IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - СМУГС д-р Панче Караѓозов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМУГС д-р Панче Караѓозов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 18:05
Originally posted by brza brza напиша:

"Децата сакаат тука да учат, а не на друго место - велат родителите."


-pa,...i imaat pravo!,..porano ne,..ama ,sega ,..shtom e zadolzitelno neshto,..ne moze i da te prinuduva da odish tamu kade shto ne sakash....kogan neshto e zadolzitelno ,..a pritoa ima i pogolem izbor,..treba na sekoj da mu se ovozmozi toa shto ke go odbere!,..osobeno ako se raboti za ,..zivoten izbor!


Za da mozesh da odberesh,treba i da gi ispolnish kriteriumi.Zarem ako srednoto obrazovanie e zdolzitelno ,toa im dava za pravo  da ne gi pochituvaat pravilata za upis vo ova uchilishte.
Zelbata e  edno , a moznostite i kapacitetot se sosema drugo.
Zoshto ovie uchenici shto protestiraat ne sakaat da polagaat priemen ispit koj  odsekogash postoel ???
Po koj osnov tie smetaat deka se privilegirani vo odnos na  site prethodni???
Кон врв
Ecy0 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ecy0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:28
Многу шо ќе ги прашам кај..они викаат во медицинско...
Имам случај со другарка,што не може да ја поднесе хемијата и биологијата,а сепак се запишува во Панче,и само поради што татко и има врски...
А пример јас,ги обожавам наведените предмети,и се е кај мене ОК,али дали ќе ме примат незнам,бидејќи се повеќе тоа училиште е преполнето со дечишта на кои татковците имаат врски,па влегуваат таму,наместо деца што стварно сакаат да го учат тоа...
•     Come as you are, as you were
As I want you to be
As a trend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up
The choice is yours, don't be late.
     Come As You
Кон врв
Ennche2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ennche2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 14:27
Paa procitav nekoj komentar...
Tuku da ve prasham. Jas od septemvri ke bidam prva godina vo Panche i se zapishav zaben tehnicar.
Mozee malku da mi pomognete, da mi kazhete lesnoo teshkoo profesori ova ona, bidejki doagam od Gevgelija i ne sum naj informirana
Odnapred blagodaram
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 14:32
Мене ми имаат речено дека не е многу тешко...
Има по некоја незгодна професорКА...да не и спомнувам име...
Кога ќе ги запознаеш ќе речеш...абе кај дојдов јас ..ама уживај...секаде е исто
Ќе одите на пракса...
Ќе бидете секогаш под будното око на некој исфрустриран проф...ништо страшно
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 15:52
аууууууу да не кажувам за зубарите некој ќе ме замрази

не е страшно,не е тешко само некој нерв повеќе од време на време добро е да се има...

праксата на забари е во училишните лаборатории ама тоа од втора година малку предмети имаат и повеќето се баш она стручни

Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Ennche2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ennche2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 16:05
ahaha
pa velat ne bilo teshko..ali aj
I tried to fail, but i failed to fail
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 16:08
ма не е верувај
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 19:03
од коментариве шо ги прочитав заклучив дека било како средно истонамигнувањеголема%20насмевка
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2010 во 19:40
Originally posted by Ennche2 Ennche2 напиша:

ahaha
pa velat ne bilo teshko..ali aj

Ич да не му ја плашиш има шанси класен да ти биде еден мој пријател-срце од човек и омилен професорголема%20насмевка
Ти учи си редовно и да не му се секираш, па како ке завршиш ние ке стасаме за протезичкиголема%20насмевка и ке ти дојдеме на нас да тренирашнамигнување
Нека ми ти е со среќа, тоа е добар занат.
Кон врв
Ennche2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ennche2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 23:27
Хехе. Фала најмногу !
Значи има можност да имам супер класен ? јеје .
Фаала најмногу!
Некако ми паѓа камен од срце
I tried to fail, but i failed to fail
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 18:15
Секој почеток е тежок, нормално. Уште во првите денови ќе те заплашуваат сите: Многу е тешко, строги професори, тинтири минтири.
Ќе видиш само кога ќе се вклопиш во сета таа приказна наречена СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ ќе ти биде многу полесно, ќе сфатиш какви се некои професори, и како на крај да излезеш со нив.
Ќе сфатиш кој професор можеш да го тапнеш по рамо, а со кој да се однесуваш најсериозно и да не влегуваш многу во пријателски односи.
Едноставно некои професори си имаат бариера околу себе, па освен на училишен план, не дозволуваат некако т.е. ученикот чувствува како да не може да му се приближиш на друго поле. Затоа со некои професори остануваш само на релација ученик-професор, а со некои пак дури одиш и на кафе и си правиш муабет за дечковци ( мое искуство ) голема%20насмевка
 
 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 20:49
Од септември и јас тука ќе се школувам, за медицињска сесра.

И мене ме исплашија, ми кажуваат како-што, а мојата фаца:

Колку што разбрав не дозволуваат шминка, анатомија и хемија се вистински вештерки (уствари зависи која ќе ми се падне), ликовно е лудак (ама океј е човек, настрана од школото, trust me), физичко е интересен... тоа нешто...

Еј Лит, а сварно не ви давале шминка? Ни малку?
И да се фарбате?
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 21:34
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Од септември и јас тука ќе се школувам, за медицињска сесра. И мене ме исплашија, ми кажуваат како-што, а мојата фаца: Колку што разбрав не дозволуваат шминка, анатомија и хемија се вистински вештерки (уствари зависи која ќе ми се падне), ликовно е лудак (ама океј е човек, настрана од школото, trust me), физичко е интересен... тоа нешто... Еј Лит, а сварно не ви давале шминка? Ни малку? И да се фарбате?



нормално дека во училиштата не дозволуваат да се шминкате, или да носите неприкладна облека за ваши години додека престојувате таму, тоа е запишано во кодексот на училиштата.

Кога ќе појдеш средно ќе ви дадат едни брошури што смеете да правите и носите на училиште, а што не смеете ( барем кај нас беше така ). Ама брошурите за жал беа фрлени истиот ден од страна на учениците, никој не сакаше да ги почитува тие правила.

Всушност, ги почитуваа на почетокот, ама после не.

Е сега, медицинско како медицинско си има некои свои специфичности. Тоа е најмногу поврзано со праксата.

За време на праксата треба да се почитуваат некои правила: на пример долгата коса да биде врзана во репче, ноктите да се кратко потсечени ( нелакирани ), да не сте нашминкани, униформите уредно испеглани, да носите кломпи или боросани на пракса среќа

Мислам дека ова навистина треба да се почитува. На едно медицинско лице не му доликува да на пример става инјекции со долги налакирани нокти, да носи долга пуштена коса бидејќи сето ова ќе видиш дека смета при работењето со пациентот и манипулирањето со материјалот што ќе ви го дадат на пракса.

Но не секој го почитува.

Се издвојуваат ученици и ученички кои не ги почитуваат овие правила, веднаш паѓаат во очи на инструкторот по практична настава и што знам, некако веднаш инструкторот формира поинакво мислење за нив. Дека не е сериозен, дека не ги почитува правилата, не се грижи дека може да го повреди пациентот на кој било начин. изненадување Тоа не смееш да си го дозволиш, никако.

За шминката, можеш малку да си ставиш...ама со мера намигнување

За фарбањето, па нема да биде тоа проблем, што знам збунетостАма па сега да им дојдеш некој ден офарбана зелена или розева, е тоа ќе биде веќе малку чудно за сите, нели намигнување

 

Ти само учи си од првиот ден голема%20насмевка

Биди примерна, учи ги лекциите со ред, бидејќи многу од работите што ги учиш во прва година се повторуваат понатаму и многу ќе ти бидат потребни за праксата, бидејќи сето она што го учиш како теорија ќе треба да го спроведеш и на пракса....

 

Патем, одличен смер си одбрала да

Не дека другите не чинат, туку со општиот смер некако имаш поголеми погледи, поголем избор, учиш разно разни работи

 

големо%20гушкање

 

 

 


Изменето од Lithium - 11.Октомври.2011 во 18:22
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2010 во 21:46
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Од септември и јас тука ќе се школувам, за медицињска сесра.

И мене ме исплашија, ми кажуваат како-што, а мојата фаца:

Колку што разбрав не дозволуваат шминка, анатомија и хемија се вистински вештерки (уствари зависи која ќе ми се падне), ликовно е лудак (ама океј е човек, настрана од школото, trust me), физичко е интересен... тоа нешто...

Еј Лит, а сварно не ви давале шминка? Ни малку?
И да се фарбате?



Tиги....
Шминка дозволуваат, лак на нокти дозволуваат, фарбање дозволуваат....униформата секогаш тип-топ и немој да ти текне да не ја земеш ....од ликовно пази се...бљак...
хемија и физика...зависи кои ќе ти се паднат...ама ако ти се падне таа лошата ....ќе мораш да пазиш што правиш...
Инаку не е толку строго, немој да се плашиш...може на почеток ќе ти изгледа строго...ама со тек на време ќе видиш работите како ќе се сменат...


На пракса...интересно...ќе научш многу нови работи...Еве Литиум ти кажала што како..

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.