IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
Vikentij Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vikentij Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 15:28
Toa e izraz na smirenie, nisto drugo, tuku pokazuvanje kako i nie treba da se smetame pomali i od onie koi se ednakvi so nas. Toa e pricinata sto Sinot mnogupati Otecotgo postavuva nad sebe, no toa e i pokazatel na nerazdelnosta na Svetoto Trojstvo
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 16:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Иако темата сама по себе не е форумска/дискутабилна, сепак убаво срочено fileo.


Сепак би додал дека овие "четири сведоци" се сведоштвата за Христос кои Бог ги обезбеди до Неговото воскресение. По Христовото воскресение бројот на сведоци рапидно се зголемува, од 12 апостоли и жените, потоа 500-те очевидци на воскреснатиот Христос, потоа 120-те странци кои беа дошле во Ерусалим на празникот Педесетница (кои потоа се вратиле во своите краишта и продолжиле да сведочат таму), потоа првите 3000 христијани кои се обратиле од Петровата проповед, потоа првите цркви во Ерусалим, Јудеа, Самраија, Рим, Ефес, Солун,  Колос, Коринт, Галатија итн. за денес да достигне милионски број на живи Христови сведоци кои секојдневно, во војна или во мир, во богатство или сиромаштија, во удобност или прогонство, здрави или болни, во згода и незгода, цврсто и храбро сведочат за делата на воскреснатиот Христос во нивните животи, сведоштва кои никој не може да ги порекне, сведоштва кои не подлежат на апологетики, дебати, форумски надмудрувања или сл.
Јас верувам во Христос и јавно сведочам дека Тој го промени Мојот живот за 180 степени и од крадец ме направи чесен, од лажго ме направи вистинољубец, од болен ме направи здрав, од прељубник ме направи верен и лојален, од среброљубец ме направи Богољубец, бев безнадежен, суетен и со ниски цели во животот, но Тој ми даде вечна, прекрасна надеж и возвишени цели во овој и во идниот живот.
 

Како што Бог им ги занемуваше устите на фарисеите преку делата кои го вршеше преку Христос, така и денес Бог ги занемува устите на скептиците преку делата што ги врши во и преку Неговите верни. Верувајте има далеку поголеми чуда од прогледување на слепци и од воскреснување на мртви. Кога ќе видите како едно скрушено срце на еден тежок криминалец се покорува и разлева пред Христос, како тоа исто гордо и самоуверено срце сега моли и добива покајание, се исполнува со љубов, радост, мир, како грешникот станува богоугоден човек, тоа ЧУДО ги става во сенка сите исцеленија, сите воскреснувања, сите натпридони појави кои некој некогаш ги направил.

 

Велат дека Саи Баба вади песок од дланките.

Велат дека Дејвид Коперфилд може да лета, дека поминал низ Кинескиот ѕид.

Велат дека Хари Худини се ослободувал од лудачка кошула нурнат под вода.

Велат дека Кардини ги исчезнувал сопствените тигри.

Сепак никој до сега не променил срце на грешник во срце на "светец".

Кардини загина од шепата на сопствениот тигар.

Худини загина исто така на една своја егзибиција.

Но Христос воскресна на првиот Велигден и Тој е жив и ден денес. Тој живее на Небото, живее на Земјата, живее и во секое срце на Неговите верници. големо%20гушкање


Kreatorot sekogash neka sveti vo tvoeto srce.

Ova e eden od najubavite komentari sto bilo koga sum gi prochital na forumov.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 17:52
InsAllah da Allah dz.s. ve zascrsti na patot na koj sto ste go izbrale, i da prodolzite samo taka.. sto si drobite toa i ce si srkateзадоволство    A "" sinot bozji"" (EstaugfiruAllah) ce vi kaze sam koj bil i sto bil!среќа
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 18:57

Sto e ova:
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“
(Јован5:30)
                                        

[/QUOTE]


Филипјани 2:6-8
6 Кој иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато тоа што е еднаков со Бога, 7 туку се лиши Самиот Себе, и зеде обличје на слуга и стана сличен со луѓето. 8 И откако се најде во лик како човек, Тој се понизи Самиот Себе, и стана послушен до смрт, дури до смрт на крст.

Овде стих 6 вели дека Исус е еднаков со Бог, стих 7 вели дека ја остави својата слава како Бог се направи слуга и стана сличен на човек (беше во човечко тело) стих 8 вели се понизи и стана послушен до смрт, дури до смрт на крст.
Ова “се понизи“ означува дека сега мора да го слуша Таткото што ќе рече, но неможе да прави ништо по своја волја, бидејки е слуга и мора да биде послушен. Затоа Исус се што правеше беше по Божја заповед и инструкции. Кога читаме во Јован 5:19 каде вели: “Синот не може да прави ништо Сам од Себе“ мисли на тоа дека нема право сам да донесува свои одлуки, но мора да прави она што Таткото ќе нареди. Не се мисли на чудата, демек не може да ги прави Без Таткото. Во продолжение на овој стих Исус вели “зашто она што го прави Таткото, истото го прави и Синот!“ но сепак без одобрување на Таткото Синот не смее да дејствува, поради тоа што се понизи и стана слуга и зеде облик на човек и стана послушен дури до смрт на крст.

Исус одсекогаш бил Бог, уште од пред почетокот на времето, ова го читаме и на други места во Библијата:
Исус постоеше уште пред се друго да постои (Колосјаните 1:17 И Тој е пред се, и се во Него има свое вплотување)во продолжение може да прочитате до 20 стих каде пишува за крстот, ако се сомневате дека ова е запишано за Исус.

Јован 5:18
Затоа јудејците уште повеќе го бараа да Го убијат, не само дека ја нарушуваше саботата, туку дека и Бога Го наречуваше Свој Татко, изедначувајки се со Бога.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 19:00
zal mi e sto cekase svemirski duh
bev zafaten i nemozev da dojdam na internet
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 19:10
Originally posted by fileo fileo напиша:

zal mi e sto cekase svemirski duh
bev zafaten i nemozev da dojdam na internet


Ti blagodaram za trudot,prijatele Fileo.

Ako se razbravme,mene me interesirase sto e so onoj citat koj jas go citirav. Ti mi napisa drugi pa kaza deka se veli oti Isus e bog.A onoj ednostavno mi go preskokna.
A temata e "Sin Bozji" :)

Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 19:31
Sto e ova:
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“
(Јован5:30)

Јован 5:19 вели: “Синот не може да прави ништо Сам од Себе“

filipjani 2:6-8
e objasnenie na jovan 5:30 i jovan 5:19

мисли на тоа дека нема право сам да донесува свои одлуки, но мора да прави она што Таткото ќе нареди. Не се мисли на чудата, демек не може да ги прави Без Таткото. Во продолжение на овој стих Исус вели “зашто она што го прави Таткото, истото го прави и Синот!“ но сепак без одобрување на Таткото Синот не смее да дејствува, поради тоа што се понизи и стана слуга и зеде облик на човек и стана послушен дури до смрт на крст.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 19:45
ako dobro te razbrav mislam deka me prasuvase za Jovan 5:30
zatoa ti odgovoriv za Jovan 5:30
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 21:19
Originally posted by fileo fileo напиша:

ako dobro te razbrav mislam deka me prasuvase za Jovan 5:30
zatoa ti odgovoriv za Jovan 5:30


Se razbravme,Fileo.

Kako od pocetok trgna razgovorot,rece prvo deka;

Moj citat:
Цитирај A Isus veli deka site sme sinovi Bozji.
Vo istata Biblija se veli deka i drugi proroci se nareceni sinovi bozji,za koi Bog veli "denes gi rodiv"


Tvoj:
Цитирај
tocno.
jovan 1:12
a na site koi go primija, na site koi poveruvaa vo Negovoto ime, im se dade vlast da stanat Bozji deca


Drug Tvoj:
Цитирај sepak nikoj nemal avtoritet kako Isus.
site proroci se molele i Bog pravese cuda,
Isus zapovedase i cudoto se slucuvase.

I Bog rece: neka bide svetlina, i bidna svetlina.
Isus rece: Lazare izlezi...devojce stani... i tie oziveaa


Moj:
Цитирај
Sto e ova:
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“
(Јован5:30)


Tvoj:
Цитирај
мисли на тоа дека нема право сам да донесува свои одлуки, но мора да прави она што Таткото ќе нареди. Не се мисли на чудата, демек не може да ги прави Без Таткото. Во продолжение на овој стих Исус вели “зашто она што го прави Таткото, истото го прави и Синот!“ но сепак без одобрување на Таткото Синот не смее да дејствува, поради тоа што се понизи и стана слуга и зеде облик на човек и стана послушен дури до смрт на крст.


Ovoj posledniov ti se kosi so pretposledniot.Toa me zbuni malce.
Znaci,i drugi ima koi se nareceni kako "Sinovi Bozji"
I drugi ima koi pravele cuda.
I drugi ima vozdignati "voskresnati".
I drugi ima koi se rodile (bile sozdadeni) bez odnos (Adam i Eva).

Sega povtorno ke reces "nikoj nemal avtoritet kako Isus". i povtorno na kraj ke ispadne deka sepak i Isus bil samo od Boga praten kako ZNAK. Kako sto bile prateni i site drugi Bozji pratenici.

Mnogu pati pisuvavme za cudata.
Mnogu Bozji pratenici pravele cuda. Cudata ne gi pravele nitu zaradi toa sto bile Bogovi nitu zaradi toa sto poseduvale nekoja mok.
Cuda pravele so nivnata VERA. Takvi cuda pravat Evliite.

Ednas eden slucaj go napisav.
Imamot (odzata) na hutba (predavanje) kazuval za toa kako covek so golema verba vo Allah moze i da levitira i da odi po voda da isceluva,,,,
Koga zavrsila Hutbata,nekoj covek se upatil za na kaj doma koga gleda mostot,koj trebalo da go pomine rusen.
Se setil na hutbata pa bez dvoumenje pocnal po vodata da odi i prefrlil !
Koga ete pozadi nego Odzata,,,
Ajde,mu rekol ovoj,vistina e ona sto go kazuvase.
Ama ne mu se dava na sekoj,zatoa sto sekoj nemal verba tolkava.
Ima razlika vo Veruvanje i UBEDUVANJE.
Koj e Ubeden,toj moze i mrtov da ozivee.
Toa bile site Bozji pratenici a.s pa i Isus a.s.
Isus a.s go dobil NUROT ALLAHOV. Allahovoto Svetlo so koe mozel da go raspoznava i razlikuva dobroto od zloto,pravoto od krivoto,so Verata vo Allah gi pravel i cudata. Toj veruval vo Allah UBEDEN BIL i znael deka Allah nema da go ponizi... Dodeka kaj nas nema tolkava vera.
Ako razgledame kroz Mojsie a.s ke najdeme i pogolemi cuda. Kako da kazeme deka e bog ?
Neli i Stapot kaj Mojsie se pretvori vo zmija i mu se vdahna dusa na zmijata ? No toa ne izvira od kaj Musa a.s tuku od kaj Allah dz.s.

Lisjata na drvoto ne se od drvoto,tie se dar na proletta.
Ako dvorecot e osvetlen kroz prozorite i vratite,ne se vratite i prozorite izvor na svetlinata. NIKOGAS SONCETO NE ZABORAVAJ GO.

Mrazam koga se povtoruvam.

Zidot koj e osvetlen velil: Jas svetam.
A od pozadi sonceto mu sepoti: Cekaj,dodeka zajdam,ke vidime koj sveti.

I zeleniloto se fali deka negovi se zelenata boja,mirisot... no Zimata mu preti: Cekaj ko ke dojdam,ke vidime sto e i civo e.

Koga ke go razberete ova,se' ke vi bide jasno.


Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 21:33
Uste nesto,pravi mi Halal.

Vo temata "Dali e Isus Bog" gledam ja podrzuvas i taa teza,deka Isus e Bog.

Koj e pogolem Bog.
Isus ili Otecot ?
Sam rece deka "Isus nemal pravo sam da odlucuva".
Dali Bog e ogranicen ? Dali Bog ima pogolem Bog od Nego ? Dali e Bog pogolem od Boga ? Bog si sozdal Bog ? Koj Bog na kogo go sozdal ?
Da se kaze deka bistvuvaat od pocetokot e apsurd. Isus kako SIN bozji narecen e so negovoto ragjanje od devica marija.
2. Nikade i nikoj od prethodnite proroci ne veruvale i ne spomnuvale trojstvo. Site spomnuvale EDEN BOG.

Spored Matej,Rodoslovot veli deka Adam a.s e original sin Bozji:

Matej.I.1-17

Rodoslov po Luki

23. I sam Isus imaše oko trideset godina kad poče; i bješe, kao što se mišljaše, sin Josifa, sina Ilijeva, 24. Sina Matatova, sina Levijeva, sina Melhijeva, sina Jenejeva, sina Josifova,
25. Sina Matatijeva, sina Amosova, sina Naumova, sina Eslimova, sina Nagejeva,
26. Sina Maatova, sina Matatijeva, sina Semejeva, sina Josifova, sina Judina,
27. Sina Joananova, sina Risajeva, sina Zorovaveljova, sina Salatiilova, sina Nirijeva,
28. Sina Melhijeva, sina Adijeva, sina Kosamova, sina Elmodamova, sina Irova,
29. Sina Josijina, sina Eliezerova, sina Jorimova, sina Matatova, sina Levijeva,
30. Sina Simeonova, sina Judina, sina Josifova, sina Jonanova, sina Elikimova,
31. Sina Melejeva, sina Mainanova, sina Matatina, sina Natanova, sina Davidova,
32. Sina Jesejeva, sina Ovidova, sina Voozova sina Salmonova, sina Naasonova,
33. Sina Aminadavova, sina Aramova, sina Joramova, sina Esromova, sina Faresova, sina Judina,
34. Sina Jakovljeva, sina Isakova, sina Avraamova, sina Tarina, sina Nahorova,
35. Sina Seruhova, sina Ragavova, sina Falekova, sina Everova, sina Salina,
36. Sina Kainanova, sina Arfaksadova, sina Simova, sina Nojeva, sina Lamehova,
37. Sina Matusalova, sina Enohova, sina Jaredova, sina Maleleilova, sina Kainanova,
38. Sina Enosova, sina Sitova, sina Adamova,(A ADAM)- sina Božijega


Ti blagodaram.

Изменето од svemirski_duh - 07.Јуни.2008 во 21:36
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 04:03
Ова веќе го постирав, ама еве и овде...

Многу пати се спомна тука дека Бог нема Син и дека не може да има Син и дека Исус не е единствениот што е зачнат од Бога...
Напротив - Исус е единствениот што е Божји син. Никаде на друго место нема пример каде што жена зачнува од Бога и го отелотворува Него.
Примерот што најчесто се дава како контрапункт е Адам. Но не заборавајте - Адам не е Божји Син, не е Негово отелотворение - туку Негова творба. Има голема разлика. Бог не зачнал жена за да го создаде Адам - туку го создал од земја. Во случајот со Марија - Тој ја зачнува за да се отелотвори преку нејзиниот плод, да се појави во човечки вид, меѓу луѓето.
Затоа - Исус Е Божји Син, Божје Отелотворение, Еден со Бога, Еден од Троиството, Самиот Бог.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 19:20
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ова веќе го постирав, ама еве и овде...

Многу пати се спомна тука дека Бог нема Син и дека не може да има Син и дека Исус не е единствениот што е зачнат од Бога...
Напротив - Исус е единствениот што е Божји син. Никаде на друго место нема пример каде што жена зачнува од Бога и го отелотворува Него.
Примерот што најчесто се дава како контрапункт е Адам. Но не заборавајте - Адам не е Божји Син, не е Негово отелотворение - туку Негова творба. Има голема разлика. Бог не зачнал жена за да го создаде Адам - туку го создал од земја. Во случајот со Марија - Тој ја зачнува за да се отелотвори преку нејзиниот плод, да се појави во човечки вид, меѓу луѓето.
Затоа - Исус Е Божји Син, Божје Отелотворение, Еден со Бога, Еден од Троиството, Самиот Бог.


Zidarski,da ne recam Gluposti.

Mi gi preskoknuvate prasanjata sekogas i sekogas davate komentari koi vi se kontradiktorno so vasite prethodni.

Za da sozdade Sozdatelot NAJ MOKNIOT nesto,Nego ne mu treba zena !
Za da sozdade drvo,toj nitu znee nitu poleva. VELI: BIDI i toa biduva.
Zatoa i se spomnuva Adam ! Koga Sozdatelot mozel da sozdade cak i bez Zena da se zacne,sto e problem so Isus ?
Drugo sto e glupavo (izvini vaka no navistina mi izgleda taka).
Isus e sin Bozji zatoa sto Bog zacnal zena za da se otelotvori ! Odi sega razgledaj se sto napisa i kazi mi kade e smislata na recenicata !?

Bog se otelotvoril za da se napravi (samiot) Sin Bozji ? VELAHAVLE ! Sam Isus ja zacnal majka si ?!

Znam,ke recete "ne ja razbirate vie doktrinata"

Pa objasni ja ako ja razbiras !

Luge,,, moze nekoj da veruva i vo kruzen cetiriagolen triagolnik,no toa NIT BILO NITI KE BIDE !
Ako uspees da mi nacrtas kruzen cetiriagolen triagolnik,ke se nadevam deka nekoj i trojstvoto ke go objasni.
Veruvanje vo Trojstvo e veruvanje vo kruzen cetiriagolen triagolnik.



Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 21:05
Свемирски - да, ништо не си разбрал...
Не реков дека на Бог му треба жена за да направи нешто. Тој избрал да се манифестира на тој начин.
Се додека ги гледаш како посебни три единки и додека поимот Отец, Син и Свет Дух, ги третираш со човечката твоја норма за татко, дете и духче некакво, нема да може да разбереш за што се зборува.
Верувањето во Троиството е реално и сосема јасно... но, очигледно не за сите...
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 22:07
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Свемирски - да, ништо не си разбрал...
Не реков дека на Бог му треба жена за да направи нешто. Тој избрал да се манифестира на тој начин.
Се додека ги гледаш како посебни три единки и додека поимот Отец, Син и Свет Дух, ги третираш со човечката твоја норма за татко, дете и духче некакво, нема да може да разбереш за што се зборува.
Верувањето во Троиството е реално и сосема јасно... но, очигледно не за сите...


Zidarski,
ajde vaka,osmooddelenski,decinski.

Velite Vo imeto na Otecot Sinot i Sv.Duh. Bog e eden vo trojca a voedno i trojca vo eden,,,,
So nadez,deka ke najdam nesto vo biblijata,naidov na ova,no za vasa nesrekja,ubavo go razgledav;

Marija bila cesna zena,koja nikogas nemala maz.
Slusnala Marija deka ke rodi dete... taa se zacudila pa rekla: "Kako ke ostanam trudna,koga ne sum doprena od maz ?"
Togas Bozjiot angel i odgovoril:

Luka 1:35

35. I odgovarajuci andjeo rece joj: Duh Sveti doci ce na tebe, i sila Najviseg osenice te; zato i ono sto ce se roditi bice sveto, i nazvace se Sin Bozji.

Zidarski,
ajde da kazeme deka Bog e trojca (pa makar vo edno),i zaradi polesna prestava ke gi rasporedime po broj:

Bog otec = Bog broj 1
Bog sin = Bog broj 2
Bog sveti duh = Bog broj 3

naravno Broj 1= Broj 2= Broj 3 =1 (NEKA BIDE I TAKA).

Tuka Bozjiot angel (koj e toj?) veli deka Svetiot Duh (te. Bog br.3),ke dojde na Marija,togas Otecot (te. Bog br1),ke ja zacne Marija,i zatoa Marija ke go rodi Sinot (te.Bog br2).

Pa ako se site tie tri bogovi eden,prasanje e: kako e mozno sinot da ja zacne svojata majka i kako sinot ke dojde na svojata majka ?
(Ova ne e ni provokacija nit podbiv,navistina me interesira).

ZAREM OVIE STIHOVI NE ZBORUVAAT ZA 3 RAZLICITI ENTITETI ?

Zapazi: S.Duh ke dojde na Marija... Togas Otecot ke ja zacne.... ova ne odi. Otecot ke ja zacne a i s.duh e ustvari otecot za da go rodi sinot a ustvari i s.duh e sinot.....

Ova li sakate da uspeete da go objasnite ?




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.