IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Мисирков
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мисирков

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 39>
Автор
Порака
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2009 во 22:05
Буги, тогаш Македонците не биле жители на Бугарија, туку на Турција. Инаку, според она што го прочитав кај Мисирков, тој човек мене ми е идол, вистински визионер.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 01:08
Па тоа и го пишувам,неговите эборови напишани биле многу пред сплеткарењата на Бугарите,Србите и Грците
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 13:28
Originally posted by Pat Pat напиша:

Буги, тогаш Македонците не биле жители на Бугарија, туку на Турција. Инаку, според она што го прочитав кај Мисирков, тој човек мене ми е идол, вистински визионер.


За втор пат ќе се сложам со тебе.
Тоа го тврдам од многу одамна.
Секое учење на историјата на македонскиот народ треба да започне од Мисирков и негови македонцки работи.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:03


Демек пред Мисирков Македонци немало - немој да эаборавиш дека Мисирков пишува эа Македонски работи многу нанаэад во историјата по што е јасно дека Македонци има многу пред Мисирков
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:10
Blaze Ristoski kaza deka makedonskata nacionalna svest se javila vo  prvata polovina na 19 vekсреќа

Изменето од ADVISOR - 12.Октомври.2009 во 14:10
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:14
Културна Национална свест,не е исто тоа со тоа ти што мислиш
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:15
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Културна Национална свест,не е исто тоа со тоа ти што мислиш


Dobro среќа i kulturata e identitet i del od nacionalnata  samosvest.


Изменето од ADVISOR - 12.Октомври.2009 во 14:15
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:16
Да пишуваш свои национални книги не е исто што и да препишуваш туѓи книги потполно се согласувам
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:16

не по врат туку по шија ......

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 14:35
Темата е эа Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 15:37
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Буги, тогаш Македонците не биле жители на Бугарија, туку на Турција. Инаку, според она што го прочитав кај Мисирков, тој човек мене ми е идол, вистински визионер.


За втор пат ќе се сложам со тебе.
Тоа го тврдам од многу одамна.
Секое учење на историјата на македонскиот народ треба да започне од Мисирков и негови македонцки работи.


Ајде де Сакаш да кажеш дека човеколиките мајмуни не се дел од историјата на Бугарите? Или можеби беше обратно


Нешто не ме разбра. Сакав да кажам дека пред да читаш што и да било за македонската историја треба да го читаш Мисирков.
Т.е. пред Блаже Ристовски, пред Ангел Динев, пред Пулевски и било кој друг. Нели тоа е Библијата на Македонизмот.
Таа книга треба да биде прва, а по тоа секакви други.

Сега дали е појасно? Буги многу добро знае што сакав да кажам и намерно ми ги изврте зборовите и кој не чита внимателно се фати за наговото толкување.


Изменето од Каснакоски - 12.Октомври.2009 во 15:38
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 15:41


Пак јас иэвртувам а ти си во право



Абе ти невин си сеуште а
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 19:39
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пишува эа Бугарија а не эа Бугарите бидејки энаеме дека Мисирков убаво кажал дека Бугарите се како Југословени,склоп на повеке нации во една држава(територија) - не эаборавај дека Бугарите не се етникум

Види која ми е поентата Буги.


Заклучокот е дека во времето на напишувањето на книгата Македонците се велеле Бугари, според Мисирков.


Јас пак ќе кажам, вадење од контекст е многу лесна работа. Зошто ако Македонците се велеле Бугари, тогаш говори за сепарирање од сите други нации? Патријаршистите ќе ги споменам во прв ред, затоа што некој да ми говори дека тие се велеле Бугари е смешно, исто ќе ги издвојам и оние кои се велеле Срби. И самиот знаеш дека тоа е под влијание на пропагандите, многу јасно е кажано тоа, па дури и самиот Мисирков во изложување на историјата неколку страни поназад кажува дека "за Грците се словенцко беше бугарцко".
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 19:40
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:


Blaze Ristoski kaza deka makedonskata nacionalna svest se javila vo  prvata polovina na 19 vekсреќа





     1871 godina. - Primerot so ucitelot od Solun.


Dragan Taskoski "Radjanje na makedonskata nacija".



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.