IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Доцнење на месечен циклус...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Доцнење на месечен циклус...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Andrea_Gail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea_Gail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Доцнење на месечен циклус...
    Испратена: 07.Мај.2008 во 09:03
Лек за провокација на добивање на закаснетиот менструален циклус....оние што минувавте низ вакви проблеми дали сте успеале да ги средите?

Изменето од Andrea_Gail - 07.Мај.2008 во 09:04
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 09:10
Sekoj organizam razlicno deluva na terapiite za sreduvanje na menstrulaniot ciklus....Znam kolku genikolozi ke postetis,tolku mislenja ke dobies!Neznam dali si slusnala za "Diane"toa e mesecna terapija i znam mnogu od nashiot pol koi se zadovolni!Isto taka mozes da konzumiras i caj od kopriva REDOVNO!
Кон врв
OCEAN441 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OCEAN441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 09:19
Mnogu cest problem.....Od pocetok ke treba da se posveti vnimanie na ona sto go predizvikalo toa zadocnuvanje,sters,hormonalno poremetuvanje,nastinka na jajnici i sl....i posle toa da se zemat soodvetni sr-va!Vaka kazano znam deka e mnogu lesno,no vo sekoj slucaj pri poseta na PRAVO strucno lice ke si go resis problemot.....Ne e nisto strasno,samo mora da si ja sredis prirodata.Da,imam slusnato i jas za "Diane",ako ne si gi probala pocni uste denes,ednisnstveno samo ke moras da pazis i na ishranata dodeka gi pies,zatoa sto ja zgolemuvaat telesnata tezina ali so tvoja griza za toa se ke si nadmines!
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 09:57
Така,така...само Вие продолжете да нагаѓате дал’ Ви доцни од стрес или од настинки...и седете си и понатаму овде на форумов кај што некој ќе ви каже дека постојат таму некои лекови....да,да,слободно можете да ги пробате...ниту еден од сите оние гинеколози не би знаел подобро да Ве посоветува.

Сватете го ова најдобронамерно:-"Не слушајте гаталци,послушајте паталци!Секој човек е приказна за себе!"

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 10:03

Според мене досега сретнатите случаеви најчесто е поради тоа што девојката е во фаза на развивање сеуште или поради ригорозна диета од која изгубила голем број килограми....ова второво е опасно зашто може да се изгуби целосно месечевиот циклус но се сложувам со Биба

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 10:23
Veruvaj "Biba G" deka barem vo mojot grad koj ne e mal,ne POSTOI genikolog na koj moze da se oslonis!Ne velam deka postavuvacot na temata treba se potpre SAMO na nash*te iskustva ili "filozofiranja",tuku dobro e da se diskutira za odreden problem na koj site nie bi mozele da sme svedoci!
Кон врв
OCEAN441 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OCEAN441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 11:04
Nemame cel da izigravame doktori, no kako poglobalno da se povrzime za nekoja diskusija.Profesionalno lice si e neophodnost ali prenos na iskustva si e pozelna rabota!Postoi francuski web na medicinata,na koj prikluceni se i specijalisti i na toj nacin duri i pregledi se zakazuvaat vnatresno,za zal kaj nas toa go nema a bi funkcioniralo besprekorno!

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 11:32
Кога било во прашање моето здравје,никогаш не сум побарала совет од пријатели,туку патот под нозе и на лекар.Некој многу попаметен од мене,многу поддамна не рекол бадијала:-"Ако ти е потребна стручна помош не ја барај од пријателите,барај ја од стручно лице!"
Каде и да живеете,во било кој дали мал или голем град,ако нема специјалистички амбуланти,сигурна сум дека има амбуланти за општа пракса,од кој вашиот матичен доктор ќе ве упати на вистинското место.
Не Ве разбирам од каде ви е податокот дека нема лекари,еве поконкретно за темава гинеколози, на кои не можеш да се ослониш?Кој ја дава таа стручна оцена:?
Да се вратам на темава:на кој и да е гинеколог да појдете нема веднаш да ви препише терапија.Најпрво има тестови и анализи да се направат,за да се види кај е и што е проблемот.Затоа велам дека секој човек е човек за себе.
Кај некого даваат Диане,кај некои нешто друго,кај некои дури и ништо-це менува само режим на исхрана,режим на живот.
Тоа што го кажа Океан за виртуалните прегледи...се’ е во ред,но сепак ја би "он д фејс оф д плејс" -
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 11:54
Navistina ne mi e jasno kako mozete da si dozvolite
nechija pouka,nechie lichno iskustvo da bide vasheto reshenie
za vashiot lichen problem.Ubavo e da se spodelat mislenjata,
no ne mi padja na pamet da napravam neshto shto napravil
nekoj drug i mu bilo podobro,pogotovo ako treba da vnesuvam
nekakvi lekarstva.Za vakvi i slichni i bilo kakvi drugi
zdravstveni "problemi"-posetuvam struchno lice- lekar.

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Andrea_Gail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea_Gail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:00
Јас и моја блиска особа имавме скрос различни гениколошски проблеми,најискрено ви кажувам дека одевме кај ист доктор(гениколог) кој ни даваше скрос исти терапии а ке повторам проблемите беа од гениколошка природа но скрос различни!Го сменав тој гениколог и од тогаш сум посетила точно на број уште 3ца и знаете што се случува ми закажуваат нареден преглед,па повторно нареден и НИКОГАШ дефинитивно а тие финансиски добро си напатуваат!

Кон врв
OCEAN441 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OCEAN441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:09
"MAMMA"nikoj ne spomna deka nechije lichno iskustvo ke predizvika konzumiranje na "teski" lekovi ili deka tuka ke se najde reshenieto mesto na lekar.Tematata preminuva vo toa:" Dali koristite toa sto e napisano kako vas lek", a e sosema poinaku postavena!
Ovde sme da spodelime po nasha volja!!!
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 12:14
OK,...jas sepak go kazav moeto mislenje i nema da prestanam da ve chitam
vo sekoj sluchaj toa e i celta na forumot da se kaze mislenje-lichno.
Ako nekoj smeta deka mu odgovara,ke se slozi,ako ne,nema....nema problem nikakov tuka...големо%20гушкање

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 17:00
Исто така ке додадам....како што веке реков најубаво е на лекар да се провери затоа што секој човек е прича за себе. Ете повеќето девојки велат дека од нервоза им касни....кај мене е обратно...малце повеке од нормално да се изнервирам не чека ич.голема%20насмевка па дури и да пред една недела ми поминал циклусот-пак ке си го трпиш ради нервозата.  така да..мој совет....правец на гинеколог

П.С. А за тоа што викаш дека наплаќаат а дијагноза ЈОК ја од искуство ке ти кажам дека си дадов две добри плати по доктори а лекот потоа го најдов за 80 денари. Ама нели здравјето пред се..не се битни парите...но некогаш те фаќа инат нели.


Изменето од blueprayer - 07.Мај.2008 во 17:04
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 21:27
Овој пат ми доцнеше 15 дена, никогаш што не ми се случило, но ете дали од промена на времето, од вежбање или не знам од што друго се случи и тоа, единствено што направив, пиев чаеви. За оние кои имаат почести проблеми со циклусот, особено ако се работи за доцнење препорачувам чај од ајдучка трева, ако се пие редовно, навистина помага а не е штетен нормално.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.