IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - zapecena blenda!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

zapecena blenda!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: zapecena blenda!
    Испратена: 26.Јуни.2008 во 00:12
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

hehe ko na kola a:D


Bukvakno, pogotovo ako e ruska lekja mozes i maslo za podmackuvanje na traktori da i staish голема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 16:43
hehe ko na kola a:D
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 16:07
Vidi so Aleksandar_A, mozebi kje moze. Na starite lekji se slucuva masloto za podmackuvanje da im se isushi i da stane kruto. Zatoa tesko se fokusira. Treba da se smeni masloto.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 15:55
aj da ne otvaram nova tema...iam eden postar zeiss 50mm malce tesko mi vrti prstenot za fokusrianje moze li toa da se sredi?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2008 во 16:09
Jas na Alexandar mu odnesov 80/2.8 za Kiev 88 (6x6 format) deka blendata ne zatvarase. Mozese samo na 2.8 da raboti. Za nekolku dena mi ja vrati - ko nova намигнување.

Veruvajte mu na choekov. Ne se zafrkava.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 15:59
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Jas znam kako najubavo se sreduvaat ovie raboti - se prakja vo servis. Tamu objektivbot go otvaraat i ja chistat blendata, potoa ja podmachkuvaat so posebno maslo koe ovozmozhuva brzo otvaranje i zatvaranje, bez zalepuvanje na listovite. Na krajot objektivot se sostavuva i po potreba se centrira i kalibrira.


a kakvo e toa posebno maslo???

imam tuka eden pentacon 200mm f4, koj sto nekolku pati go imam otvoreno za da ja "razmrdam" blendada голема%20насмевка ... no so kratok uspeh... funkcionira do dve tri zatvaranja-otvaranja i posle pak se zaglavuva тага (federceto sto ja zatvora nema dovolno sila da ja pomrdne, sto pretpostavuvam znaci deka e 'zapecena' t.e. dava pregolem otpor среќа)

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 09:35
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ме изнасмеавте.
Нема проблем, јас мислам дека ќе заврчиме работа. Нема да се учам не се секирај. (Ќе се подучувамгазење%20од%20смеење. Се шалам)
 
Димо што не кажа ти дека таква била работата.
 
И Драган ми донесе еден со надеж дека нема да се направи па кога бидна и се направи, човекот разочаран дека објективот работи, ми го поклони.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка Навистина ми го поклонитрепкање.
Кон врв
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 00:57
Nikako kaj Aleksandar da go nosis objektivot!!!

Jas pred nekolku meseci mu odnesov EF 50mm f/1.8,(na eden drugar) bese skrsena na dva dela i taman mislev deka nemoze da se napravi i deka ke mu napravam na drugar mi usluga da si kupi nova 50mm f.1.4 i ete go Aleksandar za 3-4 dena mi javuva naoravena e, dojdi da ja zemes

Mala shala , bez problem mozes da ja odnese, sigurno ke ja napravi!

Pozdrav
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 22:34
е големи мајтапџии сте...
јас болен легнав тие сиве на мајтап се фатија...
ај,ај ке ви се врати со краткорочна камата!
голема%20насмевка
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 22:24
jas ednas ke pokusav da praam pocnav i koa vidov haha se otkazav.inace nekoj decko od bitola mene mi gi sredi
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 21:04
Aleksandar ako e za ucenje ke ti go dadam i jas mojot...голема%20насмевка
i toj ima problemi so blendata, dodusa dva imam takvi. ama za edniot mi e bitno ako moze da se napravi... canon fd 24 f:2,8, mislam deka vredi da se poducis prvo na lekite na Thanatos, pa posle gi imas i dvata moi....
objektivi de
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 20:19
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Сакав да се шалам ама нема смисла.намигнувањеголема%20насмевка
Да речам дека ќе се учам на твојот.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


газење%20од%20смеење
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 19:20
E pa ti, kakov si bil ?

Pa, chovekot treba da pochne od nekade, inaku kako ke se nauchi?

Ostavi go malu da povezhba na objektivot, pa ako go napravi OK, ako ne - barem ke se nauchi drug pat sto da pravi, a shto ne...
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 18:50
тага
плачење
i sega ke se ucis ili ne?


Изменето од thanatos - 09.Јуни.2008 во 18:50
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.