IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали е ОК да се верува и во Бога и во вонземјани?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали е ОК да се верува и во Бога и во вонземјани?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали е ОК да се верува и во Бога и во вонземјани?
    Испратена: 24.Мај.2008 во 01:45
Главниот астроном на Ватикан, Габриел Фјунес, соопшти дека остава можност да има живи, разумни суштества и на други планети. Според него, потрагата по вонземен живот не противречи на верата во Бога. Фјунес не исклучува, некои вонземјани, се разбира - ако постојат, да се слободни од првородниот грев.

Од православна страна реагираше професорот на Московската духовна академија, Алексеј Осипов, кој во своето интервју за Интерфакс, изјави: „Од гледна точка на православното богословие, нема основа да се зборува за можност за постоење на вонземни цивилизации кои имаат разум и создаваат нешто.”

Својот став тој го засновува; прво на тоа, дека во Новиот Завет не се спомнува за вонземни форми на разумен живот. „Второ, во Црквата имало многу луѓе кои постигнале највисок степен на богоподобие и светост и ниту еден од нив никогаш не говорел за тоа, макар што говореле за многу други нешта” - вели Осипов.

Тезите „за” и „против” постоењето на вонземјани, како споредни за спасението на човекот, не се посебно разгледувани од светите отци на Црквата. Теоретизирањето во стилот „што би било, кога би било” не е својствено за целисходноста на христијанското благовестие. Токму колку што е потребно да се претпазат верните од измамата на „сатаната кој (може да) се преправа во ангел на светлината” (2 Кор. 11,14), отците на Црквата предупредуват (види: о.А.Јанг, НЛО - напад који разара) да не се впуштаме во никакви авантуристички средби од трет вид, како што тоа невнимателно го прави језуитскиот свештеник: „The extraterrestrial is my brother.”

Во претпоставките на римокатоличкиот свештеник е забележително и тесното разбирање на прародителскиот грев. Првиот грев на човекот не ја повреди само човековата природа. Преку Адам гревот влезе во целиот космос и како квалитетна пропадливост се протега врз целото Божјо создание, врз целиот космос со сите свои можни и неможни жители. Господ Исус Христос пак, со Своето спасително дело го откупи и обнови - не само човековиот род, туку го освети и го пресоздаде и космосот. Во тоа, впрочем, е и значењето на Христовото Воскресение:

Седьмый день днесь освятил еси, егоже древле благословил еси упокоением дел: преводиши бо всяческая и обновляеши, субботствуя Спасе мой, и назидая.

Да Твоея славы вся исполниши, сшел еси в нижняя земли: от Тебе бо не скрыся состав мой, иже во Адаме, и погребен, истлевша мя обновляеши, Человеколюбче.

(Svitok)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2008 во 11:52

Се разбира дека е ОК. Библијата никаде не вели дека ние сме сами во универзумот. Тоа што не се спомнати некои конкретни вонземски суштества тоа е затоа што Библијата е порака до човекот и за човекот и ги засега неговите проблеми. Сепак во Библијата се спомнуваат одредени вонземски духовни суштества, а тоа се ангелите, срефимите, херувимите, нефилимите, архангелите итн.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2008 во 13:18
Vo vrska so ova ima edna interesna kniga od Ljubomir Prelic - "Moc Atavizma". Spaga vo zanrot naucna fantastika i mislam deka e interesno da se procita.
Se zboruva za toa kako na lugeto niz istorijata od strana na edna superiorna civilizacija na nekolku pati im se isprakani luge koi treba da gi upatat na vistinata tuka na samiot pocetok se spomnuva i Isus kako eden od tie pratenici, a knigata zpocnuva so pojavata na edna cudna svetlina na neboto vo denovite koga toj bil roden i raspnatn t.e se veli deka taa svetlina doaga od eden vselenski brod koj go prati doaganjeto i pogubuvanjeto na mesijata ili nivniot pratenik). Posle toa se zboruva za uste nekolku takvi pratenici koi namesto da izvrsat vlijanie na nas, od strana na nasata civilizacija bile naterani da ja promenat ili da ja napustat svojata vistinska misija.Dejstvieto na knigata se odviva niz poveke vekovi i zatoa pretstavuva retkost vo literaturata. Mislam deka ovaa knigicka ke vi bide dosta interesna i se nadevam deka ke uspeete da ja najdete vo nekoja od bibliotekite kaj nas. Probav da najdam nekoja internet verzija no ja nema.
Pozdrav
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2008 во 14:38
Se e mozhno.

Mozhno e Bog da e samo nasha interpretacija na vonzemjanin (vonzemjani).
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2008 во 00:28
Jas bi rekol deka mozebi bog ima sozdadeno uste mnogu drugi po superiorni civilizacii. negovata golemina ne mozeme da ja zamislime i zatoa veruvame deka sme sami vo celiot univerzum.
Jas sum siguren deka ne e taka i deka nie ne mozeme ni da zamislime uste kakvi tajni se krijat niz vselenata. Ama so ogled na toa kolku "sme" silni da se poddrzuvame kako luge, kolku "ne sme" neprijatelski raspolozeni eden sprema drug, dosta ni e i na ovaa planeta za da se obideme uspesno da isterame eden zaednicki zivot... i podobro da ne doznavame za drugi mesta zatoa sto nie ke ja rasturime i najofisticiranata civilizacija kade i da se naoga.
Se plasam deka uste malku ni vonzemjanite nema da ne posetuvaat zatoa sto i tie ke dignat race od nas. Tolku lagi i licemerie nema nikade osven na ovaa nasa mala planeta.

Изменето од misterX - 31.Мај.2008 во 00:29
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2008 во 00:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се разбира дека е ОК. Библијата никаде не вели дека ние сме сами во универзумот. Тоа што не се спомнати некои конкретни вонземски суштества тоа е затоа што Библијата е порака до човекот и за човекот и ги засега неговите проблеми. Сепак во Библијата се спомнуваат одредени вонземски духовни суштества, а тоа се ангелите, срефимите, херувимите, нефилимите, архангелите итн.



А можеш ли на соодветна тема да ми кажеш што се нефилите (нефилимите) и каква е нивната поента што се спомнуваат во Библијата?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 22:58

Ima edna tema, kako deluvaat demonite, deluvaat i na ovoj nachin ne donesuvaat do zabluda da veruvame vo ona shto ne lazhe satanata...

Vonzemjanite se samo iluzija na satanata koj vladee so ne vernicite.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 11:52
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се разбира дека е ОК. Библијата никаде не вели дека ние сме сами во универзумот. Тоа што не се спомнати некои конкретни вонземски суштества тоа е затоа што Библијата е порака до човекот и за човекот и ги засега неговите проблеми. Сепак во Библијата се спомнуваат одредени вонземски духовни суштества, а тоа се ангелите, срефимите, херувимите, нефилимите, архангелите итн.



А можеш ли на соодветна тема да ми кажеш што се нефилите (нефилимите) и каква е нивната поента што се спомнуваат во Библијата?


Прочачкај по форумот. Веќе е пишувано на темата :)
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 22:29
nemojte da se cudite koga eden den na site televiziji ce objavat deka na zemjata pristignal vonzemjanin i site da go vidat toa, toa ce bide udarna tema.
samo sto toa nema da bide vonzemjanin kako sto nekoji ovde go zamisluvaaat
----------osana--------
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 22:42
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

nemojte da se cudite koga eden den na site televiziji ce objavat deka na zemjata pristignal vonzemjanin i site da go vidat toa, toa ce bide udarna tema.
samo sto toa nema da bide vonzemjanin kako sto nekoji ovde go zamisluvaaat


Брате Мелхиседек, ова лето го прашав мојот зет кој е еден обожавател на кинезите: Кој бил досега најголемиот - и кој ќе биде во иднината - настан што телевизијата го пренесувала?

За досега ми рече дека преносот на отварањето на олимписките игри во kina (08.08. 2008) а за во иднината не знаеше што да ми одговори.

Јас сакав да му посведочам ... но во очите му видов дека ќе ме направи луд па затоа оставив да размисли.

Кој доаѓа одозгора, тој е над сите; а кој е од земјата, земен е и како земен зборува. ... (Јован 3:31)

Сепак најважното (Светлината БОЖЈА) предсё се гледа со срцето и во срцето а не на телевизија, во пустина, во соба, во дамаск, ...!




Изменето од spiros - 07.Септември.2009 во 23:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
antimedio Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antimedio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2009 во 13:33
Тој што ја отворил темата не ми е јасен со формулацијата на прашањето а уште по чудни се тие што си даваат за право да глумат авторитети и да даваат одговори...
Во што ке веруваш е премногу индивидуална мисловна своина и зависи од опсегот на интелектуалната перцепција а не од (може или неможе,смее или не смее)затоа го употребив терминот ЧУДНО...Кој може да ни ја одземе мислата која природно ни доаѓа или да ни ја ограничи...слободно размислувајте си затоа што на некого му одговара кога НЕКОЈ нема сопствено мислење...


http://www.zeitgeis.com/
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 15:05
Videte, dali e vo red da se veruva vo satanata i vo Angelite na Gospod?
Toa e isto...mislam slicno!
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 23:18
imam samo eden gospod i veruvam samo vo nego so seta dusa i srce
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.