IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
    Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:29
Дали Исус зборува вистина?
Денес за нешто да знаеме дека е вистина ни треба сведоци докази и очевидци.
Како можеме да знаеме дека Исус ја зборува вистината?
Денес има новинари кои секој ден објавуваат по нешто во весник и ние им веруваме, бидејки биле на местото на случката виделе, слушнале, снимале и објавиле статија во весник.
Има писатели кои пишувале за некое доживување според вистинска приказна.
Исто е и со Исус. Некој сакал светот да дознае за Исус па затоа напишал книга за Неговиот живот.
Библијата е историски запис за Божјите дела во Израел за животот на Исус, за ширењето на верата преку апостолите
Животот на Исус е регистриран во четири евангелија кои се напишани од Матеј, Марко, Лука и Јован. Матеј, и Јован пишувале за личното искуство со Исус, додека Марко пишувал она што апостол Петар му кажувал, а Лука детално ги испитувал оние кои беа со Исус за да може по ред да ги опише настаните во животот на Исус со цел да го поучи Теофил на вистинитоста во која е поучуван. Секое евангелие беше за различна група на луѓе.

Дали знаете зошто има четири евангелија?
Мојсеевиот закон налага: за да се докаже нешто дека е вистинито потребно е да има двајца или тројца сведоци.

Текстот што ќе го покажеме исто така спомнува четири сведоци.
Евангелие според Јован 5:31-40
31 Ако Јас сведочам Сам за Себе, моето сведоштво нема да биде вистинско. 32 Има друг Кој сведочи за Мене и знам дека е вистинско сведоштвото со кое сведочи за Мене.
33 вие пративте гласници кај Јован, и тој ви посведочи за вистината; 34 Но Јас не примам сведоштво од човек, туку го кажувам ова, за вие да се спасите. 35 Тој беше светило што гореше и светеше, а вие сакавте да се порадувате на неговата светлина, за кратко време. 36 Но Јас имам поголемо сведоштво од Јовановото; делата што Таткото ми ги даде да ги завршам, токму тие дела што ги правам сведочат за Мене – дека Таткото ме пратил. 37 И Таткото, Кој ме прати, Самиот сведочи за Мене. Вие ни го чувте некогаш Неговиот глас, ниту го видовте Неговото лице, 38 и Неговите зборови ги немате постојано во вас, затоа што не му верувате на Оној Кого Тој го пратил. 39 Вие ги проучувате писмата, зашто мислите дека имате вечен живот во нив; и тие сведочат за Мене. 40 Но вие не сакате да дојдете при Мене, за да имате живот.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:29
Прв сведок - Јован Крстителот
Јован 1:19; 30-34
...19 А ова е Јовановото сведоштво, кога јудејците од Ерусалим му испратија свештеници и левити за да го прашаат: “Кој си ти?“...
30 Овој е Оној за кого ви реков: “по мене доаѓа Човек, кој постоеше пред мене, зашто беше пред мене.“ 31 Јас не Го познавав. Но затоа дојдов да крштавам во вода, за да му го објавам на Израел. 32 Јован сведочеше уште: “Го видов Духот да слегува од небото како гулаб, и застана над Него. 33 Јас не Го познавав, но Оној Кој ме испрати да крштавам во вода ми рече: „Врз кого ќе видиш да слегува Духот и да останува над Него, Тој е оној Кој ќе крштава во Светиот Дух .“ 34 И јас видов и сведочам дека Тој е Божји Син.“
Овој случај за кој збори Јован е запишан во другите евангелија.
Пр. Матеј 3:16-17
А кога Исус беше крстен, веднаш излезе од водата. И ете, небесата му се отворија и Го виде Духот Божји да слегува како гулаб и да се спушта над Него. 17 И ете, глас од небесата говореше: “ Овој е Мојот возљубен Син, во кого ми е милината!“
- Јован крстителот го виде тоа и затоа сведочи за Исус дека е Син Божји.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:31
Втор сведок – делата на Исус сведочат
За некој да докаже дека кунг фу мајстор, мора да ги покаже своите вештини.
За да бидеш Божји Син треба да правиш Божји дела кои само Бог може да ги направи.
Во стариот завет пред да дојде Исус на земјата, Бог правеше чуда како на пример:
Кога Илија беше на планината Хорив, Бог направи пред Него силен ветер, земјотрес, оган и тивко ветре. Бог го воскресна синот на вдовицата кога Илија се молеше за него.
Елисеј се помоли и Бог ја ослепе непријателската војска...
Народот во Израел знаеше дека само Бог може да прави такви чуда.
Кога Исус дојде на земјата, Тој почна да прави разни чуда како исцелување на слепи и болни и хроми, воскреснување на мртовци, со заповед Исус го смири морето.
Сите чуда ги правеше со заповед, Тој не се молеше Таткото Небесен да прави чуда, туку сам Исус ќе заповеда и се случува чудото.
Јован 20:30-31
И многу други чуда направи Исус пред учениците кои не се запишани во книгава;
31 А овие се запишани за да верувате дека Исус е Христос, Божји Син, и верувајки да имате живот во Неговото име.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:31
Трет сведок – Таткото Небесен сведочи за Исус
Матеј 3:16-17
А кога Исус беше крстен, веднаш излезе од водата. И ете, небесата му се отворија и Го виде Духот Божји да слегува како гулаб и да се спушта над Него. 17 И ете, глас од небесата говореше: “ Овој е Мојот возљубен Син, во кого ми е милината!“
Матеј 17:5
Додека уште зборуваше тој, ете, ги засени светол облак, и ете, глас од облакот велеше:
“ Овој е Мојот возљубен Син, во Кого Ми е милината; слушајте Го него!“
Кога Исус се крсти во реката Јордан имаше многу народ, и сите го слушнаа гласот кој сведочеше за Исус дека е Син Божји.
А на планината Исус се преобрази пред очите на Петар, Јаков и Јован, лицето му блесна како сонцето, а облеката му стана бела како светлината, тогаш Таткото Небесен уште еднаш сведочеше за Својот Син, Петар го опишал овој настан во неговото второ послание (2 Петар 1:16-19 )
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 20:31
Четврт сведок – писмото сведочи за Исус
Како светото писмо сведочи за Исус? Преку пророштва кои ќе се исполнат во животот на Месијата.
Исаија 7:14
Затоа, Господ Сам ќе ви даде знак: Еве, девица ќе зачне и ќе роди Син и ќе му даде име Емануел!
Матеј 1:20-23
Но штом го намисли тоа, ете, Господов ангел му се јави на сон и му рече? “Јосифе, сине Давидов, не бој се да ја земеш Марија, својата жена, зашто зачнатото во неа е од Светиот Дух. 21 Таа ќе роди Син и ти ќе Му го дадеш името Исус, зашто Тој ќе го спаси Својот народ од нивните гревови. 22 А сето тоа стана за да се исполни она, што Господ го рече преку пророкот кој вели: 23 Ете, девица ќе зачне и ќе роди Син, и ќе Го наречат Емануел, кое преведено значи: “Бог со нас!“
Псалм 22:6-7 и 16-18
7 Сите што ме гледаат, ми се потсмеваат, ги растегаат усните, мавтаат со главата и велат:
8 “ Тој се надева на Господа, нека го избави; нека го спаси, ако го милува!“
16 Кучињата ме опколија; лукав народ ме опкружи. Ги прободија моите раце и моите нозе. 17 Можам да ги пребројам сите свои коски, а тие ме гледаат и ме презираат.
18 Ги поделија моите облеки меѓу себе, и жрепка фрлаа за мојата облека.
Матеј 27:35 и 43
35 А кога Го распнаа, ги разделија Неговите облеки, фрлајки жрепка, за да се исполни кажаното преку пророкот: “ Ги разделија алиштата мои меѓу себе и за облеката моја фрлија жрепка. 43 Тој се надеваше на Бога, нека Го избави сега, ако Го сака, зашто рече: “ Божји Син Сум!“
Псалм 69:21
Во јадењето ми замешаа жолчка, во мојата жед ме напоија со киселина...
Матеј 27:34
Му дадоа да пие вино, измешано со жолчка, но кога вкуси не сакаше да пие.
Има уште многу други пророштва
Захарија 12:10 со Јован 19:33-37 за копјето со кое е прободен Исус
Исаија глава 53 целта на страдањето.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 21:39
Dali ima smisla sega da se pisuvaat (po stoti pat) bezbroj svedostva od istite avtori deka Isus ne e nitu Bog nitu Sin Bozji ?
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 21:43
nema da ima smisla. bidejki Isus e Sin Bozji.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 21:45
Originally posted by fileo fileo напиша:

nema da ima smisla. bidejki Isus e Sin Bozji.


A Isus veli deka site sme sinovi Bozji.
Vo istata Biblija se veli deka i drugi proroci se nareceni sinovi bozji,za koi Bog veli "denes gi rodiv"
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 21:48
tocno.
jovan 1:12
a na site koi go primija, na site koi poveruvaa vo Negovoto ime, im se dade vlast da stanat Bozji deca
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 21:49
sepak nikoj nemal avtoritet kako Isus.
site proroci se molele i Bog pravese cuda,
Isus zapovedase i cudoto se slucuvase.

I Bog rece: neka bide svetlina, i bidna svetlina.
Isus rece: Lazare izlezi...devojce stani... i tie oziveaa

Изменето од fileo - 02.Јуни.2008 во 21:51
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 22:00
Originally posted by fileo fileo напиша:

sepak nikoj nemal avtoritet kako Isus.
site proroci se molele i Bog pravese cuda,
Isus zapovedase i cudoto se slucuvase.

I Bog rece: neka bide svetlina, i bidna svetlina.
Isus rece: Lazare izlezi...devojce stani... i tie oziveaa


Sto e ova:
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“
(Јован5:30)

                                          

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 22:27

Иако темата сама по себе не е форумска/дискутабилна, сепак убаво срочено fileo.

Сепак би додал дека овие "четири сведоци" се сведоштвата за Христос кои Бог ги обезбеди до Неговото воскресение. По Христовото воскресение бројот на сведоци рапидно се зголемува, од 12 апостоли и жените, потоа 500-те очевидци на воскреснатиот Христос, потоа 120-те странци кои беа дошле во Ерусалим на празникот Педесетница (кои потоа се вратиле во своите краишта и продолжиле да сведочат таму), потоа првите 3000 христијани кои се обратиле од Петровата проповед, потоа првите цркви во Ерусалим, Јудеа, Самраија, Рим, Ефес, Солун,  Колос, Коринт, Галатија итн. за денес да достигне милионски број на живи Христови сведоци кои секојдневно, во војна или во мир, во богатство или сиромаштија, во удобност или прогонство, здрави или болни, во згода и незгода, цврсто и храбро сведочат за делата на воскреснатиот Христос во нивните животи, сведоштва кои никој не може да ги порекне, сведоштва кои не подлежат на апологетики, дебати, форумски надмудрувања или сл.
Јас верувам во Христос и јавно сведочам дека Тој го промени Мојот живот за 180 степени и од крадец ме направи чесен, од лажго ме направи вистинољубец, од болен ме направи здрав, од прељубник ме направи верен и лојален, од среброљубец ме направи Богољубец, бев безнадежен, суетен и со ниски цели во животот, но Тој ми даде вечна, прекрасна надеж и возвишени цели во овој и во идниот живот.
 
Како што Бог им ги занемуваше устите на фарисеите преку делата кои го вршеше преку Христос, така и денес Бог ги занемува устите на скептиците преку делата што ги врши во и преку Неговите верни. Верувајте има далеку поголеми чуда од прогледување на слепци и од воскреснување на мртви. Кога ќе видите како едно скрушено срце на еден тежок криминалец се покорува и разлева пред Христос, како тоа исто гордо и самоуверено срце сега моли и добива покајание, се исполнува со љубов, радост, мир, како грешникот станува богоугоден човек, тоа ЧУДО ги става во сенка сите исцеленија, сите воскреснувања, сите натпридони појави кои некој некогаш ги направил.
 
Велат дека Саи Баба вади песок од дланките.
Велат дека Дејвид Коперфилд може да лета, дека поминал низ Кинескиот ѕид.
Велат дека Хари Худини се ослободувал од лудачка кошула нурнат под вода.
Велат дека Кардини ги исчезнувал сопствените тигри.
Сепак никој до сега не променил срце на грешник во срце на "светец".
Кардини загина од шепата на сопствениот тигар.
Худини загина исто така на една своја егзибиција.
Но Христос воскресна на првиот Велигден и Тој е жив и ден денес. Тој живее на Небото, живее на Земјата, живее и во секое срце на Неговите верници. големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 02.Јуни.2008 во 22:33
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2008 во 15:33
Амин.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 14:23
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by fileo fileo напиша:

sepak nikoj nemal avtoritet kako Isus.
site proroci se molele i Bog pravese cuda,
Isus zapovedase i cudoto se slucuvase.

I Bog rece: neka bide svetlina, i bidna svetlina.
Isus rece: Lazare izlezi...devojce stani... i tie oziveaa


Sto e ova:
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“
(Јован5:30)

                                          

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.