IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Дискусии за Win (XP,Vista)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискусии за Win (XP,Vista)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
fcwizard Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fcwizard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 18:58
Ako ne vi e licenciran Windowsot a treba da napravite update:) Kako do brza i ednostavna genuise validacija:)
se so traba da naprajte e:
1) Otvorete Notepad
2) Kopirajte go ova podole i zalepete go vo Notepadot


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion]
"CurrentBuild"="1.511.1 () (Obsolete data - do not use)"
"ProductId"="55274-640-7450093-23464"
"DigitalProductId"=hex:a4,00,00,00,03,00,00,00,35,35,32,37,34,2d,36,34,30,2d,\
37,34,35,30,30,39,33,2d,32,33,34,36,34,00,2e,00,00,00,41,32,32,2d,30,30,30,\
30,31,00,00,00,00,00,00,00,62,fc,61,4c,e0,26,33,16,05,d3,54,e7,a0,de,00,00,\
00,00,00,00,49,36,c2,49,20,47,0c,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,\
00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,33,33,35,30,30,00,00,00,00,00,00,00,65,10,\
00,00,74,99,dd,b0,f7,07,00,00,98,10,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,\
00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,c4,ae,d6,1c
"LicenseInfo"=hex:e7,77,18,19,f8,08,fc,7d,e8,f0,df,12,6e,46,cb,3f,ad,b2,dd,b9,\
15,18,16,c0,bc,c3,6a,7d,4a,80,8b,31,13,37,5a,78,a2,06,c8,6b,b9,d9,dd,cc,6a,\
9c,c5,9b,77,aa,07,8d,56,6a,7c,e4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WPAEvents]
"OOBETimer"=hex:ff,d5,71,d6,8b,6a,8d,6f,d5,33,93,fd



3) Vo notepad kliknete <file> potoa <save as>.
4) Vo prozorce to sto ke vi se otvori podesete na "all files" pa potoa imenuvajte go fajlot <vaseto ime>(ili pisete so i da e).reg
5) Kliknete save.
6) Dva pati kliknete na fajlot so ke vi se pojavi na dektop.
7) Ke ve prasa "are you sure ?"
8) Kliknete na Yes.

i posle fino lepo bez problemi ke mozete da ja pominete validacijata na genuise i potoa da mu napravite update na Windowsot:)
Bi vi go preporacal ovoj nacin bez nikakvi krakovi oti pri download na crack lesno se fakaat virusi:D
If you play with the best,you will die like the rest:D!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 16:09
Originally posted by 10101 10101 напиша:

Originally posted by Flix Flix напиша:


Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Druze nemam sajzer so takvi raboti ne se zanimavam a imam nekoi pesni kade sakam da napravam samo muzikata da bide znaci da nema peenje (dokolku e mozno) a da bide vo mp3 format. Sepak fala   
Сними си некои од програмите како Virtula Dj , Frooty Loops имаш во нив. намигнување


KAKO MOZE SO VIRTUAL DJ DA SE IZBRISI PEENJETO?


Најдите си други програми со овие нема шанса да се постигне тоа.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 20:52
абе ДаркХакер сам ги праиш трикчињава или глеасш од негде... ако ги праеш сам значи стварно добро ги знаеш тајните на Widows
Кон врв
bojan97 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan97 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 21:06
haha dobro!
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 14:34
Не сум активен долго време на идивиди форумот, случајно го отворив денес и се логирав.. Ова шо го пишите за вистата НЕМА ВРСКА никаква. Можда беше лани, ама даркхакер сеа мојш да видиш колку безвезни работи пишеше. Вистата НИКОГАШ не била и НЕМА да биди побрза од XP-то. После излегвањето на WIN7 факт е дека вистата беше некоја верзија безвезна излезена да сврти пара само, и да не се сети големата временска разлика измеѓу XP и Win7 (исто како шо беше Mileniumot). Windows7 се рамни со XP-то во перформанси, нешто плус, нешто минус, во глобала супер е. За сите шо сакат џиџан компјутер, му препорачвам да си инсталират 7ка, доколку хп-то не ги задоволваше нивните виртуелни замислувања. Али сепак, XP-то е уште најкористен оперативен систем, и мислам дека ќе остани и во наредната година.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 23:25
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

Не сум активен долго време на идивиди форумот, случајно го отворив денес и се логирав.. Ова шо го пишите за вистата НЕМА ВРСКА никаква. Можда беше лани, ама даркхакер сеа мојш да видиш колку безвезни работи пишеше. Вистата НИКОГАШ не била и НЕМА да биди побрза од XP-то. После излегвањето на WIN7 факт е дека вистата беше некоја верзија безвезна излезена да сврти пара само, и да не се сети големата временска разлика измеѓу XP и Win7 (исто како шо беше Mileniumot). Windows7 се рамни со XP-то во перформанси, нешто плус, нешто минус, во глобала супер е. За сите шо сакат џиџан компјутер, му препорачвам да си инсталират 7ка, доколку хп-то не ги задоволваше нивните виртуелни замислувања. Али сепак, XP-то е уште најкористен оперативен систем, и мислам дека ќе остани и во наредната година.


Се читаш што пишуваш ? ја имам тестирано на 10000 компјутери на лаптопи со XP работи по брзо од XP сеа твојот компјутер и мојот не се исти ама ако малце ги разбираш работите Vistata е по брза и по стабилна од XP за нијанса главно е по брза и во стартување и во се

хммм... сега не би рекол дека се уште е XP нај распостранет може уште некој месец да се користи ама со копување на нов компјутер со 4 јадрен процесор или I7 не би рекол дека уште е нај користен може за старите компјутери уште е број еден XP ама за новите не е сеа проблемот е што виста имаше многу проблеми со драјвери и проблеми со компитабилноста и за тоа толку многу и не се инсталираше на појаки компјутери со излегување на Windows 7 тоа се фиксираше и сега секој купен нов компјутер ти инсталираат Windows 7 нормално
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 23:48
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

Не сум активен долго време на идивиди форумот, случајно го отворив денес и се логирав.. Ова шо го пишите за вистата НЕМА ВРСКА никаква. Можда беше лани, ама даркхакер сеа мојш да видиш колку безвезни работи пишеше. Вистата НИКОГАШ не била и НЕМА да биди побрза од XP-то. После излегвањето на WIN7 факт е дека вистата беше некоја верзија безвезна излезена да сврти пара само, и да не се сети големата временска разлика измеѓу XP и Win7 (исто како шо беше Mileniumot). Windows7 се рамни со XP-то во перформанси, нешто плус, нешто минус, во глобала супер е. За сите шо сакат џиџан компјутер, му препорачвам да си инсталират 7ка, доколку хп-то не ги задоволваше нивните виртуелни замислувања. Али сепак, XP-то е уште најкористен оперативен систем, и мислам дека ќе остани и во наредната година.


Се читаш што пишуваш ? ја имам тестирано на 10000 компјутери на лаптопи со XP работи по брзо од XP сеа твојот компјутер и мојот не се исти ама ако малце ги разбираш работите Vistata е по брза и по стабилна од XP за нијанса главно е по брза и во стартување и во се

хммм... сега не би рекол дека се уште е XP нај распостранет може уште некој месец да се користи ама со копување на нов компјутер со 4 јадрен процесор или I7 не би рекол дека уште е нај користен може за старите компјутери уште е број еден XP ама за новите не е сеа проблемот е што виста имаше многу проблеми со драјвери и проблеми со компитабилноста и за тоа толку многу и не се инсталираше на појаки компјутери со излегување на Windows 7 тоа се фиксираше и сега секој купен нов компјутер ти инсталираат Windows 7 нормално

Јас незнам оти модераторот те остава уште да пишиш во оваа тема :))) .. Ете чим мојот компјутер и мојот факт нечини, најди ми рецензија на интернет кај шо препорачват да се клај Виста наместо XP, па за секоја твоја, јас по 5 обратни ќе ти давам (освен на мајкрософт страната :P). Фактот е факт. Има милиони бенчмаркој на нет шо тврдат дека е така, сега знам дека ќе ми речиш дека има луѓе шо пишат безвеза на нет, ама немом да ти вервам тебе и на твојте 10.000 компјутери и лаптопи :) .. А за то дека вистата имаше проблеми, и уште ги има, во право си.. Незнам оти толку ја браниш ко е нешто најглупо можно излезено во историјата на мајкрософт, едино шминката му е уба само изгледот, оти уште тој да не беше ништо немаше да има. Виндовс7 клават на лаптопите пошто сакат мајкрософт да го “пензионират“ хп-то, незнам колку си запознат и ќе пробат на секој начин да го откажат, то си е нивни економски план. Исто како шо беше преминот од Win98 на WinXP, така ќе биди и овај, долг и тежок, али со тек на време ќе се префрлат.. А вистата .. Ќе остани најдобра за тебе и за одредени 1% незнам ни толку дали ги има од пазарот, шо сакат да му мрдат пемпериња ко ќе го пуштат компјутерот, и да му кочaт истите :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 01:43
незнам ја тебе што ке ти објаснувам уште

Windows Vista е по стабилна од XP во се тоа не ти е јасно тебе...Vista и не е така лош производ(сакам да кажам дека е добро смислено ама лошо реализирано усрано со компитабилност и драјвери ) (не ја користам веке за твоја информација)предноста во стабилноста е огромна во однос на XP може да се инатиш како сакаш и да јадеме гомна за се и сешто ама фактот е тој крај тука

идемо далје пробај некоја игра од нај новите ако уште имаат подршка за XPм и на Vista ке ја осетиш разликата па после ке се увериш кој по добро ги врти игрите дали виста дали XP

кажав еднаш Виста е не до работен оперативен систем кој е пуштен само за да се исперат пари во 2006 технологијата страшно се унапреди им дојдоа нови идеи за тоа и така вистата излезе глуп не доработен Windows али со текот на времето го закрпија малку од малку особено со SP2 е драстично подобрена али не е тоа тоа што треба да биде

Незнам колку си запознает ама да знаеш дека ако не ти чини виста не треба да ти чини и Windows 7 :) Истиот кернел го користи на Vista во кернерот има Мало подобрување измената се прави во кернерот API се вика тоа и е баги испеглано во однос на виста значи јадрото е тоа суштината е таа Vista (6.0) Windows 7(6.1)

како сакаш земи го Windows 7 ти е дебел upgrade на Windows Vista,значи Windows 7 Не ти е ново програмиран оперативен систем дури и MS го кажа тоа на тестирањата

Ги имам дома сите верзии и тоа лиценцирани на

Windows XP Pro genuine
Windows Vista Ultimate Genuine
Windows 7 Ultimate Genuine
Windows 7 Pro Genuine
И ги знам сите кој како работат :)

Изменето од Dark HaCkeR - 21.Јануари.2010 во 01:44
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 01:54
http://www.google.com/search?q=vista+vs+xp

Имаш бенчмаркој, спореди. Не зборам јас поќе. Нека видат и останатите.

За игрите.. Vista и Win7 имат DirectX10! Макар шо, то не се покажа како топ работа за да ја користат вистата, никоја игра нема никаква разлика на хп/виста. Шо значи, паѓа во вода то. Би хепи и користи виста :). И незнам колку си бил хепи дур си користел, твое си е :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 01:59
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

http://www.google.com/search?q=vista+vs+xpИмаш бенчмаркој, спореди. Не зборам јас поќе. Нека видат и останатите.За игрите.. Vista и Win7 имат DirectX10! Макар шо, то не се покажа како топ работа за да ја користат вистата, никоја игра нема никаква разлика на хп/виста. Шо значи, паѓа во вода то. Би хепи и користи виста :). И незнам колку си бил хепи дур си користел, твое си е :)


Ја не сум бил хепи незнам што збориш али кај мене е се е фирма компјутерот ми е Dell 4 лаптопи ми се Dell наменети за Windows Vista за тоа и сум немал никаков проблем со Vistata e сеа ако купуваш компјутер од AMC кинески тогаш нормално е дека ке имаш проблем со вистата

ти кажав не користам веќе виста пошто имам Windows 7 Ultimate не гледам причина да користам магаре кога имам коњ

Ја по твојот разговор гледам дека ти никад и ја немаш пробано вистата туку што си читал од некој нубовци што пишувале

и Windows 7 нема DX10 туку DX11

и не ми ги пракај овие линкови од google коа да пишувам со дете од 12 години уште google ке си праќаме

Изменето од Dark HaCkeR - 21.Јануари.2010 во 02:05
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:05
Кој тип на кинески компјутер од АМЦ прај проблем со вистата? :))))))) .. А извини, твојте компјутери Амерички се? :D .. Да, ја имам пробано вистата на стартот и од големо разочарвање се откажав останав на ХП и од тогаш ништо не сменав.. А за 7ката ќе ја клам ко ќе се откажат ептен од ХП-то, за неа немом да кажам лош збор, ама вистата дека чини .. Топлинки :)))

И да, за директ-икс во право си, згрешив јас, битно муабетот е тој, дека нема драстични промени за моменталните игри ;)

И да, ќе забораев.. Ако за тебе ZDNet, Cnet, TomsHardware и слично се нубовци... :))))))


Изменето од ZokiBoSS - 21.Јануари.2010 во 02:07
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:11
Да оргинал од америка се земени   не ги купив од тука таму поефтини ми беа и секако одев по работа нешто

пак не ме разбираш што сакам да кажам Ја не реков дека виста чини пишав и погоре добро смислено лошо реализирано
само сакам да кажам дека Виста е постабилна од XP...

и не вреди веќе за виста да се прави муабет толку беше од вистата му се препуштаме сега на Windows 7

Изменето од Dark HaCkeR - 21.Јануари.2010 во 02:12
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:16
А зборот постабилна мојш да ми го објасниш во примери? Помалце грешки има, помалце BSOD, помалце проблеми со драјверите, помалце вируси, помалце хакерски напади? ..

Инаку темата е XP, Vista колку шо читам, па така да не ја мешај 7ката :) За неа исти ни се мислењата изгледа :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:29
За стаблноста сеа ке ти кажам

За вируси да по одпорна е ако ја користиш како стандарден јузер така да нема вирус никогаш да ти ја загрози освен ако не го пишеш кодот на администратор ако ја користиш како администратор тогаш фаќа вируси

за bsod тоа сите верзии на Windows го имаат вистата повеќе го јавуваше кога беше само виста бес SP 1,2 и проблем со драјвери јавува BSOD не компитабилноста сега е средено се тоа

за хакерски напади пак ти е по одпорна по тешко се пробива го имам пробано и тоа ако правиш редовен Update ти е коска

е сега е средено се тоа више нема нe компитабилни драјвери програми освен постара верзија

Вистата кога излезе ми се чини беше јануари 2006 беше тапа за драјвери дури и производителите имаа проблем да направат драјвери едноставно не сакаше да чуе

се се е средено тоа со текот на времето

незнам од која година си почнал да се занимаваш со компјутери

ако памтиш Windows XP кога излезе беше добар само имаше проблем со еден црв blaster се викаше ми се чини правиш конекција за интернет се конектираш одма го фаќаш црвот само формат те спасуше и за тоа толку и бргу го пуштија SP1 за XP

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.