IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Дали сме наследници на АнтичкитеМакедонци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали сме наследници на АнтичкитеМакедонци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 93>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:04
hahahhahha
pa broj be broj
voopsto nesakas da razmislis

pogledni go fimlot na Dr Zan Mitrev
mozebi kje ti stane jasno
zavrsuva filmot so

i jas sum MAKEDON

go gledav na TV
no niso cudno da go ima na YOUR TUBE
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
kentucky Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kentucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:10
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by kentucky kentucky напиша:

Spored mene, nie sme izmesan narod od anticki makedonci i sloveni.Ekskluzivnoto pravo nase da se narekuvame anticki makedonci ne mi e jasno do kraj, posto i drugi narodi se mesale so antickite makedonci.


Abe tolku pamet i svest imate,zatoa sme vo ovaa situacija.
Odi na Grcki forum prasaj dali se potomci na antickite grci
ke imas 100% odgovor,mozebi 99 vo korist na toa deka se.
E dobro ke se lazeme samite spored tebe. Druze kazi mi edna pricina zasto smetas deka sme cistokrvni naslednici na Antickite makedonci, a ne sme izmesani.
Кон врв
Njujorcanec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 118
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Njujorcanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:12
Originally posted by anakin anakin напиша:

hahahhahha
pa broj be broj
voopsto nesakas da razmislis

pogledni go fimlot na Dr Zan Mitrev
mozebi kje ti stane jasno
zavrsuva filmot so

i jas sum MAKEDON

go gledav na TV
no niso cudno da go ima na YOUR TUBE


aj vidi ako go najdes linkot, prati mi go. A inaku jas nemam slushnato nekoj da kaze deka e Makedonec, osven Makedoncite (po entitet) shto se vo Makedonija, i Makedoncite vo dijasporata...aj da kazeme se na se okolu 3 milioni ljuge preku sila...sega nedostasuvaat okolu 347 milioni...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:13
... i sega nie toa sme svatovi... Filip beshe vash... Olimpija nasha... a tie po niv... zaednicki... pa zatoa deteno beshe tolku pametno... ja zema borbenosta od vas... ekonomicnosta od nas... големо%20гушкање
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:17
ene more njuorcanec

googlaj - poarno na ROSETA STONE

eden den site 350 -400 miliona
kje priznaat deka e toa nivno pismo i nivej jazik

eeeeeeeeeej  razmisli

vo 5 vek odednas se pojavi pleme
koe denes broi kolku rinkanite denes
a nikoj pojma nema deka se kriele vo pestera zad karpatite
hahahahhahahhahaha
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:34
nekoj nezadovolen od anketata ja simnal za da se sokrie opredelenostasta na lud'eto, eeee... so kakvi niski manipulacii se sluzhite,sramota kako i za mnogute lagi do sega so koi se obiduvate da i go miete mozokot na nacijata,pa so sila da gi vratime antichkite makedonci i da nametneme nekoja samoizmislena istorija.,,patoloshki oblik na karakter e chovekot da se ubeduva vo nevistina ako sammiot e svsten za istata,,
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:38
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Njujorcanec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 118
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Njujorcanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:49
Originally posted by anakin anakin напиша:


eden den site 350 -400 miliona
kje priznaat deka e toa nivno pismo i nivej jazik


 deneska narodite se do tolku izmeshani, so ovaa globalizacija shto nikoj shto e del od sovremeniot svet ne se zamara od kade doagja, tuku takvi nacionalistichki idei gi ima samo vo glavite na ljugeto od Balkanot i mozebi vo Centralna Azija(Tajikistan, Kirgistan, Uzbekistan). Treba da se zacuva istorijata, sekako, no treba i da se gleda napred...zoshto spored moe mislenje, nashata istorija nikoj ja nema tochno definirana, dali sme sloveni ili antichki Makedonci, ili meshavina od dvata naroda ili neshto treto. Narodite shto ostanaa na pashkata na Evropa, vklucuvajki ne i nas..se zemji...koi se ushte nedefinirani. Da, imame istorija, imame kultura, imame jazik, no gledate i vie samite kakov e deneshniot svet, deka se e bazirano na materijalizam i globalizacija. A nie, na balkanot...seushte se zamarame...so potekloto..jazikot...koj bil Makedonec, koj bil bugarski shpion, koj bil grcki svat. A kako shto zboruvavme i vcera na temava, ako izlezes na ulica..i prasas 10 Makedonci(od Makedonska nacionalnost), ke dobies minimum 6 razlicni odgovori...toa e deneshnata realnost vo Makedonija, za koja udel imaat i site segashni vladi od nezavisnosta do sega, kako i obrazovanieto shto ljugeto go dobile za vreme na SFRJ. Ke ti dadam eden primer...ne sakam da me sfatish kako jugo - nostalgicar, ova sum go slusal od roditelite, i od povozrasni lica, zatoa shto jas ne uspeav vistinski da go dovolam zivotot ov SFRJ. Togas ljugeto imale rabota, imale pari, i ne se zamarale so istorija i poteklo, bile gordi shto bile Jugosloveni, kako sega zemjite od EU se gordi shto se del od EU. Znaele deka ako zavrshat faks, gi ceka rabota, immat dovolno pari da odat na odmor, da izgradat kukja, da stvorat semejstvo, za poveke ne im trebalo, i cela nacija bila srekjna. Ke ti dadam eden drug komunisticki primer: dodeka komunizmot vo SFRJ, kako shto gledam bil kolku tolku zadovolitelen za pogolemiot del od narodot, imam edna prijatelka od Slovachka, i taa mi ima kazuvano deka...za vreme na nivniot komunizam...nemozele da patuvaat nadvod od Czechoslovakia, deka produktite vo prodavnicite bile ograniceni, deka na primer ne mozele da kupat poveke od kilo sheker ili 2 lepcinja. Sega, koga dobivme nezavisnost...vidovme deka novata okolina koja ne opkruzuva ne e bash prijatelski nastroena kon nas...i zatoa nastana i odredeno dvoumenje kaj narodot, koj sme, shto sme...treba da se preseche ednash zasekogash i da se gleda napred...istorijata se menuvala i ke se menuva...treba da se skoncentrirame na segashnosta...i da ja planirame idninata do odreden stepen. A shto korist ke imame ako Aleksandar Makedonski bil Makedonec...dali ke ni gi vratat teritoriite ili pak ke ni go vratat Solun?? Mozebi, vo nekoj drug period od idninata i toa ke se sluci...i mozebi ke nema Makedonci, Grci, Bugari...i ke nema granici...a do togash...treba da ja gledame segashnosta i da gledame kako da go podobrime kvalitetot na zivot...da dostigne nekoj zadovolitelen stepen na zivot. Pozdrav....
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 10:55
Моето мислене е следното:
как древните македони не зборувале на язикот кой уж го пронашле на Розетазбунетост
За да има мир се сложувам

Яс не сум Пагане- унука сум на Клеопатра.
Аспарух не бил Кубратов - унака бил на детето на Александър и Роксанабакнеж
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 11:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

CITAJTEDA VIDITE STO STE SME SITEEEEEEEEEEEEEEEhttp://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/assets/pdf/01-26-2-2005-Boshevski-Tentov-angl.pdf


Sekoj jazik ima nekoj koreni , pa taka i Kiril i Metodij ne ja izmislile Glagolicata tuku taa nastanala vrz baza na Antickoto MAKEDONSKO pismo.
Кон врв
Njujorcanec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 118
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Njujorcanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 11:11
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

CITAJTEDA VIDITE STO STE SME SITEEEEEEEEEEEEEEEhttp://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/assets/pdf/01-26-2-2005-Boshevski-Tentov-angl.pdf


Sekoj jazik ima nekoj koreni , pa taka i Kiril i Metodij ne ja izmislile Glagolicata tuku taa nastanala vrz baza na Antickoto MAKEDONSKO pismo.



I sea shto koga sme Makedonci збунетост? Dali ke imame podobar standard na zivot...ne, ke bideme gordi tuka vo krugot od 25 kvadratni kilometri...kolku shto gi ima Makedonija...a koga ke izlezete nadvor od Makedonija, malku podaleku...edvaj nekoj da znae kaj e Makedonija...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 11:12
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

CITAJTEDA VIDITE STO STE SME SITEEEEEEEEEEEEEEEhttp://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/assets/pdf/01-26-2-2005-Boshevski-Tentov-angl.pdf


Sekoj jazik ima nekoj koreni , pa taka i Kiril i Metodij ne ja izmislile Glagolicata tuku taa nastanala vrz baza na Antickoto MAKEDONSKO pismo.


врз базата на античкото елинско писмонамигнување
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 11:13
Znaci vaka:
po nacionalnost sum Makedonec i toa ke ostanam za sekogas
ova sto ke kazam deka nemame vrska so anitckite ne znaci deka ne ja sakam Makedonija.
Samo realno gledanje na rabotite:
Nie mozebi imame kontakt so ili nekoja "simbioza"so antickite no ne sme nivni naslednici.Ako ne veruvat togas poglednete ja nasata slicnost so slovenite!!!sve ke vi stane jasno!!!iminja na reki,ezera ,planini opsti iminja na luge i taka natamu na krajot na krasitata kako sto gricte ne mozat da kazat deka alaksadar veliki bil grk ste videle plav grk? misalm smegi gi ima no plavi bas plavi kako aleksandar dosega vo zivot ne sum videl....i drugo neli velime deka Kirili i Metodij se nasi luge,kliment i naum... a za niv velime ne samo nie tuku site luge deka ja dale sovenskata psimenost ...znam deka se napraveni nekoi mesnaja na toa sto sem go ucele vo istorijata no... ne sme naslednici toa e definitvno!!!
moe mislenje samo!!!голема%20насмевка
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 11:14
Originally posted by Njujorcanec Njujorcanec напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

CITAJTEDA VIDITE STO STE SME SITEEEEEEEEEEEEEEEhttp://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/assets/pdf/01-26-2-2005-Boshevski-Tentov-angl.pdf


Sekoj jazik ima nekoj koreni , pa taka i Kiril i Metodij ne ja izmislile Glagolicata tuku taa nastanala vrz baza na Antickoto MAKEDONSKO pismo.
I sea shto koga sme Makedonci збунетост? Dali ke imame podobar standard na zivot...ne, ke bideme gordi tuka vo krugot od 25 kvadratni kilometri...kolku shto gi ima Makedonija...a koga ke izlezete nadvor od Makedonija, malku podaleku...edvaj nekoj da znae kaj e Makedonija...



Mnogu si greska Gospodine ako ti kazam deka kolegite Kinez znaat poveke za MAKEDONIJA odkolku za Avstrija Italija, i ostanatite zaedno, ke se fatis za glava.
Ako ti kazam deka Germancite mnogu dobro ja poznavat istorijata i denesninata na MAKEDONIJA isto nema da veruvas.
Za zal ima i takvi Germanci koi ja ucele Grckata istorija i zatoa nekoj raboti im se nejasni , ama koga ke im objasnis site vikat taka e nema logika toa sto go zboruvat Grcite.
A toa sto go kazuvas ti e tipicen kompleks na niska vrednost nasleden od poranesnata
republika.

Изменето од kultuzin - 13.Јуни.2008 во 11:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 93>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,168 секунди.