IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Мисирков
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мисирков

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 39>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 17:22
Немам такви документи. Покажи ги.

Инаку Мисирков сам побегнал од Белград во Одеса, земајќи 180 000 златни динари.
Врати се назад по темата. Значи се пак книгата била финансирана од соседите.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 17:40
Каснаковски ти си јака птица ќе побараш и ќе најдиш.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 19:47
Остај го Влахов, знаеме што пишувал во 1925, а што во Мемуарите свои.

Тука е за Мисирков.

Во својата книга од 1903 кажува што треба да биде за во иднина, во „Вардар“ пак исто, дури пишува дека сите ќе бидат против неговите идеи, особено Македонците, така било, се до крајот на 30те кога Македонскиот литературен кружок не ги ископал од небитието неговите теоретички трудови, па преку БКП, а потоа и КПЈ не започнале да се остваруваат мисирковите планови.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 20:04
Како можи да има Македонски литературен кружок во Бугарија кога кај вас нема Македонци?

И кој е во тој кружок?

Вапцаров чиј татко е револуционер за Македонија како дел од Бугарија?

И кој е мисирков за тие да го ископат?

И до кога само комунистите ќе ти се криви за Македонецот,а патем вие од 1944 година до 1989 година сте комунистичка земја?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 20:09
Не станува збор за кој ми е крив на мене. Јас се обидувам да гледам објективно на нештата, за разлика од тебе.
Кој го знаел Мисирков пред МЛК да слушнат дека имало некаква книга, која идејално се вклопува во нивната нова шема?
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 21:47
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не станува збор за кој ми е крив на мене. Јас се обидувам да гледам објективно на нештата, за разлика од тебе.
Кој го знаел Мисирков пред МЛК да слушнат дека имало некаква книга, која идејално се вклопува во нивната нова шема?
Јасно е како бел ден дека и тогаш и сега сакате да го дескредитирате Мисирков заради неговите ставови. Неговите дела не се никаква шема која се вклопува туку се контрадикторни. Единствено објаснување е како што и самиот пишува многумина Македонци работеа под маската Бугари и тоа важи и за него. На такви притисоци какви што му правеле секако дека ќе пишува и против своја волја.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 22:00
И зошто се маскирале тие Македонци?

Самиот Мисирков пишува дека главно неуспехот на Илинденското востание се должел на името Бугарин користено од револуционерите.

Ангел Динев пишува дека дури во 1935 г. било прогласено -ДОЛУ ИМЕТО МАКЕДОНСКИ БУГАРИ.
Кон крајот на првата светска војна пак според Динев ве признавале за Македонци, а вие сте се претставувале како македонски Бугари, а тоа било голема грешка.

Зошто некој би се претставувал за друг, особено ако тоа е против неговите интереси?

Зошто не си се претставиле како Македонци и би имале успев во востанието, а ако тогаш немале, би добиле автономија или независност по Првата св. војна.

Ама тие - штети им, ама си се претставуваат со маскировка.

Има тука нешто труло во објаснувањата и на Мисирков и на Динев.

Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 22:13


Затоа што имале повисоки цели а бидејќи најчесто делувале во Бугарија а знаеме како завршуваат оние што ќе декларираат про-македонски идеи. Тиражите се уништувани а имало и прогон.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 22:23
Абе и бугарските револуционери делувале во Романија и Србија, ама не се изјавувале како Срби или Романци. Меѓу нив се и немалку Македонци. Примерно дедо Иљо. (меѓу другото сега ја читав биографијата на Левски од Захариј Стојанов и таму пишува дека Левски пуцал по Раковски, заради негова к*ртоазна постапка кон српскиот кнез, ама не улучил и бил од луѓето на дедо Иљо)

Не верувам некој да си изневери на националноста во името на некакви повисоки идеали. А токму највисоките идеали би требало да бидаат националните.


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 23:31
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Остај го Влахов, знаеме што пишувал во 1925, а што во Мемуарите свои.


Имал од кого да учи. Од Априлов, од оние кои со векови се држеа за Грчката Црква па потоа одеднаш знаеме што им падна на ум, па сторија што сторија.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:Тука е за Мисирков.

Во својата книга од 1903 кажува што треба да биде за во иднина, во „Вардар“ пак исто, дури пишува дека сите ќе бидат против неговите идеи, особено Македонците, така било, се до крајот на 30те кога Македонскиот литературен кружок не ги ископал од небитието неговите теоретички трудови, па преку БКП, а потоа и КПЈ не започнале да се остваруваат мисирковите планови.


Болдираното не заслужува многу време да му се посвети, освен да се каже дека ВМРО (об) не делува на крајот на триесеттите години. Да се каже дека македонската колонија во Петербург не е на крајот на триесеттите години.
Чинам доволно за да падне твојата теорија во вода.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 23:35
Колку членови имала МАКЕДОНСКАТА КОЛОНИНИЈА во Петербург? Јас се сеќавам на петмина.

А за Кружокот и книгата на Мисирков е токму така како напишав погоре.
И Мунгос напиша дека само десетина го испратиле Мисирков во вечниот живот. Толку бил почитуван и познат на македонската емиграција во Бугарија.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 23:37
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

И зошто се маскирале тие Македонци?


Самиот Мисирков пишува дека главно неуспехот на Илинденското востание се должел на името Бугарин користено од револуционерите.

Зошто се маскираа вашите во Одеса, знаеш многу добро зар не?

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Ангел Динев пишува дека дури во 1935 г. било прогласено -ДОЛУ ИМЕТО МАКЕДОНСКИ БУГАРИ.
Кон крајот на првата светска војна пак според Динев ве признавале за Македонци, а вие сте се претставувале како македонски Бугари, а тоа било голема грешка.
Зошто некој би се претставувал за друг, особено ако тоа е против неговите интереси?


Докажавме чинам дека Динев греши, нема потреба повторно да го покажувам весникот на ВМРО ( об ), каде уште во 1928 година се говори за македонското национално сознание. Добивам впечаток како да расправаме за некое свето писание, па сега ќе бараме луѓето се да знаат и да се безгрешни.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Зошто не си се претставиле како Македонци и би имале успев во востанието, а ако тогаш немале, би добиле автономија или независност по Првата св. војна.

Ама тие - штети им, ама си се претставуваат со маскировка.

Има тука нешто труло во објаснувањата и на Мисирков и на Динев.


Се претставиле, ама со тоа истотака не добиле ништо. Познато е делувањето на Чуповски, разните писма во 1912 година, кои ти ги приложи, но светот останал глув.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 23:49
Чуповски со неговиот „Македонски глас“ го покажа на бел свет Андонов Бале.

Јас само акцентирав на некои поинтересни моменти.

Значи треба да се има оригиналот и тогаш да ги правиме заклучоците.

Пак да се повторам - во бугарските сајтови Чуповски го имаат како просрпски ориентиран, ама ниту една статија во весникот не е просрпска. Напротив - сите се антисрпски. На секаде, во сите броеви се истакнува српскиот терор врз Македонците.Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 00:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Колку членови имала МАКЕДОНСКАТА КОЛОНИНИЈА во Петербург? Јас се сеќавам на петмина.

А за Кружокот и книгата на Мисирков е токму така како напишав погоре.
И Мунгос напиша дека само десетина го испратиле Мисирков во вечниот живот. Толку бил почитуван и познат на македонската емиграција во Бугарија.Петтмина можеби го издавале весникот, но сигурно не печателе весник за само пет души.

Во однос на книгата, може и да е така како што напиша, ама потсети се зошто. Во однос на другото никако не е така, сепак, фактите не се такви какви што сметаш дека се.
Да, малкумина го испратиле, а и како да го испратат повеќемина, кога знаеле што ќе доживееле.Изменето од Македон - 07.Март.2010 во 00:05
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.