IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака Обратен редослед
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:29
Прв сведок - Јован Крстителот
Јован 1:19; 30-34
...19 А ова е Јовановото сведоштво, кога јудејците од Ерусалим му испратија свештеници и левити за да го прашаат: “Кој си ти?“...
30 Овој е Оној за кого ви реков: “по мене доаѓа Човек, кој постоеше пред мене, зашто беше пред мене.“ 31 Јас не Го познавав. Но затоа дојдов да крштавам во вода, за да му го објавам на Израел. 32 Јован сведочеше уште: “Го видов Духот да слегува од небото како гулаб, и застана над Него. 33 Јас не Го познавав, но Оној Кој ме испрати да крштавам во вода ми рече: „Врз кого ќе видиш да слегува Духот и да останува над Него, Тој е оној Кој ќе крштава во Светиот Дух .“ 34 И јас видов и сведочам дека Тој е Божји Син.“
Овој случај за кој збори Јован е запишан во другите евангелија.
Пр. Матеј 3:16-17
А кога Исус беше крстен, веднаш излезе од водата. И ете, небесата му се отворија и Го виде Духот Божји да слегува како гулаб и да се спушта над Него. 17 И ете, глас од небесата говореше: “ Овој е Мојот возљубен Син, во кого ми е милината!“
- Јован крстителот го виде тоа и затоа сведочи за Исус дека е Син Божји.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:29
Дали Исус зборува вистина?
Денес за нешто да знаеме дека е вистина ни треба сведоци докази и очевидци.
Како можеме да знаеме дека Исус ја зборува вистината?
Денес има новинари кои секој ден објавуваат по нешто во весник и ние им веруваме, бидејки биле на местото на случката виделе, слушнале, снимале и објавиле статија во весник.
Има писатели кои пишувале за некое доживување според вистинска приказна.
Исто е и со Исус. Некој сакал светот да дознае за Исус па затоа напишал книга за Неговиот живот.
Библијата е историски запис за Божјите дела во Израел за животот на Исус, за ширењето на верата преку апостолите
Животот на Исус е регистриран во четири евангелија кои се напишани од Матеј, Марко, Лука и Јован. Матеј, и Јован пишувале за личното искуство со Исус, додека Марко пишувал она што апостол Петар му кажувал, а Лука детално ги испитувал оние кои беа со Исус за да може по ред да ги опише настаните во животот на Исус со цел да го поучи Теофил на вистинитоста во која е поучуван. Секое евангелие беше за различна група на луѓе.

Дали знаете зошто има четири евангелија?
Мојсеевиот закон налага: за да се докаже нешто дека е вистинито потребно е да има двајца или тројца сведоци.

Текстот што ќе го покажеме исто така спомнува четири сведоци.
Евангелие според Јован 5:31-40
31 Ако Јас сведочам Сам за Себе, моето сведоштво нема да биде вистинско. 32 Има друг Кој сведочи за Мене и знам дека е вистинско сведоштвото со кое сведочи за Мене.
33 вие пративте гласници кај Јован, и тој ви посведочи за вистината; 34 Но Јас не примам сведоштво од човек, туку го кажувам ова, за вие да се спасите. 35 Тој беше светило што гореше и светеше, а вие сакавте да се порадувате на неговата светлина, за кратко време. 36 Но Јас имам поголемо сведоштво од Јовановото; делата што Таткото ми ги даде да ги завршам, токму тие дела што ги правам сведочат за Мене – дека Таткото ме пратил. 37 И Таткото, Кој ме прати, Самиот сведочи за Мене. Вие ни го чувте некогаш Неговиот глас, ниту го видовте Неговото лице, 38 и Неговите зборови ги немате постојано во вас, затоа што не му верувате на Оној Кого Тој го пратил. 39 Вие ги проучувате писмата, зашто мислите дека имате вечен живот во нив; и тие сведочат за Мене. 40 Но вие не сакате да дојдете при Мене, за да имате живот.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,423 секунди.