IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Компјутер за секое дете
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компјутер за секое дете

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 00:40
dobro be brat
cela vecer kje si skisnat?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 00:58
nema be ,..brat,...samo,.. ako mi kazesh deka ne e taka,...kako shto e!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 00:59
Средношколците расправаа за проблемите во образованието
Професорите не користат компјутери зашто не знаат англиски јазик?!

Нема флексибилност на наставните планови и програми, учиме по учебници од СФРЈ, наставниците не користат комјутери и Интернет, затоа што не знаат англиски, а ние репродуцираме на часовите, според принципот “поклони се и почни“. Ова се дел од размислувањата, дилемите и проблемите на средношколците од сите средни училишта во Македонија, кои вчера присуствуваа на семинарот “Новите предизвици во образованието“, организирано од Унијата на средношколци на Македонија. Средношколците беа многу пластични во посочувањето на проблемите со кои се соочуваат и истакнаа дека реформите кои сега се планираат во средното образование треба да бидат добро осмислени со цел по завршувањето на средното образование, матурантите од гимназиите и средните стручни училишта да бидат и вистински оспособени да се вклучат на пазарот на трудот. Кристина Богдановска од Економското училиште во Гостивар вели дека професорите ги доживуваат како објекти кои искажуваат ставови, а учениците нив како екскатедра, треба да ги научат и запаметат фактите и само да ги репродуцираат. Не можете да очекувате учениците да имаат квалитет во образованието кога учат од книги од пред 15 години, кога информатиката била мислена именка.


Нова Македонија, број 20199, 29.05.2004...И ДЕНЕС Е ТАКА!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 08:42
[QUOTE=zagor]Средношколците расправаа за проблемите во образованието
Професорите не користат компјутери зашто не знаат англиски јазик?!

Нема флексибилност на наставните планови и програми, учиме по учебници од СФРЈ, наставниците не користат комјутери и Интернет, затоа што не знаат англиски, а ние репродуцираме на часовите, според принципот “поклони се и почни“. Ова се дел од размислувањата, дилемите и проблемите на средношколците од сите средни училишта во Македонија, кои вчера присуствуваа на семинарот “Новите предизвици во образованието“, организирано од Унијата на средношколци на Македонија. Средношколците беа многу пластични во посочувањето на проблемите со кои се соочуваат и истакнаа дека реформите кои сега се планираат во средното образование треба да бидат добро осмислени со цел по завршувањето на средното образование, матурантите од гимназиите и средните стручни училишта да бидат и вистински оспособени да се вклучат на пазарот на трудот. Кристина Богдановска од Економското училиште во Гостивар вели дека професорите ги доживуваат како објекти кои искажуваат ставови, а учениците нив како екскатедра, треба да ги научат и запаметат фактите и само да ги репродуцираат. Не можете да очекувате учениците да имаат квалитет во образованието кога учат од книги од пред 15 години, кога информатиката била мислена именка.


Нова Македонија, број 20199, 29.05.2004
.... decata se vo pravo... samo od neinformiranost celata vina ja prefrlaat na neposrednite izvrsh*teli...
...nastavnicite ne odlucuvaat za obemnite nastavni programi... tie se samo realizatori...
...nastavnicite ne odlucuvaat za ogromniot broj ucenici vo paralelka...
...nastavnicite ne odlucuvaat za nerealnata upisna politika...
...nastavnicite ne odlucuvaat kakvi ke bidat ucebnicite...
...nastavnicite odlucuvaat po koj metod/forma ke realiziraat.... ako odat so aktivni metodi i individualna forma... vednash sleduvaat reakcii za nemoznosta na ucenicite finansiski da gi snosat zadolzenijata shto im se zadadeni.... ako rabotat eks katedra... bilo monolog... ako ocenuvaat preku testiranje... se bunat ucilishnite psiholozi... ako isprashuvaat usno... nekoi deca vecito ne se spremni... bidejki znaat deka na kraj "visokite krugovi" ke naredat.. da mu se pishe (5)....Изменето од mamamd - 05.Јуни.2008 во 08:43
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2008 во 12:41
E bas me zanima kolku ke bide uspesna taa nastava so kompjuteri!!Zaso i onie kompjuteri po 30 so bea u kabinetite po informatika ne mozea da se zacuvaat,a sea pa vo sekoja ucilnica..sekoja cest ako nastavata ide uspesno,ama ne znam zaso ne mi e verno..plus dobro bi bilo koga tie kompjuteri bi se koristele za prebaruvanje po internet i sl.raboti potrebni za materijalot so go ucat ucenicite,a ne za igranje milioner!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 17:36
се средилепа и компјутери да стаат се решија

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 20:16
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се средилепа и компјутери да стаат се решија


...podobro neshto....otkolku nishto.... ne se samo kompjuterite... ne zabeguvajголемо%20гушкање.... se kacija i platite na nastavnicite.... a i gi nateraa onie kvazi "menadzeri" da gi opraat ucilnicite i sanitarnite cvorovi... za devetkoletkash*te.... sega ostanuva da gi opraat menadzerite.... ili da gi smenat... malku da se rastrcaat po sponzori... da gi napushtat kancelariite... i ne da cekaat se drzavata da im dade...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 15:00
I veruvate li na Vladata za taa idea kompjuter za sekoj ucenik?
...bidejki temata  veke postoi..odnosno stoi kompjuter za sekoe dete...mesto ucenik... porakata e prefrlena tuka... големо%20гушкање


Изменето од mamamd - 11.Јули.2008 во 15:04
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 16:13
kompjuter nemaat site deca ni vo,...j.koreja ,...taiwan,....japanija,...a ne,tuka,....vo ovaa ,...ebanovina!,....ushte edna ,..vladina glupost,...za prostite masi,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mikeg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 305
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikeg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 16:23
taka e brza vo pravo si tie se gluposti na vladata samo da go lazat narodot tie da se na vlast a prostiot narod(ovcite)im veruvame
Кон врв
Deko* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Deko* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 18:04
Ne samo toa sto ne znaat da gi koristat tuku i nema da mu dozvoluvaat da gi koristat na tie sto znaat - so toa : NEMOJ NE CEPKAJ DA NE RASIPIS NESTO!!!- a neze uste ja ucat kade se pusta kompjuterot...c c c tesko na decata...
Out of my mind. Back in five minutes. . .
Кон врв
Tiger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 234
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 18:21
Реализираната идеја на владата ,,Компјутер за секое дете,,навистина е за поздрав...секаде во нормалните држави во сите училишта има компјутер за секое дете...така да зошто ние да заостануваме зад нив...а тоа како ке има место за учебници,тетратки итн...па веројатно чим ке се користат копјутерите нема да има потреба толку од учебници и од тетраткии...секогаш нешто фали,ако нема компјутери зошто вадата лажно ветува,а сега кога има се буниме зошто има компјутери...реализираната идеја е за почит.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 23:27
shto lupa ovoj?!,...vo edno shkolo ima ,...nad 500 uchenici,...i shto?,....ima i 500 kompjuteri ,...a?,....a be,...od lekomisleni ,...vekje mi se ,..smachilo!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 23:46
kompjuter nemaat site deca ni vo,...j.koreja ,...taiwan,....japanija,...a ne,tuka,....vo ovaa ,...ebanovina!,....ushte edna ,..vladina glupost,...za prostite masi,...
---------------------------------------------------------------------------------------------
taka e brza vo pravo si tie se gluposti na vladata samo da go lazat narodot tie da se na vlast a prostiot narod(ovcite)im veruvame
-----------------------------------------------------------------------------------------------
... vie dvajca... za raceголема%20насмевка... i pravo vo politikaнамигнување... jas razbiram deka ima demokratija i sloboda na govorot...odnosno detski prava...ama ne me terajte da ve fatam za uvce i vo kosh...изненадување... tuka nema politika... tuka nema pcunje...nema nacreduvanje... ova e hram na mudrosta... ili ako veke do tolku vi prekipelo... prva bukva...pa tocki ...tocki...  pr. e.........na.... brza...cas li da ti drzam sega... aj te molam...od deneska zvanicno sum na odmor... тага...


Изменето од mamamd - 11.Јули.2008 во 23:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.