IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Партии во шопинг на гласови!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Партии во шопинг на гласови!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Партии во шопинг на гласови!!!
    Испратена: 28.Мај.2008 во 15:07
Vo zakonot za izbori (ili sl) nekade stoelo deka vladata t.e. ministerstvata treba da funkcioniraat normalno vo onoj del na svoite aktivnosti koi nema da vlijaat na izborniot rezultat. E sega, vo poslednite dva dena ni se slucuvaat dve raboti koi samo go pokazuvaat licemerieto i rasipanosta na G'uevski:

1. Skluci dogovor so stecajcite. Sto podrazbira koga so nekogo ke sklucite dogovor?...toa znaci deka i dvete strani treba da dadat nesto. Vo slucajov: G'ujo da dade pari, a stecajcite - glasovi za DPMNE. Klasicen primer na korupcija i kupuvanje glasovi. Da ne zborime sto licemerieto na G'ujo ne se meri od prost razlog sto dve godini ne sakase da cue za istite tie stecajci. I sto e uste postrasno, Vladata vednas go izglasal zakonot. Se prasuvam, koja vlada...neli sobranieto se raspusti, so sto vladata nema legimitet da nosi odluki. Se prasuvam samo koj strucnkaj mu kazal na G'ujo deka ovaa vlada moze da nosi odluki....eheheeeeej, prosta maso.

2. Selmani prviot "lekar" na G'ujo, denes gi posetil zatvorenicite...i gi zalel vo kakvi uslovi oni se lecele i bla, bla, bla....a vo prethodnive meseci koga site trubea deka uslovite vo zatvorite se katastrofa Selmani (citaj G'jo) go nemase nikade.

Tolku li e ocaen G'ujo sto mora i da kupuva glasovi...prilicno simptomaticno i neprirodno za lider cija partija, nali, vodi so 3:1 vo odnos na opozicijata ili se plasi od eventualno srpsko ili hrvatsko scenario, oti i samiot znae deka brojot (procentot) na neopredelenite e prilicno visok, okolu 30%.

p.s. dobro sto barem i tuka napreduvame. Porano glasovi se kupuvaa so brasno, prasok za perenje, bataci, kopani i toa anonimno...a sega veke se vozdignavme na povisoko nivo...pa kupuvanjeto se promovira javno so meduimsko odbelezuvanje na momentot i so sekretarka pozadi potpisnicite koja im gi razmenuva kopiite na potpisnicite i im go odvrtuva i zavrtuva naliv peroto. Bravos, Evropski...more svetski napraveno.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 15:23


Не знам зошто воопшто се чудиш на предизборните ветувања и купување на гласови...насекаде и секогаш постојат таков вид на игри во предизборието...не сме ги измислиле ние...затоа и постојат предизборни кампањи и прошетки помеѓу обичните смтрници...како инаку ке се симнат политичарите меѓу народот и ке бараат да се гласа за нивната политичка опција...мора да се ветува и она што воопшто не е можно да се направи...се за повисоки цели-Да се дојде до ВЛАСТ!

Ова важи за сите политички опции!

Говориш за Груевски и Селмани, Шекеринска не ја ни споменуваш.

А таа колку што знам беше во шопинг во ЕУ и сега главен адут во кампањата и е кредитната картичка од ЕУ за Македонија, која таа мисли дека ја добила...но искрено, картицата и е без покритие...НЕВАЛИДНА...!!!




Изменето од moira - 28.Мај.2008 во 15:24
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 09:00
...a ti kade go procita toa deka e nevalidna... ili ti se javi Solana ili Schefer pa ti kazaa doverliva informacija...demek moderator si na politicki temi, pa mora sekogas da imas fresh info vo race...bravo!

Jas rekov deka glasovi sekogas se kupuvale, od site partii, pa i od SDSM, ama vaka apla da se dogovaras so interesna grupa gragjani vo stilot "jas tebe korist, ti mene glasovi", pred kameri, so potpis i pecat, nemalo nikogas. Kaj ke otideme ako site partii pocnat da potpisuvaat razno-razni dogovori so razni interesni grupi na gragjani?

I da te prasam, kade ja vide ti Sekerinska da kupuva glasovi...ako za tebe kupuvanje glasovi se vetuvanjata iskazani na mitinzi i sobiri (kako sto sama sugeriras), e togas nesto ti se izmesale loncinjata, da ne recam si se zaebala. Na narodot moze da mu vetuvaat se i sesto na mitinzi i toj moze da poveruva ili ne. I toa ne znaci deka toj se obvrzuva da glasa za odredena politicka partija. NO, koga stavas potpis na dogovor (kako sto go narece samiot G'ujo onoj so sirotite stecajci) togas validen dogovor podlezi na Zakon za Obligacii, sto znaci potpisnicite prevzemaat odredeni prava i obvrski.

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:22



Ух, гледам директно во срце те погодив! Се извинувам за нанесената болка!

Не прочитав дека ЕУ кредитната картичката и е невалидна туку знам, ми шепна едно ЕУ врапче!

Зарем ти веруваш дека е валидна и дека има толку силно покритие, и ке го купи за само шест месеци она што не се успеало да се купи за сите овие години?
Браво ако можеш тоа да си го дозволиш, Браво!

И роденденските честитки до граѓаните и се истотака валидни и прекрасни, иако некои од граѓаните се згрозени од дрскоста и злоупотребата на личните податоци.
Мене искрено ми е криво што не ми е Роденден деновиве, ке си добиев честитка, тоа обично го правевеме во пониските одделенија од Основно училиште и од тогаш немам добиено роденденска честитка. Ми недостасуваат, а секогаш сум се радувала на нив.

Во врска со купување гласови и јас колку што знам кажав дека секогаш се купувале и ке се купуваат. За време на изборите и кампањите, безочно се калкулира со се и сешто и манипулира со народот.

А стечајците, за стечајцте се имам изјаснето во темата која се однесува на нив, а ова е само уште една во низата манипулации на кои самите си подлежат и им се благопријатни за уши и душа.
Облигаторните односи кои произлегуваат од Договорите, да, мора да се почитуваат, но кој ги почитува_
Јас и ти мораме, но повластените не мораат и не ги почитуваат како што тоа досега илјадапати го сториле, така ке биде и сега.

На крајот од краиштата хартијата трпи се!








Изменето од moira - 29.Мај.2008 во 12:30
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:26
shto ne dojdat da go kupat,...mojot glas?!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:26
Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Vo zakonot za izbori (ili sl) nekade stoelo deka vladata t.e. ministerstvata treba da funkcioniraat normalno vo onoj del na svoite aktivnosti koi nema da vlijaat na izborniot rezultat. E sega, vo poslednite dva dena ni se slucuvaat dve raboti koi samo go pokazuvaat licemerieto i rasipanosta na G'uevski:

1. Skluci dogovor so stecajcite. Sto podrazbira koga so nekogo ke sklucite dogovor?...toa znaci deka i dvete strani treba da dadat nesto. Vo slucajov: G'ujo da dade pari, a stecajcite - glasovi za DPMNE. Klasicen primer na korupcija i kupuvanje glasovi. Da ne zborime sto licemerieto na G'ujo ne se meri od prost razlog sto dve godini ne sakase da cue za istite tie stecajci. I sto e uste postrasno, Vladata vednas go izglasal zakonot. Se prasuvam, koja vlada...neli sobranieto se raspusti, so sto vladata nema legimitet da nosi odluki. Se prasuvam samo koj strucnkaj mu kazal na G'ujo deka ovaa vlada moze da nosi odluki....eheheeeeej, prosta maso.

2. Selmani prviot "lekar" na G'ujo, denes gi posetil zatvorenicite...i gi zalel vo kakvi uslovi oni se lecele i bla, bla, bla....a vo prethodnive meseci koga site trubea deka uslovite vo zatvorite se katastrofa Selmani (citaj G'jo) go nemase nikade.

Tolku li e ocaen G'ujo sto mora i da kupuva glasovi...prilicno simptomaticno i neprirodno za lider cija partija, nali, vodi so 3:1 vo odnos na opozicijata ili se plasi od eventualno srpsko ili hrvatsko scenario, oti i samiot znae deka brojot (procentot) na neopredelenite e prilicno visok, okolu 30%.

p.s. dobro sto barem i tuka napreduvame. Porano glasovi se kupuvaa so brasno, prasok za perenje, bataci, kopani i toa anonimno...a sega veke se vozdignavme na povisoko nivo...pa kupuvanjeto se promovira javno so meduimsko odbelezuvanje na momentot i so sekretarka pozadi potpisnicite koja im gi razmenuva kopiite na potpisnicite i im go odvrtuva i zavrtuva naliv peroto. Bravos, Evropski...more svetski napraveno.
 
Секој прав домаќин ..од „нивата„ си ги собира со должно внимание сите зрнца на тоа што си го своевремено „посеал„.
Не гледам дека има овде нешто чудно..а да досега не е видено кај нас??? 
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:47
Originally posted by moira moira напиша:




Ух, гледам директно во срце те погодив! Се извинувам за нанесената болка!

Не прочитав дека ЕУ кредитната картичката и е невалидна туку знам, ми шепна едно ЕУ врапче!

Зарем ти веруваш дека е валидна и дека има толку силно покритие, и ке го купи за само шест месеци она што не се успеало да се купи за сите овие години?
Браво ако можеш тоа да си го дозволиш, Браво!

И роденденските честитки до граѓаните и се истотака валидни и прекрасни, иако некои од граѓаните се згрозени од дрскоста и злоупотребата на личните податоци.
Мене искрено ми е криво што не ми е Роденден деновиве, ке си добиев честитка, тоа обично го правевеме во пониските одделенија од Основно училиште и од тогаш немам добиено роденденска честитка. Ми недостасуваат, а секогаш сум, се радувала на нив.

Во врска со купување гласови и јас колку што знам кажав дека секогаш се купувале и ке се купуваат. За време на изборите и кампањите, безочно се калкулира со се и сешто и манипулира со народот.

А стечајците, за стечајцте се имам изјаснето во темата која се однесува на нив, а ова е само уште една во низата манипулации на кои самите си подлежат и им се благопријатни за уши и душа.
Облигаторните односи кои произлегуваат од Договорите, да, мора да се почитуваат, но кој ги почитува_
Јас и ти мораме, но повластените не мораат и не ги почитуваат како што тоа досега илјадапати го сториле, така ке биде и сега.

На крајот од краиштата хартијата трпи се!








Gleam deka vo sustina isto mislime...finesi se vo prasnje

Изменето од moira - 29.Мај.2008 во 12:30
Sakaj go svojot sosed, no pazi se da ne te fatat
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:49
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Vo zakonot za izbori (ili sl) nekade stoelo deka vladata t.e. ministerstvata treba da funkcioniraat normalno vo onoj del na svoite aktivnosti koi nema da vlijaat na izborniot rezultat. E sega, vo poslednite dva dena ni se slucuvaat dve raboti koi samo go pokazuvaat licemerieto i rasipanosta na G'uevski: 1. Skluci dogovor so stecajcite. Sto podrazbira koga so nekogo ke sklucite dogovor?...toa znaci deka i dvete strani treba da dadat nesto. Vo slucajov: G'ujo da dade pari, a stecajcite - glasovi za DPMNE. Klasicen primer na korupcija i kupuvanje glasovi. Da ne zborime sto licemerieto na G'ujo ne se meri od prost razlog sto dve godini ne sakase da cue za istite tie stecajci. I sto e uste postrasno, Vladata vednas go izglasal zakonot. Se prasuvam, koja vlada...neli sobranieto se raspusti, so sto vladata nema legimitet da nosi odluki. Se prasuvam samo koj strucnkaj mu kazal na G'ujo deka ovaa vlada moze da nosi odluki....eheheeeeej, prosta maso. 2. Selmani prviot "lekar" na G'ujo, denes gi posetil zatvorenicite...i gi zalel vo kakvi uslovi oni se lecele i bla, bla, bla....a vo prethodnive meseci koga site trubea deka uslovite vo zatvorite se katastrofa Selmani (citaj G'jo) go nemase nikade. Tolku li e ocaen G'ujo sto mora i da kupuva glasovi...prilicno simptomaticno i neprirodno za lider cija partija, nali, vodi so 3:1 vo odnos na opozicijata ili se plasi od eventualno srpsko ili hrvatsko scenario, oti i samiot znae deka brojot (procentot) na neopredelenite e prilicno visok, okolu 30%. p.s. dobro sto barem i tuka napreduvame. Porano glasovi se kupuvaa so brasno, prasok za perenje, bataci, kopani i toa anonimno...a sega veke se vozdignavme na povisoko nivo...pa kupuvanjeto se promovira javno so meduimsko odbelezuvanje na momentot i so sekretarka pozadi potpisnicite koja im gi razmenuva kopiite na potpisnicite i im go odvrtuva i zavrtuva naliv peroto. Bravos, Evropski...more svetski napraveno.


Секој прав домаќин ..од „нивата„ си ги собира со должно внимание сите зрнца на тоа што си го своевремено „посеал„.

Не гледам дека има овде нешто чудно..а да досега не е видено кај нас???

голема%20насмевка


DA TACNO, zatoa jas vikam deka i G'ujo e ist ko drugite - naroden coek samo koga narodot mu treba - za izbori.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 12:22
Originally posted by brza brza напиша:

shto ne dojdat da go kupat,...mojot glas?!намигнување

... a ti dadoia li ovoj pat upaljac... neshto se cicii... i ednite i drugite... sdsmovcite ostavile eden vo sandaceto za poshta...ama od onie so ruzata... i sega znam deka ke zgresham...ko ke gi baram...ke gi nema... na onie listite... shto im bidna... nema upalaci....a jas najmnogu im se raduvam na izborite zaradi upalacite....(zapalkite)
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 14:19
,.............mozebi ,...zatoa shto togash im potpalile neshto so niv,..pa ,sega si rekle ,..."ako vekje ni palat,...neka bide na nivni,...troshok"! смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 19:06
mi se povraka... koga samo gi gledam na kakvo nivo se spushtaat za vreme na izborite,,,lugje koi nitu znaat shto znachi da se grizhish za drugite,,,pochnuvaat da ni prodavat veter i magla,,,no najloshoto e,,shto nitu znaat da aktriraat,,,epten se prosti,,,,,

kako prosjaci molat koga im trebaat glasovi,,,za potoa da pochnat i da veruvaat deka stvarno se nekoj i neshto,,,,ama nishto,,,izgleda imaat premnogu slaba memorija,,,,no eh,,,kakva sreka taa "bolest",,da ja imaa samo politicharite,,,tuku za zhal,,,i golem brojj na gragjani podlegnuvaat na amnezija,,,,,,,,

You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
MiroslavG8 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 216
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MiroslavG8 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 19:51

JBG ..... koga za grcija im treba viza ... a ovie nasive " politicari " zavisnici od shoping .... tiki , koga se zboruva za amnezija , sto ve cudi ? .... ima kaj nas se .. i amnezija , i amnestija  , a kako trgnale rabotive na ekonomski plan , i eutanazija ce vovedat ... so zakon голема%20насмевка

Кон врв
ToniToni Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ToniToni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 20:08
Dobriot politicar od vas ke dobie ona sto mu treba , a nema da vi dade nisto.
Кон врв
MiroslavG8 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 216
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MiroslavG8 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 20:10
kaza kumot golem laf ..... moore ......
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.