IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - НА ДРЖАВНИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НА ДРЖАВНИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:12
Originally posted by pagane pagane напиша:

Да не заборавяме дека протоблгаринот Борис- Гобор / както обича да го нарича шефа/ е главен спосор на кириличното и глаголичното писмо.
Освен това явно му е направил добр маркетинг, щото кириличното го користят доста и големи народи до ден днешен. По този повод едни голям британски професор му езказва блатгодарност в кн. " Първата Българска империя"љубов
А глаголичното се е ползвало от хърватите, за да ги отличава от т.нар. словени.намигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:14
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by pagane pagane напиша:

Да не заборавяме дека протоблгаринот Борис- Гобор / както обича да го нарича шефа/ е главен спосор на кириличното и глаголичното писмо.Освен това явно му е направил добр маркетинг, щото кириличното го користят доста и големи народи до ден днешен. По този повод едни голям британски професор му езказва блатгодарност в кн. " Първата Българска империя"љубовА глаголичното се е ползвало от хърватите, за да ги отличава от т.нар. словени.намигнување


Абе ти само тапшај се по рамо.....и тврди си дека не сум во право..
И веќе ти кажав од кого е финансиран тој проект и од кого бил покрстен Борис, и многу добро знаеме дека Бугарската Црква била Грчка Марионета

Али еве ќе одиме по твојата логика....


Борис го финансира словенскиот јазик, ги прави бугарите-словени, ја продолжува словенската култура...
Тоа го прави СЛОВЕН, продолжувач на Словенската Култура не Протобугарската..
Он значи ја прифатил словенштината не протобугарштината
Што правиме со Аспарух кој не бил словен, кој ја продолжувал протобугарската култура, јазик и.т.н.?

Изменето од Vladimir88 - 12.Мај.2008 во 14:16
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:15
Да се пробаме с викане на духове?плазење
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:17
Originally posted by pagane pagane напиша:

Да се пробаме с викане на духове?плазење



Абе ти сега прави се наудрена...ама многу добро знаеш дека тоа е вистина.....
Затоа не зборете многу многу грци ова она, кога и кај вас ги имало тие случаи, и вашите протобугари пишувале на грчки.....и.т.н.


А М___Г


Што се однесува до мојот ник на кајгана.....
Јас и да имам ник на кајгана сите знаат дека сум истиот тој Владе по пишувањата..
Јас немам проблем да си го откријам својот идентитет не се плашам..


Изменето од Vladimir88 - 12.Мај.2008 во 14:18
Кон врв
Oho Boh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:19
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by pagane pagane напиша:

Да не заборавяме дека протоблгаринот Борис- Гобор / както обича да го нарича шефа/ е главен спосор на кириличното и глаголичното писмо.Освен това явно му е направил добр маркетинг, щото кириличното го користят доста и големи народи до ден днешен. По този повод едни голям британски професор му езказва блатгодарност в кн. " Първата Българска империя"љубовА глаголичното се е ползвало от хърватите, за да ги отличава от т.нар. словени.намигнување


Абе ти само тапшај се по рамо.....и тврди си дека не сум во право..
И веќе ти кажав од кого е финансиран тој проект и од кого бил покрстен Борис, и многу добро знаеме дека Бугарската Црква била Грчка Марионета

Али еве ќе одиме по твојата логика....


Борис го финансира словенскиот јазик, ги прави бугарите-словени, ја продолжува словенската култура...
Тоа го прави СЛОВЕН, продолжувач на Словенската Култура не Протобугарската..
Он значи ја прифатил словенштината не протобугарштината
Што правиме со Аспарух кој не бил словен, кој ја продолжувал протобугарската култура, јазик и.т.н.?


Аха значи продолжува словенската колтура а на протобугарите им рекал "йок, до тука со вашата култура штото ке имате проблеми со македонците во 21 в.".
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:19
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=pagane] Да се пробаме с викане на духове?плазење



Абе ти сега прави се наудрена...ама многу добро знаеш дека тоа е вистина.....
Затоа не зборете многу многу грци ова она, кога и кај вас ги имало тие случаи, и вашите протобугари пишувале на грчки.....и.т.н.


Да пишуваш на грчки , и да си грк са две различни битийни състояния.намигнувањеголема%20насмевкаголемо%20гушкање
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:20
е кой се плаши?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:21
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=pagane] Да се пробаме с викане на духове?плазење



Абе ти сега прави се наудрена...ама многу добро знаеш дека тоа е вистина.....
Затоа не зборете многу многу грци ова она, кога и кај вас ги имало тие случаи, и вашите протобугари пишувале на грчки.....и.т.н.Да пишуваш на грчки , и да си грк са две различни битийни състояния.намигнувањеголема%20насмевкаголемо%20гушкање



Но проблемот е тоа што Македонците имале посебна култура и сите светски историчари повеќето светски историчари пишуваат за нив дека се посебен народ....

А вие ги темелите вашите тврдења на тоа дека они се грци зошто пишувале грчки....


Само не ми одговори како можеш ти словенка која ја продолжува словенската култура да се декларираш за потомок на Аспарух...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:21
Originally posted by __ __ __ __ напиша:

е кой се плаши?


Па нешто почна да ми пишуваш за никот на кајгана да не помисли тоа дека се плашам случајно затоа така напишав...

Изменето од Vladimir88 - 12.Мај.2008 во 14:22
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:22
Originally posted by pagane pagane напиша:

Като първо:
всичко това го знам, по-добре от тебе мисля. Нели сум протоблгарка.
Правото ми идва от гордостта от факта че протоблгарите правят България велика и мощна, земя,която става защитник на словените от същите тези елин, гърци, ромеи... Било е гордост за тези словени да бъдат част от поданиците на тази България, стремяли са се да бъдат такива и са били благодарни когато са ги интегрирали не само социално но и са ги направили политически активнинамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:22
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

[QUOTE=pagane] Да се пробаме с викане на духове?плазење



Абе ти сега прави се наудрена...ама многу добро знаеш дека тоа е вистина.....
Затоа не зборете многу многу грци ова она, кога и кај вас ги имало тие случаи, и вашите протобугари пишувале на грчки.....и.т.н.Да пишуваш на грчки , и да си грк са две различни битийни състояния.намигнувањеголема%20насмевкаголемо%20гушкање



Но проблемот е тоа што Македонците имале посебна култура и сите светски историчари повеќето светски историчари пишуваат за нив дека се посебен народ....

А вие ги темелите вашите тврдења на тоа дека они се грци зошто пишувале грчки....


Само не ми одговори како можеш ти словенка која ја продолжува словенската култура да се декларираш за потомок на Аспарух...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:22
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Като първо:
всичко това го знам, по-добре от тебе мисля. Нели сум протоблгарка.
Правото ми идва от гордостта от факта че протоблгарите правят България велика и мощна, земя,която става защитник на словените от същите тези елин, гърци, ромеи... Било е гордост за тези словени да бъдат част от поданиците на тази България, стремяли са се да бъдат такива и са били благодарни когато са ги интегрирали не само социално но и са ги направили политически активнинамигнување
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:23
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by __ __ __ __ напиша:

е кой се плаши?


Па нешто почна да ми пишуваш за никот на кајгана да не помисли тоа дека се плашам случајно затоа така напишав...


аааааа
добре
Кон врв
__ __ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај __ __ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:25
ако те плашам нешто кажувайнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,346 секунди.