IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Најубави Македонски патриотски стихови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубави Македонски патриотски стихови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Најубави Македонски патриотски стихови
    Испратена: 24.Април.2008 во 14:59
Ајде патриоти да ве видам............
Кон врв
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:00
Т'га за југ - Константин Миладинов


    Орелски крилја как да си метнех
    и в наши ст'рни да си прелетнех!
    На наши места ја да си идам,
    да видам Стамбол, Кукуш да видам,

    Да видам дали с'нце и тамо
    матно угревјат, како и вамо.
    Ако как овде с'нцето ме стретит,
    ако пак мрачно с'нцето светит:

    На п'т далечни ја ке се стегнам,
    и в други ст'рни ке си побегнам,
    каде с'нцето светло угревјат,
    каде небото ѕвезди посевјат.

    Овде је мрачно и мрак м' обвива
    и темна м'гла земја покрива:
    мразој и снегој, и пепелници,
    силни ветришта и вијулици,

    Околу м'гли и мразој земни,
    а в’гради студој, и мисли темни.
    Не, ја не можам овде да седам!
    Не, ја не можам мразој да гледам!

    Дајте ми крилја ја да си метнам
    и в наши ст'рни да си прелетнам:
    на наши места ја да си идам,
    да видам Охрид, Струга да видам.

    Тамо зората греит душата
    и с'нце светло зајдвит в гората.
    Тамо дарбите природна сила
    со с'та раскош ги растурила:

    Бистро езеро, гледаш, белеит
    или од ветар синотемнеит:
    поле погледниш, или планина
    -сегде Божева је хубавина.

    Тамо по с'рце в кавал да свирам,
    с'нце да зајдвит, ја да умирам!

Изменето од Zaspana - 24.Април.2008 во 15:00
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 14:12
Се запали пиле Трено одајчето.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 14:32
Многу се...

“Земјо Македонска“ во изведба на Сиемон Гугуловски, за почеток


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 14:36
Најдобро си знаеме чии сме од каде сме
кои ни се прадедовците
деца сме од чесна Илинденска мајка
внуци на Гоцета
народ сме од Егеј Пирин и Вардар
чиста крв Македонска.....љубовљубовљубовљубов

Една од моите омилени
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 14:39
Јас сум чисто Македонче
од Битолската околија
од Битолската околија
од жалосна Македонија...љубов
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 15:00
ПОЗИВОТ МИ ДОЈДЕ ЛИБЕ ВОЈНИК ДА ОДАМ.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 15:04
Оган да го гори тој што ќе ми збори да те оставам
Оган да го гори тој што ќе ми збори да заборавам, Македонијо
Кој може да остави или да заборави
Кој може да остави или да заборави
Гоце Делчев, Даме Груев, Питу Гули, Сандански..Македонијо...
Жива да си Македонијо....љубов големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 15:09
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Се запали пиле Трено одајчето.
другар оваа не е патриотска среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 15:10

Се собрале комитите

Се собрале комитите,
ќе ми одат в Суво поле.
Напред оди војводата,
војводата Јордан Пиперка.

Ќе ми фаќат метел изин,
ќе го чекат Алил паша.
Што ја грабил руса Стојна,
руса Стојна от Мало Церско.

Проговара војводата:
ај да слеземе долу в Брезово,
да го венчаме Алил паша
за невеста остра сабја.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 17:29
nARODE MAKEDONSKI
SO KAKI IDEI SI TI
DOSTA BESE RAZBUDI SE
SVESTI SE NE SPIJ TI

NE ZNAES KOJ SI STO SI
DRUGI TE NE ZNAAT
SRAM GOLEM E ZA TEBE
SAM DA SE NE ZAES
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Luna83 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Luna83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 01:05
EDNO IME IMAME
VO DUSATA GO NOSIME
ZA TEBE ZIVOT DAVAME
MAKEDONIJO
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 16:36
Od vrv Pirin planina
zalosen glas se slusa
Makedonija place
 
Proklata i trikleta
da bides ti Evropo
bludnice Vavilonska
 
Francuzi i Taljani
Englezi i Germanci
sakaat da ne' porobat
 
Od roda sum Slavjanka
zemja polna so zlato
zatoa ni zavidvat
 
kako prokletstvo da e odnovo i odnovo da si ja peeme ovaa pesna
 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 22:29
Trba trbi Gevgelija
site Turci nadavija
od junaka Leonida.
Car ispratil do tri vojski
do tri vojski se ti razbi.
Prva vojska Gevgeliska
vtora vojska e Dorjanska
treta vojska e Strumička,
kje go barat Leonida,
Leonida baš komita.
Go baraja vo Bogdansko
go najdoja vo gjavočko h2
vo Gjavočko vo Gjurgjov dol,
junak leži v postilata,
srce mu e dinamita h2
vrace drži revolvera
boj započna od sabajle
od sabajle dur do večer,
trista duši ubieni,
a raneti ne broeni.
Progovara Juzbašija
ej junaku Leonida
predaj mi se ti na mene
da te vidam kaj Sultanot
toj da vidi kakov junak
kje ti dade mnogu pari.
Odgovara Leonida,
slušaj mene Juzbašijo
elaj vamu ponavamu
da ti kažam dva tri zbora
dva tri zbora Makedonski.
Golem stram e za komita
živ da padne v turski race
takva pravda turska pravda
tri iljadi na tri mina
ostanaa dva patrona
eden za teb vtori za men.
Si izvadi revolvera
pa go strela Juzbašija
i na krajot sam se ubil.
život dade Leonida
za Makedonija mila.

Pesna za srce:)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.