IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Музиката во исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Музиката во исламот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 16>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 18:13
газење%20од%20смеење
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 20:41
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?

Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.


Ако е ова точно... Омере - што ќе правиш сега со хармониката...? Сериозно прашувам...



Ќе ја замонашам во Св.Јован Бигорски.
Сериозно ти одговарам...
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 20:55
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?

Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.


Ако е ова точно... Омере - што ќе правиш сега со хармониката...? Сериозно прашувам...



Ќе ја замонашам во Св.Јован Бигорски.
Сериозно ти одговарам...




Prekrasen odgovor!!
Bravo brate!!![/B]
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 21:48
Sekomu spored razbiranjeto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 22:21
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?

Zabraneti se messenger,veke ti se dade Aet.
Vrati se nazad.


Ако е ова точно... Омере - што ќе правиш сега со хармониката...? Сериозно прашувам...



Ќе ја замонашам во Св.Јован Бигорски.
Сериозно ти одговарам...




Ubava navreda i za ovaa blago ce bides opomeat mislam....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 22:28
Kade vide navreda...................изненадување
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 22:30
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Kade vide navreda...................изненадување



Jas planiram vo nekoja dzamija da odnesam nekolku kontejneri za djubre da go primat islamot moze li ????????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 23:08
Super, kontinjeri se sekogas potrebni. Cistotata e golem i biten segment vo sekoja religija a posebno vo islamo. Kontinjerot ke bide stavne malku podaleku od dzamijata, a vo dzamiskiot dvor mozes pomali korpi, i toa ke se smeta kako dobar gest od strana na eden nemusliman....
 
Sepak muzikata kaj vas ne e zabraneta, mislam na harmonikata. A sum gledala na TV deka monahinjite znaat da svirat na muzicki instrumenit, se nadevam deka i monasite znaat. No Omer, pocesto ide vo Bigorskiot manastir, podobro gi poznava, sto sakaat i sto miluvaat.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 23:28
Па кога веќе мене мие забранета хармониката,нека ја користат тие на кои им е дозволена.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 23:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali muzikata i tancuvanjeto se zabraneti vo k*ranot?
 
IAKO veki svemirski ti dade odgovor, na ova prasanje. Allah da go nagradi. Jas bi sakala samo da pojasnam nesto. Za tancuvanjeto mislam deka rascistivme vo temata belly dance. Znaci tancuvanjeto e dozvoleno koga stanuva zbor za proslavi, kako sto se svadbi , praznici i sl.
Znaci zenite mozat da tancuvaat (cisto zenski drustvo), proprateni so DEF i najcesto tie peat. Ima edna mnogu poznata svadbarska pesna, bosanska: "Trepetlika trepetala, puna bisera, ah majka sina zeni pa se veseli....." itn.


Изменето од Aisha - 03.Мај.2008 во 23:40
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 00:17
Abe sto filozofirate samo na temava, diskusijata e odamna zavrshena, Muhamed im zabranil na negovite sledbenici da peat da svirat da igraat i tocka. jasno kako den.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:26
Омер, добро е што одговори, но во иднина воздржувај се од навредлив тон во таквите коментари... малку е навредливо да кажеш дека предмет ќе замонашиш... сепак - во чувствителна тема сме...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:27
Интересно... некој цел живот поминал мислејќи дека прави нешто убаво и дека и на тој начин му благодари на Бога за убавините на овој свет, а тоа одеднаш разбира дека е грев... не го кажувам ова со иронија... го кажувам како пример за многу работи кои се догми во било која религија...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:29
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Омер, добро е што одговори, но во иднина воздржувај се од навредлив тон во таквите коментари... малку е навредливо да кажеш дека предмет ќе замонашиш... сепак - во чувствителна тема сме...

Blago opomenat ...idila sneg nadvor vee ogan vo kaminot, kolku e ubav sozivotot

Изменето од zidarski - 04.Мај.2008 во 01:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.