IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon EOS 450D
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon EOS 450D

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Canon EOS 450D
    Испратена: 27.Април.2008 во 21:11
oficijalno vo prodazba izleze Canon EOS 450D, a deckite od dpreview kako i obicno prvi so analizite.


Canon EOS 450D na dpreview



pozdrav do site i hristos voskrese!!!


Изменето од ognenko - 27.Април.2008 во 21:34
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 21:24
Вистина воскресе! Среќни празници!
Знае ли некој, како ќе се движи цената кај нас? Можда Игор ќе прочита па да каже кај него како е...
Што мислите за острината и квалитетот на новата ИС леќа? Како би ја оцениле наспрема сигмата 17-70 на пример?
Дали сметате дека има напредок во поглед на квалитетот на сликата во однос на ривалите, како и 400д?
Ајде кој што знае нека каже!
Поздрав!
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 21:31
цената во генел е 47990.00 ден., барем таква информација стои на нивниот сајт. Претпоставувам дека тоа е цената само за тело.

поздрав
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 21:51
Ognenko imas fenomenalna Praktica. Za da dobies podobri rezultati od digitalen Canon (ili Nikon) kje treba da gledas na 5D so L klasa lekji. A, toa e druga cena. Na tvoe mesto bi uzhival vo filmot i bi zastedil pari намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 23:30
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Ognenko imas fenomenalna Praktica. Za da dobies podobri rezultati od digitalen Canon (ili Nikon) kje treba da gledas na 5D so L klasa lekji. A, toa e druga cena. Na tvoe mesto bi uzhival vo filmot i bi zastedil pari намигнување


ne mislam da zimam nov digitalec. temava ja otvoriv onaka rekreativno, kolku da se popolni vreme imav drugo prasanje vo eden post vo vrska so praktikata, to jest, mi trebase sovet za kakov film da koristam. nemam golemo iskustvo so filmashive, a ne znam ni kakvi sme so ponuda na filmovi na nasiov pazar!!!!
Кон врв
stivshot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stivshot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 00:02
Imas filmovi vo Vero-Taftalidze odma koga ke vlezes desno ,iso 800 530den i 1600 850den.Fuji
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 00:39
Originally posted by stivshot stivshot напиша:

Imas filmovi vo Vero-Taftalidze odma koga ke vlezes desno ,iso 800 530den i 1600 850den.Fuji


800 i 1600? osven ako ne fotografirash samo vo nokjni uslovi, ovi dva jas ne bi ti gi preporacal... krupno zrno, namalen dinamichki opseg itn...

eden od podobrite allround filmovi spored mene e fuji superia 200, bi trebalo da gi ma vo bimbo vo ramstor, okolu 200 denari... ima fino zrno, dobar kontrast i saturacija...
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 02:39
Kodak Profoto 100, ne znam kade bi mozel da go nabavis sega, jas gi kupuvav od pretstavnistvoto na Kodak vo Skopje. Intenzivni boi, odlicen kontrast prva liga za portreti (jas za toa go koristev).
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 03:09
А за 450д сакавте да кажете декааа....
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 10:57
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

А за 450д сакавте да кажете декааа....


...e igracka za mali deca vo odnos Praktica so 3 Zeiss lekji голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 15:10
Aj da ne bidam pogresno razbran. Ognen imas odlicen foto aparat koj moze da pravi se sto kje ti tekne. 450D e odlicen digitalen SLR. Da nemase nikakov aparat logicen izbor kje ti bese 450D. Sega koga imas filmski SLR sistem, a za digitalen ne si pri pari, ne treba da ocajuvas i da se zalis sam na sebe. Uzivaj vo Prakticata.
Za filmovite Kodak ProFoto ne se proizveduva povekje. najdobar izbor od toa sto mozes da go najdes e Fuji Superia 200. Cenite za 800 i 1600 kaj nas se previsoki.
Fotografijata bara svetlo, taka sto i so 200 mozes chuda da pravis. Koga nema svetlo - nema dobra fotografija pa ako saka neka ima i 100000 ASA film ili senzor.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ognenko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ognenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 16:09
ne se zalam sam na sebe, ja sum prezadovolen od praktikata i kade toa sum napisal deka sakam da kupam canon 450D?... imam digitalec, mnogu podobar od 450D... ama momentalno sum skoncentriran na filmashot..
nego aj da ja batalime praktikata, ne znam ni kako ispadna toj muabet vo ovaa tema.
ako ima neekoj nesto da kaze za canon 450d, bujrum. Ako nikoj nema komentar za temava, ima li barem nekoj sto saka da se cuka so jajca???

Изменето од ognenko - 28.Април.2008 во 16:24
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 18:27
Уште не донеле заклучок а и не го споредиле со конк*рентите на dpreview па за да кажеме нешто повеќе. Тоа што имаше да се каже се кажа и уште кога го претставија 450д.

А што дигиталец имаш кој е многу подобар од 450д?
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 13:46
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Вистина воскресе! Среќни празници!
Знае ли некој, како ќе се движи цената кај нас? Можда Игор ќе прочита па да каже кај него како е...
Што мислите за острината и квалитетот на новата ИС леќа? Како би ја оцениле наспрема сигмата 17-70 на пример?
Дали сметате дека има напредок во поглед на квалитетот на сликата во однос на ривалите, како и 400д?
Ајде кој што знае нека каже!
Поздрав!


Novata IS leca se pokaza izvonredno na testiranjeto na Photozone.
Za sporedba so Sigma 17-70 pogledni ovde.

Mislam deka Canon napravi odlicen poteg sto ponudi kit objektiv so navistina mnogu solidni performansi. Toa bese verojatno najgolemata slabost na entry-level DSLR-ite na Canon.

Iskreno pomalku ja mrazam politikata na stavanje na zumovi so raspon 28-90mm (35mm equivalent), sto se vlece uste od filmaskite denovi (Canon EOS 300 i slicnite), no istoto e vistina i za Nikon i verojatno zad toa sepak stoi nekakva analiza.
Za moe sfacanje, nedostasuvaat ili -4mm na sirokiot, ili barem 45mm (i dvete vo 35mm equivalent) na dolgiot kraj, za "igrackata" da moze da posluzi malku pokreativno голема%20насмевка
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.