IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Дискусии за Win (XP,Vista)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискусии за Win (XP,Vista)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 06:00
Jas imam Alienware temi na XP-to i dali mozi da mi preporacate nekoi drugi interesni temi na pr. kako vista(samo ne vista inspirat)probav na wincustomize stranata, zacuvav edna tema manav extract i mi veli - windows cannot open this file...

Fala
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 20:19
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Ја имам уплодирано Windows XP SP3 моја ирзработка се стиклирано MK подрска сата драјвери WMP11 IE7 само е на rapish*t исто и виста имам уплодирано


Па паратиму на дечкото таму линкови по приватна порака намигнување да не се мачи да ги бара голема%20насмевка
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:55
Ја имам уплодирано Windows XP SP3 моја ирзработка се стиклирано MK подрска сата драјвери WMP11 IE7 само е на rapish*t исто и виста имам уплодирано

Изменето од Dark HaCkeR - 04.Февруари.2009 во 19:55
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:48
Значи вака одиш на некој од сајтовите за торнети ти препорачувам www.zamunda.net , aко немаш јузер тогаш оди на www.mininova.net ќе си симниш од таму видовс XP ќе видиш најнов Build  тој што има со SP3 и ќе си го инсталираш и се ќе ти е супер намигнување
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:42
Epa ili ne pravis cel format ili pravis popravka na Windowsot ili pa Windowsot e pol so virusi braj nov
Кон врв
CyberGalactica07 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CyberGalactica07 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:39
a zs odma posle formatiranje, koa ke go instaliram antivirusot i koa ke staam na scan mi naoga virusi aaa samo windows i antivirus iam u hard disk :S
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:34
Тие што викаат дека нечини имаат слаби компјутери и се лјубоморни на виста од кој апспект да ја гледаш виста е по добра пошто гледам имаш HP компјутер не би ти ја препорачал бидејки ке имаш проблем со активацијата
Кон врв
CyberGalactica07 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CyberGalactica07 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:32
bas ti mi trebase dark hacker
nz se dvoumam dali xp ili vista ama nekako nejkam vista vikaat ne4inala taka da ....
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:30
Windows XP vista tvoj izbor e toa so ima nie da ti solime pamet koj da go instaliras

Изменето од Dark HaCkeR - 04.Февруари.2009 во 19:30
Кон врв
CyberGalactica07 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CyberGalactica07 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 19:00
Daj kazete so windows da instaliram, atm iam hp sp2 ama ne neso me zafrkava 2-3 pati go formatiram edno po drugo i anti virusot mi naoga sekoj pat po 6-7 virisui aaa koristam internet security 2009 ... aj pomos pls xD

Изменето од CyberGalactica07 - 04.Февруари.2009 во 19:03
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 19:50
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Еве зошто не го сакам линукс срање

Како што се ближи новата година, се ближат и шансите да се почастите себеси со нов компјутер. Или пак, вие сте еден од среќниците кои добија апсолвентски ваучер, па сега не знаат што да прават со стариот компјутер.

Дали некогаш сте помислиле да му дадете нов живот на вашиот компјутер со инсталирање Linux? Можеби звучи малку "страшно" целата идеја, но тоа е така единствено поради предрасудите и митовите за овој оперативен систем. Ова е листа на петте најголеми митови за Linux.





5. Нема да се поврзе со вашиот iPod или MP3 плеер
Можеби и не звучи како некоја битна причина поради која некој би се откажал од Linux, но за голем број љубители на музиката, пуштањето песни преку својот iPod е многу повеќе од "голема работа". Не грижете се. Повеќето музички плеери за Linux поддржуваат MP3 плеери и iPod-и. Open Source плеерот наречен Songbird дури изгледа речиси идентично како iTunes и овозможува слични опции.

4. Linux не е компатибилен со Mac/Windows фајлови
Се чини дека ова е едно од најгрешните толкувања кое се однесува на работата на оперативните системи. Повеќето луѓе мислат дека фајловите кои се пренесени од еден на друг оперативен систем нема да функционираат. Тоа е точно доколку се однесува на апликации/програми, но не и за датотеките/податоците кои се користат и креираат од самиот корисник.

Ако работите со Word Processor на пример, фајловите ќе бидат експортирани во .doc формат, кој може да се отвори со секој текстуален уредувач на сите оперативни системи. Музиката исто така се снима во MP3, AAC или FLAC формати, кои лесно може да се користат на секоја платформа. Користејќи Linux не би требало да наидете на никакви проблеми со компатибилност на документите. На Linux се користат апликации со вкрстени платформи од типот на OpenOffice, кој пак овозможува безгрижно експортирање на документи во саканиот формат.

3. На Linux не се играат игри
Ова можеби и не е важно за секого, но за гејмерите претставува една од главните причини поради која тие сеуште користат Windows.

Всушност, Linux нуди голем број на игри наменети за овој систем, кои за жал не се толку добри како некои од најновите на пазарот. Сепак, не очајувајте. Доколку постои желба - постои и начин. Има повеќе начини да се инсталираат и играат и најновите игри со користење на Crossover Games, Cedega и Wine. Доколку вашиот компјутер е соодветен на техничките побарувања за играта, нема да имате апсолутно никаков проблем со играње на WoW, Unreal Tournament, Team Fortress и тн...

2. Тешко се наоѓаат апликации
Повеќето дистрибуции на Linux доаѓаат со еден куп корисен софтвер, но со тек на време сигурно ќе посакате да го освежите списокот на апликации со нешто ново.

Наоѓањето и инсталирањето на соодветните апликации е навистина едноставно. Отворете Google, пишете нешто како "Linux Apps" и ќе дојдете до оваа страница. Ако сакате да најдете нешто специфично, во пребарувачот пишете го името на апликацијата и додајте го зборот "Linux". Речиси за секоја Windows апликација, постои и соодветна Linux алтернатива.

1. Мора да пишувате "хакерски" команди во терминал
Кога и да се спомене Linux, луѓето веднаш помислуваат на црн екран испишан со еден куп команди на кои никој не им го знае значењето. Тоа е всушност "терминалот". И речиси никогаш не се користи, освен ако не сте техничар или систем администратор.

Обичните Linux корисници го користат терминалот многу поретко отколку што е глобалниот впечаток. Едноставно - нема потреба. Корисниците што се мршат кога ќе се спомне Linux (иако никогаш всушност и не го користеле) се всушност позитивно изненадени откако ќе им биде презентирана функционалност на Ubuntu или Eee PC (Ubuntu Eee).

Linux дистрибициите како openSuse имаат старт мени кое е речиси идентично со тоа на Windows, додека дистрибуциите како Ubuntu имаат паѓачко мени сите апликации и алатки, правејќи ја работната околина едноставна за користење. Прелистувачите (броузерите) на овој оперативен систем се подеднакво лесни за користење како кај Internet Explorer, а секако - не е исклучена и можност за инсталирање на Mozilla Firefox.

Ако мислите дека може да ги надминете овие неосновани митови и глобалниот страв од Linux


Oдлично кажано , супер факти намигнување

И темата ја променив, за општи дискусии за Win и се поврзано со него намигнување
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 17:52
Еве зошто не го сакам линукс срање

Како што се ближи новата година, се ближат и шансите да се почастите себеси со нов компјутер. Или пак, вие сте еден од среќниците кои добија апсолвентски ваучер, па сега не знаат што да прават со стариот компјутер.

Дали некогаш сте помислиле да му дадете нов живот на вашиот компјутер со инсталирање Linux? Можеби звучи малку "страшно" целата идеја, но тоа е така единствено поради предрасудите и митовите за овој оперативен систем. Ова е листа на петте најголеми митови за Linux.





5. Нема да се поврзе со вашиот iPod или MP3 плеер
Можеби и не звучи како некоја битна причина поради која некој би се откажал од Linux, но за голем број љубители на музиката, пуштањето песни преку својот iPod е многу повеќе од "голема работа". Не грижете се. Повеќето музички плеери за Linux поддржуваат MP3 плеери и iPod-и. Open Source плеерот наречен Songbird дури изгледа речиси идентично како iTunes и овозможува слични опции.

4. Linux не е компатибилен со Mac/Windows фајлови
Се чини дека ова е едно од најгрешните толкувања кое се однесува на работата на оперативните системи. Повеќето луѓе мислат дека фајловите кои се пренесени од еден на друг оперативен систем нема да функционираат. Тоа е точно доколку се однесува на апликации/програми, но не и за датотеките/податоците кои се користат и креираат од самиот корисник.

Ако работите со Word Processor на пример, фајловите ќе бидат експортирани во .doc формат, кој може да се отвори со секој текстуален уредувач на сите оперативни системи. Музиката исто така се снима во MP3, AAC или FLAC формати, кои лесно може да се користат на секоја платформа. Користејќи Linux не би требало да наидете на никакви проблеми со компатибилност на документите. На Linux се користат апликации со вкрстени платформи од типот на OpenOffice, кој пак овозможува безгрижно експортирање на документи во саканиот формат.

3. На Linux не се играат игри
Ова можеби и не е важно за секого, но за гејмерите претставува една од главните причини поради која тие сеуште користат Windows.

Всушност, Linux нуди голем број на игри наменети за овој систем, кои за жал не се толку добри како некои од најновите на пазарот. Сепак, не очајувајте. Доколку постои желба - постои и начин. Има повеќе начини да се инсталираат и играат и најновите игри со користење на Crossover Games, Cedega и Wine. Доколку вашиот компјутер е соодветен на техничките побарувања за играта, нема да имате апсолутно никаков проблем со играње на WoW, Unreal Tournament, Team Fortress и тн...

2. Тешко се наоѓаат апликации
Повеќето дистрибуции на Linux доаѓаат со еден куп корисен софтвер, но со тек на време сигурно ќе посакате да го освежите списокот на апликации со нешто ново.

Наоѓањето и инсталирањето на соодветните апликации е навистина едноставно. Отворете Google, пишете нешто како "Linux Apps" и ќе дојдете до оваа страница. Ако сакате да најдете нешто специфично, во пребарувачот пишете го името на апликацијата и додајте го зборот "Linux". Речиси за секоја Windows апликација, постои и соодветна Linux алтернатива.

1. Мора да пишувате "хакерски" команди во терминал
Кога и да се спомене Linux, луѓето веднаш помислуваат на црн екран испишан со еден куп команди на кои никој не им го знае значењето. Тоа е всушност "терминалот". И речиси никогаш не се користи, освен ако не сте техничар или систем администратор.

Обичните Linux корисници го користат терминалот многу поретко отколку што е глобалниот впечаток. Едноставно - нема потреба. Корисниците што се мршат кога ќе се спомне Linux (иако никогаш всушност и не го користеле) се всушност позитивно изненадени откако ќе им биде презентирана функционалност на Ubuntu или Eee PC (Ubuntu Eee).

Linux дистрибициите како openSuse имаат старт мени кое е речиси идентично со тоа на Windows, додека дистрибуциите како Ubuntu имаат паѓачко мени сите апликации и алатки, правејќи ја работната околина едноставна за користење. Прелистувачите (броузерите) на овој оперативен систем се подеднакво лесни за користење како кај Internet Explorer, а секако - не е исклучена и можност за инсталирање на Mozilla Firefox.

Ако мислите дека може да ги надминете овие неосновани митови и глобалниот страв од Linux
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 11:33
zosto ne ti se dopaga linx-ot
pomalku virusi ima za nego na net od kolku za win...
jas imam win... ama seriozno razmisluvam za linux
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2008 во 03:40
Вој па се посра со тоа за што к*р ја кажуваш сликава BSOD голем к*р може да биде разни работи за појава на бсод проблем со хардвер или со не копинтабилен драјвер барем ке знаеш дека нешто не е во ред а кај линух ништо не знаеш ако ти се расипе хдд ке незнаеш дали работи со се вика глупости се сликиве    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.