja so odreden boj sobi, stoka i t.n. Roditelite prvin ne mu obrnuvakle vnimanie, no po izvesno vreme se zainteresirale za ovie kazhuvanja bidejki deteto bilo uporno i tvrdelo deka ovie tatko i majka ne mu se vistinskite. Roditelive edno leto go odnele detevo vo Makedonija i pristignale do seloto da vidat sto ke se sluchi. Sinot gi povel bez dvoumenje vo eden pravec i koga stignale na pravoto mesto im pokazhelo na zemjata kade se naogjala negovata kukja koja vo toj moment poveke ne postoela. Pochnalo da crta na zemjata kade bile temelite i im opishalo tochno kolku sobi imala, kade se naogjale i kako izgledalo seto toa. Vo tie opisi i nabrojuvanja na lugjeto sto zhiveele tamu, zaedno so nivnite rodninski vrski, roditelite zakluchile deka detevo vsushnot e dedoto na edniot od niv!

Za zhal, uspeav da soslusham samo tolku. Lugjeto, primetuvajki deka gi pratam na blisko rastojanie, nekolku pati prashalno se svrtea nanazad kon mene, pa morav da skrshnam i da gi napushtam.


Sluchkava ne ja doslushav do kraj, no slushnav dovolno za da ja zapomnam i da resham eden den da ja dovrsham na nekoj nachin.

Me interesira dali nekoj chlen od ovoj forum ima nekakva informacija za ova dete ili dali znaete neshto slichno od vashiot zhivot ili od vash*te najbliski?

Ve molam bidete seriozni so komentarite.


Изменето од Messenger - 20.Јуни.2008 во 14:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 12:45
Реално библијата не кажува јасно дека нема реинкарнација
Не збори ништо за преегзистенција
Но кажува за монент за повторно раѓање

Исус: При повторното раѓање ...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 22:11
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Реално библијата не кажува јасно дека нема реинкарнација
 
Леле Nikki, почнувам да мислам дека цело време се зезаш газење%20од%20смеење
Мора да се зезаш, или пак... ма нееее мора да се зезаш голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 22:34
Од Библијата одамна е исфрлено учењето за реинкарнацијата иако таа била составен дел на Христовото учење и првите христијани. Додуша има некои траги во Библијата но тие можат да се толкуваат на разни начини - кој какви „аргументи„ одбере да презентира...
Според тоа учење секој човек што не ја прочистил душата доволно со Богоугодни постапки кон ближните, ќе мора да се роди во тело на новороденче и да живее како човек, дури можно е да си биде самиот себеси прадедо. И така дур не биде подготвено пак да се врати во Божјиот рај(кој не се наоѓа во материјалниот свет)од каде излегло многу многу векови одамна бидејќи било заведено од темни битија који му ветиле дека ќе го сторат Господ ако тргне по нивните стапки далеку од Бога.

На територијата на денешна Македонија идејата за реинкарнација (преваплотување)ја оживеа Богомилското движење(10 до 14 век), но тогашните православни свештеници активно ги прогонуваа како еретици. Имено ако некој верува во повторно раѓање тогаш тоа тера на размисла за својот живот(дали да верува во вечни пеколни маки или не, дали да е послушен на поповите или на Бога итн.) а кој мисли со своја глава тој во очите на црквата е црна овца и треба веднаш да се одстрани. И така црквата успеа (за жал) да ги избрише Богомилите од Македонија и тоа со мошне крвави методи па ја снема и идејата од народот за таква можност т.е. повторно раѓање.


Изменето од Majkl - 20.Јуни.2008 во 22:37
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 22:35
ЕвАнгелос, како што кажа Месинџер - да бидеме сериозни во коментарите... соодветно - би ли сакал да објасниш каков е ставот на Библијата по ова прашање и како ти лично го објаснуваш...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 22:50

Јас барем ставам смешки (голема%20насмевкагазење%20од%20смеење итн) кога се шалам, а Nikki се шали, ама делува многу сериозно, така што некој од страна кога ја чита, не ни приметува дека она се шали среќа

 
Ту па вие ама сте сериозни, морам да идам по други подфоруми за да се позезам среќа
 
Ајде еден сериозен одговор:
Ставот на Библијата е сосема јасен: не постои реинкарнација. Ни под разно! намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 23:00
Не сме толку сериозни, ама авторот на темата решава каков ќе биде тонот, сепак.
А што се случува со душата по смртта и каков е ставо на Библијата во однос на "духовите"?
Do what is right, come what may...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 23:37
za ova imashe ednash na "na rubu znanosti" so vakvi sluchki i so sliki na lugje koi fizichki potpolno se identichni so nekoja istoriska lichnost.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 23:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не сме толку сериозни, ама авторот на темата решава каков ќе биде тонот, сепак.
А што се случува со душата по смртта и каков е ставо на Библијата во однос на "духовите"?

Библијата во однос на „духовите„ вика разни работи зависи како ја толкуваш...

За тоа што се случува со душата после смртта препорачувам две книги, едната е од 18 век и е напишана од познатиот шведски мистичар и визионер Еманеул Сведенборг, книгата се вика: “РАЈОТ - со своите красотии И ПЕКОЛОТ - според она што го видов и чув“ моментално во Скопје достапна во книжарница ТАБЕРНАКУЛ на српски јазик(не ја превеле за жал на македонски уште).
И уште една во форма објаснение - прашања - одговори, се вика:

“Јас дојдов - ОД КАДЕ? Јас Заминувам - КОН КАДЕ? Живот после смртта - патувањето на твојата душа“ во издание на Универзален Живот

ако раѕбираш англески, во ПДФ формат бесплатно симнување на:

http://das-wort.com/20/en/media/s407en_wheredidicomefrom.pdf.


едно време ја имаше и на хрватски ама не глеам на интернет

Изменето од Majkl - 21.Јуни.2008 во 00:00
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 23:59
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


И уште една во форма објаснение - прашања - одговори, се вика:

“Јас дојдов - ОД КАДЕ? Јас Заминувам - КОН КАДЕ? Живот после смртта - патувањето на твојата душа“ во издание на Универзален Живот
 
Еј, да не си ти од овие "прахристијаниве"? голема%20насмевка
 
п.с. блиску сум, кај да е ќе те уловам кој си што си намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 00:01
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Од Библијата одамна е исфрлено учењето за реинкарнацијата иако таа била составен дел на Христовото учење и првите христијани.
 
Од каде оваа информација дека реинкарнацијата била составен дел од Христовото учење и првите христијани? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 00:17
Никој не го прашал Исус ниту било кој пророк дали има преегзистенција на душата
Според тоа нема јасен одговор по ова прашање
Ниту се спомнува зборот Реинкарнација или Преегзистенција
Според тоа Библијата не е јасна по тоа прашање

МАТЕЈ 19 - ИСУС: Вистина ви велам дека вие што одите по мене при повторното раѓање кога Синот човечки ќе седне на престолот на славата своја ќе седнете и вие на 12 престоли и ќе судите на 12 израилеви колена
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 00:26
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Никој не го прашал Исус ниту било кој пророк дали има преегзистенција на душата
Според тоа нема јасен одговор по ова прашање
Ниту се спомнува зборот Реинкарнација или Преегзистенција
Според тоа Библијата не е јасна по тоа прашање

МАТЕЈ 19 - ИСУС: Вистина ви велам дека вие што одите по мене при повторното раѓање кога Синот човечки ќе седне на престолот на славата своја ќе седнете и вие на 12 престоли и ќе судите на 12 израилеви колена

Точно. Составувачите на Библијата не го познавале Исус. Реинкарнацијата ја има само во некои од апокрифните списи кои Хиероним(составувачот на Библијата)не ги вклучил во конечниот текст бидејќи тие биле во противречност со другите текстови а црквата нарачала да и се скрои ЕДНА книга ама по мерка на учењето кое таа го пропагирала во кое пак ни на сон немало место за преоваплотувањето т.е. реинкарнацијата.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 01:51
Sto ste se zapnale site da ja stvaite smrta vo nekoi ramki koga i taa kako zivotot ne moze da se generalizira.


Terminot ZIVOT POSLE SMRTA e malku kontradiktoren kako moze posle smrt da se zivee????? Ako toa i postoi, togas znaci, deka za vreme na zivotot isto moze da se bide mrtov - poigrajte se se ovie zborovi i ce vidite sto ce dobiete.....?????

Ako posle smrtta postoi zivot togas zivotot ja pobeduva smrtta i toj e neminliv dodeka, smrtta, ostanuva kako nesto minlivo - sto normalno doveduva do edna konstatacija deka, ili sme nie bogovi pa smrtta ne ni moze nisto, ili pak najobicni covecki sustestva koi smrta ja stavaat vo preminliva faza na toj nacin objasnuvajci ja nejzinata misterioznost, zosto normallno e da se plasime od nea, zatoa so vekovi civilizacijata stvorila poimi koi na naekoj nacin nepoznanicata na smrtta od okrutno neznaenje za nisto sto sledi od koga taa ce nastapi, napravila piluli za da mozeme polesno da ja prifatime t.e reinkranacija, zivot posle smrta vo smisla na duhovi, paralelni svetovi, raj i pekol ... itn sto milite postoi nesto od toa (znaci ovdeka ne se raboti vo sto veruvame) nego sto e dokazano od slednovo deka postoi?????????


Messenger navede primer so deteto sto e ok, vleguva vo ramkite na onaa sto se veli za reinkarnacijata, ne e prasanje kako deteto doslo vo toa sostojba prasanje koe se nametnuva e zasto toa dete da ja ima taa priviligeija, na primer deneska vo Skopje umiraat 20 ludje nitu eden od niv ne se vraca nitu pak znaeme nesto za nego i negovata dusa i toa taka odi so vekovi sekoj den ludje umiraat i toa e kraj ovde onde se slucuvaat neobjasnete fenomeni ili kako skajte narecete gi i toa e toa smrtta ostanuva prasanje so najmalku odgvori vo istorijata na covekovoto postoenje nema nisto potkrepeno so dokazi nema nikoj koj se vratil od drugata strana za da raskaze a i da ima sigurno nie ne go znaeme.....

Slucai na klinicka smrt se cuden fenomen i site velat deka vo toj moment srceto ne im rabotile deka bile klinicki mrtvi spored najnovite istrazuvanja da srceto ne raboti kako sto bi trebalo no se naodja vo faza na treperenje koje sto pak (sekoje treperenjeproizveduva vibracii) so vibracii (znaci ne preku pritisok i kontrakcija_) go snabduva teloto so kislorod no toa kolicestvo na kislorod ne e dovolno za normalno funkcioniranje na mozookot i mozokot se naodja vo faza na hibernacija koja sto pak ne e dovolno izucena no se znae deka e sostavena od halucinacii i sonovi tuka mora da se zeme vo predvid i faktot deka mozokot ne e dovolno istrazen i deka mocta na covekovata svest isto taka ne e istrazena sto pak ne doveduva do toa deka klinickata smrt i dozivuvanjata za vremetraenejto se totalno naucno objasnivi (mozokot pocnuva da umira posle 3 minuti bez kislorod) .......

Od druga strana mozeme da kazeme deka imame fenomeni koi totalno naucno ne mozat da se objasnat, i site tie sakale nie ili ne se proizvod ili na nesto sto se slucilo pa potoa coveckiot strav toa go adaptiral i go ukrasilo ili pak se dobro osmislen lazen odgvor na prasanjeto sto se slucuva posle smrta ..... sekoja religija sakajci da opstane na scenata na religiite na vernikot mora da mu dade modus so koj toj veruvajci i podrzuvajci ja taa religija ce ja pobedi smrtta inaku zasto voopsto bi veruvale, mene mojata religija mi nudi raj ili pekol normalno jas ne znam sto ima posle smrtta pa odbiram da veruvam deka postoi raj i pekol i taka ce bide zasto na marketot na objasnuvanja nema podobro objasnuvanje.....isto vazi i a reinkranacijata i sto jas znam .....

Izvinite za goleminata na postot....

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.