IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon EOS 450D
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon EOS 450D

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 14:30
Најнаполно се сложувам Мире. 28 сметам дека е безвезна вредност ама се форсира како невидена, и тоа како Вајд енгл. Ако се почне со 24 па 20 би било одлично заради тоа што леќите ја имаат својата брзина на тоа фокусно растојание, за разлика од форсирањето на Што подолг зум. 200мм на 5.6 е веќе гранично а се подолго и поспоро е според мене БЕСКОРИСНО. „Новиот објектив со 500мм!!! А никаде не пишува дека е ф8 или ф11 на 500...“.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 15:22
Heh, ne rekov deka e bezvezna, no ogranicuva...nema prostor za igra.
Mislam deka najbezvezna e 35mm, sto e voobicaeno za sirokiot kraj na najgolem del na P&S aparatite.

Inaku, barem spored ona sto vazese vo filmaskite vreminja, 28mm e WA. 24mm vo osnova e pocetokot na UWA rasponot.
No dobro, vo toa vreme pod 15mm odea samo fish-eye objektivite.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 16:22
Колку пари толку музика. Тешко дека ке вадат кит под 18мм. Така да заборавете на 24мм еквивалентно во кит верзија.

А ако сакате нешто пошироко ја имате опцијата и да си купите.голема%20насмевка

Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 16:31
Ама ева ја сигмата 17-70 2.8-4.5, топ ојективче. Побрзо, пошироко, има и ХСМ верзија, остро. За мерак. Зашто да не се направи такво издание како кит. 17 па за некоја година 16... Многу јасно...

Изменето од mdeni - 30.Април.2008 во 16:32
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 17:21
Malku ja zastranivme temata, ali ajde, koga ce pocnat poseriozni/povece recenzii ce ja ocistam.

Ne ocekuvam mnogu na plan na prosiruvanje na opsegot vo WA, iako vo minatoto imase nekolku solidni objektivi, koi ne bea premnogu skapi, no vo sekoj slucaj ne bea kit objektivi.

Minolta imase eden mnogu ubav 24-105 objektiv, Nikon ako ne se lazam go imase 24-120, a sigurno i Canon imal nesto slicno (i ako nemal nesto so 24mm na sirokiot kraj, znam deka go imase legendarniot 28-135IS!)

Mnogu pocesta varijanta i voedno, ona sto bi go preferiral e 28-120/135/150, odnosno navleguvanje vo opsegot koj ovozmozuva solidna portret dolzina. Toa ne e tolku skapo kako UWA opcijata, a Nikon vece go ima vo DX format kako kit objektiv 18-135.
Solidna opcija e i Sigma 17-70 kako sto kaza mdeni, no ne e kit i shodno na toa cini barem 3-40EURa povece odosto bi cinel vo kit.

Patem stavanjeto na IS/VR e ubav dodatok, no na 55mm bas i nemoze merakot da mu go izvadi covek.

Ponekogas mi se cini deka Nikon i Canon namerno se pravat blesavi. Ne veruvam deka ne cule, no site fotografi koi kupuvaat entry-level DSLR, pa duri i tie sto seuste ne go znaat toa, sakaat:

-100% pokrivanje na VF-ot;
-ISO reading vo VF-ot; i
-kit objektiv so raspon 28-135/150/200 so pristojni performansi

Seto ova i ne e nekoja filozofija. VF-ot so 100% pokrivanje bi cinel, grubo receno, nekoi 10tina EURa, ISOto e smesno elektronsko resenie koe ne kosta ic pari (a nervira mnoguuuu), a objektivot za uste nekoi 100-150EURa povisoka cena ce pruzi mnogu povece zabava.

Kako namerno da ni odat na ganglii!




Изменето од Mire - 30.Април.2008 во 17:23
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 20:11
Ама таква грешка направија никон со Д50, и после тоа има многу малку корисници кои би ја разгледале опцијата на Д70. За разлика од тоа Д40 или Д60 не е ни споредлив во ФУНКЦИОНАЛНОСТА со Д50. Во денешно време се фокусираат на најневажните работи, а оние кои се навистина важни се губат и се ставаат во повисоките модели.
400д имаше значително подобрени исо перформанси, подобра градба... И поквалитетни фотографии. За разлика од тоа 450д нема некоје важно подобрување на сликата, туку на глупостите. Лајв вју... ми се гади.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 20:31
Па ако стават поквалитетен објектив како кит доста ке ја накачи цената, а и поради тоа ке изгубат дел од потрошувачите, бидејки доста луѓе купуваат дслр сега само поради пристапната цена а не поради тоа што стварно им треба.

Најдобар избор би бил повеќе кит варијанти.
Мене ми се допаѓа работата на Сони кој во ова поле има добар избор:
18-70,16-105 и 16-80CZ. За секој по нешто. И Никон истотака има добар избор, за разлика од Канон кој е очаен.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
pekisix Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pekisix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 01:36
A zosto nikoj ne go spomnuva noviot Nikonov objektiv 16-85mm AF-S VR (24-127,5 mm ekvivalentno na 35mm) za koj se pretpostavuva deka ke bidi kit za naslednikot na D80. Kolku sto se informirav kvalitetot na ovaj objektiv e slicen kako na postariot 18-70 sto zvuci primamlivo задоволство
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 05:46
Jas ne go spomnuvam, od prosta pricina sto ne znam deka postoi.
Ne pratam bas se sto se slucuva. Najgolem del od novostite gi doznavam od forumov, ili od ludje od forumov, pa ako me interesira baram recenzii.

Vo momentov nemam mnogu potreba da sledam sto se slucuva na plan na all-around zumovi, taka da ne sum gledal.

Ona sto me iznenadi pred nekoj den e informacijata koja ja dobiv od Itan14 za novata Tokina 11-16! veli deka site recenzii ukazuvaat na stelarni performansi za mnogu pristojni pari голема%20насмевка
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 13:14
Официјална информација од генел, цената на 450Д со новиот ИС кит е 54,000 денари. Ајде коментари коментари...

PS. Незнам дали некој приметил ама како што спомна Мире (мислам), една од посакуваните работи ги има во 450Д. Исо дедикејтед копче И исо во вјуфајндер. Оваа работа навистина ме привлече кај 450Д мора да признаам.


Изменето од mdeni - 06.Мај.2008 во 13:21
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.