IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Pectus Excavatum (Вдлабнат граден кош)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Pectus Excavatum (Вдлабнат граден кош)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Pectus Excavatum (Вдлабнат граден кош)
    Испратена: 31.Мај.2008 во 19:48
Вдлабнат граден кош е болест која се јавува при раѓање отприлика кај 1 од 1000 новороденчиња.Станува повеќе изразен во пубертетот.Овој деформитет може да остави сериозни
последици во психичкиот развој на децата со
манифестирање на комплекси и срам од своето тело,
срам да се оди на физичко или на плажа, и секако
инфериорност пред спротивниот пол. Покрај ова
може да се јават и органски пореметувања, пред се
во работата на срцето (појава на аритмии и шумови)
и белите дробови (намалување на белодробните
капацитети). Овие органски пореметувања некогаш
клиничките манифестации може да ги пројават во
понапредната возраст.Постои метод за лекување на оваа деформација,за кој се потребни специјални шипки и инструментариум за нивно
инсталирање и зацврстување. За време на
операцијата шипката се моделира и закривува со
специјална апаратура индивидуално според
деформитетот и градбата на секој пациент. При оваа
операција се прават два мали засекувања на кожата
од двете страни на градниот кош низ кои се пласира
шипката и еден додатен сосема мал отвор за
пласирање на торакоскоп преку кој се контролира
патот и позицијата на шипката. По нејзиното
пласирање шипката се извртува за 180 степени и се
фиксира со странични стабилизатори.
Опоравувањето е брзо, пациентите престојуваат во
болница 4-5 дена, на училиште се враќаат по 2-3
неде ли, а спортување е можно после 3 месеци.
Компликациите се многу ретки, а естетските и функ -
ционалните резултати се одлични.Ваквиот зафат може да се изведе во општата болница РеМедика.Дали има некој повеќе информации за цената,и уште поважно,дали вреди да се оди на ваква операција?


Изменето од Izzie - 31.Мај.2008 во 19:49
Кон врв
space20 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај space20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 05:07
И јас имам Pectus Excavatum кој почна да доаѓа до израз во мојата 12-13 година при наглото извишување а исто така и поради мојата висина наспроти тежина (173 наспроти 46) во тоа време. Едно време одев на вежби, но после престанав да вежбам и ништо од тоа. Инаку да, се срамев да одам на плажа, се срамев од многу работи, незгодно ми беше кога некој ќе ме фатеше на градите и слични ствари. Не верувам дека е паметно да се оди на операција за естетска корекција зашто мислам дека е многу ризично, плус најдобро е да се прави во претшколска возраст. Сега имам 20 години и не патам толку од комплекси, но кога спортувам чувствувам замор (не знам дали е тоа затоа што ретко играм фудбал или кошарка поради обврски на факултет, или од Pectus-от). Некаде прочитав дека иако докторите препорачуваат пливање и вежбање единствен начин да се корегираа оваа аномалија е со оперативен зафат. Она што го прочитав на Англиски ми делува застрашувачко и не е ништо во споредба со она што го слушам од лекарите. Ако некој знае некои вежби нека пише.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 21:39
Originally posted by space20 space20 напиша:

И јас имам Pectus Excavatum кој почна да доаѓа до израз во мојата 12-13 година при наглото извишување а исто така и поради мојата висина наспроти тежина (173 наспроти 46) во тоа време. Едно време одев на вежби, но после престанав да вежбам и ништо од тоа. Инаку да, се срамев да одам на плажа, се срамев од многу работи, незгодно ми беше кога некој ќе ме фатеше на градите и слични ствари. Не верувам дека е паметно да се оди на операција за естетска корекција зашто мислам дека е многу ризично, плус најдобро е да се прави во претшколска возраст. Сега имам 20 години и не патам толку од комплекси, но кога спортувам чувствувам замор (не знам дали е тоа затоа што ретко играм фудбал или кошарка поради обврски на факултет, или од Pectus-от). Некаде прочитав дека иако докторите препорачуваат пливање и вежбање единствен начин да се корегираа оваа аномалија е со оперативен зафат. Она што го прочитав на Англиски ми делува застрашувачко и не е ништо во споредба со она што го слушам од лекарите. Ако некој знае некои вежби нека пише.


Драго ми е што си ги надминал срамот и комплесите,односно психичкиот момент кој е најчестиот симптом кај младите си го оставил зад себе.
Вежбите се долготрајни и макотрпни,но најголемите успеси се забележуваат само кај малите деца...не целосно,меѓутоа значајно подобрување во состојбата е забележана токму кај нив... Кај повозрасните-такви искуства сеуште нема...
Ме загрижуваат симптомите кои ги кажуваш-замор при спортување,притоа немаш спомнато,а ако чувствуваш и недостаток на воздух,градна болка, намалена физичка способност при која брзо се зацрвенуваш и се потиш-тогаш тоа се симптомите кои ти се јасен знак дека е крајно време да се консултираш за оперативен зафат.Гледам од твојот пост дека си се интересирал и доста си читал за твојата состојба и сметам дека ти е јасно и знаеш дека единствен начин да се третира пектусот е оперативниот.

Сега тука малку би се конфронтирала со твоето мислење и со мислењето на Изи... ваквите случаи се третираат на торако-васкуларна хирургија... и не само во болницата која ја спомена Изи...овој оперативен зафат се изведува во секоја болница каде што се одвива торако-васкуларна хирургија.
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 11:24
Операцијава ми делува некако премногу ризично. Досега немам проблеми со тоа, единствено естетскиот аспект. Не сум воопшто искомплексиран, на лето редовно идам на базен/плажа, тренирав пливање до пред некое време, одработувам физички активности без потешкотии.

Најдов на интернет неколку вежби со кои може да се намали пектусот (делуваат на принцип кревање на градните мускули и со тоа кревање на ѕидот на градниот кош). Со оглед на тоа дека мојот pectus е блага форма, и не ми предизвикува комплекси или проблеми со срце/дишење, редовно си ги практикувам вежбите во комбинација со нормалните кои ги изведувам рутински (стомачни, склекови итн).
Кон врв
space20 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај space20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 19:52
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:


Драго ми е што си ги надминал срамот и комплесите,односно психичкиот момент кој е најчестиот симптом кај младите си го оставил зад себе.
Вежбите се долготрајни и макотрпни,но најголемите успеси се забележуваат само кај малите деца...не целосно,меѓутоа значајно подобрување во состојбата е забележана токму кај нив... Кај повозрасните-такви искуства сеуште нема...
Ме загрижуваат симптомите кои ги кажуваш-замор при спортување,притоа немаш спомнато,а ако чувствуваш и недостаток на воздух,градна болка, намалена физичка способност при која брзо се зацрвенуваш и се потиш-тогаш тоа се симптомите кои ти се јасен знак дека е крајно време да се консултираш за оперативен зафат.Гледам од твојот пост дека си се интересирал и доста си читал за твојата состојба и сметам дека ти е јасно и знаеш дека единствен начин да се третира пектусот е оперативниот.

Сега тука малку би се конфронтирала со твоето мислење и со мислењето на Изи... ваквите случаи се третираат на торако-васкуларна хирургија... и не само во болницата која ја спомена Изи...овој оперативен зафат се изведува во секоја болница каде што се одвива торако-васкуларна хирургија.

Се надевам дека нема да има потреба од оперативен зафат. Мислам дека тој замор главно е поради тоа што многу-многу ретко спортувам поради обврските на факултет, како и поради прашината. Пред некоја година имав тестирања за дишењето и слични ствари и тогаш немав никакви проблеми. Кога бев осмо оделение одев и во Охрид во специјализирана болница за тие работи и правев вежби но со тек на време престанав и повеќето ги имам заборавено :( И јас се сложувам со Изи дека тој оперативен зафат е премногу ризичен и се сведува само на корекција на изгледот.
Кон врв
unknown17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај unknown17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 17:50
jas go imam od 9-10 godini, sega imam 17 i mozam da kazam deka mi e ogromna precka vo zivotot. od koga go imam ne odam na odmor, bazen, sitematski pregledi, gi izbegnuvam site mesta kaj sto mozam da bidam otkrien, ziveam izoliran i neznam dali toa ke se smeni.. sum bil po 500 doktori i site me ubeduvaat da ne pravam operacija posto e rizicna a i "ne mi smetalo". se poveke osekam gusenje i tesko disam, se poznava i preku obleka pa sum prinuden da nosam siroko.. blagosloveni se tie sto go nemaat..
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 18:31
изненадувањеunknown17... се надевам дека внимателно ги читаше претходните постови...ако не-јас би го повторила она што го имам пишано веќе еднаш,а тоа е дека недостаток на воздух,градна болка, намалена физичка способност при која брзо се зацрвенуваш и се потиш-тогаш тоа се симптомите кои ти се јасен знак дека е крајно време да се консултираш за оперативен зафат. Ме збунуваш со објаснувањето дека 500 различни доктори те разубедувале да не подлегнеш за оперативно решавање на проблемот. збунетост
Би те прашувала уште куп прашања,но наместо тоа еден совет од мене за кој се надевам во најскоро време да го послушаш - оди и консултирај се со торакален хирург. Потенцирај дека веќе почнуваш да чувствуваш влошување на симптомите...

Кон врв
unknown17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај unknown17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 00:18
jas bi prifatil operacija ako ne e mnogu rizicna, no veke mi e preku glava od doktori sto me ubeduvaat deka ne mi smeta pa prekinav da odam na kontroli..
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 08:04
Цитирај Вдлабнат граден кош е болест која се јавува при раѓање отприлика кај 1 од 1000 новороденчиња.Станува повеќе изразен во пубертетот


На жалост и јас сум ја имал таа среќа да бидам илјадитото дете и да добијам гратис вдлабнат граден кош. Само што кај мене не се познава, до сега никој нема забележано и во летен период кога сум на базен, плажа. Но, сепак имам потешкотии со дишењето и болки во градите, кои не се многу чести и големи. Во периодите кога сум физички активен скоро и да немам болки, проблемот е во неактивен (најчесто зимски) период и тогаш имам најмногу проблеми. Инаку, кај мене вдлабнатината се појави пред 6-7 години, сега имам 23. Но, јас до пред една година не ни знаев дека постои ваков физички деформитет и кај останатите и дека истиот со операција се отстранува. Иако 5-6 пати имам појдено на повеќе ортопеди за преглед. Одговорите секогаш биле дека треба да правам некои си вежби, кои не ми помогнаа. Секогаш ќе памтам што ми рече првиот ортопед "Дувај гуми, балони и ќе се среди" изненадување смеење. Тоа е специјалисти, што ќе им правиш.
Еден ден прочитав во некое списание баш за овај проблем и тогаш видов која е дијагнозата и дека може да се среди. Кај да е за некој месец треба да одам на операција, моите прашаа што и како е, оперираат мислам дека во Ре-Медика беше, оперативниот зафат не е ризичен и не е многу скап. Најпрепорачливо е да се оперираат лицата додека се во пубертет до 19 години, додека може да се менува физиомомијата на телото, но се прават и во подоцни години до 27-28. Па, се надевам дека се ќе помине добро.

За оние кои што го имаат истиот проблем, нека не ве лажат ортопедите дека може да се среди со вежби, затоа што е неможно, единствена солуција е операција. Одете што побрзо, затоа што можни се поголеми компликации.

Biba_G  ако имаш информации за лице што го познаваш и има направено операција, добро би било да ни кажеш што и како поминала истата. намигнување
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 14:14
nudge ......
chekaj ne se brzaj....
operativen zahvat na vdlabnat graden kosh e najagresivna metoda koja trae duri i nekolku chasa .....
toa beshe pred dve godini....
sega se ima posofisticirana aparatura i metoda za toj operativen zahvat koj trae do 40 min...
Bash se rasprashav poradi tebe....
vakvi operacii ne gi vrshat ortopedi nego samo i samo na torakalna hirurgija vo drzhavna....
taka da shto velish ti vo ,,RE-Medika,, mislam deka greshish....
zasega vakvoto iskustvo go ima DR.Spiroski ...
sega po doagjanje na struchnjak od Crna Gora za obuchuvanje na nash*te lekari se spomnuva i nekoj Dr.Ermer od torakalna hirurgija ....
poradi pokasno chitanje na tvojot post ne dojdov do drugi ponkonkretni informacii....
ako sakash mozham da ti pomognam ili ti stojam na raspolaganje za ponatamoshni informaci...

p.s. site vezhbi shto gi napomena samo vo tekot na razvoj na teloto.....preku sila do 17 god....
posle nema efekt....ne znam kako taka pogreshno te sovetuvale....

Изменето од bijonse1 - 15.Март.2010 во 14:21
Кон врв
unknown 23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај unknown 23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 13:15
dali nekoj znae kolku iznesuva operacijata
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 13:44
Приватно или државно?
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
unknown 23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај unknown 23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 14:59
i privatno i drzavno
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 02:30
За државно не знам точно, а приватно знам дека е 6000 евра. ама не смеам да спомнам име на болницата. Само по лична порака
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.