IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Компјутер за секое дете
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компјутер за секое дете

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2008 во 00:36
znaci citam i ne mi se veruva

brza razmisli malku za promena na tvojot negativen stav kon se

ne e se taka crno i matno kako sto gledas ti

a sega on topik:

kompjuterite gi postavija vo moeto skolo okolu mesec dena pred krajot na ucebnata godina

vsusnost,nema posebno kupeni po eden kompjuter za sekoe dete,tuku e eden po eden procesor so 8 stanici.znaci,eden kompjuter opsluzuva 8 ucenici,no site 8 imaat svoj monitor,maus,tastatura,i account.na kraj pak izleguva deka sekoe dete ima kompjuter pred sebe,samo so ova rasporeduvanje se zasteduvaat dosta pari

operativniot sistem e Linux (na makedonski jazik).loso e sto browserot (Mozilla Firefox) nema nikakvi ogranicuvanja,pa lesno se pristapni strani kako miniclip.com.isto taka,softverski ne e sredeno kako za skolski kompjuter.mislam,IMA IGRI.

ovaa novina ima i pozitivna i negativna strana:

-pozitivna: ke ja prikazam so primer-profesorkata po istorija predava za Vtorata Svetska Vojna.izrabotuva Power Point prezentacija,ja stava na profesorskiot kompjuter,od tamu praka na site ucenici.
paralelno so predavanjeto,jas na mojot monitor pratam mapi,sliki,tekst.na nekoj nacin go pravi predavanjeto pointeresno zaradi novite multimedijalni moznosti.
domasnite se izrabotuvaat vo vid na prezentacija.
nekoj spomna casot po likovno.toa sto imame kompjuteri,ne znaci deka ke frlime naednas blokovi,tetratki,knigi.seuste se koristat.

-negativno: samiot fakt sto imam kompjuter pred mene,na koj mozam da instaliram bilo kakvi igri,surfam na bilo kakvi strani,i go koristam za bilo sto osven nastava.so malku podobro softversko resenie,koe ke onevozmozi postavuvanje na aplikacii koi ne se povrzani so skolo i sozdavanje zbirka strani korisni za predmetite i onevozmozuvanje da se surfa na drugi,kompjuterive bi bile cist pogodok.
Кон врв
Равногорац Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Равногорац Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 15:24
Vo sekoja ucilna ima po 5 servera od koi preku "T-klienti" se dava signal na 34 monitora, + eden kompjuter za profesorot. Sekoj ucenik ke si bide zadolzen za odreden kompjuter taka da sto i da se sluci so nego ke si prevzeme odgovornost. Najgolem problem e sto montiranjeto e gotovo a za odreden period ke donesat novi specijalni rabotni masi za ovaa namena.
Кон врв
CRESA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CRESA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 10:17
SPORED MENE, MISLAM DEKA PRVO TREBASE DA SE SREDI IZGLEDOT NA UCILISTATA PA POSLEM KOMPJUTERI, ZATOA STO NA ISKRSENI I OSTETENI KLUPI NE STOI KOMPJUTERI..........
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 10:24
epa ne gi krsete......
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:22
море да ставеа по еден клима уред во секоја училница, наместо компјутери голема%20насмевка
инаку многу сметаат и зафаќаат простор компјутериве, а немаат голема корист, плус повеќето од професорите не знаат да ги користат
ако мислеа предавања да имаше преку компјутери, се излажале

плус кај мене веќе имаше три-четири кабинета со компјутери од кои два со читка нови компјутери, така да мислам дека воопшто во некои школи не беа потребни
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:23
Uste edna brza i nepromislena odluka na vladata preku koja nekoj ke profitira. Vo naseto uciliste ima edna uzilnica so kompjuteri, pa ne znam kolku pati do sega e ograbuvana, poslednata krazba bese letoska ,,,, a koga celo skolo ke bide komjuterizirano kako mislat da gi sprecat togas krazbite koga ucilistata nemaat ni cuvari?

sosema druga rabota e pak kolku i na sto ke licat casovite i nastavata ...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:26
ауу најлошо нешто што направиле до сега....ги ставија и како украс ни седат...не даваат да ги уклучуваме,со исклучок на некои професори...немаат инсталирано такви некои програми,нема ова,нема она...ништо нема...нема да почнеме со работа до крај на година...ама баш ми е гајле последна година ми е оваа...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:54
vo denesno vreme bitno e da znae ucenik da koristi i da raboti so kompjuter! jas tie uslovi ne gi imav vo moeto vreme ( i ako ne sum tolku stara црвенеење) a sega sekoj dnevno so kompjuterot rabota, ne bi mozela da zamislam sto bi pravela da go nemam i na rabota i doma!
A za iskrsenite i ostetenite klupi.... toa mislam deka e problem do decata! Treba malce da razmislat i da ne gi ostetuvaat!
 
Sepak, podobro na iskrseni i oseteni klupi da se nauci nesto za kompjuter od kolku da sedis na iskrseni i osteteni klupi i samo teoretski da imas moznost nesto za kompjuter da naucis
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 11:55
moze bi bile dobri koga site od profesorite bi znaele da gi koristat i da pocnevme od 1 septemvri so niv a ne sega nema mesto kade da stavam tetratka a oni baraat da pisuvame a da ne zborime za knigi plus i zabeganiot toa sto go kazi na mesto e zasto nie vo skolo se prepecuvame i poceli casovi so tetratkite se ladime i se moli sot pobrzo da zavrsi casot za da odime vo hodnik kade sto e poladno
faster then light :D
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 12:25
Originally posted by CRESA CRESA напиша:

SPORED MENE, MISLAM DEKA PRVO TREBASE DA SE SREDI IZGLEDOT NA UCILISTATA PA POSLEM KOMPJUTERI, ZATOA STO NA ISKRSENI I OSTETENI KLUPI NE STOI KOMPJUTERI..........

... se soglasuvam potpolno so ova, bidejki realno vo nekoi ucilishta so dobra infrastruktura moze da se sredat ucilnici so kompjuteri, no vo nekoi kade decata nemaat osnovni uslovi za rabota, kade prokisnuva, WCinjata se totalno unishteni, ima provev od site strani zaradi stari i ispokrsheni prozori najprvo treba da se sredi seto toa pa potoa da se nabavat kompjuteri.... i kako shto kaza Butel...treba maksimalna zashtita. Vo moeto ucilishte dadena e donacija od roditeli i se postaveni sigurnosni kameri, no toa go nema sekade.


Изменето од mamamd - 09.Септември.2008 во 12:29
Кон врв
An4i Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај An4i Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 17:59
so ke ni se kompjuteri koga ne rabotime na niv
so samo ednas godisno ke gledame nekoja prezentacija i tolku

a i treba + da se sredam malku ucilnicite
dobro de malku poveke
...i taka sega princezite go baraat princot koj demek bil zaba i nekoja princeza trebalo da go bakne za toj pak da se pretvori vo princ...

Pred da go najdes princot, treba da baknes mnogu zabi :D
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 20:33
абе требаше покасно да ги стават... овака професорите се во постојан страв нешто да не им се случи, оти тие се криви... и нема место ни за тетратки ни за книги... само еден компјутер на маса што не го пуштаат... епа ајде веќе нека ги пуштат, зошто ги ставија плазење%20злонамерно
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2008 во 20:40
Абе доста плачете....јас работам на компјутери....сам си ја направив мрежата.....врзани се во група по 6......имам слајдови...имам блог ...го симнав со ХТТ трак го инсталирав во куќиштата и групата од по 6 го гледа декстопот на едниот и тој им пушта........и.т.н.
Кон врв
CRESA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CRESA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 08:25
A...I USTE NESTO....GI KRADAT MAUSITE OD KOMPJITERITE I NEKOI KABELCINJA....KOLKU PAMETNI DECA IMA VO DRZAVAVA....BREEEE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,828 секунди.