IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Критики позитивни/негативни на личните тв
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Критики позитивни/негативни на личните тв

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Критики позитивни/негативни на личните тв
    Испратена: 25.Мај.2008 во 01:18


Темава ја отварам со цел сите коментари и критики, било да се позитивни или негативни, а се однесуваат на личните творби во Вашата Поезија и Ваша песна,состав или што било напишано, да ги пишуваме тука!
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 01:46
darkangel

Испратена: 2008.Мај.23 во 23:48


Остани

Како да ти кажам...
Неможам...

Зарем молкот не ме издава! Толку сум скршена..оставам парчиња зад себе..и кога доаѓам ги ставам во торбата. Пред твојата порта ги составувам и со насмевка се појавувам.
Ти го гледам ликот..тие прекрасни мали зелени очи...тие заводливи линии кои насмевката ги остава на твоето лице...таа тага, тој очај..таа изнемоштеност да се живее.
Неможам...

И те лажам! И невистини кажувам...дека среќна ќе сум ако заминеш...и го вртам погледот или ги затворам очите...се стискам во себеси за да не писнам.
Неможам...

И несакам...затоа што те боли...затоа што...затоа што сакам да си среќен..но најмногу...
Неможам...неможам да молчам...ОСТАНИ..тоа најмногу го сакам
...остани со менe

________________________________________________________________________

...darki, prekrasna i liricna kako i sekogas......have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 02:02
Тргни напред!
Од денеска само пред себе гледај,
а назад не врти се
само понекогаш за она што било спомнувај си.

Биди сигурен!
Пушти го чекорот пред твојата сенка,
а сонцето нека те води
никогаш, пред ништо не клекнувај.

Прегрни го денот!
Утрото со раширени раце пречекај го,
а ноќта со спокојство повикај ја
со сонот сплоти ги.

Живеј го животот!
Душата со светлина исполни ја,
а срцето за љубов отвори го
само да те живее животот не давај!


                                                                                          На неуморниот творец, со почит и љубов!


Другарче, благодарам за песната! Си ја погодил целта со оглед на животната раскрсница на која се наоѓам сега.

И јавна благодарност до filmadzijka за песната За незнајниот поет. Мила, отсекогаш си знаела да ги склопиш вистинските зборови! Ќе ти се заблагодарев досега јавно, ама не знаев дека е за мене песната. Нема поголемо задоволство од тоа да ти напишат песна!


Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 02:04
Mamma, moira, ја поздравувам темава. Ова ми беше идеја и замисла уште одамна.

- Ова може да се брише.
Кон врв
fleur de lis Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fleur de lis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 05:36
Quentin

Во боите на виножитото

Ќе се најдеме пресликани во
боите на виножито
и без запирки
ќе си ги прераскажуваме
миговите откорнати
од едно збогум,
што долу на земјата
боли повеќе
од отворена рана.
Ќе ми споделиш
дека грижливо си
ги собирала сите мои стихови
и сега е моментот да
ја замениш тагата во нив
со божествени ноти
на една небесна харфа.
Пушти ја харфата, душо,
ќе ти речам.
Размрдај ги прстите
и засвири по мене.
Ќе излезат најубавите звуци
од едно тело што цела вечност
те посакува.
Ќе блеснат најмилните погледи
од едни очи што четири години те гледаа,
а уште четириесет ќе те сонуваат.
Дождовите и сонцето оттогаш
везден ќе се љубат,
но виножито веќе ќе нема...***

...прекрасно... :)
...''beauty rejoices, not those who possess it, but those who are capable of loving it and worshipping it''...
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:10
Бидејќи сатиричната поезија на Мајсторче62, предизвика плачливи реакции кај водачите во црвениот автобус, а со цел да не и наштетиме на Мамма,оти истите тие водачи бараа   нејзино линчување од страна на администраторите, откако не успејаа да ја убедадат модераторката мамма дека џвалата на сатиричните песни се насочени кон нејзината личност ( а добро знаеја дека ним им се наменети) па таа да го банира Мајсторче62, јас овој ник го испратив во автосервисот да си ги поправа автомобилите, а моето учество на форумот ќе го продолжам со никот литеранова,ник кој не е специјализиран за пишување песни, раскази и романи, туку строго за литературна критика, што е и моја примарна, животна определба. Значи ќе бидам присутен само на темата „Критика“
Среќно читање!
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:13
Originally posted by moira moira напиша:

darkangel

Испратена: 2008.Мај.23 во 23:48


Остани

Како да ти кажам...
Неможам...

Зарем молкот не ме издава! Толку сум скршена..оставам парчиња зад себе..и кога доаѓам ги ставам во торбата. Пред твојата порта ги составувам и со насмевка се појавувам.
Ти го гледам ликот..тие прекрасни мали зелени очи...тие заводливи линии кои насмевката ги остава на твоето лице...таа тага, тој очај..таа изнемоштеност да се живее.
Неможам...

И те лажам! И невистини кажувам...дека среќна ќе сум ако заминеш...и го вртам погледот или ги затворам очите...се стискам во себеси за да не писнам.
Неможам...

И несакам...затоа што те боли...затоа што...затоа што сакам да си среќен..но најмногу...
Неможам...неможам да молчам...ОСТАНИ..тоа најмногу го сакам
...остани со менe

________________________________________________________________________

...darki, prekrasna i liricna kako i sekogas...

Едниот од црвениот автобус вели - прекрасна и полна со емоции, другиот водач, пак, малку порафинирано, прекрасна и лирична... Како и да е, и обајцата дадоа опсежен, исгрпен, сеопфатен, структуралистички коментар... Дури и другар ми Венко би им позаблазнил...
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:14
Originally posted by moira moira напиша:

darkangel

Испратена: 2008.Мај.23 во 23:48


Остани

Како да ти кажам...
Неможам...

Зарем молкот не ме издава! Толку сум скршена..оставам парчиња зад себе..и кога доаѓам ги ставам во торбата. Пред твојата порта ги составувам и со насмевка се појавувам.
Ти го гледам ликот..тие прекрасни мали зелени очи...тие заводливи линии кои насмевката ги остава на твоето лице...таа тага, тој очај..таа изнемоштеност да се живее.
Неможам...

И те лажам! И невистини кажувам...дека среќна ќе сум ако заминеш...и го вртам погледот или ги затворам очите...се стискам во себеси за да не писнам.
Неможам...

И несакам...затоа што те боли...затоа што...затоа што сакам да си среќен..но најмногу...
Неможам...неможам да молчам...ОСТАНИ..тоа најмногу го сакам
...остани со менe

________________________________________________________________________

...darki, prekrasna i liricna kako i sekogas...

Катастрофален текст. И од аспект на самата материја, и од аспект на нејзиниот развој... Лингвистичкиот аспект нема да го коментирам, бидејќи нема што да се коментира во него... Тривијални, банални изрази, отсуство на сочност и инвентивност на изразот, кои треба да му дадат колорит, како на емоционалното, така и на мисловното поле во самиот тексто. На овој план текстот е безбоен, студен, и воопшто не генерира емоционалното доживување кај перципиентот. Авторот се служи со сиромашен лексички фонд и излитени фрази со кои го дефектира и извештачува емоционалното поле, како носечки елемент во овој текст кој преферира да биде лирски...
Единствено нешто со коешто овој текст го привлекува вниманието, тоа се нелогичностите во природната следственост на нештата, односно неговите извештачени и нелогични конструкции, од типот: „ Толку сум скршена..оставам парчиња зад себе..и кога доаѓам ги ставам во торбата.“ Синтаксичката исправност на оваа реченица, составена од последична и составна во која е инверзирана временска реченица, нема да ја чепкам, самата по себе доволно зборува, такашто не се потребни зборови од страна... Генијалноста на авторот лежи во нејзината смисла, односно бесмисла, Очигледно е дека авторот сакал да каже нешто но не знаел како да го каже, туку ги приграбил првите материјали што му се нашле при рака и направил нон-сенсна конструкција. Замислете ситуација, скршен човек остава парчиња зад себе, а потоа се враќа и ги собира в торба! Но, да не должам, оти ќе напишам десетпати поголг текст од текстот што ми го привлече вниманието. Овој текст е чиста тирада која авторот сакал да ја обои со емоции од кои е ицеден сокот, значи бескрвни и без сила да дејствуваат кај читателот и да го поренесат истиот во емоционалното поле на експедитентот. Текстот ја губи својата сила за проктирање на сликата од изворот до утоката уште при излегувањето од мисловното поле на неговиот автор.
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:16
Originally posted by literanova literanova напиша:

Бидејќи сатиричната поезија на Мајсторче62, предизвика плачливи реакции кај водачите во црвениот автобус, а со цел да не и наштетиме на Мамма,оти истите тие водачи бараа   нејзино линчување од страна на администраторите, откако не успејаа да ја убедадат модераторката мамма дека џвалата на сатиричните песни се насочени кон нејзината личност ( а добро знаеја дека ним им се наменети) па таа да го банира Мајсторче62, јас овој ник го испратив во автосервисот да си ги поправа автомобилите, а моето учество на форумот ќе го продолжам со никот литеранова,ник кој не е специјализиран за пишување песни, раскази и романи, туку строго за литературна критика, што е и моја примарна, животна определба. Значи ќе бидам присутен само на темата „Критика“
Среќно читање!


Заборавив да кажам - на истиот начин како што ја отстранија Мона Лиза... Но бумерангот се враќа кај тој што го фрла...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:29
majstore, sega si spoj na literatura i moda LI(TERANOVA).
Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:35
Не, нова е употребена со значење на современа. Иако понекогаш современото се изедначува со модерното, не мора секогаш така да биде... Значи, се ограничувам на современата проблематика на локално ниво...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:45
Originally posted by literanova literanova напиша:

Не, нова е употребена со значење на современа. Иако понекогаш современото се изедначува со модерното, не мора секогаш така да биде... Значи, се ограничувам на современата проблематика на локално ниво...


ne se treskaj mnogu
nego daj neka se pojavi poznatiot ni KALAMAR

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
literanova Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај literanova Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:47
КОЈ Е ТОЈ БЕ?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:53
http://www.eyeline.cz/kalamar/grafika/logo.gif
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.