IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Родителите пример за морални вредности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родителите пример за морални вредности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Родителите пример за морални вредности
    Испратена: 10.Мај.2008 во 12:24
 Od sabajle bev svedok na edna takva nemila scena shto mi se rasipa denot. Se mislev kade da ja vmetnam sluckava pa se odluciv za temata semejstvo. Vo nashata zgrada za higienata vo vlezovite i okolinata na zgradata se grizi edna postara Romka, majka na 4 deca od koi ednoto i e bolno. Za cistenjeto i se plaka 100 den. od stan mesecno. Zenata cisti 2 pati sedmicno. Nekoi "gospogi" od pogornite katovi ne sakaat da plakaat i ja shikaniraat cistackata za da se otkaze. Od sabajle edna od "gospogive" so legen poln valkana voda ja posipa dodeka meteshe pod tarasite.Cistackata  so nasolzeni oci samo zastana i gledashe posramoteno vo nejzinoto 10 godishno dete koe doaga so nea i i pomaga.Nekolku stanari od dvete zgradi koi bea svedoci na ovaa nemila scena pocnaa da vikaat po "gospogata" deka treba da si se vrati vo selo, deka treba da zivee vo dzungla, ama...
Se prashuvam...kakov primer moze da im bide ovaa 'majka na svoite deca, koga taa nema respekt prema nikogo, a kako se cuvstvuvashe cistackata koga pred ocite na svoeto dete edna mivka ja "izbanja" so valkana voda. Dali roditelot koj so maka se trudi da specali pari za da obezbedi lekovi za bolnoto dete i dozvoluva da bide ponizuvan od nekogo za  mizerni 50 evra mesecno moze da go nauci svoeto dete da bide primeren graganin?



Изменето од mamamd - 10.Мај.2008 во 12:24
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 23:37
ccccc kakva kokoshka (ova "gospogjava")
teshko na nejzinite deca so takava majka oti i tie ke stanat takvi!


a majkata na deteto(chistachkata) shto bi mozela da napravi? da ja tresne od zemja "gospogjata", da ja ispcuva?? togash kakov primer ke mu dade na deteto? deka e so poniska kultura i so pomala chovechnost od gospozata na balkonot...
a chistachkata sigurno nema golem izbor shtom taka dozvoluva da ja ponizuvaat, znam lugje koi trpat ponizuvanja na rabota bidejki se plashat deka ke ja izgubat a nema da mozat da najdat druga poradi niskoto (ili nikakvoto) obrazovanie koi go imaat.
toa ne znachi deka ne mozat da bidat dobri roditeli...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 00:55
Ужас....Јас би иницирала состанок со оние комшии кои се човечни и би отишла заедно со нив на разговор кај таа неосетлива простачка на муабет.
Да и се каже (со фино) дека 
нема право така да се однесува кон друго човечко суштество 
дека таа жена (па што ако е ромка?) е така речи вработена во вашата зграда,
дека ја одржува хигиената во неа,
дека вие ја плаќате за тоа и дека не треба да заборави
дека и нејзиниот влез баш таа жена го одржува во чиста состојба.
А на ромката може да и подарите нешто. И да и се извините во нејзино име.Пред детето.
 
Можеби идејава звучи многу идеалистички и утопистички, ама јас лично би го направила тоа. И да знам/претпоставувам дека нема да има ефект, би пробала. Подобро да се направи тоа што може да се направи отколку да се седи пасивно и само да се зборува. И понекогаш тие мали реакции или акции даваат чудесни плодови...


Изменето од chuchuliga - 11.Мај.2008 во 00:57
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 00:58
roditelite vospituvaat 20%
se ostanato e ulica i svetot


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 07:56
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Ужас....Јас би иницирала состанок со оние комшии кои се човечни и би отишла заедно со нив на разговор кај таа неосетлива простачка на муабет.
Да и се каже (со фино) дека 
нема право така да се однесува кон друго човечко суштество 
дека таа жена (па што ако е ромка?) е така речи вработена во вашата зграда,
дека ја одржува хигиената во неа,
дека вие ја плаќате за тоа и дека не треба да заборави
дека и нејзиниот влез баш таа жена го одржува во чиста состојба.
А на ромката може да и подарите нешто. И да и се извините во нејзино име.Пред детето.
 
Можеби идејава звучи многу идеалистички и утопистички, ама јас лично би го направила тоа. И да знам/претпоставувам дека нема да има ефект, би пробала. Подобро да се направи тоа што може да се направи отколку да се седи пасивно и само да се зборува. И понекогаш тие мали реакции или акции даваат чудесни плодови...

.... "gospogata" si go dobi od bajagi stanari od dvete sosedni zgradi... a mislish se zamisli... nejziniot komentar beshe...-pa neka otvora oci... a zenava navednata cisti... ovaa frla voda odozgora... a za pomaganje... bidejki ednoto dete i bolno... stanarite nekolku pati sobiraa dobrovolen prilog... ja pomagame so lekovi... koj kolku moze... samo ova "godpoga" ne pomaga... ne e tuka koga gi sobirame parite...
...muabetot mi beshe deka decata cesto se svedoci na omalovazuvanje na nivnite roditeli... i dobro e shto ima luge od strana shto reagiraat na postapkite na nasilnicite... bidejki decata samo taka ke svatat deka ne se site luge gubrinja... i deka ne e vazno da si bogat ili siromav.... tuku da si covek...
...isto taka znam deka zaradi nemanje asalen zakon za domuvanje vo zgrada se slucuvaat vakvi raboti... dokolku bi imalo.... sekoj ke si ja raboti svojata rabota.. sekoj koj krshi zakoni ke bide sankcioniran.... samo togash decata ke se ucat na red... i od svoite roditeli ke gledaat primeri za moralni vrednosti....do togash....

Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 09:55
Навистина интересна тема, а во последно време сметам дека треба малку повеке да се обрне внимание на одговорностите на родителите при формирањето на моралните вредности кај нивните деца.Сметам дека во последно време како да се заборава на тоа што значат морални вредности.Особено кај помалите дечиња (кои поголемиот дел се чиста копија на своите родители)можеме веднаш да претпоставиме каков пример добиваат од своите родители и какви морални вредности би се формирале кај нив.

Бидејќи секојдневно сум во училиште, постојано го набљудувам однесувањето на учениците, особено кај помалите многу често се случува да ги препознам родителите на некој ученик според сличностите во однесувањето.Оној родител кој не ја почитува наставничката на своето дете, се однесува со неа како со некој на улица, со зборови кои не се соодветни за во образовна институција, а особено не пред неговото дете или други ученици, не може ниту да му овозможи добар пример на своето дете.А од неговото дете не може да се очекува ќе ја почитува својата наставничка и ќе се однесува соодветно.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 14:08
Таа „госпожа„ не е никаква госпоѓа него една обична сељандуретина кој што обожаваат да глумат големи граѓанки. Познати ми беа тие таквите. Имав мачка што си искачаше надвор, надолу по скали. Комшиката примитивка, тврдеше дека мојата мачка и го растура ѓубрето. Све е тоа ОК,ДА мојата мачка го растура ѓубрето пошто е животно, ама големава госпоѓа го чува ѓубрето пред врата. Кај е нејзината совест?????
Циганката барем работи и се труди колку може, поштено си ги заработува парите а некој е незадоволен од услугата може да не плаќа и да откаже чистење на сопстевниот кат,ама не мора да ја понижува така чистачката.
А тоа што гледаат децата е неизбежно. Додека има дегени што не знаат да го ценат трудот и работникот секако децата нивни најмногу ќе страдаат.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 21:46
Tragicno e shto za taa degenska 'gospoga" strada cela zgrada okolu odrzuvanjeto na higienata na zgradata bidejki mnogu cistacki ni se otkazale, ne mozeme da napravime mnogu drugi raboti okolu odrzuvanjeto na zgradata bidejki i drugite gi faka inat zoshto taa da ne plaka.... takvi primeri ima vo mnogu zgradi... Takvite ne pocituvaat nicii trud.. a najmalku na nekoj koj so maka go vadi lebot.... za zal imame mnogu takvi koi reproduciraat deca koi ke gi sledat nivnite stapki..

Изменето од mamamd - 14.Мај.2008 во 21:46
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 07:30
Od kogo decata da ucat... ili shto da naucat.. od vakvi roditeli....
ДОСИЕ: РОДИТЕЛСКА НЕГРИЖА
Ги раѓаат за да просат
Некои родители во својата негрижа одат дотаму што ги изнајмуваат децата на други луѓе, кои просат со нив. За 500 денари, мајката го дава едномесечното бебе на непознати луѓе, кои просат со него низ градот
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Додека тој и неговата две години постара сестра стојат на врелото сонце на улицата, нивните родители лежат под сенка во блискиот парк.
"Татко ми и мајка ми работат во контејнер", ни вели петгодишното дете. Ама додека лежат оптегнати во ладовината, не признаваат дека децата на раскрсницата се нивни.
"Не ги знаеме", велат во хор и тој и таа.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodeka novinarite istrazuvaat... socijalnite rabotnici....se nemokni...
Во македонското законодавство, занемарувањето на родителските должности е казниво со затвор. Но досега нема регистрирано таков случај.

ili ne dogleduvaat....
Службите за социјални работници не знаат за вакви случаи. Ним не им беше познато ниту дека деветгодишното девојче во Тетово пред две години шест дена спиело во ист кревет до својата почината мајка. Тој случај на виделина откри дека социјалните работници немаат увид на терен и не знаат што се случува со социјално загрозените деца.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
За двете бебиња во селото Пеширово, Светиниколско, кои пред две години беа задавени со ортома од својот татко, државата реагираше доцна. Таткото ги убивал своите новородени деца, зашто немале пари да ги чуваат. Случајот го пријавиле соседите, кои забележале дека бебињата ги снемувало веднаш откако мајката ги раѓала во домашни услови.
Социјалните работници тогаш изјавија дека не знаеле за проблемите во семејството.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Македонија не знае на колку родители им се одземени децата
Ниту една институција во државата нема точни податоци на колку родители им се одземени децата.
Центрите немаат пари да ги тужат лошите родители
Во истражувањето и во анализите што минатата година ги изготвил Заводот за социјални дејности стои дека центрите за социјална работа не поведувале постапка за одземање на родителското право, зашто немале пари за покривање на судските трошоци.
Нема дежурен телефон за пријавување на напуштените деца
Нема дежурен телефон на кој граѓаните ќе можат да се јават и да пријават напуштено или злоупотребено дете. Во Меѓуопштинскиот центар за социјални работи велат дека граѓаните можат да пријавуваат случаи во центрите за социјална работа, но таму службите работат само во една смена. Попладне или ноќе никој не се јавува на централата. Нема воспоставена дежурна служба на социјални работници кои би и биле на располагање на полицијата за вонредни ситуации.
СОС-телефонот на "Меѓаши" работи од 9 до 17часот
Над 1.500 деца без родителска грижа
За занемарување на дете - затвор до три години
Национална припадност на децата до 18 години без родители и родителска грижа

македонска 553
ромска 277
албанска 205
турска 33
бошњачка 13
српска 8
Египќани 1
бугарска 1

...site si molcime... kako da ne ne sasega...








Изменето од mamamd - 22.Јуни.2008 во 07:31
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 01:41
Roditelite go vospituvaat deteto i mnogu e vazno kakvi postapki ke primenuvaat.Od samoto raganje deteto se socijalizira vo semejstvoto i gi steknuva navikite od svoite roditeli...Sto bi bilo ako Dvajcata roditeli nemaat dobri odnosi i pocnat Nekoja kavga pred svoite Malecki decA???....Kakva bi bila vo toj moment mislata na deteto za svoite roditeli .. i toa ne samo vo toj moment.. tuku Od togas ponatamu.
Roditelite nekogas se poveke od krivi za toa kako ke si go izgradi Nivnoto dete svojot zivot ponatamu i od koga ke stane vozrasno. ISto taka vazno e da se kaze deka IMA razlika pomegu dete so Dvajca roditeli i dete BEz roditeli ili napusteno od Bilo koj roditel.Deteto ne moze da gi stekne vrednostite od eden roditel bez razlika kolku toj se grizi za svoeto dete . Deteto sepak dozivuva posebni Custva vo sebe i mu se budat neodgatnati tajni koi sto go vodat da bide izulirano i da se custvuva mnogu porazlicno od drugite deca okolu nego.
JAs KAko licnost koga bi mozela Javno bi gi Obvinila roditelite voopsto i nema da imam griza na sovest. Samo cekam povolen moment za toa da go napravam.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 13:40
...mnogu pati roditelite "nudat mnogu dobar primer"...a bogami gi involviraat t.e. im drzat prakticni casovi... 
prezemeno od Nova Makedonija...

Го претепал љубовникот на жена му

Жител на струмичкото село Банско, неговиот син и уште едно лице завчера претепале соселанец, кој бил во љубовна врска со нивната сопруга и мајка. Љубовникот бил пренесен во локалната болница во Струмица со тешки повреди на главата и на телото и по укажаната лекарска помош бил задржан на понатамошно лекување. Револтираниот сопруг и неговиот син, пак, истата вечер биле приведени во полициската станица во селото и против нив биле поднесени кривични пријави за нанесување тешки телесни повреди. Инцидентот се случил околу 17 часот во центарот на селото Банско. Во тоа време Б.Ш. (45), заедно со неговиот син С.Ш. (20) и со Е.Д. (16), го пресретнал У.Р. (27), кој бил во љубовна врска со неговата сопруга.
Б.Ш. го нападнал љубовникот удирајќи го со дршка од алат по главата, но тој успеал да се одбрани . Но Б.Ш. воопшто не се повлекол, продолжил да го удира и го турнал на земја. Синот и неговиот другар зеле неколку камења од земјата и почнале да го маваат У.Р. Од ударите тој паднал во несвест, а тројцата напаѓачи побегнале кога виделе што направиле.
... sto li ke go nauci...kakvi li moralni vrednosti ke razvie ovoj roditel....
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 13:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...mnogu pati roditelite "nudat mnogu dobar primer"...a bogami gi involviraat t.e. im drzat prakticni casovi... 
prezemeno od Nova Makedonija...

Го претепал љубовникот на жена му

Жител на струмичкото село Банско, неговиот син и уште едно лице завчера претепале соселанец, кој бил во љубовна врска со нивната сопруга и мајка. Љубовникот бил пренесен во локалната болница во Струмица со тешки повреди на главата и на телото и по укажаната лекарска помош бил задржан на понатамошно лекување. Револтираниот сопруг и неговиот син, пак, истата вечер биле приведени во полициската станица во селото и против нив биле поднесени кривични пријави за нанесување тешки телесни повреди. Инцидентот се случил околу 17 часот во центарот на селото Банско. Во тоа време Б.Ш. (45), заедно со неговиот син С.Ш. (20) и со Е.Д. (16), го пресретнал У.Р. (27), кој бил во љубовна врска со неговата сопруга.
Б.Ш. го нападнал љубовникот удирајќи го со дршка од алат по главата, но тој успеал да се одбрани . Но Б.Ш. воопшто не се повлекол, продолжил да го удира и го турнал на земја. Синот и неговиот другар зеле неколку камења од земјата и почнале да го маваат У.Р. Од ударите тој паднал во несвест, а тројцата напаѓачи побегнале кога виделе што направиле.
... sto li ke go nauci...kakvi li moralni vrednosti ke razvie ovoj roditel....
 
 
 
....koe kuce jade mast,jade i stap...голема%20насмевка
tuku....aj tatkoto da e nezdrav,ama zarem i decata?....ima ovde nesto poveke,ako se pravel fraer ima i maz..pa makar i so drzalje...голема%20насмевка..SAMO STO ZENA KE DA BESE DA SE TEPAAT ZA NEA..?збунетостразмислување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 14:06
... i ova e primer za moralna vrednost...ama mnogu po sofisticirana... "ke e od golemoto dobroutro"...

 Нова Македонија, број 21430, 03.07.2008



Роди ме мајко во семејство на судии!

Сине, кога ќе пораснеш ќе те запишеме на Правниот факултет. Еден ден ќе станеш познат судија или адвокат. Исто како мене, мајка ти, брат ти, братучед ти, чичко ти, тетка ти и како вујко ти. Следи го нашиот пат, сине, ако сакаш да бидеш успешен како сите во нашата фамилија, почнувајќи од твојот прадедо.
И вака почнало да се развива едно семејно судско стебло. Затоа е многу важно што ќе покажат резултатите од работата на Судскиот совет откако ќе ни го соопштат отчетот за семејните врски на сите судии во државава.
Ако навистина биле почитувани критериумите, тогаш и списокот паѓа во вода. Тогаш мајката навистина добро и го пренела на ќерката своето знаење. Но ако вработувањето било од типот „ќерка ми дипломира, дај да ја пикнеме кај вас“, очигледно се отвора работа за Антикорупциската комисија. Списокот со имиња и презимиња меѓу редови може да крие многу повеќе од случајна определба за иста професија. Ако се докажат евентуални злоупотреби, јавноста очекува и конкретни мерки и санкции.

Затоа што кога ќе почнат да се злоупотребуваат роднинските врски, правдата паѓа во вода. Затоа што нема полошо од тоа пресудата да ја чита некој што се вработил во храмот на правдата само затоа што имал среќа да се роди во семејство на познати судии, а не затоа што има квалитет.
Познато е дека само неколку судии се дрзнуваат да решаваат предмети каде што странката или бранителот е нивни роднина. Јавна тајна е дека заткулисните игри на некои судии се случуваат по завршувањето на работното време, во адвокатските канцеларии, кога тие ги симнуваат тогите. Тогаш се случува она:
- плати 30.000 евра ако сакаш да те бранам јас, а татко ми како претседател на суд да не те пикне во притвор
- формално најди си друг адвокат, но ќе ми платиш и мене оти предметот ти е кај мајка ми
- вработи го син ми, а јас ќе ти го средам предметот
Тоа се работите што тешко се докажуваат. За да се откријат вакви злоупотреби потребно е многу повеќе од листа со имиња и презимиња. Треба координација меѓу повеќе институции за конечно да ја симне судството етикетата корумпирано и подмитливо.
Само како пример, да се потсетиме на тоа како функционира Хашкиот трибунал - првото нешто што ве прашуваат таму е дали постои судир на интереси со некој од вработените. Доколку одговорите потврдно, на смеете да комуницирате со таа личност додека сте во Трибуналот. Не смеете ни кафе да се напиете. За нас ваквите правила можеби се недостижни, гледајќи дека во канцелариите на судиите некои адвокати како да се претплатени на кафе-муабет.


Но добро е што некој конечно се зафати со оваа тешка работа.
Базата на податоци за роднинските врски во судовите ќе ни открие многу за состојбата во македонското судство, кое одамна се пробива низ трнлив пат. Ако успее да стигне на пол пат, ќе знаеме дека правдата е посилна од кој било судски клан во државава




Изменето од mamamd - 03.Јули.2008 во 14:07
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 11:01
Децата учат од своите родители и добро и лошо. Од училиштата редовно се алармира за насилно однесување на децата и застанување на родителите во одбрана на своите деца. Она од што се плашат образовните институции е насилството и меѓусемејните кавги да не се пренесат во училиште. На улиците веќе ги имаме. Бизарен настан во Штип за кој пишува Вест.

СПРЕЧЕН ЛИНЧ ВО НАСЕЛБАТА РАДАНСКИ ПАТ ВО ШТИП

Претепан полициски инспектор

Жители на Радански пат брутално нападнале инспектор што сакал да се ви­ди и да разговара со родители на соученик на неговиот син, кој претходно бил пре­те­пан од момчето

По­ли­цис­ки­от инспектор Р.А. (47) е тешко повреден од група насилници, кои вче­ра околу 17.30 часот го нападнале во населбата Радански пат во Штип. Ин­спек­то­рот ги барал родителите на детето кое претходно во училиште крв­нич­ки го претепал неговиот 13-годишен син.
Доз­на­ва­ме дека инспекторот отишол да разговара со родителите за да не се слу­чу­ва­ат такви инциденти во иднина, меѓутоа уште кога се приближил до ку­ќа­та, бил опкружен од 10-ина роднини и пријатели на малолетниот насилник и бил брутално нападнат.
Жи­те­ли­те на Радански пат, без никаква причина и објаснување, почнале да го уди­ра­ат инспекторот по главата и по телото. Тој успеал некако да се извлече и да побара помош, но притоа повторно бил нападнат. За малку ќе се случел линч, ако не интервенирале неколку полицајци што патролирале во населбата.
Слу­ча­јот во полицијата бил пријавен од сопругата на инспекторот, која била по­ви­ка­на во училиштето бидејќи нејзиниот син во тепачка со друг ученик бил повреден. Мајката веднаш го однела синот во болница. Детето имало пов­ре­ди по главата и очите. Му била укажана помош и бил пуштен на домашно ле­ку­ва­ње, а случајот бил пријавен во полиција.
Ме­ѓу­тоа, нешто подоцна, кога од работа се вратил дома, полицискиот ин­спек­тор дознал што се случило. Веднаш отишол да разговара со родителите на де­те­то, но уште во дворот бил нападнат и повреден. Кога пристигнала помош, ин­спек­то­рот со повреди бил пренесен во болницата каде што лекарите извршиле хи­рур­шки интервенции врз раните.
Во СВР Штип го потврдуваат настанот и велат дека повеќето учесници биле при­ве­де­ни и против сите ќе биде поведена постапка. (Т.Ј.)




Изменето од mamamd - 23.Мај.2009 во 11:02
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.