IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака Обратен редослед
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 02:00
koj go drzel svetot za site tie tri dena?
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 02:00
evangelos kazi mi koj go sozdal svetot za tri dena isus ?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 01:33
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

i nie veruvame vo biblijata zasto biblijata ja imame vo k*ran ama ne ovaa biblija segashnata tuku taa pred 500 godini sto bila
 
Не сфаќам, во која Библија веруваш ти Муслима? Која е таа друга Библија пред 500 години?
 
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

zarem vie ne veruvate vo k*ranot kako nie sto veruvame vo biblijata zasto tie se cetri glavni knigi sto gospod gi simnal za lugjeto zebur indzil i tevrat tie 3 knigi se vo k*ran i cetrvri e k*ranot
 
Не, христијаните не веруваат во Кyранот. Христијаните не веруваат дека Кyранот е Божја обајва, затоа што Исус Христос јасно кажал дека пророците завршиле со Јован Крстителот.
А и зошто би му верувале на некој "пророк" кој проповедал спротивно на предходните Божји пророци? Зарем не треба пророштвата на Божјите пророци да се во една едномислена хармонија?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 01:05
zarem ne vie dobolen k*ranot i nie veruvame vo biblijata zasto biblijata ja imame vo k*ran ama ne ovaa biblija segashnata tuku taa pred 500 godini sto bila zarem vie ne veruvate vo k*ranot kako nie sto veruvame vo biblijata zasto tie se cetri glavni knigi sto gospod gi simnal za lugjeto zebur indzil i tevrat tie 3 knigi se vo k*ran i cetrvri e k*ranot
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 12:02
Znaete, jas ja otvoriv temata za da pokazam 4 svedoci deka e Isus Sin Bozji, no nemora da bidat samo tie, ako nekoj saka neka pise u drugi dokazi, iako jas mislam deka cetirite sto gi navedov se najsilni.
1 Jovan
2 Tatkoto Nebesen na krstevanjeto na Isus
3 delata na Isus cudata i mudrosta, Negovata Vlast
4 Svetoto Pismo, prorostvata koi se ostvareni vo zivotot na Isus
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 10:38
Муслима, се разбира дека знам кој е царот Давид. Тоа е библиска личност која многу подоцна се спомнува и во Кyранот. Тој меѓу другото е познат и по тоа што Бог преку него го прорекол Христовото воскресение:
 
"Зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш твојот светец да види распаѓање. Ќе ми го покажеш патот на животот, во Твоето присуство има полнота на радоста, десно од Тебе - вечно блаженство."
(Давидов псалм 16:10-11, Библијата)
 
Иако ова е кажано во прво лице еднина, сепак Давид не го зборувал ова за себе, затоа што Давид умре и Неговото тело се распнадна. Ова Давид пророчки го зборувал за Исус Христос чија душа Отецот не ја оставил во Подземјето, ниту пак оставил да се распадне Неговото тело, туку Го воскреснал и Го поставил десно од Себе.
 
Истото ова го вели и апостолот Петар во една своја проповед:
 
"Зашто Давид вели за Него (Исус): ...
зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш Твојот Светец да види распаѓање.....
Мажи, браќа! (продолжува Петар) Можам да ви кажам слободно за патријархот Давид, дека умре и беше погребан и дека неговиот гроб е при нас до денешен ден. Но, бидејќи беше пророк и зашто знаеше дека Бог му вети со заклетва, дека од родот на неговите бедра ќе подигне Некого, на неговиот престол, предвидувајќи за воскресението на Христа, рече: ‘Ниту беше оставен во Подземјето, ниту телото Му се распадна.’ Бог Го воскресна Овој Исус, за кое ние сите сме сведоци."
(Дела на апостолите 2:25-32, Библијата)
 
Значи Давид го прорече воскресението на Исус со векови пред Исус да дојде на земјата, а истото го потврдија и апостолите, истото го тврделе и другите пророци. Сите овие се едномислени и во совршена хармонија околу животот и делото на Исус Христос. Сите освен арапот Мухаммед кој се обидел да се стави во Божјиот ланец на пророци, но, како што гледаме тој излегува од хармонијата и едномисленоста со предходните пророци и како таков, не може да го најде своето место меѓу нив.
Исус рекол дека пророците завршиле со Јован Крстителот, значи пророците завршиле 5 века пред Мухаммед да биде роден. Но Исус прорекол дека после Него ќе се јават лажни пророци, и како што гледаме Неговото пророштво се исполнило: Се појавиле еден куп пророци кои пророкувале различно од предходните едномислени Божји пророци. Меѓу нив бил и Мухаммед, И не само што пророкувале различно, туку и немале никаква Божја потврда за своите "објави". Бог не направил преку нив никакво чудо, ниту пак самите претскажале некој настан од иднината.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 05:02
david evangelos znaes li koj e ? toj e davud i toj e poslanik na nego mu bila knigata dadena zebur posle david doshol mojsej so tevrat star zavet posle mojsej dosol isus so indzilot biblijata znaci posle isus e dojde muhammed a.s. posleden poslanik a muhhamme s,a,v,s rekol posle mene ke ima i lazni poslanici sto ke se prestavuvaat lazno
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 01:11
ej aj vaka da ne diskitorame kratko i jasno koga ke umreme gospod ke kaze koj bil praveden jas ti ili nekoj drug pozdrav nemam namera da gubav vreme za nesto sto ne e vredno
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 01:07
Еден од сведоците е и библискиот старозаветен пророк Исаија кој 8 века пред Христос прорекол дека Исус ќе биде Божји Син, Месија, дека ќе се роди од девица, во Галилеја, дека ќе биде убиен заради гревовите на луѓето.
А царот Давид прорекол и дека Исус ќе воскресне!

Сите овие живееле стотици години пред Христос. Нивните пророштва се совпаѓаат со библискиот Исус, а се противречни на исласмкиот Исус.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 01:00
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

kaj se tie svedoci sto vikaat deka e isus bozji sin kaj de da gi vidam da mi kazat mene i na celiot narod da kazat da nie sme svedoci kaj se u 2 metra dupka gnijat vo inna dzehennem!!!


Kako ova ne go barash od Muhamed... mislam, da go vidish i da ti kazhe tebe.

Neli s'e se sveduva na veruvanje, kako sto ubavo i ednostavno ti kazha EvAngelos.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 00:53
kaj se tie svedoci sto vikaat deka e isus bozji sin kaj de da gi vidam da mi kazat mene i na celiot narod da kazat da nie sme svedoci kaj se u 2 metra dupka gnijat vo inna dzehennem!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 00:53
Муслима, изгледа погрешно си ме разбрала (ако воопшто си ги прочитала моите коментари погоре). Јас, како и сите христијани, верувам дека Исус е Бог, Господ, Божји Син, Човечки Син, Пророк, Месија, Спасител итн. верувам дека Исус бил распнат на Голготскиот крст, умрел и по три дена воскреснал!



Изменето од EvAngelos - 06.Октомври.2009 во 00:54
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 00:46
jas ne gi mrazam hristijanite zasto i tie veruvaat vo eden gospod kako nije eve ti ne veruvas deka isus e gospod ok zasto bree popot go slusham na televizija za veligden vika voskresna nashiot gospod isus hristus da mu se voskresne toa glavata na nego lopov krade i odzi ima so kradat ako so se muslimani ne moze da mi dokaze nikojtoa deka nieden vernik ne krade site kradat i muslimani o hristijani sve da mozam da go najdam ovoj popot a slednata godina ke go najdam zasto majka mi go viknala doma koga ke mu otidam doma kaj mene ima znaes sto parce da go napravam sto laze i krade i sto go praj isus gospod deka voskresnal od mrtvi kaj e gospoid mrtov koga gopsod voskresnal offf bree gospod da cuva i da brnai
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2009 во 23:29
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

evangelos si gi videl ti apostolice si go videl isus dali svarno bil na krstot


Јас не сум го видел Исус распнат на крст, ама апостолите, кои биле очевидци на настанот, го виделе и тие го запишале тоа.
Кому повеќе да веруваме околу распнувањето на Исус:
1. На апостолите, кои го виделе Исус распнат, кои биле со Него, кои биле на местото на злосторот.
2. На Мухаммед кој нтиу бил таму, ниту живеел во тоа време? среќа

А и не се апостолите единствените кои не известуваат за Христовата смрт. Тоа го велат и други нехристијански историчари од 1-2 век. Тоа го велат и старозаветните пророци преку кои Бог стотици години пред тоа прорече дека Исус ќе биде распнат. Тоа го велеле и првите христијани кои го виделе воскреснатиот Христос и кои императорот Нерон ги фрлал во арени да бидат растргнати од лавови затоа што не сакале да се одречат од воскреснатиот Христос. Некои од нив биле и живи спалени на клада затоа што не сакале да се одречат од Христос.
А знаеш ли зошто не се одрекле? Затоа што со свои очи го виделе Исус како бил распнат и со свои очи го виделе Исус како воскреснал и затоа имале цврста и непоколеблива вера заради која биле спремни и маченички да загинат, но од Христос да не се откажат.
Значи сите тие едномислено велат дека Исус бил распнат, со исклучок на Мухаммед кој ниту бил таму, ниту живеел во тоа време, а сега ти сакаш да ме убедиш јас да му верувам на него наспроти сите овие сведоци? збунетост


Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:


k*ranot e cisto od gospod daden


И за тоа можеме да дискутираме, доколку си навистина спремна да слушнеш поинакви ставови од тие што ти ги кажувале муслиманите. Доколку си спремна, од мене ќе чуеш работи за Кyранот што вероучителите на Исламот не ги кажуваат обично на своите верници. Но ајде, тоа на друга тема. Отвори тема каде што ќе ги наведеш твоите аргументи за тоа дека Кyранот е Божја објава, од Господ даден, а потоа ќе дискутираме за нив, а воедно и јас ќе наведам дополнителни аргументи... малку поинакви од твоите.
Се надевам дека ќе ја одржиме нашата комуникација во љубов. Иако имаме спротиствени верски убедувања, сметам дека тоа не е причина да не бидеме и пријатели и да имаме една мирољубива и пријателска комуникација овде. Поздрав големо%20гушкање

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.