IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Дискусии за Win (XP,Vista)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискусии за Win (XP,Vista)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:42
Epa ili ne pravis cel format ili pravis popravka na Windowsot ili pa Windowsot e pol so virusi braj nov
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:48
Значи вака одиш на некој од сајтовите за торнети ти препорачувам www.zamunda.net , aко немаш јузер тогаш оди на www.mininova.net ќе си симниш од таму видовс XP ќе видиш најнов Build  тој што има со SP3 и ќе си го инсталираш и се ќе ти е супер намигнување
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:55
Ја имам уплодирано Windows XP SP3 моја ирзработка се стиклирано MK подрска сата драјвери WMP11 IE7 само е на rapish*t исто и виста имам уплодирано

Изменето од Dark HaCkeR - 04.Февруари.2009 во 19:55
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 20:19
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Ја имам уплодирано Windows XP SP3 моја ирзработка се стиклирано MK подрска сата драјвери WMP11 IE7 само е на rapish*t исто и виста имам уплодирано


Па паратиму на дечкото таму линкови по приватна порака намигнување да не се мачи да ги бара голема%20насмевка
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 06:00
Jas imam Alienware temi na XP-to i dali mozi da mi preporacate nekoi drugi interesni temi na pr. kako vista(samo ne vista inspirat)probav na wincustomize stranata, zacuvav edna tema manav extract i mi veli - windows cannot open this file...

Fala
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 12:17
Ако користиш виста теми поарно виста стави си околу да ти го кочи компјутерот него другото имаш ногу теми како XPize Darkside 2.1 исто и TuneUp Utilities 2009 ако имаш те носи на страна каде има теми за XP колку сакаш
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 21:36
Ако користиш виста теми поарно виста стави си околу да ти го кочи компјутерот него другото имаш ногу теми како XPize Darkside 2.1 исто и TuneUp Utilities 2009 ако имаш те носи на страна каде има теми за XP колку сакаш



Da go koci nema sansi oti imam 3GB Ram i fala ti mnogu a kako so vidov treba da se registriram oti e do 30 dena samo da ne bara pari posle...

Kazete dali e preporaclivo da instaliram piratska Vista oti slusnav deka se naogja,dali pravi problemi...
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 12:36
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Ако користиш виста теми поарно виста стави си околу да ти го кочи компјутерот него другото имаш ногу теми како XPize Darkside 2.1 исто и TuneUp Utilities 2009 ако имаш те носи на страна каде има теми за XP колку сакаш



Da go koci nema sansi oti imam 3GB Ram i fala ti mnogu a kako so vidov treba da se registriram oti e do 30 dena samo da ne bara pari posle...

Kazete dali e preporaclivo da instaliram piratska Vista oti slusnav deka se naogja,dali pravi problemi...


Само кажи ми која марка ја имаш на компјутер бидејки некој фирми како DELL HP се ногу тешко да ги распука Т.Е активара кај мене е DELL и направив посебен крак само за dell активација корени фанав на столот додека ја барав дупката иначе инсталирај па пиши тука сум ја ке видам и ке ти дадам крак за активација бес проблем , како што гледам имаш 3 GB рам па не би ти препорачал XP се што е над 2 GB треба виста 2 ГБ рам не бара XP бара туку Vista тој рам сака малце оптеретеност така да ставај виста не се мисли

Изменето од Dark HaCkeR - 21.Февруари.2009 во 12:40
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 23:55
Obicna t.e. sostavuvana konfiguracija:

- MB Asus P5VD2-X (VIA PT890 Chipset)
- CPU Pentium Dual Core 3 GHZ 800 MHZ 4 MB cashe
- RAM 1GB DDR2 667 MHZ Transcend + 2 GB DDR2 800 MHZ     (raboti na 667) Kingston
- Asus GeForce 7300GT 256 MB DDR2 PCX i Win XP Pro SP3
- Asus TV/FM Card

a stariot PC bese mnogu baven (celeron 1.8 533 MHZ,RAM 256 MB DDR 400 MHZ,VGA Asus Ati Radeon 9200 SE 128 MB IDE,MB P4VP-MX P4V533-MX (VIA VT8751A)

Zosto ne mi preporacuvas XP??? So 3 GB Ram leta kako Formula 1 (istovremeno gledam TV,po potreba snimam nekoj spot od MTV ili VH1,mozam i da rezam CD,surfam na Opera so 10-15 tabovi,Mozilla 5-6 tabovi od koj i na You Tube (a na stariot PC ako otvorev Firefox so You tube kocese kako Fico ili ako snimav CD i vo isto vreme da snimam nekoj spot od TV ke se ukocese... Vista mozi da stavam po nekoj mesec zatoa baram drugi temi osven ovie koj gi imam od Alienware a temite ke gi izvadam so mi gi preporaca po nekoj den koga ke go iscistam od virusite i ke stavam AVG koj momentalno go spustam (a se blokira posle 1 saat downloadiranje) i ke go izbrisam Norton (kazi po tvoe kolku treba Ram za XP)

P.S. So 3 GB Ram i VGA 7300 GT 256MB spored tvoe iskustvo ako imas dali ke mozam bez problem da igram Rally,NFS i slicni od 2008-2009 god (se somnevam vo grafickata ili mozi e dobra) znaci ne igram Cryses i slicno...


FALA
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 00:15
воа што го каза е точно знам дека лета а ти што мислиш виста бавна е ??? НЕ виста работи 5 пати по брзо од XP 5 пати зошто еве ти неколку причини
1.При палење на Windowsot XP (Кога ботира)цела работа му ја предава на процесорот и за тоа е бавен како тапа па му требаат 5 мин да се активира како што треба Додека кај виста е по друга при боотирање на VISTA целата работа му ја предава на рамот а процесорот останува слободен на 5 % и за тоа е по брза на палење
2.Ја ги користам и XP и Виста во дуал боот ја имам инсталирано SpiderMan Web OF shadow и на двата на XP ја сецка на VISTA ја врти бес проблем зошто ја врти ??? бидејки Vista го дава целиот рам што го имаш на располагање а кај XP не е така
И на крај ке кажам дека колку Oперативниот систем користи од хардверот толку работи по брзо

Виста не ја прифатија поради хардверски побарувања поради ништо друго стави виста и ке правиме муабет кој ке ти работи по брзо

Изменето од Dark HaCkeR - 22.Февруари.2009 во 00:17
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 16:20
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

воа што го каза е точно знам дека лета а ти што мислиш виста бавна е ??? НЕ виста работи 5 пати по брзо од XP 5 пати зошто еве ти неколку причини
1.При палење на Windowsot XP (Кога ботира)цела работа му ја предава на процесорот и за тоа е бавен како тапа па му требаат 5 мин да се активира како што треба Додека кај виста е по друга при боотирање на VISTA целата работа му ја предава на рамот а процесорот останува слободен на 5 % и за тоа е по брза на палење
2.Ја ги користам и XP и Виста во дуал боот ја имам инсталирано SpiderMan Web OF shadow и на двата на XP ја сецка на VISTA ја врти бес проблем зошто ја врти ??? бидејки Vista го дава целиот рам што го имаш на располагање а кај XP не е така
И на крај ке кажам дека колку Oперативниот систем користи од хардверот толку работи по брзо

Виста не ја прифатија поради хардверски побарувања поради ништо друго стави виста и ке правиме муабет кој ке ти работи по брзо


Да за тоа си во прави јас многу се нервирам кај хп то кога ќе го пуштам и после секоја ебана програма бавно се отвара за прв пат , вкрај глупо му е напраено, како кај некоја стара кола треба да се загреј да па оди :)
Вистата во тој поглед е по оптимизирана, се разбира денес не е проблем , на секој компјутер имам мин 2гб рам и дуал кор процесор така да лета :)
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 18:47
мене не ми е проблем кој Windows ке го користам дали виста или XP и на двата знам да се снајдам исто и на Win 98 од win 95 па нагоре сите ги имам работено така да Windowsot е за мене гола вода,Ги користам и XP и виста повеке сум на виста не поради тоа што работам толку ногу бидејки при палење на компјутерот прва ми е стаена виста и одма enter и на виста за тоа цело време минам на вистата не за друго ,за мене е супер и виста и XP се додека ги задоволува мојте потреби ке користам виста додека не испадне Win7 и така натакај
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 19:24
Fala vi na dvajcata za sovetite samo ke vi kazam deka sega za sega sum zadovolen od XP oti mene mi e vazno da ima ubavi temi kako od Alienware i kako tie so mi gi preporaca Dark Hacker ne velam deka na Vista ne se ubavi tuku naprotiv samo kazete dali cini piratska Vista dali e dobra oti ako instaliram mozebi za nekoj mesec ne mislam da zemam licencirana a za aktiviranje se pusta okolu 90 sec plus TV kartickata 30 sec vkupno 2 min a na toj so 256 MB Ram se pustase so se TV 4-5 min

P.S. kazete za igri so vakva graficka kako so napisav prethodno pls...
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 19:31
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Fala vi na dvajcata za sovetite samo ke vi kazam deka sega za sega sum zadovolen od XP oti mene mi e vazno da ima ubavi temi kako od Alienware i kako tie so mi gi preporaca Dark Hacker ne velam deka na Vista ne se ubavi tuku naprotiv samo kazete dali cini piratska Vista dali e dobra oti ako instaliram mozebi za nekoj mesec ne mislam da zemam licencirana a za aktiviranje se pusta okolu 90 sec plus TV kartickata 30 sec vkupno 2 min a na toj so 256 MB Ram se pustase so se TV 4-5 min

P.S. kazete za igri so vakva graficka kako so napisav prethodno pls...


значи за игри арна е графичката , ама за брзо време поновите игри нема ни да можеш да ги играш. така да подобро земи си ge force 8xxx серијата  намигнување

А пиратската виста ти е иста како и оргиналот, само што на оргиналот можеш да имаш уклучен апдејт , а на оваа ќе треба да исклучиш и тоа е цела финта намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.