IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Русија ја тероризира Грузија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Русија ја тероризира Грузија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
zmejko_zmejko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Април.2008
Локација: Djibouti
Статус: Офлајн
Поени: 242
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zmejko_zmejko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 17:28
i sega pred izborite , zemi si nekoj polzav so sebe ... da ne lizes po zidovi ..... hahahahahahaahhaahahah
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 17:31
Originally posted by zmejko_zmejko zmejko_zmejko напиша:

hahahahahaha ..... odi ti vo politika i prodolzi so agitacija za nekoj koj te placa .... ne se mesaj nasekade ..... hahahahahahahah



Nikoj ne me plaka.
Pak ti e tesko da razberes deka ne se site isti kako vas.
Ima luge koi ja sakaat Makedonija i samo Makedonija bez da im se ulizuvat na drugite.
Jas sum gor Makedonec i toa i ke bidam i toa besplatno.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 17:33
Има луѓе што ја сакаат Македонија само тие како вас се слепи и незнаат како се прави тоа...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 17:39
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Има луѓе што ја сакаат Македонија само тие како вас се слепи и незнаат како се прави тоа...


Ako nacinot e da se saka Makedonija e ljubov kon srbite, fala mnogu mislam deka moite metodi se mnogu podobri i poefikasni.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 18:06
Originally posted by zmejko_zmejko zmejko_zmejko напиша:

a prasanjeto e dali rusija e terorizira i ako e taka , zosto e terorizira gruzija ? dali so toa sto rusija saka da im pomogne na svoite sonarodnici rusi go krsi medjunarodnoto pravo i site medjunarodni konvencii za celovitost i teritorijalen integritet na medjunarodno priznaeni drzavi , ili , i taa po patot na usa ima pravo da menuva granici i sozdava drzavi na teritorii na vece priznaeni drzavi ?


izbegna odgovor za decata. ok.

rusija nema pravo da vrsi teror na tugja teritorija. pravaata na rusite ne se zagrozeni tamu.

toa e krsenje na megjunarodnoto pravo i te kako. samo gledajte sto ke se slucuva vo slednite 10 godini vo gruzija. rusija ke si otide podmocana vo toa sum siguren.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 19:50
А Америка има право да врши терор врз друга држава па дури и да ја бомбардира??? Како можеш да велиш дека едни имаат, а други немаат... Кој и го дал правото на Америка да врши терор по целиот свет ??? Па уште и ти тоа да го одобруваш... А нема само Русија и Америка ќе си отиде како помочана од балканот исто како од Виетнам...   
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 21:03
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

А Америка има право да врши терор врз друга држава па дури и да ја бомбардира??? Како можеш да велиш дека едни имаат, а други немаат... Кој и го дал правото на Америка да врши терор по целиот свет ??? Па уште и ти тоа да го одобруваш... А нема само Русија и Америка ќе си отиде како помочана од балканот исто како од Виетнам...   


temata e za rusija

ako sakas ke debatirame i za amerika, ama ne mi ja rasipuvaj temata.   
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 16:01
Направи тема Америка ја тероризира Србија ОК?
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 16:21
toa ti otvori si tema, ovaa tema e za ruskiot teror.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 15:46
Русија кон Грузија се однесува како колонијален силеџија

Лондон, 2 мај (МИА) - Русија кон својот сосед Грузија се однесува како „колонијален силеџија“, пишува „Индепендент“ во својот редакциски коментар за најновата криза околу оваа кавкаска држава, јави дописникот на МИА од Лондон.

Весникот наведува дека таквото однесување на Москва, за кое тврди дека наликува на она од времето на поранешниот Советски Сојуз, е последица на однесувањето на Западот, кого „Индепендент“ го обвинува за блокирањето на приближувањето на Грузија кон НАТО, што беше направено на последниот самит на Алијансата.

- Русија добро знае дека западните земји нема да потрчаат за да им пружат помош на Грузијците во нивниот судир со големиот и моќен сосед, па затоа така и се однесуваат, констатира лондонскиот весник.

Затегнатоста меѓу Русија и Грузија трае уште од таканаречената „револуција на розите" во 2003 година, кога властите во Тбилиси наместо тесното сојузништво со Москва, решија за прв пат да се свртат кон Западот.

- Таа кризна ситуација деновиве добива на драматика, околу областите Абхазија и Јужна Осетија кои најавуваат отцепување од Грузија, за што се широко подржувани и потикнувани од Русија, наведува „Индепендент“.

Според овој лондонски весник, дипломатскиот пораз на Москва околу косовската независност, ја огорчи Русија која сега настојува да докаже дека тоа што важи за Косово може да се применува и за овие две грузиски области во кои повеќето од луѓето зборуваат руски јазик.

Грузија затоа одби да му се приклучи на европскиот консензус околу Косово и да ја призне независноста на новата балканска држава и понуди федеративно уредување на земјата, со значително зголемување на правата за Абхазија. Таквата понуда локалните власти во Сухуми ја отфрлија, инсистирајќи на целосна незвисност, иако се вели дека се повеќе стравуваат дека би можеле да бидат анектирани од Русија.

За грузиската криза, денеска во Лондон, треба да се сретнат и да разговараат американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 13:41
Ајде ајде ќе почне светот да се расцепува... хехехе!!! На ред е Белгија, па слушам и велика Британија односно Шкотска ќе се одвојува, па северна Ирска и така натака... Добро е да осетат на своја кожа како изгледа тоа... Да ми е да доживеам и САД да се распадне на ситни државички, почнувајќи од Калифорнија и Тексас, па ако треба и утре да умрам...
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 13:59
svetot ne se raspagja. edni se raspagjaat, drugi se sirat. toa e zakonot na politikata i narodite i zemjite otkako postoi covestvoto.

taka na primer rusija se raspadna, EU se zgolemi. Srbija se namali, Albanija se zgolemi. Srbite se preselija, Hrvatska se ocisti. itn, da ne ti redam, golem si, ke ti svetne.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 14:34
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Ајде ајде ќе почне светот да се расцепува... хехехе!!! На ред е Белгија, па слушам и велика Британија односно Шкотска ќе се одвојува, па северна Ирска и така натака... Добро е да осетат на своја кожа како изгледа тоа... Да ми е да доживеам и САД да се распадне на ситни државички, почнувајќи од Калифорнија и Тексас, па ако треба и утре да умрам...
 
Немој бе така...што ќе праиме ние на форумов после без тебе..а?
Ти текнуе з`ш лисицата идела после ПРЧОТ..и си мислела дека секој миг МУ.АТА ќе му паднат наземи..оти многу се „клателе„..??
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 14:52
Kire,ocigledno e deka si zbunet...ili zaveden....i toa mnogu.Koja e celta na tvojot post ? Ne propustas prilika da ja prikazes Rusija vo negativno svetlo.Ako si tolku pravdoljubiv i ako si tolku zagrizen za Gruzija,ke imas ednakov arsin kon site.Sto e zapravo toa ti sto sakas da go postignes so tvoite postovi?!
Si stavil tuka sto pisuva MIA....Bre bre... Bravo !! Pa sto sakas oni da pisuvaat,da ne mislis deka nesto pozitivno ke napisat za Rusite ?
Ajde,bidejki ti si golem, neka ti svetne ova.Se ova sto se slucuva so nas(pod nas mislam na Balkan opsto)nema vrska so nas.Nie sme nebitni vo celava prikazna,samo ja imame taa nesreka da se najdeme na pogresno mesto vo pogresno vreme.Mislis deka na glavudzive(Rusija i Amerika) im e bitno ti sto si Makedonec a grkot sto ne te priznava??Ili sto imas tolkava stapka na nevrabotenost i mizerni uslovi za zivot?Mislis deka amerot ja pocituva tvojata crkva i vera ?!Mislis deka Amerika ti e prijatel?Ma ne se zamara Amerika so tebe covece,ne te ferma 2 %,bidi siguren vo toa.Si brka svoj interes.Na Amerika i e edinstveno vazno da ja isfrli Rusija od Balkan.Nisto poveke.A so kakvi metodi se koristese da ja ostvari taa cel ,mislam deka nema potreba da ti kazuvam;na site ni e mnogu dobro poznato sto se slucuvase(i seuste se slucuva)na Balkanov vo izminative 20-ina godini.
Bidejki gledam deka si tolku mnogu zagrizen za gruzijcite(a i za pravata na site ugnetuvani narodi voopsto),ajde objasni mi zosto SAD i EU vrsi pritisok vrz Iran i mu se zakanuva so voena intervencija(citaj:okupacija) ??

Citiras tekst kade sto pisuva "Русија кон својот сосед Грузија се однесува како „колонијален силеџија“ "..Pa sto e Amerika ako ne kolonijalen siledzija?I toa ne samo kon svojot sosed,tuku na globalno nivo.Ti slep li si pri oci, da ne gledas sto pravi taa tvoja omilena Amerika?!Mislam deka e krajno vreme da se razbudis i da ja sogledas realnosta.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,361 секунди.