IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 23>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 11:46
БОГ ЗАИСТА ПОСТОЈИ…


Ево једног поучног „разговора”

Један човек је отишао код фризера да се ошиша и обрије. Како је фризер почео да ради, почели су разговарати. Разговарали су о много ствари и о различитим темама, да би се на крају дотакли и теме Бога.

Фризер рече: Ја не верујем да Бог постоји.
Зашто то кажете? Упита га муштерија.
Знате, довољно је да изађете на улицу и шватите да Бог не постоји. Реците ми, ако Бог постоји, да ли би било толико бoleсних људи?

Да ли би било толико напуштене деце? Ако Бог постоји, не би било ни патњи ни бола. Не могу замислити Бога који би дозволио све ове ствари. Муштерија промисли на моменат, али не одговори ништа, не желећи започињати расправу.

Фризер заврши са својим послом и муштерија напусти радњу. Само што је изашао из радње, виде на улици човека са дугом, непочешљаном, прљавом косом и необријаном брадом, изгледао је прљаво и запуштено.

Муштерија се врати назад у радњу и рече фризеру: Знате шта? Фризери не постоје. Како можете то рећи? Упита изненађени фризер. Ја сам ту, и ја сам фризер, и управо сам вас шишао и бријао!

Не! Викну муштерија. „Фризери не постоје, јер ако постоје, не би било људи са прљавом дугом косом и необријаном брадом, попут овог човека на улици.

Ах, али фризери ипак постоје!
Те ствари се дешавају јер људи не долазе код мене.”
Тачно, потврди муштерија. Управо тако!„

Бог, такође, постоји! Лоше ствари се дешавају кад људи не иду к ЊЕМУ и кад од ЊЕГА не траже помоћ ... Због тога постоји толико патњи и бола у свету”.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 14:40
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

БОГ ЗАИСТА ПОСТОЈИ…


Ево једног поучног „разговора”

Један човек је отишао код фризера да се ошиша и обрије. Како је фризер почео да ради, почели су разговарати. Разговарали су о много ствари и о различитим темама, да би се на крају дотакли и теме Бога.

Фризер рече: Ја не верујем да Бог постоји.
Зашто то кажете? Упита га муштерија.
Знате, довољно је да изађете на улицу и шватите да Бог не постоји. Реците ми, ако Бог постоји, да ли би било толико бoleсних људи?

Да ли би било толико напуштене деце? Ако Бог постоји, не би било ни патњи ни бола. Не могу замислити Бога који би дозволио све ове ствари. Муштерија промисли на моменат, али не одговори ништа, не желећи започињати расправу.

Фризер заврши са својим послом и муштерија напусти радњу. Само што је изашао из радње, виде на улици човека са дугом, непочешљаном, прљавом косом и необријаном брадом, изгледао је прљаво и запуштено.

Муштерија се врати назад у радњу и рече фризеру: Знате шта? Фризери не постоје. Како можете то рећи? Упита изненађени фризер. Ја сам ту, и ја сам фризер, и управо сам вас шишао и бријао!

Не! Викну муштерија. „Фризери не постоје, јер ако постоје, не би било људи са прљавом дугом косом и необријаном брадом, попут овог човека на улици.

Ах, али фризери ипак постоје!
Те ствари се дешавају јер људи не долазе код мене.”
Тачно, потврди муштерија. Управо тако!„

Бог, такође, постоји! Лоше ствари се дешавају кад људи не иду к ЊЕМУ и кад од ЊЕГА не траже помоћ ... Због тога постоји толико патњи и бола у свету”.


Навистина Бог постои!!!

Голем е Бог!!!

Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 14:50
mislm deke tuka se raboti za muslimaski apologetski tekst,(poradi 2 i 3 prashanje)no kao i da e interesen e.

ТРИ ПИТАЊА

Био једном један младић који је дуго времема провео на студијима на Западу. Када се вратио, тражио је од својих родитеља да му нађу религиозног учењака или било којег стручњака који би могао одговорити на његова 3 Питања. Коначно, родитељи су му успјели наћи једног учењака.
Младић:
Ко си ти? Можеш ли ти одговорити на моја Питања?
Учењак:
Ја сам један од Божјих робова и уз Његову помоћ, ја ћу моћи одговорити на твоја Питања.
Младић:
Јеси ли сигуран? Многи професори и стручњаци нису били у стању да дају одговоре на моја Питања.
Учењак:
Ја ћу дати све од себе, уз Божију помоћ.
Младић рече:
Имам 3 Питања:
Питање бр. 1
Да ли Бог постоји? Ако постоји, покажи ми његов облик.
Питање бр. 2
Шта је Судбина?
Питање бр. 3
Ако је ђаво створен од ватре, зашто ће на крају бити бачен у пакао који је такође створен од ватре? То му сигурно неће нимало нашкодити, пошто су и ђаво и пакао створени од ватре.
Да ли је Бог мислио о овоме?

Изненада, учењак снажно ошамари младића по лицу. Младић осети бол: зашто сте се наљутили на мене?
Учењак:
Нисам љут. Шамар је мој одговор на твоја питања.
Младић:
Не разумем!
Учењак:
Како се осећаш након што сам те ошамарио?
Младић:
Наравно, осећам бол.
Учењак:
Да ли онда верујеш да бол постоји?
Младић:
Да.
Учењак:
Покажи ми облик бола!
Младић:
Не могу.
Учењак:
То је мој одговор на прво питање. Сви ми осећамо присуство Бога иако не видимо његов облик ... Да ли си синоћ сањао да ћу те ошамарити?
Младић:
Не.
Учењак:
Да ли си икад помислио да ћеш данас од мене добити шамар?
Младић:
Не.
Учењак:
То је Судбина, мој одговор на друго питање…од чега је створена моја рука којом сам те ошамарио?
Младић:
Створена је од меса.
Учењак:
А твоје лице, од чега је оно створено?
Младић:
Од меса.
Учењак:
Шта осећаш након што сам те ошамарио?
Младић:
Бол.
Учењак:
Тако је. То је мој одговор на треће питање, иако су и ђаво и пакао створени од ватре, ако Бог жели, пакао ће постати врло болно место за ђавола.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 22:02

Majkl Faradej,procueniot angliski hemicar i fizicar, vo

tekot na celiot svoj zivot sozdaval pretpostavki i gi

urival. pretpostavuval i istrazuval.

Koga vo 1867 godina lezel na pretsmrtna postela,

prijatelite go prasale: " Faradej, za kakva pretpostavka razmisluvas sega?"

"Za pretpostavka?", povtoril Faradej. " Nemam poveke

nitu edna pretpostavka! Fala na Boga sto mojata glava ne

pociva na pretpostavki.' Zasto znam Kogo sum mu

poveruval i uveren sum deka On e moken da go socuva

mojot amanet za onoj den!"( 2 Timotej 1:12)


Toa bile negovi posledni zborovi.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 23:50

Procueniot vienski lekar i profesor Karl Jung ednas rekol:

"Zamenuvajki ja verata vo Boga so materijalnata sigurnost, so opsta blagosostojba i so humanizam, sovremeniot covek uviduva deka stignal vo bezizlezna polozba."

Na eden svoj voznemiren i obeshrabren pacient, posle temelnoto ispituvanje, mu rekol:"Vie boleduvate od nedostatok na vera vo Bog i vo idniot zivot."

"No doktore, dali vie navistina mislite deka hristijanskoto ucenje e tocno?"-se iznenadil pacientot.

Profesorot Jung odgovoril:" Toa neka vi go kaze Biblijata! Jas sum lekar a ne svestenik. Edinstveno sto mozam da vi kazam e deka ke ozdravite ako ja obnovite svojata vera. Ako ne go storite toa, vie ste zaguben."   
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 00:55
Карл Јунг човековата психа ја сметал по природа религиозна. Тој тоа не го рекол, затоа што вистински сметал дека постои Бог, туку сметал дека ако човекот не е религиозен, е психички пациент, па затоа ги советувал пациентите на спиритуализам.

Во неговите дела, тој Бог го интерпретира како разговор на човекот со својата скриена потсвест.

Тој ја вовел аналитичката психологија, ја истражувал митологијата, сништата и заклучил дека ликовите кои се појавуваат во личните соништа, јасно може да се опишат како митолошки, а оттаму, на човекот природно му е да доживува религиозни искуства. Сето тоа, Јунг го опишува како психолошки феномен и сметал дека религијата не е ништо повеќе од тоа. Инаку, покрај ова, тој навлегол и во гностицизам, астрологија и алхемија, но набргу ги напуштил, и целосно и се посветил на психологијата.

Тој сметал дека човекот треба да развива хармонија меѓу телото и умот, и дека модерниот човек премногу се потпирал на науката и логиката. За да се врати балансот, тој ги советувал своите пациенти да се обратат кон религијата, како умствен феномен, за да го повратат тој баланс.

Ова го пишувам, затоа што многумина современи филоЗофи, мислители и научници, имале такви „интересни“ религиозни цитати, но, ако се проучат повнимателно, ќе видиме дека тие немале никакви допирни точки со верата.

Ако се сеќавате, скоро напишав и за Ајнштајн (верувал во богот на Спиноза).

п.с. Давид, не ти контрирам (не ми беше намера да напишам нешто против тебе), ами ми стана интересно тоа за Јунг и другите  психолози и научници од 20ти век.


Изменето од makarios - 09.Февруари.2009 во 01:06
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 01:12

Da makarios, znam deka ne mi kontriras, taka e kako sto velis.

Isto i Ajnstajn veruval vo Bog, ama ne bil siguren kakov e Bog, za razlika od Isak Njutn koj ja cital Biblijata i veruval vo ISUS.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 01:27
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Isto i Ajnstajn veruval vo Bog, ama ne bil siguren kakov e Bog.


Да, ама тоа е лажна, односно искривена претстава за Бог.

Нели, ние дебатираме со протестантите и баптистите околу тоа, а колку ли повеќе Ајнштановото искривено гледање за некојси обезличнет бог.

Добро е да се биде боготражител, ама егзистенцијално сме го промашиле животот, ако не стасаме до апсолутната вистина за Бог.

п.с. Овие дискусии може да бидат и вовед за некоја нова тема, секако се офф топик.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 01:30

Se slozuvam so tebe brate makarios, no prikaznata so Jung bese poucna.

P.S. da ne odime off topic
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 11:59
Ај само уште ова офтопик..
Исак Њутон исто така е дискутабилно колку бил христијанин,уште од поодамна имам читано дека не верувал во догмата за Света Троица.а баш вчера на хистори каналот имаше емисија баш за верата на исак њутон.
Каде беше претставена целата негова лична преписка и белешки.Типот дефинитивно не бил христијан.
Сметал деке римокатоличката црква и оците од првите векови ја фалсификувале библијата.
инаку емијата имаше наслов "the hidden heretic"
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 16:27
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ај само уште ова офтопик..
Исак Њутон исто така е дискутабилно колку бил христијанин,уште од поодамна имам читано дека не верувал во догмата за Света Троица.а баш вчера на хистори каналот имаше емисија баш за верата на исак њутон.
Каде беше претставена целата негова лична преписка и белешки.Типот дефинитивно не бил христијан.
Сметал деке римокатоличката црква и оците од првите векови ја фалсификувале библијата.
инаку емијата имаше наслов "the hidden heretic"
Izgleda Njuton i ja sme bile kolegi po stavovi , barem okolu biblijata No mislam deka toj stav nuzno ne odreduva dali e nekoj hristijanin(osven ako Njuton ne se deklariral poinaku). Inaku ova za Njuton ne go znaev, fala na informacija.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 07:05
ПРИЈАТЕЛСКИ СОВЕТ


Касим е напреден земјоделец од околината на Скопје. Енвер , неговиот другар од детството, со кого посетуваше основно училиште, заврши гимназија и факултет. Тој е инженер. Но,таа разлика по школото и професијата никогаш не ги оддалечи. Останаа добри пријатели. Почесто се наоѓаат да поразговараат за својата тага и радост.

Енвер не чувствува никакви потешкотии во разговорот со Касим, зошто природно е интелигентен човек, а освен тоа сака многу да чита. Готово да нема тема за која што не би можеле да поразговараат.

Еден ден доаѓа Касим кај Енвер и му го покажува написот објавен во едно списание, каде се расправа за верските убедувања. Посебно го навредила оваа реченица: “Затоа денес религиозните убедувања воглавном му припаѓаат на примитивизмот од сите видови...” (Тој ја имаше подвлечено таа реченица).

Касим би сакал да се жали, да бара корекција, да бара извинување.

Енвер се насмеа : -Никакви жалби, никакво барање на исправки. Подобро размисли за тоа дали е вистина тоа што го пишува. Добро е нас повремено да не присилат на размислување. Уверувањето се челичи само во борбата на мислењата... Но, да видиме што тоа толку те трогнало?

Касиме, дали ти веруваш во Бога?

Секако дека верувам, какво е тоа прашање, барем ти знаеш дека верувам !

Дали поради тоа се чувствуваш примитивец?

- ?

Дали веруваш дека Мухаммед а.с. е последен пејгамбер?

Секако дека верувам!

Дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти секој ден земаш абдест, т.е. ги переш рацете до лактите, го миеш лицето, ги миеш забите, ја испираш устата и носот,ги переш нозете, сето тоа го правиш по неколку пати во денот. Покрај тоа ти се бањаш најмалку еден пат неделно.Ти секогаш внимаваш да ти биде чисто телото, облеката и местото каде ќе клањаш. Па дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти клањаш намаз. Можеби не секогаш на време, но се трудиш. Јас намазот би го поделил на три групи: на онаа кога човекот, не разбирајќи го текстот кој што го изговара, механички го обавува намазот, а мисли на проблемите од секојдневниот живот. Другата група е онаа кога човекот не го разбира она што го изговара, но сепак настојува да мисли на Бога, пред кого застанал, влегуваќи во намаз. Третата група представува највисок степен, представува вистинска инспирација. Тука човекот потполно е исклучен од секојдневните проблеми и на момент е бескрајно среќен. За него нема тага, омраза, завист, болест. Тој никогаш не е сам. Тој е богат и без богатство, моќен и без моќ, здрав дури и кога е болен.Јас не знам дали ние двајцата некогаш сме го доживеале оној трет степен на намазот,но знам сигурно дека и во оној прв степен сме донеле некоја добра одлука.Сме размислиле дали некоја наша постапка ќе биде во ред, во мислите се растопила нашата омраза кон некого, едноставно сме биле присилени да ја одложиме некоја пренагла и непромислена одлука.

Намазот не прави подобри луѓе, луѓе кои што размислуваат пред да донесат некоја одлука, нарочито ако таа е неповолна. Значи, дали според тоа е примитивец човекот кој што клања намаз?

- ?

Ти го постиш месецот Рамазан. На страна тоа што се откажуваш од јадење и пиење во текот на целиот ден, што ги работиш гладен и жеден дури и најтешките работи, на страна тоа што се откажуваш од пушењето и останатото. На страна тоа , што гладувајќи се учиш да ги сватиш гладните, а тоа е првиот предуслов за да им помогнеш. На страна здравствените користи од постот за кои се напишани многу книги. Фактот дека постот го наредиле скоро сите религии, па и многу филозофии – покажува дека ТУКА ИМА НЕШТО. Дали поради тоа ти си примитивец?

- ?

Во текот на месецот Рамазан си дал и садекатул – фитр ( препорачано материјално давање за сиромашните ). Значи си му помогнал некому. Си го зарадувал некого. Па дали поради тоа си примитивец?


- ?

Ти даваш зекат ( облигативно верско давање за сиромашните ) од своите средства кои што прегодиниле,а мораат да бидат чисти од секој харам ( недозволено ), ти мораш секоја година да поделиш 2,5 %. А и инаку, ти мораш да ги потпомагаш на сиромашните. Ти знаеш за зборовите на Мухаммед с.а.в.с.:” Не е вистински муслиман оној што ќе легне сит, а знае дека неговиот сосед е гладен !”. Дали си примитивец ако се придржуваш до тие зборови?

Касим молчеше и размислуваше.

- Ти, Касиме, можеби еден ден ќе отидеш на Хаџ. Ќе запознаеш многу краишта, а посебно местото каде што живеел нашиот драг пратеник и учител Мухаммед с.а.в.с. Тогаш, таму, на тоа место, ќе се присетиш на неговите зборови кога идолопоклониците му предлагале да го остави проповедањето на Исламот,а за тоа ќе добие да управува со Мека, и да има многу големо богатство: “Се колнам во Аллах,-им рекол тогаш Мухаммед а.с. - кога во едната рака би ми го дале Сонцето, а во другата Месечината со нив да управувам, јас не би се откажал од повикот на Аллаховиот пат и од борбата за доброто на луѓето! “ Ти ќе запознаеш и ќе се зближиш со луѓе од разни краеви на светот. Ти и тука ќе учиш дека треба да се сакаат сите луѓе,а ако нешто треба да се мрази, тогаш тоа е : злобноста, себичноста, омразата помеѓу луѓето, а не самите луѓе. Дали поради тоа си примитивиец?

- ?

Ти како младинец можеби си се напил некоја чашка алкохол, поради твоето ненавремено вистинско информирање за исламот. Но, подоцна си се откажал од алкохолот, бидејќи си разбрал дека Исламот го забранува. Не ти беа потребни оние силни книги кои што се напишани против алкохолот, не ти беше потребна целата онаа пропаганда која што се врши против алкохолот. Само еден ајет од к*р,анот беше пресуден за твојата одлука. А ако не пиеш алкохол поради дисциплината кон исламот: Дали си ти примитивец?

- ?

Фејзо пие алкохол, тој не клања, не пости, тој зборува грди зборови, пцуе,се однесува неодговорно, но Фејзо не е примитивец затоа што не верува, а ти си, затоа што веруваш?

- ?

Ти го осунети син ти Месуд. Тоа го направи затоа што си верник. Ти си “примитивец “ ,иако го изврши чинот кој што го налага најмодерната хигиена....

Касим и понатака размислуваше. Постоеше некоја мала трагичка на сомнеж во неговиот поглед. Тој повеќе не беше лут на зборовите што ги прочита во списанието. Но,како нешто друго да го мачеше:

Па сепак, не би можело да се каже дека нема примитивизам помеѓу нас!

Не малку, туку многу – му одговори Енвер. - Колку наши џема,ати се поделени во две групи, и тоа зошто, токму поради верските работи! Но, верата не не учи за тоа, таа ,напротив, не учи да бидеме сложни и со разбирање да ги решаваме нашите проблеми. Меѓутоа, ние не ја слушаме. Не сме примитивци, не сме заостанати затоа што сме верници, туку затоа што не се држиме до Исламските прописи!

Касим некое време молчеше, па рече:

- Зарем покрај толкаво богатство кое што го поседувам ( верата во Аллах џ.ш. ) - можев да се возбудам на толку без значајни зборови!.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 01:17

" Mnogu vernici dosle vo pustinata za da gi slusaat

slovata na nekoj prorok. Eden covek posebno dobro

vnimaval na negovite zborovi, sesrdno se molel i veruval

vo mokta Bozja. Vecerta go napustil prorokot, no po

malku vreme vozbuden se vratil, vikajki: "Golem

proroku,utrovo dojdev kaj tebe za da te slusam, Bozjiot

covek. Bev poslusen, vnimavav na sekoj zbor od tebe i

celosno imav doverba vo Bozjata semokj. No, sega mi ja

snema kamilata.

Zar toa e pravdata Bozja? Zar toa e nagradata za mojata

vera? Zar toa e blagodarnosta za moite sesrdni molitvi?"



Prorokot smireno go islusal vozbudeniot covek i mu

odgovoril so blaga nasmevka:

" Vo verata vrzi se cvrsto za Boga, no so razumot vrzi

ja i tvojata kamila za drvoto."
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 00:59
       
     
                   KADE ZIVEE BOG?

Nekoj rabin sedel zaedno so drugi uceni luge. Odednas im

go postavil prasanjeto:" Kade zivee Bog?"

Edniot od niv rekov: "Bog zivee vo oblacite."

Vtoriot mu protivrecel na prviot:" Ne, Bog zivee vo hramot"

Tretiot pak rekol: "Bog zivee vo neboto."

Nasproti toa cetvrtiot rekol:" Bog zivee vo site velicestvenosti na ovoj svet."

Rabinot samo gi slusal i molcel. Togas drugite go zaprasale: Rabi, ne si zadovolen so nasite odgovori?

A toj im odgovoril:" So vasite odgovori ne kazavte nisto netocno.

Sepak, pred se, Bog zivee tamu, kade sto covekot ke mu dopusti."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.