IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Теологија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Теологија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Теологија?
    Испратена: 24.Мај.2008 во 18:02
Koj od vas bi se zapisal na teoloski fakultet ili vo sredno teolosko? Zosto da i zosto ne?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 18:13
јас би ама касно ми е
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 00:48
jas bi se , zatoa sto sakam da naucam mn poveke okolku verata, no najverojatno ako imam svoe semejstvo nema da imam vreme
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 23:43
bogami,...gledajki kolku "lapaat" ,..popovite,.....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 06:03
Мораат да надополнат за она што го пропуштија во социјализмот...
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 14:26
Не би се запишала на теолошки прво затоа што има многу други работи што повеќе ме интересираат отколку теологијата, второ затоа што во иднина се замислувам како работам нешто друго.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Anne_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anne_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 00:33
jas ne bi se zapisala na teologija. me interesira da doznaam sto poveke za razni raboti, sakam da znam, megutoa tolku vreme da pominam na toj fakultet za nesto sto moze da se kaze deka ne me ispolnuva maksimalno i ne bi sakala da go rabotam cel zivot???? no way
I LOVE MY LIFE
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 19:02
не сум знаела дека има средно теолошко ??? збунетостзбунетостзбунетост

инаку, јас не би одела,.... мислам дека има и поинтересни работи од тоа,.... што повеќе ме привлекуваат,.... секако,.... за кого како,....... намигнување
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 19:07
во Драчево е средното
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 02:35
ЗА: за да ги побијам со нивните аргументи неразумностите што ги подучуваат (и христијански и исламски)и укажам колку тоа нема врска со Бога кој е мошне милозлив.

ПРОТИВ: Неекономичност, воедно ниту Исус(Христос, син на живиот Бог) ниту Мухамед пекамбер(аџехиселам)не студирале теологија туку живееле од занаетот и трговијата а лично се сметам за помал од нив па кај ја да се правам поучен од нив? Освен тоа, она што сакам да знам можам сам да го прочитам во книгите предвидени со програмата за тие факултети. Теолозите не можат да ми го доближат чувството за Бог туку само да ми прераскажат тоа што го прочитале и слушнале од други теолози.

Изменето од Majkl - 21.Јуни.2008 во 02:39
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 04:19
jas bi se zapisal poso ke se iskinam od zemanje pari od glupiov narod so im davat na popojne,a nemat da bidam obvrzan da plakjam danok na drzavata.so eden udar ubivam dve muviголема%20насмевка
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 07:57
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

jas bi se zapisal poso ke se iskinam od zemanje pari od glupiov narod so im davat na popojne,a nemat da bidam obvrzan da plakjam danok na drzavata.so eden udar ubivam dve muviголема%20насмевка

...zoshto mislish deka narodot e glupav... pa nikoj ne dava pari na popot na zaem... crkvata ima svoi tarifi... i dali mislish deka za  odreduvanjeto za obrazovanie na teologija... edinstven motiv se parite... odnosno si razmislil li deka nekoj veruva... nekoj ja saka verbata vo Boga... nekoj pak odi da uci zardi obemnoto literaturno bogatstvo... vo kraen slucaj... prvite uciteli... bile tokmu verski uciteli...
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 00:20
narodot e glupav zaradi to so i dozvoli na crkvata da si imat svoi tarifi.bas zaradi to so ne davat nikoj pari na zaem sakam da sum pop,peam kaj so placat site,peam ko ke peat site,mi bacvet raka i mi davet pari and that's all.inaku sum razmislil deka nekoj vervit,ama od nabljuduvanje dojdov do zakljucok deka tie so bi trebelo da vervat(popojte) ednostavno ne vervat,nemet strav od boga,taka da jas sakam da sum ko niv,ne vervam vo bog,go grabam narodov na "posten nacin" i pak that's all.
a koga vekje zboruvame za tie so ucat zaradi obemnoto literaturno bogatstvo,od edna strana im se vosh*tuvam zaradi to so sepak se intelektualci,a od druga strana ne mozam da sfatam kako e mozno da postojat tolku ograniceni ljugje i samo nivnata vera da davat obrazlozenie na sekoj problem,pa duri i na sekoja prirodna pojava.
se na se.....i ponatamu si stojam na postot od pogore.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 09:50
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

narodot e glupav zaradi to so i dozvoli na crkvata da si imat svoi tarifi.bas zaradi to so ne davat nikoj pari na zaem sakam da sum pop,peam kaj so placat site,peam ko ke peat site,mi bacvet raka i mi davet pari and that's all.inaku sum razmislil deka nekoj vervit,ama od nabljuduvanje dojdov do zakljucok deka tie so bi trebelo da vervat(popojte) ednostavno ne vervat,nemet strav od boga,taka da jas sakam da sum ko niv,ne vervam vo bog,go grabam narodov na "posten nacin" i pak that's all.a koga vekje zboruvame za tie so ucat zaradi obemnoto literaturno bogatstvo,od edna strana im se vosh*tuvam zaradi to so sepak se intelektualci,a od druga strana ne mozam da sfatam kako e mozno da postojat tolku ograniceni ljugje i samo nivnata vera da davat obrazlozenie na sekoj problem,pa duri i na sekoja prirodna pojava. se na se.....i ponatamu si stojam na postot od pogore.

Затоа Богомилите пред неполна илјада година ги учеа луѓето во Македонија(и пошироко) дека не им треба одење во црква со попови од каде Христос одамна се иселил не можејќи да гледа што се се прави во негово име.
Во секој случај ако е за пари и углед, можеби бива теолошко да се заврши...

Изменето од Majkl - 22.Јуни.2008 во 09:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.